Mūsų gyvenimų motyvatoriai

– Įsimylėk! – sakau ne mūsų gimnazijos devintokui, kuris ne mokosi, o tik imituoja mokymąsi. – norėsi savo mergaitei įrodyti, kad esi šaunuolis, gal pradėsi mokytis.

***

Retenybė, kad vaikai būtų stropūs mokykloje, jei jų tėvai vagys, kontrabandininkai, sukčiai…

***

Kalbu su mokytoja, kuri pati su savimi nebegali susitarti: artėja pensija, tai kam stengtis? moksleiviai jos nepamėgo, kodėl ji turėtų juos pamėgti? moksleivių laimėjimai, geri rezultatai ją skatina gerai dirbti ar atvirkščiai – leidžia atsipalaiduoti, pasilepinti nepelnytai sau priskirtos šlovės spinduliuose?

***

To mokinuko tėvai protingi ir garbingi, jų šeima gyvena prabangiame name, atostogauja žiemą ir vasarą užsienio kurortuose, jokios finansinės krizės šeimai negresia – tai tas mokinukas ir nesimoko. Kodėl turėtų?

***

Keliolika ar keliasdešimt godžių sukčių, korumpuotų savanaudžių, veidmainių ir prisitaikėlių valdžioje išderina visą valdžios aparatą, nes ir buvę nesugadintieji pradeda galvoti: „Ką aš vienas padarysiu? Kas iš to, kad aš dirbsiu gerai, sąžiningai – lems tie, kurie išmoko lemti…“.

***

Jau esu čia rašęs, kad negalima vaikų mokyti teisingai gyventi „Dievui, Tėvynei, artimui“ ar pan. Vaikus reikia mokyti teisingai gyventi… sau! Negalima išduoti savęs. Negalima rizikuoti savo gyvenimu. Negalima prarasti savo garbės, savo esybės, savo meilės. Va, tada ir kitiems bus gerai, pamatysite!

Atsakymai

Burgis, 2012-02-28 10:42:23

Egoistas laukia pritarimo…

studente, 2012-02-28 11:18:27

Žinoma, o kodėl gi tas mokinukas turėtų mokytis, juk jam viskas padėta ant lėkštutės? Kam gi jam stengtis kažką pasiekti jai jis žino, kad ir kokioje absurdiškoje situacijoje atsidurs jam visuomet padės protingi, garbingi ir žinoma turtingi tėveliai? Lengva tokiems jaunuoliams gyventi ir nesukti sau galvos dėl finansinių reikalų ar dėl ateities (juk atsiras koks tėvelio pažįstamas ir jį įdarbins, o gal ir pats tėvelis priims jį dirbti pas save). Jūs nesate egoistas gerbiamas dėstytojau, tiesiog jūs kaip ir aš nesuprantate tokių egoistų žmonių. Juk vaikams kilusiems iš vargingų šeimų tenka daug daugiau kovoti dėl vietos po saule, bet tik toks maksimumo reikalavimas iš savęs suteikia žmogui galimybę pasiekti savo troškimų ir įrodyti sau ir kitiems, kad tau nereikia įtakingų draugų, o reikia tik artimųjų palaikymo ir pasitikėjimo savimi tam, kad tavo gyvenimas būtų nors šiek tiek geresnis nei tavo tėvų.

p.s nesu savanaudis žmogus, myliu savo šeimą ir tikiuosi, kad pasieksiu savo maksimumą ir galėsiu padėti savo artimiesiems ir man nereiks laukti tėvų paramos kaip tam jaunuoliui(tada aš jiems padėsiu ir vešiuosi juos atostogaut ir nebūtinai į užsienio kurortus, juk ir Lietuvoje yra tiek daug gražių ir nuostabių vietų)

jurgis, 2012-02-28 11:21:22

Negalima prarasti savo garbės, savo esybės, savo meilės. Va, tada ir kitiems bus gerai, pamatysite!

hm, o kaip su sukčių bei korumpuotų garbe/esybe?

ar nuo jos “kitiems bus gerai”?

Burgis, 2012-02-28 11:25:47

Jurgiui: esu įsitikinęs, žinau iš patirtis, kad tie sukčiai, vagys nė nekalba apie kokią nors garbę. Jie, kaip ir įkalintieji „zekai“, susikuria sau visai kitokias schemas, paaiškinančias, kas yra teisingas gyvenimas: būk „kietas“, išmok „prasisukti“, gyvenk prabangiai, turėk tinkamų bendrų…

*

Mūsų uždavinys – nuo vaikystės moksleiviams ir studentams aiškinti, rodyti, kas gi tas žmogus ir jo gyvenimas yra iš esmės…

jurgis, 2012-02-28 11:35:22

aš gerumo principo nesuabsoliutinčiau vien “sau” ar “kitiems”. Manau, jis interaktyvus 🙂

T.y. tarp kokių žmonių geriau gyventi: geranoriškų tik “sau” ar geranoriškų ir “kitiems”?

Iš arčiau, 2012-02-28 11:53:53

O aš manau, jeigu žmogus darbu susikrovė turtus ant jo burnoti nereikia… Ir kad jis po to savo vaiką įdarbinina irgi nematau tave kažko blogo, su tą sąlyga, jeigu vaikas ištiesų pajėgus dirbti ten kur įdarbintas.

Arvydas, 2012-02-28 12:02:21

Ir kiek daug TV laidų, straipsnių žurnaluose apie tai kaip tie “prasisukėliai” susikrovė turtą, apie tai kiek jie to turto turi, apie tai kiek jie dar norėtų turto. Tačiau itin retai tenka pamatyti, kad “prasisukėliai” turtą panaudotų prasmingai, išradingai, įdomiai. Žiūriu aš į juos, o manęs nei pavydas ima ir visai netraukia priklausyti “grietinėlei”. Liūdna bei nuobodu ten!

Kažkada, kažkurioje temoje sakiau, jog man geriausia, kai pinigų šiek tiek trūksta, nei jų yra per daug 🙂 Ir teisingai, kol trūksta pinigų, gyveni išradingai, stengiesi pasisemti malonumo iš paprastų dalykų, o kai turtas viršyja poreikius, gyvenimas pasidaro “standartizuotas” – standartinės pramogos, standartiniai rūbai, standartiniai renginiai, standartinės kelionės, standartiniai pirkiniai ir t. t.

Žinoma, tai nereiškia, jog visi turtingi žmonės yra nuobodūs. Manau, kai žmogus “prasisuka”, kai jam pinigai keliauja neįdedant pastangų, tada ir atsiranda nuobodumas: pinigų yra, o ką su jais daryti – nesugalvoju 🙂

petras, 2012-02-28 13:21:39

studente, negi jūs manote, kad jei vaikas turi turtingus tėvus ir jam viskas padėta ant lėkštutės, ir jo gyvenimas yra “patogus” tai jis iškart tampa laimingu ??? net jei jam nereikia visiškai stengtis, o gal kai kuriais atvejais stengtis reikia net žymiai daugiau, nei bet kuriems kitiems neturtingiesiams. kiekvienas žmogus žengia savo keliu ir tik jis gali pasakyt sunku ar lengva jam.

laisvamanis, 2012-02-28 13:29:20

pagaliau – egoistas pritaria EGOISTUI

Rasa, 2012-02-28 13:38:48

Dėl to gyvenimo “sau” 🙂 Jei gyvenčiau tik sau, sustočiau vietoje. Nes man beveik nieko nereikia. Aš turiu pakankamai. Net jei neturiu beveik nieko, vis vien turiu pakankamai 🙂 Gyvendamas ir kitiems, staiga supranti, kad tu pasirodo dar turi tiek daug visko, kuo gali dalintis! Tada ir supranti, kad turi daug meilės, laimės, kad gali šypsotis ir užsiimti mielais įdomiais darbais. Nes turėsi su kuo pasidalinti… O sau… Kam man ta šypsena pačiai sau prieš veidrodį? Geriau jau nusišypsosiu dangui ar bomžui, vyrui ar vaikui… Suprantu, kad mylėti save reikia, nes kaip gi kitaip atiduosi save? Kam reikia nemylimo? 🙂 Aš ir myliu. Ir save. Bet man nesiseka būti egoiste. Niekaip. Todėl myliu ir Dievą, ir Tėvynę, ir artimus, ir save, ir beveik visus myliu 😛 Nes nemoku kitaip, net jei norėčiau…

Ignas, 2012-02-28 14:22:59

“Gyvendamas ir kitiems, staiga supranti, kad tu pasirodo dar turi tiek daug visko, kuo gali dalintis!”.

Rasa, manau, jūs gyvenat sau. Kadangi, kaip ir pati sakot, altruistiška elgsena nuteikia maloniai, būtent to jūs ir siekiat – malonios savijautos. Tai ir yra egoizmas.

Ką aš noriu pasakyti, kad visi iš esmės esame egoistai, siekiame naudos vien tik sau, bet skiriames tuom, ką mes suprantame kaip naudą. Mano supratimu, tik neišsilavinęs žmogus sieja naudą su pinigais, šlove, kitų pripažinimu. Didžiausia nauda gana paprasta – tiesiog gera savijauta!

Iš žmonių nereikia bandyt “išmušt” egoizmą, netgi priešingai – reikia jį ugdyti, sveikas ir išlavintas egoizmas kuria altruistišką elgseną.

Rasa, 2012-02-28 14:43:04

Ignui: žodžiais galima žaisti įvairiai. Bet tai ir tebus žaidimas žodžiais. Egoizmas, kai gera tik tau, skiriasi nuo jausmo, kai tau gera todėl, kad gera kitam. Egoistas manys, kad kitam turėtų būti gera todėl, kad gera jam 🙂 Bet ne visiems nuo to gera.

Ignas, 2012-02-28 14:58:19

“Egoistas manys, kad kitam turėtų būti gera todėl, kad gera jam :)”

Kodel jis būtent taip manys?

Būtent, kad skiriasi. Pačiam maloniau, kai malonu ne tik tau, bet ir kitam, todėl stengimasis dėl kito malonios būsenos irgi iš esmes kyla dėl egoistinių tikslų.

Rasa, 2012-02-28 15:23:12

Ignai, nesiginčysiu, nes darbe esu, negaliu daug rašyt. Ir neturiu tikslo kažkam kažką įrodyt. Tegul bus taip, kaip sakai. Kaip nori, taip gali viską vadinti. Juk iš tiesų viskas yra nei juoda, nei balta, nei blogai, nei gerai.

Tiesiog aš daiktus vaidinu kitaip. Štai ir viskas. Taip, viską galima pavadinti egoizmu. Bet aš nelinkus taip vadinti, nes taip nemanau.

Ignas, 2012-02-28 15:49:20

Manau, jūs nelinkus taip vadinti, nes egoizmą siejate su kažkuo blogu, iš dalies pasąmoningai. Bet jis toks nėra!

studente, 2012-02-28 16:15:18

Petrai, klaidingai mane supratote. Aš nemanau, kad turtingų tėvų vaikams gyvenimas yra patogus. Pati gi turiu daug kolegų iš pasiturinčių šeimų, kurie reikalauja maksimumo iš savęs, gauna stipendijas už gerą mokymąsi… Aš kalbu apie tuos, kuriems viskas padėta ant lėkštutės ir tai nebūtinai turėtų būti turtingų tėvų vaikas tai gali būti ir neturtingieji, juk puikiai visi žinome, jog mama ar tėtė dėl savo vaiko padarytų, bet ką net atiduotų paskutinę kapeiką, kad tik jų vaikas būtų laimingas ir turėtų tai ko trokšta. Taip ir tampama egoistu (viskas tik man man man, kaip tam drakoniukui iš multiplikacinio filmuko). O ar tokiems gyvent patogu? Kodėl gi ne, juk viską ko užsigeidi turi, o ar jie nuo to laimingi? tikrai nežinau, juk aš nesu nei turtingų tėvų vaikas, nei ta, kuriai viskas buvo padėta ant lėkštutės. Aš nesu ir manau niekuomet nebūsiu egoistė, nes man gera matyti žmones laimingus ir kiek įmanoma jiems padėti. Pabaigai norėčiau pasakyti, kad pritariu jums Petrai, jog kiekvienas esame savo laimės kalviai ir tik nuo mūsų pačių priklauso kokį gyvenimo kelią pasirenkame.

Audrius, 2012-02-28 16:15:20

Jeigu matai kitą besišypsantį Saulei ar besiskleidžiančiam pumpurui, kai su dėkingumu priimi viską, kas tau duota, kai nepataikauji neteisybei, kai gerbi kūdikį ir senolį, kai myli pasaulį suprasdamas, kad jis toli gražu neidealus…su visais jame esančiais trūkumais…, tuomet kur čia tie egoistiniai tikslai. Na gerai, norėčiau būti tokiu EGOISTU. Džiaugiuosi ir tikiuosi, kad dauguma tokie ir yra.

petras, 2012-02-28 16:44:38

aš šiaip nesu šalininkas nuomonės, kad žmogus yra pats savo laimės kalvis :)) o į diskusijas apie neišmatuojamus, subjektyvius dalykus nežinau net kodėl įsitraukiu. bet va šiaip pastebėjimas iš patirties savo. kad didelė dalis žmonių, kurie vargingai gyvena pinigine prasme. labai dažnai kai praturtėja tampa tais drakonais, kurių prieš tai nekentė 🙂 todėl pas mus aplink tiek daug, turtingų, kurie viską daro už savo atžalas net nepagalvodami apie juos kaip blogieji egoistai (kurie jaučiasi gerai, kai daro savo artimui gerai, nors iš tikrųjų gal jam tik kenkia). daug tokių, kurie praturtėję pradeda elgtis kaip tinkami nes galvoja, kad viską pasaulyje valdo pinigai, ir jie taip galvojo kai neturėjo pinigų, ir jų mąstymas nepasikeičia po to.

ir pritariu Igno mintims apie egoistus. mes visi esam tokie, tik vieni būdami egoistais padeda kitiems, kiti kenkia. gal dar būna neutralių :))

Saulius, 2012-02-28 16:55:48

oba !!! egoizmas 2012-02-28d. jau siejamas ne vien su savanaudiškumu, jis g.b. net gi geras, mielas bei švelnus ! tai kas per “padla” tada yra altruizmas ?

Ar čia tik kaip Rasa sako, – tai tik žaidimas žodžiais.

Rasa, 2012-02-28 17:24:28

Pasikartosiu: viskas nei balta nei juoda. Altruizmas gali būti egoistiškas ir ne, o egoizmas gali būti sveikas, kai skatina siekti kažkokių gerų tikslų arba ne, kai tarkim žmogus naudojasi kitu nieko neduodamas mainais: jis nejaučia nei dėkingumo, nei poreikio kaip nors kompensuoti kito žmogaus pastangas.

launė, 2012-02-28 17:33:05

Kad ir kiek žmogui duosi-jam vis bus mažai.Kad ir kiek iš jo atimsi-jis išgyvens

Martynas Pilkis, 2012-02-28 23:33:30

Žodžiai atsirado, kad simbolių pagalba žmogus galėtų bendrauti nesiimdamas tiesioginių veiksmų – patinkančių glostymo ir nepatinkančių mušimo. Gerų ir blogų žodžių reikšmių kaitaliojimas po truputį veda į pasaulį, kuriame žodžiais (tiek garbės žodžiais, tiek visais kitais) niekas nebetiki, kuriame vėl tenka bendrauti pirmykščiais būdais – maisto pasidalinimu arba kumščiais, pagaliais.

Ignas, 2012-02-29 15:52:09

Martynai,

o kurie žodžiai geri, o kurie – blogi?

petras, 2012-02-29 16:40:38

Martynai, tai kad niekada niekas ir netikėjo. visada sprendimai buvo yra ir dar tikriausiai ilgai bus atliekami pirmykščiais būdais (pagaliais, ai dabar reaktyviniai malūnsparniai, bet tai nieko nekeičia). kas stipresnis to ir teisybė 🙂