Ne kur Lietuva, o kokia Lietuva

Dažnokai skraidome „Ryanair“ lėktuvais, dažnokai… Ir ko neskraidyti beveik nemokamai! Žinoma, ne mes vieni gudrūs: pilni lėktuvai skrenda į Londoną ir iš Londono, į Stokholmą ir iš Stokholmo… Kas skraido? Yra įvairių spalvų, įvairaus amžiaus žmonių. Stebiu Lietuvos žmones.

*

Štai turistai. Štai darbo klasė. Štai ilgalaikiai emigrantai, štai trumpalaikiai. Štai vienas kitas verslininkas, mokslininkas, politikas. Vos vienas kitas toks. Daug darbininkų, daug! Kodėl jūs, darbininkai, nešvankiai keikiatės net lėktuve? Kad mes žinotume, kaip jums sunku? Kur sunku – Lietuvoje ar kitoje šalyje? Keiktis išmokote ten? Negali būti – juk keikiatės tik lietuviškai ir rusiškai.

*

Aš – žmogus iš kaimo. Iš vienkiemio. Todėl žinau, kad ne socialinė padėtis, ne profesija, net ne išsilavinimas, išpusimas, ne gyvenamoji vieta yra žmogus, o kultūra, elgesys, manieros yra žmogus.

*

Pažvelkite į šią moterį. Kukli, santūri. Kukliai, bet skoningai apsirengusi. Kalba taisyklingai. Moka klausyti. Šypsosi. Paslaugi. Pasakoja kelionės įspūdžius, bet nepabrėžia savo išskirtinumo. Pabrėžia istorinius, gamtinius, geografinius, kulinarinius akcentus. Kas ji tokia? Pardavėja Lietuvoje, viešbučio tarnautoja Stokholme.

*

Paklausykite šio vyruko. Kalba apie skalūnų dujas. Pasakoja filmą „Vargdieniai“. Prisimena žygius baidarėmis Merkiu ir Dubysa. Aptaria savo automobilio gedimus. Gražiai apibūdina savo merginą. Kas jis toks? Panašu, kad studentas. O gal jau bakalauras ar net magistras. Ne, jis židinių įrengimo meistras.

***

Aš prašau jūsų, mano kraštiečiai: neskubėkite priskirti savęs žemiausiai klasei ir viešai tai pademonstruoti. Jie mato Lietuvą visur, ne tik Lietuvoje. Tegu mato, kokia ji graži, turtinga, šviesi ir gera!

Atsakymai

Burgis, 2013-04-15 14:11:00

Įvertinkite…

galeo, 2013-04-15 20:11:34

Pastebėjau, kad užsieniečiai vertina tave taip kaip tu vertini šalį iš kurios esi atvykęs. Čia kyla analogija su tuo vaikinuku, kuris “gražiai apibūdina savo merginą”. 🙂

Gabija, 2013-04-20 00:26:31

Tikra tiesa… Kultūra – tai ko labiausiai trūksta mūsų visuomenėje. Dažniausiai mandagūs, kultūringi žmonės yra paprasti žmonės, nors atrodo, kad valstybės “elitas” turėtų rodyti pavyzdį visiems savo gražiais poelgiais, o ne “tuščiais” žodžiais…

ak, 2013-04-21 07:25:11

Na dėl tos kultūros dabar tų emigrantų yra įvairių ir sunku juos griežtai priskirti kokiai nors socialiniei grupei – židinių meistras anaiptol nėra paprastas darbininkas – tai jau mažiausiai tautodailininkas, o gal ir dailininkas baigęs Dailės akademija. Valytoja – mano dukra prieš porą metų baigė studijas universitete ir dirba valytoja Islandijos viešbutyje – spėju, kad proletarų žargono ji tikrai dar neišmoko. Taigi jei žmogus dirba valytoju, eiliniu darbininku ar kirpėju Norvegijoje visai nereiškia, kad LR jis buvo benamis valkata. Gal būt jo kišenėje pora aukštojo išsilavinimo diplomų, jo mama buvo mokytoja, o tėtis inžinierius, jis domisi literatūra, menu, mokslo pasiekimais…