Pagaliau! Pagaliau mane pakvietė trečiadienį ateiti į KTU Architektūros ir kraštotvarkos katedrą ir padiskutuoti apie naujus gimnazijos rūmus. Su studentais, dėstytojais, statybininkais. Būtinai nueisiu! Dabar bandau surikiuoti daugelį metų mane lydinčias idėjas – savo ir svetimas. Kokie turi būti ateities žmonių ateities rūmai?
*
-
Tai bus trijų aukštų pastatas, kambarių aukštis – maždaug trys metrai.
-
Ant plokščio pastato stogo bus „gyvybės oazė“ – sporto salė stiklinėmis sienomis ir lubomis. Vakarais ji bus gražiai apšviesta ir visi praeiviai, pro šalį važiuojantys žmonės matys toje salėje žaidžiančius tenisą, krepšinį, tinklinį ir kt. Kai tokių pastatų mieste bus daug, miestas vėl bus gyvas ir šviesus tiek, kad net iš kosmoso matysime.
-
Gimnazijoje bus dviračių garažas: prie galinės sienos bus dekoratyviniai grandininiai transporteriai, kurie dviračius pakels vertikaliai aukštyn. Transporteriai bus valdomi kortelėmis, kuriuos moksleiviai gaus, o kiti žmonės – pirks. Įkišus kortelę, ant gembių pakabinti dviračiai bus sukami ratu tol, kol apačioje atsidurs kortelės savininko dviratis (panašiai, kaip drabužių valyklose, kaip Čikagos oro uoste).
-
Gimnazijoje bus liftas, bet aukštyn jis nekels (juk tik trys aukštai!), tik leis žemyn, veikiamas įėjusių į erdvią kabiną žmonių svorio. Leisdamasis jis suks generatorių, kuris įkraus akumuliatorius – gimnazijos reikmėms. Tai bus ir pramogai, ir avariniam atvejui skirtas įrenginys.
-
Gimnazijoje bus automatinė biblioteka: kiekvienoje klasėje bus bankomato tipo terminalas, kuriuo iš saugyklos bus galima pneumatiniu paštu atsisiųsti (ir nusiųsti atgal) knygas, rašiklius, įvarius smulkius reikmenis.
-
Erdviuose gimnazijos koridoriuose bus eilės spalvingų spintelių – amerikietiškųjų „lokerių“. Nebus nei rūbinės, nei rūbininkų – kiekvienas gimnazijos moksleivis, mokytojas, tarnautojas, svečias turės savo spintelę.
-
Visose klasėse kėdžių ir stalelių eilės bus lengvai nustumiamos prie sienų – sulankstomos ir išdėstomos vertikaliai, kaip jau yra kai kuriose salėse. Tada klasę ar dvi „sujungtas“ klases (žr. 8 p.) bus galima panaudoti įvairiems ne pamokos tipo renginiams (sportui, šokiams, judriesiems žaidimams, pokyliams…).
-
Klasės poromis galės būti sujungtos, automatiškai atvėrus jas skiriančią pertvarą. Geros garso izoliacijos pertvara bus pakeliama prie lubų – panašiai, kaip automatiniai garažų vartai.
-
Visos patalpos bus pritaikytos robotizuotam valymui.
-
Gimnazijos valgykla veiks „švediško stalo“ principu.
***
Suprantu, kad ne visas naujoves pavyks įdiegti. Suprantu, kad kai kuriuos pasiūlymus reikia tobulinti. Suprantu, kad reikia dar daug kitų naujovių. Bet tikiu, kad anksčiau ar vėliau mūsų vaikai ar bent mūsų anūkai turės mokyklą, kuria galės mėgautis.
Atsakymai
Burgis, 2011-09-29 20:42:54
Įvertinkite. Pasiūlykite.
aru, 2011-09-29 20:51:47
mirtingiesiems į tokius rūmus įėjimas bus draudžiamas..
aru, 2011-09-29 20:57:05
netureturėjo nuskambėti sarkastiškai (džiugu jei atsiras tokie šaunus rūmai vaikams)
Petras Ražanskas, 2011-09-29 21:00:22
Dėl lifto – tą patį efektyviau ir pramogiau galima realizuoti su metaliniu stulpu ir skyle grindyse/lubose. Kaip gaisrinėje. Naudotojų būtų daug, o technologija – paprasta ir išmėginta!
Atsakymas, 2011-09-29 21:54:22
Dėl lifto. Jei liftas nekels į viršų, vadinasi, gimnazijoje nebus vietos fiziškai neįgaliems, bet gabiems moksleiviams?
Aurius, 2011-09-29 22:16:55
STOP. Sustokit. Liftas nekels. O kur neįgaliųjų integracija? Neįgalieji pas jus mokytis jau negalės? O kurčiųjų integracija, logopediniai kabinetai.
Jūs kaip ir ne šiame pasaulyje gyvenate, matyt nežinote, kad neįgaliųjų skaičius auga.
O kaip autistus integruosite?
O ar žinote kiek neįgalių vaikų šiandien gimdo jaunos gražios mamytės? Nenustebsiu jei nežinot.
O ar žinot kokius vaikus gimdo jaunos gražios mamytės, kurios naudojo kontracepciją, visokius medikamentus? O ar žinote kokius vaikus gimdo TV ir kitokios žvaigždės?
O aklųjų integracija?
Vaizdelis toks, kad į šią gimnaziją atrinks tik sveikus vaikus. Panašiai kaip kosmonautus.
Aš atsiprašau už tokį stilių, bet…turite žinoti.
jurgis, 2011-09-29 22:18:17
man tai ne pastate esmė 😉
Aurius, 2011-09-29 22:18:53
Kaip matai Broniau kol aš rašiau postą atsirado man pritariančių.
Burgis, 2011-09-29 22:34:42
Neskubėkite smerkti! (Auriau, gal nereikia tokių ilgų komentarų?) Juk aš parašiau, kad ne visas idėjas pateikiu. Labiausiai mane žavi galimybė (studentams pasakojau; idėja paimta iš Perelmano „Įdomiosios fizikos“) turėti į viršų keliančius tris greta skirtingu greičiu slenkančius takelius. Žengiant nuo lėčiausio link greičiausio, galima saugiai pasiekti greitai nešantį takelį! Tas eskalatorius važiuos spirale apie gimnazijos rūmus ir kels visus neįgaliuosius bei mane…
Aurius, 2011-09-29 22:41:23
Aš atsiprašau jei buvau neteisingai suprastas, bet niekas nieko nesmerkia. supratau, kad ne į viską atsižvelgei. Bet reikia dar atsižvelgti jei nebus elektros, kad nepakibtų kur lifte baisiai mandrame.
Persona Grata, 2011-09-30 06:41:33
Man patraukli atrodo visai kita vizija gimnazijos pastatui- senovinis, turintis turtingą istoriją, architektūrinis paminklas (iš vidaus gali būti ir renovuotas).
Pavyzdžiui Raudonės pilis- mokykla. Štai ten galėtų būti KTUG. Kur aplinka tiesiog įpareigoja būti pasitempusiam, tęsti tradicijas etc.
Esu buvęs ir senamiesčio pastatuose įkurtose kontorose, kur žmonės taip pat nesiskundžia polėkiu, kurį suteikia aplink esantys mūrai.
Burgis, 2011-09-30 09:12:59
Personai: o, žinoma, aš norėčiau senovinio pastato! Bet kas jį duos…
Smokas, 2011-09-30 11:35:08
gaila, kad Valdovų Rūmai Vilniuje.
Burgis, 2011-09-30 12:11:57
Smokui: o, gera mintis! Prisiminėte Kauno prezidentūrą. Kartą jau ten šniukštinėjau, reikės vėl pasidomėti… 🙂
scania, 2011-09-30 12:28:22
primena kiek fordo bandymus sukurti kokį tai turbo futuristinį specialiai sukurtą pastatą kūrybai su baisingu kiekiu tokių „pribambasų“ ir psichologiškai pagrįstų „navarotų“.
Betgi va praėjo jau kiek laiko, o tas fordas kaip buvo fordas, taip ir liko…
Aišku, į architektūros vadovėlius pakliuvo, ar bent jau į architektūros studijas, bet juk ne tam pastatas buvo skirtas?
O va Persona Grata mintis – tai dar ir kaip, net ir oho kaip! 🙂
Smokas, 2011-09-30 12:42:55
Raudonės pilyje reikės pakabinti kurio nors šiandieninio steigėjo, vadovo ar studento bent 300 metų senumo dinastijos paveiklus, kad įrodyti tą tradicijų tęstinumą. Kitaip liks neaišku, kieno tos tradicijos bus tęsiamos.
Ema, 2011-09-30 12:52:28
Star Trek
Atsakymas, 2011-09-30 13:36:04
Raudonės pilis – gera idėja, labai gera. O štai Kauno prezidentūra – ne: nepatogus išplanavimas, mažoka patalpų 🙂
Daiva, 2011-09-30 13:53:25
Pritariu dėl lifto aukštyn: privalo būti, ir ne tik neįgaliesiems ar vyresnio amžiaus žmonėms, bet ir sunkiai nešantiems (o taip būna – lapkritinėms organizuoti, koncertams ir pan.).
Man nepatiktų žaisti krepšinį “akvariume”. Geriau sporto salę daryti tarp įprastų sienų, o viršuje verčiau padaryti eksperimentinį sodą (nusižiūrėjau Japonijoje), kur moksleiviai galėtų mokytis užsiauginti daržovių, rūpintis gyvūnais ir pan., ir kartu mokytųsi apie ekosistemas, gyvybę ir t.t. Apskritai biologijos pamokos galėtų persikelti ten.
Būtinai reikia kokios nors ramios erdvės, kurioje būtų galima ruošti pamokas, jei nėra sąlygų to daryti namuose (įskaitant bendrabutį).
Sąmoningumui ugdyti vienas kambarys galėtų būti “mainykla”, kur tai, kas nereikalinga, gali pasitarnauti tiems, kam tai reikalinga.
Yra visokių įdomių architektūrinių sprendimų, kaip kuo geriau panaudoti dienos šviesą ir energiją: http://www.technologijos.lt/n/technologijos/statybos/S-21568/straipsnis?name=S-21568&l=2&p=1
Auto, 2011-12-16 07:07:10
idėjos gražios, bet liftas aukštyn tikrai turi būti, ir dar užkliuvo mintis, kad pastatas matysis iš kosmoso, tas irgi manau nėra gerai, energija reikia taupyti 🙂