Mokytojų streikas. Mokytojų atestacija.

Kokie sutapimai! Vakar ir šiandien mūsų gimnazijoje mokomi septynių Lietuvos gimnazijų mokytojai, kurie dalyvauja projekte „Žmogus tarp žmonių“. O aš mokausi ten, kur mokomi mokyklų vadovai. Nes noriu būti atestuotas. Nes dabar švietimo valdžios požiūriu esu visiškas nulis: moksleivių mokyti negaliu (nes neturiu edukologų leidimo…), vadovo kategorija nulinė (nes pasibaigė aukščiausios kategorijos galiojimo laikas…). Ir kaip tik dabar mokytojai rengiasi streikuoti. Viena iš priežasčių – nesutinka būti atestuojami.

*

Aš nesutinku streikuoti! Aš sutinku būti atestuojamas. Bet aš nesutinku būti taip atestuojamas! Taip atestuojamas aš tikrai noriu streikuoti, maištauti, protestuoti!

*

Pirmiausia apie teisę dirbti mokytojais. Absurdų absurdas yra leisti dirbti tik tiems, kurie turi edukologų palaiminimą! Mano diplomo priede, kurį išdavė KPI, yra ir pedagogikos, ir metodikos pažymiai. Aš metus mokiausi pas tuo metu bene žymiausius Kauno pedagogus, pavyzdžiui, profesorių A.Novodvorskį. O stažuotės Maskvoje, Danijoje, Didžiojoje Britanijoje, JAV – nieko nereiškia?

Atsiprašau, kad turiu girtis – kalbėti turėčiau ne apie save. Bet aš nežinau, ar tie žmonės, edukologų nepalaiminti Mokytojai, norėtų, kad čia juos minėčiau, todėl „miniu“ save… Aš reikalauju ir reikalausiu teisės samdyti tuos, kurie yra Mokytojai, nepriklausomai nuo popiergalių!

*

Apie atestaciją. Vakar savo kolegoms buvau pažadėjęs sėdėti ir tylėti. Po 110 minučių pažadą sulaužiau… Šiandien žadu iškęsti 90 minučių… Apie tą konkretybę dar parašysiu, jei žaibiškai nepavyks visko pakeisti…

Savo „Švietimo raidos scenarijuje“, apie kurį čia esu rašęs, už kurį gavau mažiausią premiją iš įteiktų, bet didžiausią savo gyvenime premiją, viską apie atestaciją esu parašęs. Trumpai:

***

Tada nebus jokių streikų! Tada nebus mokytojų pertekliaus. Tada nebus kvailių, kurie ima mokyti mokytus…

Atsakymai

Burgis, 2012-02-10 08:49:45

Noriu būti išgirstas…

NiekurNeiva, 2012-02-10 09:10:36

Galvoju, kad mūsuose visos “atestacijos – darbuotojo tinkamumo patikrinimas” yra greičiau administracinis įrankis priimant-atleidžiant darbuotojus, nei tų darbuotojų kvalifikacijos pažyma. Tiesiog darbo įstatymai darbdaviui nepalankūs ir darbdaviui teisiškai sudėtinga ir BRANGU atleisti/keisti darbuotojus.

Jei neklystu, pvz. bankroto administratoriaus atestacija galioja tik 3 metus. Taigi mokytojai čia nėra jokie išskirtiniai…

Ir klausimėlis – o kaip mokytojai vertina tą faktą, kad per metus Lietuvoje sumažėja iki 20000 moksleivių? Tai minimum 20 mokyklų?..

Laisvas, 2012-02-10 11:03:44

Pagaliau mano žmona įstojo į profsąjungą. Tikriausiai streikuos ir prisidės prie reikalavimų peržiūrėti “mokinio krepšelio” skirstymą tarp gimnazijų, pagrindinių, pradinių. Nes norima,”dėl sunkios ekonominės buklės”, sumažinti atlygį iki 1600lt Kokiu pagrindu ir kas nusprendė, kad pradinių klasių mokymas turi būti mažiau apmokamas nei pagrindinių, gimnazijų? Absurdas. Suprantu, kad tai nieko nepakeis, bet vien bandymas bandyti – jau pasiekimas.

Dėl atestacijos sutinku su B.Burgiu. Tegu atestuoja. Tik man įdomu būtų pažiūrėti, kas ir kaip atestuotų. Į kurį punktą įtrauktų šimtus buvusių, jau suaugusių mokinių, bei jų tėvų padėkas? Į kurį punktą įtrauktų sąrašus tėvų, norinčių, kad jų vaikus mokytų būtent mano žmona? Kuri per atestaciją “atkristų”? Ar žmona, vyr.mokytoja, pas kurią visuomet pilni komplektai, ar jos kolegė,ekspertė, pas kurią tik pusė komplekto?

Arvydas, 2012-02-10 13:31:57

O man labai norėtųsi, kad būtų atestuojami mūsų aukščiausios valdžios atstovai. Labai norėčiau pamatyti tokių atestacijų rezultatus. Būtų įdomu sužinti kaip įstatymų leidžiamoji ir vykdomoji valdžios mato geopolitinius procesus, ar jie atskiria mikro bei makro ekonomikas, kaip jie supranta Lietuvos bei tarptautinę teisę. Perskaityčiau jų rašinius tema „Kaip aš suvokiu socialinius, švietimo, kultūrinius procesus?“. Turėtų būti įvertinti jų etiketo, bendravimo įgūdžiai.

Bet ką aš čia kalbu?! Juk po tokių atestacijų paprasčiausiai nebeliktų kam valdžios vairo sukinėti..

algis, 2012-02-10 13:44:32

Reikia mokytojus atestuoti, nes kai kurie daro ka tik nori. Mano mokytoja moko ne pagal knyga, kam tada liepia pirkti ta knyga pries semestra. Atsilieka nuo kurso, kontroliniams per mazai laiko. Viska moku, tik nespeju parasyti, prieina ir plesia is ranku lapa !!

algis, 2012-02-10 13:45:42

Dar reiketu, kad pamokose kuo dazniau pasedetu direktorius, tevai, kiti mokytojai. Tokiose pamokose tas mokytojas truputi normalesnis pasidaro !

petras, 2012-02-10 14:07:20

va šitas algio pastebėjimas tai man patiko 🙂 aš ir pritarčiau tokiam bajeriui. (aišku tėvai neturės laiko, direktorius irgi neturės, o mokytojai, jie negalės, nes kaipgi čia kolegų darbą stebėsi, dar neduok diev reiks papeikt ar blogu žodžiu paminėt, išlis koks nemalonus atvejis, geriau juk vienoj šutvėj būt :))

algis, 2012-02-10 15:24:34

Mano tevas pasedetu pamokoje, bet kai uzklause, ar gali, tai suputojo. Sako , tegul tevas eina i darba !

Arvydas, 2012-02-10 15:39:12

Algi, man pasirodė, jog kalba eina apie pačios atestacijos trūkumus, o ne apie tai ar reikalinga atestacija. Pvz., Jūs, piešdamas savo mokytojos paveikslą, nepagailėjote spalvų. Na, tarkim, kad mokytoja iš tiesų prasta.. Bet tai nereiškia, jog atestacija ją “atsijos”. Jei jos testai (ar kas ten..) bus geri, ji turės valdininkų numatytus popieriukus, ji ir toliau mokytojaus, o Jūsų balsas taip ir liks balsu tyruose. Bet yra Mokytojų, kurie labai gerai išmano savo dalyką, vaikai juos gerbia bei mėgsta, bet tokiam mokytojui trūksta kokio nors popieriuko. Jis atestacijos nepraeis, nors ir visa mokykla verktų vilko ašaromis. Ir nepamirškite, jog Jūsų mokytoja ir toliau dirba lyg niekur nieko :))

Štai čia ir yra problema! Kad atestacija skirta mokytojams, o į Mokytojus ji nekreipia visiškai jokio dėmesio.

Burgis, 2012-02-10 16:15:44

Vėl 2 x 100 Arvydui!

Kitiems pakartosiu tai, ką jau daug kartų sakiau – nereikia bandyti blogo mokytojo „pataisyti“! Tam nėra nei laiko, nei žmonių, kurie tai galėtų daryti, nei lėšų. Ir stebėtojų sėdėjimas klasėje nieko nepakeis. Tiesiog blogą mokytoją reikia pakeisti geru! Bent geresniu… Nedelsiant! Gerų nėra? Tai juos reikia kuo skubiau parengti!

juokinga, 2012-02-10 17:08:00

Aš tai sakyčiau, kad reikia panaikinti ne tik atestacijas, bet ir visus egzaminus moksleiviams. Nes tai tik sukelia bereikalingus stresus ir žemina mokinius. Visi gi žino, kad užduotys būna durnos, o vertintojai gluši, užtat egzaminų rezultatai nieko neatspindi ir tiesiog žaloja žmogų. Blogiausiu atveju galima būtų palikti saulutes ir mėnuliukus, bet kad jie nieko nereikštų ir nebūtų privalomi. O jeigu jau mokytojai geriausiai atestuojasi patys, tai tegu vertinasi ir moksleiviai. Jei kuris blogai save įsivertins, tai pats ir kaltas.

Tuo siūlyčiau neapsiribot. Kam, pavyzdžiui, licencijos daktarams, jeigu jau jų diplomuose parašyta, kad jie moka pjauti apendicitus arba rauti dantis? Ypač jeigu jis, pavyzdžiui, turi stažuotę Maskvoj dar nuo caro laikų? Daktarų gydymo paslaugos turi būti rinkoje, o ne valdininkų saujoje.

Žodžiu, valdžios reikalas yra duot pinigus, o kaip juos panaudot mes jau sugalvosim. Ir kokie ten dar krepšeliai. Krepšeliai ubagams, o mums pinigų turi būti tiek, kad užtektų.

Laisvas, 2012-02-10 17:51:55

100 x 100 B.Burgiui. Tik klausimas kaip…??? Teorija super. O praktika?

surskis, 2012-02-10 17:52:58

kai mokyklą stebi išorės auditas, tai po stebėtos pamokos auditorius mokytojui turi pasakyti apie jo pamoką 3 gerus dalykus ir 2 blogus (tokia metodika). Jei apie pamoką gerai galima pasakyti tik tiek, jog klasėje šviesu, nauji suolai, o mokytoja(-as) gana gerai atrodo, tai pravesk nors ir 100 tokio lygio pamokų, o iš darbo tavęs neišmes!!!!!!!!!!!! O mokytojas atestuotas, daug kursų aplankęs, į pamoką nevėluoja, neateina į darbą girtas, egzaminų rezultatai korepetitorių pagalba puikūs, norit pakeist – prašom, o jam į vietą kiti vaikai (nepasisekė kitiems). Va kur problema. Geriems, kompetetingiems mokytojams nykstančiose mokyklose darbo nelieka, o lodorių atleist negali. Ne visose mokyklose, kaip KTU gimnazijoj vertinami mokytojai mokinių pagalba. Tyli direktoriai, o kolegos apie kolegas priekaištus iš tėvų girdi, tik neišsako niekam – ko su kolega pyktis?

algis, 2012-02-10 18:03:58

Jeigu nereikia blogu mokytoju taisyti, tai gal ir nusikalteliu nebandyti peraukleti ? Is ,karto susaudyt ?

Is kur jus gausit tiek geru mokytoju, kad pakeisti visus blogus (ju virs 78 proc.)

NiekurNeiva, 2012-02-10 19:21:18

Tarkim, sutinkam kad (a) reikia vidinių Mokytojo paskatų tobulėti, (b) nenorim ESAMA TVARKA atestuoti, nors galim susitarti, kad 1-o karto kaip ir reikėtų. Nors vargu bau to reikia.

Taigi, reikia “pasotinti” 2 vilkus: Administraciją (pinigus, baigtinius resursus) ir Kvalifikaciją (kaip viešą interesą).

Gal tiktų toks variantas:

Kas 5-is (4, 3, 2, 1) metus mokytojai dalyvauja konkurse užimti konkrečioms pareigoms, o su konkursą laimėjusiu sudaroma TERMINUOTA darbo 5 (4, 3, 2, 1 ) metų sutartis (dar geriau, paslaugų teikimo sutartis). Rinka žiaurus dalykas – priverčia pačiam rūpintis kvalifikacija, išvaizda, reputacija ir t.t.

Jei tokiu pat principu išrenkami Direktoriai – absoliutūs neskundžiami diktatoriai, tai su konsursų organizavimu problemų kaip ir nebūtų. Bent teoriškai…

Tėveliams beliktų pasirinkti, kam patikėti “krepšelį”…

Burgis, 2012-02-10 19:45:53

Džiaugiuosi, kad diskutuojate, net jei ironiškai…

tai tokia svarbi tema, kad nesiliausiu – aiškinsiu ir aiškinsiu savo poziciją… Ir šiandien aiškinau ten, kur turėjau sėdėti, kad būčiau (gal…) atestuotas…

*

Labai svarbu suprasti skirtumą tarp moksleivių, studentų ir mokytojų, dėstytojų atestavimo. Pirmieji – mokosi ir mokosi atestuotis, mokosi būti atestuojami ir mokosi atestuoti kitus.

Antrieji – viso to jau turi būti išmokę! Ypač – atestuotis (suprask – atestuoti patys save). Nes Mokytojo negalima mokyti! bet Mokytojas turi mokėti įsivertinti ir, jei supranta, kad netinka dirbti arba, deja, jau nebetinka, – turi pats oriai pasitraukti.

*

Ką dabar daryti praktiškai? Reikia kuo skubiau sukurti įsivertinimo terpes: mokomųjų dalykų, kompiuterijos, lietuvių kalbos ir užsienio kalbų. Po to reikia pakviesti (ne priversti!) visus mokytojus įsivertinti tose keturiose terpėse. Tik tiek. Įsivertinti konfidencialiai, intymiai. Žinoma, daugelis keiks testus, užduotis ir jų sudarytojus, protestuos (bet šalia nebus tų, prieš kuriuos protestuoti…), bet daugelis ir supras – nemoku, nesugebu, vis tiek demaskuos – geriau pats oriai pasitrauksiu. Kita grupė puls ieškoti, kur ir kaip pasimokyti! O juk to mes ir norime! Kai jie patys norės pasimokyti, tai ir mokysis stropiai, sparčiai, noriai. Po pusmečio mes jau turėtume daug geresnių mokytojų! O į pasitraukiančių vietą ateitų daug tų, kurie dabar nedirba mokyklose, bet lengvai įveiktų įsivertinimo barjerą. Atėję pas darbdavį jie patys pasigirtų įsivertinimo rezultatais.

*

Ufff, čia ilgas aiškinimas, atidėkime kitiems kartams…

*

Svarbiausia – nereikėtų jokių revoliucijų!

Burgis, 2012-02-10 19:47:30

Įdomi naujiena: viena mokytoja, kurią pašalinau iš gimnazijos, nes ji savarankiškai tapo eksperte kitoje mokykloje, o pas mus nebuvo net Mokytoja, dabar kitoje mokykloje, kurioje ją peikia, prisistato esanti iš KTU gimnazijos…

mokytoja, 2012-02-10 20:19:35

Mokytojų kambaryje pasitarimas apie streiką. Šalia sėdintis kolega: O tai ko čia streikuoti, dirbam pusę dienos, atlyginimas 2000 lt. Ką dar negerai?

Neturiu pamokos, užbėgu į mokytojų kambarį, tas pats kolega sėdi prie kompiuterio kortas dėlioja ir: Labai daug dirbau, reikia pailsėti….

Vyksta pamoka, tas pats kolega sėda į mašiną, kažkur išlekia, grįžta po 10 min., užbėga į dirbtuves (jau supratotote technologijų mokytojas), paskui vėl išlekia, grįžta po 15 min. Ir jau skambutis….

Ir beveik prieš direktoriaus langus….

Arvydas, 2012-02-10 20:25:57

Mokytoja, tai tas “technologas” – paprasčiausias vagis! Jis vagia mūsų pinigus, iš vaikų jis vagia žinias, o iš kolegų pavagia darbo vietą. Bet, jei su jo edukologiniu diplomu – viskas tvarkoj, jis ir toliau liks įstatymų saugomu vagimi.

mokytoja, 2012-02-10 20:39:57

Aš visiškai sutinku su Jumis. Tik vadovas, kažkodėl tokį darbuotoją laiko. Mano auklėtinius vadovas nubaudė, kad jie, laukdami mokyklinio autobuso, po pamokų valgykloje žaidė kortomis. Aš sakau, Jūs vaikus baudžiate, o jie ir kiti kortomis žaidžia technologijų pamokoje. Vadovas: negali būti, netikiu…

Ir taip jau 10 metų, kiek aš dirbu mokykloje. Manau panašių situacijų yra daugumoje mokyklų.

vip, 2012-02-10 21:49:27

Ne>juokinga ….”Blogiausiu atveju galima būtų palikti saulutes ir mėnuliukus”…

Švietimo SISTEMOS nuopolis kaip tik nuo tų “dangaus kūnų” ir prasidėjo…..

Žmogeliai,norėdami toliau darmai gauti “ministerskus” atlyginimus,pasiūlė šį absurdą ir toliau sėkmingai šlifuoja šmm koridorius,o visuomenė kovoja su jo pasėkmėmis….

Visi turim “darbo”.

…”Daktarų gydymo paslaugos turi būti rinkoje”,įdomu kurioj:gyvųjų ar mirusiųjų?

Rinkos sudievinimas kapitalizmą atrideno prie kataklizmų bedugnės:pradedant teismų sprendimais pagal rinkos dėsnius-kas daugiau “sumoka”,tas “teisus”,baigiant laimės matavimo skale multi turtuolių sąraše.

Įvairiaspalviai skolų rašteliai,patogumo dėlei imti vadinti pinigais,išplovė paskutinius moralinių kriterijų pamatus.

Belieka palinkėt “atestuojantis” sėkmės ,sėdint paniekintų žmogiškų vertybių sąvartyne.

Tai ne pasmerkimas,tik bandymas pažadinti …..

Audrius, 2012-02-12 09:19:14

Pritariu vip mintims!!! Priežastys visuomet slypi giliau nei daugelis mato. Kova su pasekmėmis – tusčias laiko gaišimas ir savęs alinimas.

Ten pat sėdinti, 2012-02-12 10:22:44

Prieštarauju, kad ten, kur mokomi mokyklų vadovai, Jūs mokotės. Nors, pripažinsiu, labai stengiatės… tylėti 🙂 Kiekvienam kiekviena pamoka (kad ir ši įvardijama kaip mokyklų vadovams) turi labai skirtingą paskirtį. O gal ji Jums būtent ir skirta vien “atsėdėjimui”, kad užvirtų alternatyvos sakomoms tiesoms ar kad rastumėt kad ir vieną nepaneigiamą tiesą? Bet “atsėdėjimo” testo ir neišlaikote 🙂

Čia aš tik taip… nes “Švietimo raidos scenarijui” pritariu 100%

Dabar neparašysiu, 2012-02-12 11:29:45

Užvakar susitinku Daktarę, keliais žodžiais persimetam apie senukus (vežu devyniasdešimties) ir netyčia sužinau, kad jos mamai 95 metai. O ji prieš 35 metus penktoje klasėje buvo mano matematikos Mokytoja. O jūs tiek išgyvensit dabartinėmis sąlygomis? Man tiko jos pasvertas žodis, jokių isterikų, jos mokiniai vėliau turėdavo mažiausiai problemų. Po to atvyko nauja diplomuota tiesiai iš ten kur juos paruošia. Uždavinius namo nešdavosi, klasėj sudėtingesnio neišspręsdavo, kompleksuota. Kai mano antrasis bernaitis pateko į jos rankas, plaukai pasišiaušė. Pasirodo, dabar viskas labai gerai, jos mokiniai į olimpiadas taikosi… Viskas labai sudėtinga.

Vaida, 2012-02-13 12:48:47

Kažin ar yra koks testas pasitikrinti mokytojams gebėjimą perteikti žinias? Juk gali be galo daug žinoti, bet jei nebus toks ugnelės dalintis… Ir mokytojų psichologinė būsena svarbu.

sonata, 2012-02-15 15:24:40

Su mokytojų pakeitimu sunku. Vienoj mokykloj buvau viena iš tų “blogiečių įkyrių mamų” ir direktoriaus galvos skausmas, kol įrodėm, kad sergantis dvasios ligomis žmogus, tegu ir metodininkas, ekspertas ar dar su kokiais ordinais ir medaliais, negali dirbti su vaikais. Ir pamokose sėdėjom, ir neteisėtus įrašus darėm apie “pašnekesius su kosmosu”. (Su astronomija mokytojos dėstomas dalykas nieko bendro neturėjo.) Bet jei šeštokas po pamokų užrakinamas iki vakaro kalsėje, atimamas mobilus telefonas, o tėvai eina iš galvos, kur dingo vaikas (beje, ne mano)- sutikit, kažką reikėjo daryti. Atrakinus klasę, šeštokėlis rastas besiruošiantis šokti per langą. Kaži kuo būtų pasibaigęs skrydis iš trečio aukšto… Deja, direktorius buvo dar ilgai tampomas po teismus už “tokios nusipelniusios švietimo sistemai” darbuotojos atleidimą.