Mokytojos parduotuvėje

Nesusijęs (o gal susijęs?) intarpas:

*

_**1912 m. balandžio 10 d. „Titanikas“ išplaukė iš Sautamptono (Southampton), pakeliui sustodamas Šerbure ir Kvinstaune (Airija). Iš Kvinstauno, Niujorko link laivas pajudėjo balandžio 11 d. Jame buvo 891 komandos narys ir 1316 keleivių.

Sekmadienį, 1912 m. balandžio 14 d., 23:40 vakaro, „Titanikas“, atsitrenkė į ledkalnį Šiaurės Atlante.  Prasidėjus balandžio 15-ajai kapitonas E.J. Smitas paskelbė Titaniko evakuaciją. Paskutinė valtis nuleista 02:05 (sudedama valtis D). Skęsdamas „Titanikas“ perlūžo į dvi dalis ir maždaug 02:20 dingo po vandeniu. Kapitonas E. J. Smitas nuskendo su savo laivu. Katastrofos metu žuvo apie 1500 žmonių.**_

***

Vargšė moteris, jei ji net virtuvėje, miegamajame, savo kieme elgiasi sukaustytai vien dėl to, kad jos aukštos pareigos, solidi padėtis visuomenėje… Dažnokai pagalvoju, kokie tų solidžių moterų meilės žaidimai, – ir nusipurtau…

*

Kita vertus, mokytoja ir parduotuvėje mokytoja. Nugirdau dviejų mokytojų (panašu, kad anglisčių) pokalbį „Maximoje“ prie kasos.

Jos jaudinosi, kad atvažiuoja tikrintojai iš ministerijos. Iš Ministerijos! Ir tos mokytojos kažkaip sumažėjo, sumažėjo… Po to viena kitai patarė pamokoms parengti pateiktis („skaidres“).

„O, kiek tai darbo!“ – pasakė viena.

„Bet už tai parengsi ir turėsi dešimčiai metų“, – paragino kita.

Ir aš pagalvojau – geriau, kad tokių pokalbių negirdėtų jų moksleiviai. Gerai, kad jos nedirba mūsų gimnazijoje. Bet gal dirba kitos, labai panašios? Nežinau… Manau, kad tai plati tema pokalbiui.

Atsakymai

Burgis, 2011-12-07 13:58:21

Reitingai…

petras, 2011-12-07 15:01:04

Na užsidirbt visi nori, nes valgyt ir alaus atsigert reik. bet dirbt kartais tingisi. aš ir nemažai darbo laiko kartais iššvaistau.

kitavertus, gal ta mokytoja tiesiog nemėgsta daryt skaidrių, t.y. gal ji tikrai gerai išmokina moksleivius pasitelkdama kitus metodus, o skaidrės reikalingos tik prieš ministeriją pasirodyt ir jai tai atrodo nuobodu.

kažkada nesenai su mama kalbėjomės apie mokytojus, tai nei aš nei ji neprisiminėm savo mokykloj nei vieno Mokytojo(S), kuri(s) tikrai būtų 100 proc. iš m didžiosios. (radom tik kelis gerus, kuriem jau visai nedaug iki tokio). tai bent jau sprendžiant pagal mūsų dviejų patirtį, mokytojai pakolkas per daugelį metų nepasikeitė 🙂

Rasa, 2011-12-07 15:03:55

Petrai! O gal jūs su mama buvot lodoriai tokie, nematantys gerų Mokytojų? 😀 Aš turėjau nuostabių Mokytojų ir mano vaikai turėjo. Daug, ne vieną kitą 🙂

Rasa, 2011-12-07 15:16:15

Oi, atsiprašau, turbūt susimaišiau tarp Petro didžiosios M ir mažosios m 😀 Jis čia taip susuko, kad taip ir nesupratau, kokie tie jo mokytojai buvo.. 😛

mokytoja, 2011-12-07 15:33:46

Kartais ir technika paveda, tad paruošus skaidres, dar neaišku ar pavyks parodyti.

Teko matyti savo mokyklos mokytojos pamoką, kai ji buvo tikrinama atestacijai (aukštesnei kategorijai). Tikrintojai tokie rūstūs, klasė sunki, dar ir internetas dingo…

petras, 2011-12-07 15:58:11

Pas mane mokykloj daugiau ar apie pusę mokytojų buvo tikrai labai geri žmonės. bet nei vieno profo. viena mokytoja visiška savo srieties ekpspertė, bet manęs nei sudomino, nei sugebėjo išaiškint dalyką. buvo kur gal ir tikrai gerai išmokino savo dalyko ir įdomiai vesdavo pamokas, bet nepatiko kaip žmogus ir t,t, na nesu aš išrankus tikrai, bet negaliu nei vienos mokytojos mokykloj išrinkt kaip mokytojos iš didžiosios M, nes ir su klasiokais pasikalbam buvusiais, na nebuvo tokių. buvo linksmų, buvo legendinių mokytojų, kuriuos iki šiol prisimenam, pasijuokiam iš įvairių nutikimų su jais, bet jie nebuvo autoritetai.

beje mama mokyklą baigė vien 10kais, gavo raudoną ar kokį ten diplomą :DD

beto manau net ir lodoriu tikrai geras mokytojas priverstų sėdėt klasėj ir mokytis (ir tikrai ne per jėgą ar žaibo žvilgsniu 🙂

petras, 2011-12-07 15:59:56

ai beje, buvo viena tokia mokytoja. geografijos. tiesa tik metus pamokino, bo su direktore susipyko ir pakeitė mokyklą. tai va tokios tos takelės.

galbūt kartais ne tik prastesni moksleiviai, bet ir mokyklos administracija ar kolektyvas gali demotyvuot mokytojus.

Rasa, 2011-12-07 17:16:17

Petrui: aš įtariu, kad tu meluoji, manau tavo mama niekaip neturėjo daugiau negu penketukus 😀

…, 2011-12-07 18:48:12

Manau, kad “dešimčiai metų” buvo tik toks pasakymas, iš serijos, “mylėsiu tave amžinai” 🙂

Ignas, 2011-12-08 00:24:53

Kol mokymasis, darbas bus primetamas vien kaip pareiga, kaip prievolė, tol žmogus naudos minimalų kiekį energijos ir pastangų, kad tai “atkišti”. Manau, tai fundamentali žmogaus proto savybė, kurios net neverta bandyti keisti. Reikia keisti sistemą, požiūrį.

nuoba, 2011-12-08 09:49:08

Čia intarpo tęsinys: http://www.inopressa.ru/article/02dec2011/repubblica/stalin.html

Arvydas, 2011-12-08 12:51:26

Štai ir mano dvi kapeikos į šią diskusiją:

Man atrodo, kad žmonės vengia sau kelti klausimą „kiek aš vertas iš tiesų?“. Juos labiau domina kitas klausimas „kiek man mokės?“. Noriu pabrėžti, kad darbuotojo vertė matuojama ne vien aukštojo mokslo diplomu bei sugebėjimu dirbti savo tiesioginį darbą. Manau, kad darbuotojo įvertinimas – daug sudėtingesnis uždavinys, nei „aš juk normaliai susitvarkau su tuo darbu, nesuprantu, kodėl tas žąsinas man moka tiek mažai“. Žinoma, aš galiu kalbėti tik iš savo varpinės, tačiau toli ieškoti pavyzdžių netenka. Turime šaunią buhalterę, tačiau jos „Word“ rengti dokumentai – žemiau kritikos ribos. Jaunas, nesenai universitetą baigęs vadybininkas su tiekėjais susirašinėja elektroniniais laiškais. Anglų kalba. Teko skaityti jo susirašinėjimą ir man buvo gėda už jį, nes tiek daug buvo gramatinių ir stiliaus klaidų. Turime jau 20 metų mūsų srityje dirbantį specialistą, tačiau, kai kalba jis, visi turime klausyti. Ir nesvarbu ar mes norime dalyvauti pokalbyje, ar ne. Klientai taip pat retai gauna įsiterpti. Žinoma, visi aukščiau išvardyti trūkumai – smulkmenos. Buhalterė vis tiek susitvarko su apskaita, vadybininkas užsako medžiagas, specialistas rengia projektus.. Bet kiekvienas savo darbą gali daryti ir geriau, nuoširdžiau, labiau pasiaukojamai. Jei savo kolegų trūkumus pastebiu aš, reiškia, kad juos pastebi ir vadovas. Todėl prie užduodami klausimą „kiek man mokės?“, vertėtų užduoti klausimą sau „ką aš galiu padaryti, kad mano vertė būtų didesnė?“.

Žinoma, tai tik paviršutiniški pamąstymai, nes, kaip minėjo svetainės šeimininkas, šį tema – labai plati ir apie ją galima labai daug kalbėti. Vienok, bet kokie santykiai (darbiniai, draugiški, meilės) yra dvipusiai ir niekada negalima suversti kaltės priešingai pusei. Visada situaciją reikėtų įvertinti žvelgiant plačiau!

petras, 2011-12-08 13:05:37

Arvydai, tai tu jiems ir pasakyk šitas pastabas. juk jie patys savęs iš šono nemato. jie tau padėkos ir galbūt bandys pakeist tas blogybes, kad būtų geresni darbuotojai.

nes dabar tai tik tuščias bambėjimas 🙂 tame ir reikalas, kad pats žmogus negali būt pakankamai objektyvus save įvertint, bet kai kitas įvertina ir nepasako kaip ir už ką, tada irgi negerai, nes žmogus negali pasitaisyt, negali išmokt. (panašiai kaip mokykloj rašyt pažymius, bet neparodyt klaidų ir jų nepaaiškint).

sonata, 2011-12-08 13:11:39

Arvydui: kažkur girdėjau, kad 90 proc. darbo padaroma per 10 proc. laiko, o likę 10 proc. darbo užima 90 proc. laiko. Tai gal ne visada reikia žiūrėti perfekcionistiškai – rezultatą Jūsų žmonės pasiekia tegul ir gal nelabai išdailintos formos?

Arvydas, 2011-12-08 13:17:13

Petrai, jei tik viskas būtų taip paprasta.. :)) Kiekvienam iš išvardytų žmonių savo pastabas pasakiau. Ir ne kartą. Niekas nepasikeitė. Štai čia ir iškyla didžiausia problema – žmonės nenori keistis. Arba negali. O, jei nenori ar negali, draugiški patarimai nieko nepakeis.. Beje, aš nebambu. Tos bėdos – tų žmonių reikalas ir man jos netrukdo. Siūlau mano pateiktą pavyzdį vertinti kaip tendenciją, o ne kaip konkrečią situaciją. Manau, kad apskritai 8 darbuotojai iš 10 priklauso mano paminėtam pavyzdžiui 🙂

Arvydas, 2011-12-08 13:25:38

Sonata, aš ir pasakiau, kad mano paminėtos bėdos – smulkmenos. Bet sakoma, kad smulkmenose velnias slypi! Kokį įmonės įvaizdį sudaro laiškas, kuriame parašyta “užsakymai prisegtas prie šis laiškas”? Arba ką turi galvoti klientas, kuris atėjo pasitarti rūpimu klausimu, o gavo išklausyti specialisto monologą su mažai jį liečiančiais samprotavimais? Net jei klientas neturi nei laiko, nei noro klausytis tų išvedžiojimų..

scania, 2011-12-08 14:53:52

Vienas iš prietarų – „moka pagal vertę“ 😀

Lyg ir suaugę žmonės…

Beje, sutikit – visuomenėje svarbiausia yra turtas. Mašina, butas, veidas ant viršelio ar visas kūnas tv šokiuose.

Niekas niekur nieko negerbia už darbą – nebent seni bambekliai istorijos pakampėse 😀

Arvydas, 2011-12-08 15:21:59

Scania, nesupratau Jūsų ironijos.. Na, supratau, bet Jūs labai krypstate į samprotavimus apskritai apie darbuotojų/darbdavių santykius 🙂

Asmeniškai aš esu patenkintas savo gaunamu atlygiu už darbą. Žinoma, aš esu patenkintas, įvertinus mūsų įmonės dydį, bendrą Lietuvos pragyvenimo lygį, mūsų darbo specifiką bei algą konkuruojančiose įmonėse. Tiksliai žinau, kad aš gaučiau ~5 kartus geresnes finansines sąlygas, dirbdamas savo darbą užsienyje. Tačiau mano alga patenkina daugelį mano poreikių, todėl nematau reikalo bambėti, filosofuoti ir skųstis. Jei būčiau nepatenkintas esama padėtimi, manau, kad gyvenime būčiau padaręs keletą netinkamų sprendimų. Ir dėl to negalėčiau kaltinti darbdavių arba valdžios.

scania, 2011-12-08 15:36:25

Jokios ironijos 😀

Nereikia galvoti, kad darbdavys yra kvailys ir nemoka skaičiuoti. Jis puikiai žino savo žmones. Jis žino, kur gali išeiti ir kiek ten tau mokės.

Todėl darbdavys ir moka tiek, kad neišeitum.

O va dėl „kiek uždirbsi – tiek tavo“ galima paironizuoti 😀 Mokama už išdirbį, bet įkainis iš mokėtojo galvos?! 😀

Dar pasakykit, kad užsienyje daugiau padaro! 😀

Todėl švedas šaltkalvis už galinės stupicos guolių pakeitimą per 3 valandas gauna dešimt kartų daugiau, nei mes tą patį padarydami per tris valandas 😀

Plius rajonuose atlyginimai teisingai suniveliuoti darbdavių susitarimais 😀

Jei netikit manim – po penkių metų žurnalistai parašys 😀

Nesiūlau jokių revoliucijų ar emigracijos, saugok dieve!

Burgis, 2011-12-08 16:07:18

Absoliučiai tobulas Arvydo komentaras! Tema „kiek aš vertas iš tiesų“ parašysiu atskirai.

petras, 2011-12-08 16:19:58

Na jo, jei gavę žmonės pastabas nesistengia, tada gal tikrai nėra geri darbuotojai 🙂 be to mane irgi nervintų jei bendradarbis su aukštuoju išsilavinimu rašytų tokius laiškus kaip jūsų kolega 🙂 aišku ir aš darau klaidų rašydamas, bet jau ne taip žiauriai.

ai ir dar, gal jie į pastabas nereguoja, nes nesate jiems autoritetas, arba tikrai tingi ir nesikeis kol negaus rimto postūmio, pvz. direktorius pagrasins sumažint atlygį, išmest iš darbo ar pan.

be to žiūriu, kad ir aš į jūsų kolegas panašus :DD tik nesakykit mano vadovui

Martynas, 2011-12-08 17:57:51

Arvydo komentare puikia atsiskleidžia dėsnis, kurio kapitalizmo teorijos nenumatė: žmogus nesistengia maksimizuoti savo pajamų dirbdamas vis sunkiau ir daugiau, jis tiesiog siekia uždirbti tiek, kad galėtų iš uždarbio galėtų gyventi atitikdamas tradiciškai jo socialinėje aplinkoje susiklosčiusias normas.

Pagrindinis veiksnys, kuris skatina emigraciją iš Lietuvos dabar – kultūriniai dalykai, kurie įsteigia naujas „padoraus“ gyvenimo (su dorybėmis čia nieko bendro) normas ir jaučia žmones jaustis nevykėliais, kurie pralaimi gyvenimo žaidimą.

Martynas, 2011-12-08 18:00:37

Aš vis žioplai išsiunčiu komentarą prieš tai neperskaitęs, ir taip įveliu klaidų.

Reik taisytis. Aišku, būtų patogiau, jei svetainės administratorius įdiegtų šį įskiepį http://pluginbuddy.com/purchase/ajax-edit-comments/ – per pirmas penkias minutes nuo komentaro parašymo pats autorius galėtų pataisyt pastebėtą klaidelę.

Vinge, 2011-12-09 17:55:17

Ponas B. Burgi, nemandagu klausytis svetimų pokalbių. Dar nemandagiau juos perteikinėti, nes kiekvienas perteikimas iškraipo esmę. O gal Jūs įsidarbinote radijo stotyje VBS?

Burgis, 2011-12-09 19:37:34

Vingei: atsiprašau, šį kartą į parduotuvę nuėjau be kamštelių ausyse…

Ne kiekvienas perteikimas iškraipo esmę – tik jūsiškis. :-)))

Vinge, 2011-12-09 20:05:54

Kiekvienas iš savo varpinės 😀