Netikėta netiketo pamoka

Kur, jei ne gimnazijos direktoriaus svetainėje galima padiskutuoti apie mokyklų problemas? Bet kaip padiskutuoti? Skelbiu keletą tezių:

  1. Tikimybių teorija ir statistika (mokslu) pagrįstas teiginys, kad iš kelių tūkstančių Lietuvos mokytojų, direktorių bent keli yra vagys, sukčiai, kyšininkai, nemokšos.

  2. Mokytojas nėra šventa karvė, jį irgi galima kritikuoti.

  3. Tikimybių teorija ir statistika (mokslu) pagrįstas teiginys, kad iš keliasdešimt tūkstančių Lietuvos moksleivių bent keli yra psichiškai nesveiki, nemokytini, chuliganai, šmeižikai.

  4. Tikimybių teorija ir statistika (mokslu) pagrįstas teiginys, kad iš keliasdešimt tūkstančių Lietuvos moksleivių tėvų (globėjų) bent keli yra kenkiantys mokyklai, mokytojams, baustini bent administracine tvarka.

  5. Internete nieko negalima nei įrodyti, nei paneigti, bet galima labai pakenkti. Teisinė sistema kenkiančių internete kol kas beveik nepasiekia.

Išvados:

  1. Netiketas reikalauja, kad diskusijos žiniatinklyje pedagogikos temomis būtų labai subtilios, atsargios.

  2. Žiniatinklyje reikia kalbėti apie problemas, o ne apie tas problemas sukeliančius konkrečius žmones, įvardijant juos.

  3. Žiniatinklyje pats nebūk anonimas, bet nekaltink nė vieno, negalinčio apsiginti ne internete.

Būkime ryžtingi, bet draugiški.

Atsakymai

Vainius, 2009-02-13 12:12:59

Gal galite truputį pakomentuoti penktą punktą? Juk dabar ir jūs įrodinėjate internete 🙂

Burgis, 2009-02-13 12:55:39

Vainiui: aš neminiu jokio žmogaus pavardės! Visi, kuriuos esu šioje svetainėje peikęs, lengvai gali nuo manęs apsiginti ne internete, bet ir aš savo priekaištus jiems galiu pagrįsti ne internete. Paprasta.

Rasa, 2009-02-13 14:44:56

“Žiniatinklyje reikia kalbėti apie problemas, o ne apie tas problemas sukeliančius konkrečius žmones, įvardijant juos.”

Labai teisingai, nes kitaip gaunasi gryni bobiški pletkai. Tas žmogus gal nė nežino, kad jį linksniuoja, negali atsikirsti. Kiti to konkretaus žmogaus irgi nepažįsta ir negali teisingai įvertinti padėties.

vvv, 2009-02-13 15:02:15

Ar visada reikia kategoriškai vadovautis trečios išvados pirmąja dalimi (kalbu tik apie anonimiškumą žiniatinklyje)?

Iš principo aš pasisakau prieš anoniminių laiškų, skundų ir kitų panašių dalykų kūrybą, tačiau gyvenime galima sutikti atvejų kada anonimiškumas būtinas (pvz.: piliečio pranešusio apie nusikaltimą saugumo užtikrinimui), tačiau čia rašytojo, pranešėjo ar prašytojo anonimiškumą privalo užtikrinti laiško ar skundo gavėjas.

Internetas yra šiek tiek kitas atvejis. Žiniatinklis yra viešesnis už skelbimų stulpą miesto centre, ir apie savo saugumą visų pirma turi galvoti pats, kuris per šią skylę lenda į viešumą. Dėl tos priežasties, net ir būdamas anonimiškumo priešininku, manau, kad tam tikras anonimiškumo lygis žiniatinklyje turi būti toleruotinas, jeigu įvykdoma trečios išvados antroji dalis (nekaltink, negalinčio apsiginti) ir kartu užtikrinamos pirmųjų išvadų sąlygos ( diskusijos turi būti subtilios, pats būdamas anonimu, nevelk į diskusiją konkretaus žmogaus).

Laisvas, 2009-02-13 19:17:31

VISIEM: klausimas ne į “temą”. Gal žinot kas nors kodėl forume atsidaro pagrindinis puslapis, atsidaro temų pavadinimai, bet pačios temos neužsikrauna?

Saula, 2009-02-13 21:29:11

Laisvam; Kokiame forume? Su kokia naršykle? Kituose forumuose būtina prisiregistruoti, kad matyčiau subforumų turinį. O šiame tai (X)HTML… Ant neatsidarančios temos spragtelti dešiniu pelės klavišu-> Properties…

Burgis, 2009-02-13 21:29:36

vvv: taip, anonimiškumo žiniatinklyje gali būti, bet norėčiau, kad tai būtų išimtis, o ne taisyklė. Deja, yra atvirkščiai.

anonimas, 2009-02-14 11:52:57

Labas,

kažkaip prigeso pasisakymai. Ar nėra tam kokios nors nekasdienės priežasties?

Priepuoliais sekiau abiturientų pasikarščiavimus ir, kadangi pagal šio puslapio šeimininką ši tema yra ano tęsinys, noriu pasisakyti.

Ar jums niekas neprimena Veronikos? Taip, iš literatūros klasikos. Prigautos. Ar prisimenate, kaip B.B. pradėjo tą temą apie vargšus mokytojus – atseit neįrodytų Pitagoro teoremos, negautų 10 iš diktanto (iš tikrųjų taip ir yra), dar apie Kolumbą? Manau, kad abiturientė pasijuto sava šiame forume. Saugi. Juk net B.B. rašo kažką panašaus apie tai, kas slegia (slėgė) ir ją asmeniškai. Ir abiturientė atsivėrė. Na, gavo kontrargumentų dozę. Bet net ir tada B.B. parašė, kad nors jei 10 proc. mergaitė teisi, jei reik padėti. Manau, kad tokie B.B. žodžiai tai panelei buvo tarsi medus ant žaizdos. Kaip sparnai. Juk kažkas ją palaiko. Ir tas kažkas ne kas kitas, o Burgis, manau, kad dar ir jos autoritetas.

O dabar? Nebeatpažįstu Jūsų, gerb. B.B. Rašykime, bet… nieko nesakykime. Kaip tai padaryti? Kaip iškelti problemą be jos autorystės? Ar taip – vienoj vieno miesto mokykloj vienas vieno dalyko mokytojas daro vieną dalyką, kuris neturėtų būti daromas. Galbūt, nesiginčysiu, bet, manau, kad minėta abiturientė gavo gerą pamoką, kad atsiverti negalima net gerų draugų būryje, net autoritetų, kurie žada pagalbą, nors ir virtualią, draugijoje. Tik ar tokios pamokos iš suaugusiųjų gyvenimo labai jau reikalingos abiturientams? Ar ne todėl mes tylime, kai šalia pjauna žmogų? Plėšia? Priekabiauja? Nesurasčiau jokio, net menkiausio, priekaišto, jei gyvenime ta abiturientė nusisuks nuo balandžiams akis badančių gatvės vaikų, nuo pagalbos šaukiančių plėšiamų senukų… Nelinkiu, bet gal tos pagalbos šauksime kas nors iš mūsų, rašančių ir skaitančių šį forumą.

Burgis, 2009-02-14 13:35:22

anonimui: nieko nesupratau…; tai čia aš geras, čia vėl blogas, tai čia abiturientė gavo pamoką, tai lyg blogai, kad užtariau? Jūs manęs, anonime, nebeatpažįstate – tai gerai! Nejaugi kiekvienas anonimas turėtų mane atpažinti?

Suprantantiems paaiškinsiu dar kartą: toje diskusijoje buvo peržengta riba. Šioje temoje bandžiau paaiškinti, kokia ir kodėl. Anonimas nesuprato. Ką padarysi…

GL, 2009-02-14 23:18:48

Sutinku, kad reikia vengti diskutuoti apie konkrecius zmones, ypac:

– jeigu tie zmones nera viesieji asmenys (TV zvaigzdes, politikai), kuriais atvejais tai labiau leistina…

– jeigu tai kas kalbama yra tik subjektyvi (galbut klaidinga) nuomone, perzengianti to zmogaus privatumo ribas.

O del anonimiskumo: as vis vien manau, kad bendro pobudzio (ypac filosofinese) diskusijose, kuriose dalyviai laikosi tam tikro diskutavimo standarto, anonimiskumas padeda. Nes tada i dalyviu pasisakymus ziurima objektyviau, o ne pagal tai, kas raso… Man yra buve atveju (netgi manau sioje svetaineje), kai mano parasyti post’ai igavo arba neigiama, arba teigiama atspalvi vien del to, kad butent as juos parasiau… Forumuose su pliusu/minusu sistema esu mates atveju, kai vienas (nepopuliarus) zmogus uz tam tikra pasakyma gauna kruva minusu, o kitas (populiarus) – pasakes vos ne ta pati toje pacioje temoje (tik truputi veliau diskusijoje) gauna kruva pliusu…