Nebuvo nieko geresnio už SS būrius!

Provokacija! SS būriai – tai SSB, tai studentų statybiniai būriai. Septynias studentiškas ir „postudentiškas“ vasaras atidaviau jiems ir niekada nesigailėsiu! Tai buvo aukso amžius, tai buvo geriausios mano vasaros.

*

SSB prisiminiau dėl dviejų priežasčių.

  1. Neseniai pasaulis paminėjo Jurijaus Gagarino skrydžio penkiasdešimtmetį. O aš visko, ką brangiausio turėjau ir turiu, vos per tą Gagariną nepraradau. Turiu galvoje Gagarino miestą, ne žmogų. Vos nepraradau didžiosios savo gyvenimo meilės, su kuria ir gyvenu, nes atmintiną 1973 metų vasarą, paskutinę mano ikisantuokinę vasarą, buvau „Lituanica“ būrio vadas Gagarino mieste. Pirmojo tokio Lietuvos būrio vadas! Niekada nepamiršiu, kaip mėlynai džinsuotas mūsų būrys, mušdamas koją, eidavo Gagarino miestu ir dainuodavo: „Viens, du, trys, graži Lietuva…“. Kaip mūsų vokalinio instrumentinio ansamblio solistei Stasei suteikdavo garbę kelti vėliavą prieš rytinę rikiuotę, nes visi leipo nuo jos dainų: „Mes su tavim apkeliausime pusę pasaulio, bus mums abiems svetimoje šaly nebaugu…“

*

O aš rašydavau JAI laiškus į Lietuvą, o balandžiai grįždavo ir tūpdavo, kaltai suglaudę sparnus: nėra laiškų, nėra žinių… Bet JI mano, mano nuo 1974 metų pradžios!

***

  1. Kirpykloje stebiu gal dešimties metų vyruką ir jo mamą. Kerpa vyruką, mama laukia. Iš kirpėjos stropumo suprantu, kad ji tą vyruką kerpa ne pirmą kartą ir tikisi gerų arbatpinigių. Vaikas nukirptas, įmantriai sušukuotas. Mama užmoka ir visų akivaizdoje glebėsčiuoja savo atžalėlę, sakyčiau – glamonėja. Va, čia aš vėl prisiminiau SS būrius! Ne, tokio vyruko ten neimčiau. SSB buvo savarankiškumo mokykla, kartais net savotiško didvyriškumo mokykla. SSB bematant išryškindavo lepūnėlius, mamyčiukus. Vieną tokį turėjau savo brigadoje Kalnų Altajuje. Akmuo bate.

***

Artėja vasara. Mamos ir tėčiai! Išleiskite savo vaikus į stovyklas. Leiskite savo studentams pakeliauti toliau nei iki senelio sodybos. SSB nebėra, bet galima rasti pakaitalų. Gal ir ne tokios vertės, bet tinkamų charakteriui formuoti, organizmui grūdinti, gyvenimui su žmonėmis pamatyti.

Atsakymai

Burgis, 2011-04-18 14:17:07

Čia svarbi tema. Reitinguokite!

petras, 2011-04-18 14:28:50

o gal kaiptik mamyčiukus reiktų imt į ssb, nes juk jie netapo mamyčiukais savo valia, jiems toks būdas buvo primestas jų motinų (tėvų), kurios viską darė pirmiausiai dėl savęs, poto dėl vaiko. nekalti lepūnėliai, kad jie tokie yra 🙂 todėl jiem reik suteikt šansą ir padėt.

Burgis, 2011-04-18 14:30:28

Taip, Gerb. Petrai, kai kuriuos pavykdavo perauklėti, bet vasara trumpa…

Klaustukas, 2011-04-18 14:33:08

Nežinau konkrečiau kurią vietą reitinguoti, bet džiugu, labai džiugu, kad Ponas Burgis tiek matė, ir tiek gavo iš gyvenimo ( nes kiek viename straipsnyje yra dalelytė to ) . O taip, jaunimui reikia pasiruošti į visai kitą gyvenimą nei jis yra šalia mamos sparno.

Rasa, 2011-04-18 15:30:47

Na, SSB neteko būti, man užteko darbo ir poilsio stovyklos 🙂 Jooooooooo, nerealu buvo… Na, jei pamirštume tai, kad mūsų stovyklos vadovė mane paskui dėl tos stovyklos išmetė 3 kartus su diplominio puikiai padaryta ekonomine dalimi, taip “atkeršydama” 😛 O rašyti viską reikėdavo ranka… Daaaaaug… Visus paskutinius metus moksluose atkentėjau už tą stovyklą, kad pabėgdavau su draugėm į kaimiečių šokius į gretimą miestelį… Arba valtele paplaukiot Sartuose… Bet juk niekas neliepė jai eiti pėsčiomis taip toli mūsų ieškoti… 😛

O jau tos dainos vakarais su gitara…

Visas atsimenu… dainuodavau jas su drauge ir rytais einant į darbą, kad kelias neprailgtų, nes mudvi daugiausiai dirbdavom atskirai, ne laukuose prie runkelių, o valgykloje, tai reikėdavo keltis anksčiau už kitus ir varyt greit pora kilometrų iki darbo, kad spėtume stalus mūsiškių pusryčiams padengti. Tai ir traukdavom eidamos laukais:

…Tu esi nežinoma žvaigždė,

niekieno neatrasta esi…

arba

…Mirtis man duobę iškasė ir liepė gult į ją –

Pasodinau vyšnaitę aš kapo duobėje

Aš kapo duobėje…

arba

…šimtas vyrų, kaip šimtas dievų,

reikėjo jiems meilės, o ne šautuvų…

O dabar? Dabar skautų stovyklos vaikams manau labai puikios. Tik, žinoma jie ten nedirba, bet puikios.

Dėl dičkių tai jau kita kalba. Mano “mažiausiasis” tai po mano sparneliu grįžęs kol kas ir esu labai tuo patenkinta 😀

Darth Vader, 2011-04-18 15:53:46

Kaip tai būdinga kaunietiškam mentalitetui…Stadione rungtynės tarp Vilniaus ir Latvijos – savaime aišku, kauniečiai skanduoja “Latvija”. Visas pasaulis geda žuvusių kaimynų vadų – vienam Kaune išdygsta (tiesiogiai vadovybės laiminama) grupė “Neužjaučiame!”. Visam pasauliui santrumpa “SS” yra blogis – vienam Kaune galima ištarti, kad nebuvo nieko geriau. Nė vienas amerikietis iš Floridos nemestų Vašingtonui – Jūs ten, užkampyje…tik Kaune tas galima. dyvų dyvai ir tiek…

Rasa, 2011-04-18 15:57:03

Vaderiuk tu… : visas pasaulis pasakytų, kad tu kvanktelėjai, o kauniečiai, t.y. aš sako: “Vaderi, tavo humoro jausmas tikrai pritrenkiantis… O pasaulio supratimas iš vis- nepakartojamas… ” :)))))))))

Burgis, 2011-04-18 16:02:18

Tikslas pasiektas, Vaderi! Budėkite!

Paulius, 2011-04-18 18:06:13

Perfrazuodamas galiu pasakyti – nebuvo nieko geriau už tris metus KTUG, aukso metai:)

O dėl mamyčiukų, direktoriau, jūs mus, keliaujančius, turistaujančius dažnai pašiepdavote ir sakydavote, kad tuščiai leidžiame laiką, geriau reikėtų eiti dirbti. Galbūt tiesos ir buvo, bet tuose žygiuose mamyčiukai irgi, kaip ta vinis bate – arba užsilenkia, arba ištraukiama.

Burgis, 2011-04-18 19:09:51

Turiu valandėlę, tai parašysiu ilgesnį komentarą apie tai, kad ir anais laikais buvo vaderių… Tik, žinoma, iš kitos barikadų pusės. Štai keletas epizodų iš atmintinų Gagarino laikų:

  1. Pirmą kartą su vaderiais susidūriau kai dar pavasarį, prieš stovyklą, mus visus, respublikų būrių vadus iškvietė į Maskvą, į VLKJS CK. Vienas tikras vaderis, kalbėdamas apie pasirengimą stovyklai, lediniu balsu pranešė, kokį nusikaltimą rengėsi padaryti Moldavija – ji savo būrį pavadino „Edelveiso“ vardu! Gal iš mano suglumusio veido vaderis susiprato, kad reikia probėgomis paaiškinti – juk karo metais tuo vardu vadinosi nacių grupuotė!

  2. Paskui jau gavome visos stovyklos vaderį – jungtinio būrio vadą Jurijų Nikolajevičių Rebriką. Pirmiausia jis manęs prisipyręs klausinėjo, kodėl mūsų būrio pavadinimas „Lituanica“? „c“ neturėtų būti, juk mes – CCCP! Aš išsisukau pompastiškai paaiškindamas, kad taip mes pabrėžiame J.Gagarino pirmąjį skrydį į kosmosą – kaip mūsų lakūnų didingą skrydį per Atlantą.

  3. Atėjo vasara. Gyvenome mokyklos pastatuose, išdėstytuose aplink didelį asfaltuotą kiemą. Beveik kasdien būrių vadai rinkdavosi į posėdžius. Pasišaukia vaderis- Rebrikas mane į šoną ir aistringai aiškina: „Kaip tu ateini į posėdžius?! Juk čia visasąjunginė stovykla! O tu ateini su… šortais!“

„Bet juk vasara, – sakau, – karšta. Ir ateinu aš tik per kiemą…“ Nepadėjo. Pradėjau vaikščioti su kelnėmis. Pavyzdžiui, ukrainiečių būrys rytinėse rikiuotėse visada stovėdavo su žaliomis uniformomis, baltais marškiniais ir kaklaraiščiais…

  1. Praeina kelios dienos ir vėl Rebrikas mane pasišaukia į šoną… Nustojau į posėdžius eiti ir su… šlepetėmis.

  2. Praeina kelios savaitės. Vėl gaunu pylos, kodėl po miestą važinėju… dviračiu. Išsinuomavau. Būrys dirbo keliuose objektuose, sunku pėsčiam. Bet vadui netinka važinėti dviračiu! Ypač pro J.Gagarino tėvų namelį, kurio kieme – paminklas pirmajam kosmonautui. Ant aukšto postamento… juoda „Volga GAZ-21“, kurią J. Gagarinas gavo dovanų po skrydžio.

  3. Ir jau visai pasiuto vaderis, kai mūsų fotostende pamatė „krikštynų“ nuotraukas. Taigi „krikštytojai“ – su KKK kaukėmis! O aš tuo metu posėdžiavau štabe…

***

Nuo vaderiu visada gelbsti humoras ir… tinkamai parengtos kontratakos. Po Gagarino gavau VLKJS CK ženklelį „Za aktivnuju rabotu v komsomole“. Tokių Lietuvoje nedaug… Manau, kad gavau už gražias džinsines uniformas, kurias padovanojome keliems vaderiams…

itariu_bites, 2011-04-18 20:33:36

susireiksmines senukas..

Žinovas, 2011-04-19 14:37:56

Pritariu autoriui itariu-bites. Vienintelis klausimas: ar žmonės patys savaime tokiais tampa, t.y taip genuose užrašyta ar juos sukuria aplinka. Iš “memuarų” suprantu, kad p. Petras Gagarine vadovaudamas SSB manė rezistavęs sovietinei santvarkai – džinsai, šortai, dviratis (geriau būtų – baisikas). Bet nutylėta priešistorė. Prieš tampant SSRS gilumoje dirbusio SSB vadu, reikėjo labai stengtis įtikti lietuviškiems komjaunimo vadukams, tiek universitete, tiek VLKJS CK. Čia šortai ne t ant džinsų tikrai nebūtų suprasti 🙂 O kur dar teisingas, ideologiškai nepriekaištingas viešas kalbėjimas ir elgesys, “suklupusių” komjaunuolių ar net į jį nestojusių (pašalintų) auklėjimas?

jurgis, 2011-04-19 14:46:50

tema truputį asocijuojasi su nesenai užrodytu http://www.youtube.com/watch?v=awOAmTaZ4XI

ps.: už šlepetes + 🙂

Burgis, 2011-04-19 15:54:56

Žinovui: ne Petras aš, o Bronislovas…: taip, aš ir aukso medalį mokykloje, ir Lenino stipendiją universitete gavau už tai, kad viską dariau nepriekaištingai. Šlykštu! Už tai dabar stengiuosi atsigriebti – ir su tavimi, ir su panašiais į tave kalbu kaip chamas…

Klaustukas, 2011-04-19 18:19:28

Ponas Burgi, norėčiau paklausti kaip netapti chamu?

Žydrūnas, 2011-04-19 18:48:56

mokslas ir darbas tau padės :)))

ir šiaip reikia neleisti čia rašyti bitininkam visokiem 🙂

Burgis, 2011-04-19 19:22:48

Klaustukui: šiais laikais netapti chamu neįmanoma – arba tu, arba tave… Čia, žinoma, pokštauju. O rimtai atsakysiu taip: vyras, žmogus, tarnautojas turi mokėti drąsiai, ryžtingai ir žaibiškai duoti atkirtį visokiems „mėnesienos žmonėms“, kurie leidžia sau teisti, nors neturi teisėjų įgaliojimų, tyčiotis, nes tu neva negali jų pasiekti, rašyti ir kalbėti taip, lyg jų nuomonė būtų visuotinė tiesa. Atrodo, kad aš to (duoti atkirtį) pramokau, tiesa? :-)))

Klaustukas, 2011-04-19 21:33:32

Jei pasakyčiau nepramokote, tai būtų melas. :))) Tačiau to mokomės visą gyvenimą. Manau vienoje stovykloje to neišmoksi.

Nepris, 2011-04-20 12:04:10

Lyderis yra lyderis, nepriklausomai nuo dominuojančios ideologijos.

Bet visais laikais netrūksta hieniškos prigimties žmonių, kurie neapkenčia kiekvieno, kas turi bent bent trupiniu daugiau galios.

Klaustukas, 2011-04-20 17:05:19

Nepri: Taikliai pasakyta.