Tu išeini kaip karalienė,
Duris tau pažas atidaro…
O gal ne pažas? Gal karalius?
***
Šie žodžiai šįryt šovė į galvą ir pataikė: manoji išeina nė neatsisukdama, aš įjungiu signalizaciją, užrakinu duris… Kaip pažas. Bet jei ji karalienė, tai aš – karalius!
***
O štai su ministrais – visiška migla… Tai E.Masiulis pažas ar karalius? Tai jis sukčius, vagis, menkysta, žioplys ar lyderis, vadovas, eruditas? Pirmuoju atveju – tai kaip jis tapo ministru? Antruoju atveju – tai kaip jūs, plebėjai, drįstate kelti balsą prieš jį?! Kas, po galais, pagaliau bus pripažintas vertu vadovauti ir pasakyti: „Ša, neišmanėliai!“
*
Vėl puolamas mano ministras. Tai gal Osipavičiūtė ar Bružas bus ministrai? Aš – prieš! Kalkite mane prie kryžiaus, bet Osipavičiutei, Jesinui ar Bružui iki G. Steponavičiaus – kaip iki Mėnulio. Kuria prasme? Intelekto, vadybos, erudicijos, retorikos prasme. Lieka viena versija: ministras vagia, sukčiauja, pataikauja, o tie oponentai – tyri kaip krištolas. Betgi tada ataka ne ta kryptimi! Priverskite dirbti STT, FNTT, VSD, prokuratūrą – ir tegu vagys sėdi už grotų! Jei negalite – atstokite nuo ministro! Kaip jis gali dirbti, jei kiekvienas Pilypas iš kanapių gali „reikšti nepasitikėjimą“? Jei aš būčiau ministras, tai tikrai spjaučiau į tą jūsų nepasitikėjimą – labai čia man jo reikia. Jei pasitikėjo tie, kurie paskyrė per išrinktuosius – tai ko dar?
*
Apskritai – kada veiks demokratija? A? Niekada nebūčiau pagalvojęs, kad valstybės valdymas gali pasukti tokiu pasibaisėtinu keliu…
Atsakymai
Evaldas, 2010-05-14 20:14:50
Taikliai!
Perfrazuojant sujungiant du posakius, tai atrodo maždaug taip: “Jei Mahometas negali būti toks, kaip kalnas, tai jis nukasa kalną iki savo lygio (ūgio)!” Gyva dar tarp lietuvių socializmo dvasia, deja…
Remigijus Gineitis, 2010-05-14 20:40:31
Tikrai, logiškai ir taikliai 🙂
Demokratija veikia, tik… atitinkamai jos įgyvendintojų supratimui…
mariux, 2010-05-14 23:00:57
Churchill W. L. S.: “Democracy is the worst form of government, except for all those other forms that have been tried from time to time. ”
Taigi, štai Jums atsakymai į klausimą “… kada veiks?…”:
-
Niekada! Nes tai pati blogiausia forma! Ir ja, tokia pačia blogiausia, visada kas nors nepatenkintas…
-
Jau veikia! Netikit? žr. 1 d. 🙂
neringa, 2010-05-15 08:00:58
tai,kad lietuviai nezino,kaip elgtis su ta demokratija,koks bardakas visur!Gavom laisve balsuot ir isrinkt savo seima,savo lyderius,tai ka padarem,o dabar skundziames?Siuo metu reiketu cia kokio gero,ismintingo ir sukto lyderio tvarkai ivest,o ne demokratijos.
Matilda, 2010-05-15 12:28:36
Demokratija reikalinga protingai, kultūringai tautai. Lietuviams iki demokratijos toli, nes dauguma tik iš medžių išlipo ir uodegas nusilaužė. Iki demokratijos reikia priaugti, nes lietuvaičiai demokratiją supranta taip: ,,darau, ką noriu”. O tai jau anarchija. Demokratija yra – ,,Darau tai, kas REIKIA”.
giedrius m, 2010-05-16 13:47:08
Vienintelis kelias tai sutvarkyti – įvesti griežtesnius apribojimus partijoms, kad seime būtų atstovaujamos tik 3-4 stambiausios, pasiskirsčiusios pagal pažiūras. Dabar nėra galimybių suformuoti pastovios daugumos nes yra daug partijų be aiškių politinių pažiūrų arba pažiūromis, artimomis kitoms partijoms. Liberalų partijos turėtų apsijungti į vieną, TT, TTP, KP, DP turėtų irgi išnykti kitose partijose. Tada tiek seimas, tiek vyriausybė galėtų dirbti produktyviai, o rinkimuose daug lemtų ne vien partijos užkietėjusių šalininkų balsai, bet ir užsidirbami balsai.
Evaldas, 2010-05-16 17:07:16
giedrius m> o tai teoriškai būtų galima padaryti pakeitus Seimo rinkimų sistemą; atsisakius mišrios ir įvedus tik mažoritarinę, panaikinus balsavimą pagal sąrašus. Taip skelbia teorija. Įdomu, ar Lietuvoje praktika labai susikirstų su teorija?
Indrė, 2010-05-16 17:47:18
Patikslinsiu Evaldą.. Tai apie ką kalba Giedrius, artimiausia dvipartinei sistemai. (partinės sistemos gali būti: vienpartinė, dvipartinė, daugpartinė). Vienpartinę jau turėjom sovietiniais laikais, dvipartinė turi amerikonai, o mes – daugpartinę. Norint keisti sistemą, reikėtų keisti konstituciją, o keisti konstituciją tai surengiant referendumą, o jam reik berods bent 200 000 parašų.. (tikiuos nesuklydau, iš mokyklos laikų žinios)
Mar, 2010-05-16 22:55:42
G.Steponavičius -ministras,tai kaip aš balerina.Švietimo ministru turi tapti žmogus,kuris yra dirbęs švietimo sistemoje,turintis drąsos ir patirties.Visi jo pasisakymai,tai mikčiojimas ir melas.Kad ir paminėsiu jo pasakymą apie procentus bankams už paskolą mokslui.Pradžioje jis minėjo vienus skaičius ir aršiai gynė savo nuomonę,o kai įstatymai buvo priimti ir paaiškėjo kiti skaičiai -tai ką jis pasakė,cituoju:”Čia ne mano reikalas,čia bankų reikalas ,ne ministras procentus nustatinėja…”Apskritai ,tai įsiklausius į jo kalbą,tai man sunku patikėti,kad toks žmogus gali tapti ministu .Ir ta jo baimė išsitirti šlapumą dėl narkotikų,tai tiesiog juokinga istorija apie ministerį.Sena,bet deja, apie jį, daug sakanti..Labai liūdnas vaizdas,kai ministru tampama ne pagal protą,o pagal chebros -partijos nuorodą.O sveikatos ministras kaip jums patinka?
studentė Indrė, 2010-05-17 12:02:43
Mar, politinė sistema tvarkoma kiek kitaip. Steponavičius – teisininkas, nedirbęs švietimo sistemoje; Šukys (sveikatos apsaugos m) – teisininkas, nedirbęs medicinos sistemoje; Juknevičienė (karo m) – gydytoja, nedirbusi karinėje sistemoje. Čia ne kokia klaida, taip daroma, kad vaikų gydytojas, tapęs ministru neskirtų viso dėmesio vaikų gydymui; kad oro pajėgų karininkas, tapęs ministru neskirtų viso dėmesio oro pajėgoms, pamiršęs sausumos, jūrų, misijoms, savanoriaims; mokytojas, tapęs ministru neskirtų viso dėmesio mokyklų situacijai, pamirštant universitetus, profesines mokyklas.. Kitas, atskiras klausimas – kokią asmenybę renkam. bet čia jau subtilumai, kiek žmonių, tiek nuomonių.
Indrė, 2010-05-17 12:11:24
Mar, politikoje yra kita sistema. Švietimo ministras Steponavičius – teisininkas, Sveikatos apsaugos m. Šukys – teisininkas, Krašto apsaugos m. Juknevičienė – vaikų gydytoja. Čia nėra jokios klaidos, taip daroma, kad būtų išvengta šališkumo, kai karo ministras oro pajėgų karininkas dėmesį skirtų oro pajėgoms, į antrą planą nustumdamas žemės, vandens, misijas, savanorius, kai sveikatos ministras vaikų gydytojas, dėmesį skirtų vaikams, pamiršdamas kitas sritis, sveikatos draudimą, ligoninių administravimą ir t.t.. Nežinau ar aiškiai paaiškinau sistemą. O asmenybė, kurią skiria – tai jau kitas klausimas, kiekvienas turi savo individualią nuomonę.
Mar, 2010-05-17 13:27:14
Indre,pirmiausia , tai ,sistemas sumąsto žmonės ir kiek pamenu,tai “gerais tarybiniais ” laikais į visas garbingiausias vietas buvo “statomi” partiniai žmonės.Vadinasi niekas nepasikeitė,jeigu priklausai partijai ,kuri šiuo metu “gavo” portveliuką ministerio postui ,tai chebrulė pirtyje susirinko ir nusprendė.Kultūros ministru buvo paskirtas aktorius R.Vilkaitis.Tai ,kad prieš partijos vadą Valinską nenusilenkė, kaip matom ,jau labai netinkamas patapo.
Indrė, 2010-05-17 13:44:51
Problema ne sistemoje, o tai, ką į jas statome. Amžinas dejavimas – suaugusiųjų kasdienybė. Užauginkite vaiką tokį, kuris tiktų pakeisti Vilkaitį, Valinską ar kt.
nv, 2010-05-17 14:13:37
Indrei,sistemos aukai,priminsiu dabar egzistuojančios Lietuvoje politinės sistemos esmę-į seimą renkami tik partinukai,nesvarbu ar per partinį sąrašą ar personaliai,vis tiek iš partijų pasiūlyto sąrašo.Tiesiog konstitucijoje ir rinkimų įstatyme taip nurodyta.Po rinkimų piliečiai lieka tik neįgaliais stebėtojais kai prasideda partinės ,,demokratijos” vaidinimai:seimo pirmininko rinkimai,premjero ,,parinkimai”,ministrų portfelių dalybos ir t.t.
P.S. referendumui surengti reikia 300 tūkst parašų,be to referendumas gali būti paskelbtas patariamuoju,kaip tai buvo su Ignalinos AE uždarymu, o tai reiškia – kokie bebūtų referendumo rezultatai,jie iš anksto būtų niekiniai…
Indrė, 2010-05-17 14:33:09
aš dar per jauna, kad žinočiau, ką reiškia būti “sistemos auka”. Dabartiniame seime 2008-2012 yra 4 nepartiniai, išsikėlę save. Kas pasiryžęs – gali bandyti.
Nepris, 2010-05-17 15:10:18
Indre, labai įkvepianti mintis apie vaikų ugdymą Seimui. Jei daugiau tėvelių mąstytų, kad namuose būsimasis Tautos atstovas, gal rimčiau užsiimtų jų ugdymu, ir nebūtų vien tas [tolimas, nepasiekiamas ir laikinas] Švietimo ministras atsakingas už atžalėlės sąmonės lygį. 🙂
GL, 2010-05-17 16:43:05
“,,darau, ką noriu“. O tai jau anarchija. Demokratija yra – ,,Darau tai, kas REIKIA“”
Na nevisai… demokratija yra paprasciausiai daugumos valdzia (nominali ar reali). O konkretus aspektai – jau politines ideologijos reikalas. Pirmasis pavyzdys panasus i libertarizma, antrasis – i progresyvizma.
Sistemas galima keisti, partiju issidestymus taip pat (pvz. mano manymu reiketu progresyvios partijos, i kuria tiktu apie puse konservatoriu (Kubiliaus sparnas), nemaza dalis liberalu (kurie yra labiau intelektualiniai nei “laisvos rinkos” liberalai), ir dalis (nekorumptuotu) socdemu)
Bet manau, kad ne tai esme – esme yra pilieciu politinis isprusimas (kurio reikia daugiau), pilietinis aktyvumas (taip pat, aisku cia turiu galvoje ne “a la Kedys” mitingu ir riausiu) ir valdzios supratimas (lygiaverte, ne autoritarine prasme). Deja visi sie dalykai koreliuoja ir ne i mums palankia puse. Juokinga istorija grizus autobusu is Estijos: autobusas atvaziavo i Kauna, vairuotojas (estas) sako “25 min break” ir eina ilsetis. Nors bagazine atidaryta, eile lietuviuku sustoja ir sustinge laukia. Estu vairuotojas ateina ir nesupranta ko – tie sako, “laukiame kada leisite pasiimti bagaza…” 🙂 Su zmona padareme isvada: Estija – jau vakarai, Lietuva – deja…
giedrius m, 2010-05-17 21:52:04
Pritariu GL ir Indrei.
NV: Ši sistema ir tarnauja Lietuvos gerovei kaip judėjimas… reikia prisiminti: šitame darbe NĖRA vieno teisingo kelio. Tokia partinės rinkimų sistemos prasmė – išrinkti grupę žmonių, kurių idėjos yra pakankamai aiškios ir nuspėjamos ir kurie atstovautų tuos, kurie juos rinko. Ne margą minią, nematančią visumos, todėl negalinčią susitarti (kaip yra renkant kandidatus be jokių politinių pažiūrų), o žmones, pasirašančius dirbti pagal tam tikrą planą. Jei sistemoje yra juodulių, reikia juos šalinti o ne neigti sistemą.
nv, 2010-05-18 10:27:08
Indrei-,,Dabartiniame seime 2008-2012 yra 4 nepartiniai, išsikėlę save”-jei neapsunkinčiau,prašau juos įvardinti.
Indrė, 2010-05-18 11:08:41
www. vrk. lt – Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisija. Išrinkti Lietuvos Respublikos Seimo nariais 2008 – 2012: Stanislovas GIEDRAITIS 38 Mažeikių Išsikėlė pats
Jonas STANEVIČIUS 37 Skuodo – Mažeikių Išsikėlė pats
Valdemaras VALKIŪNAS 48 Biržų – Kupiškio Išsikėlė pats
Mantas VARAŠKA 63 Suvalkijos Išsikėlė pats
Mar, 2010-05-18 12:03:05
Indrei-St.GIEDRAITIS- 1986 Lietuvos aukščiausios tarybos deputatas,1981 baigė Leningrado partinę mokyklą,LKP CK Mažeikių r.sekretorius .J.Stanevičius-tele 3 herojus ir t.t.Gal ir Jums Indre norisi pabandyti iškelti savo kandidatūrą.Tik dar reikia turėti be pinigų ir šiek tiek stogą ,kaip kad M.Varaška,ir kaip minimum būti kokios firmos prezidentu,kaip V.Valkiūnas.Ir tada ,žinoma,Jūs dalyvausite politiniame gyvenime.
nv, 2010-05-18 12:40:40
Indrei,būk nuosekli savo argumentais ir atsakyk,ar yra seime nepartinių frakcija?Nėra.Ypatingas pavyzdys V.VALKIŪNAS -BĖGANTIS BANGOMIS PER PARTIJAS,VALSTYBES.APSAUGOK DIEVE NUO TOKIŲ ,,NEPARTINIŲ” , o nuo tikrų apsisaugosim mes patys.Dėkui Mar, tai padeda jaustis piliečiu ir teikia vilties ateičiai, kad ,,partinis mastymas” dar ne visiems sužalojo akiratį.
Indrė, 2010-05-18 12:43:24
žinokite, Indrė tokia jauna ir žiopla, kad ne tik neatitinka kandidatavimo amžiaus, bet ir rimtai nedirbus, o tik studijuoja, studijuoja.. BET ačiū Jums, nes aš Giedraičio karjeros nežinau, senelis tik apie žymesnius pasakodavo ir pirštu rodydavo per Panoramą. Senelio, polit kalinio-tremtinio, nebeliko, o mama iš tų pavargusių, piktų, nebesvajojančių, bėdavojančių suaugusių, kuriems likęs tik vienas džiaugsmas – vaikai, o politika neberūpi.
nebežinom mes,jaunimas, kas yra kas..bet iš kitos pusės, greit ir jų nebeliks..
giedrius m, 2010-05-18 15:42:29
nv : Na va, Valkiūnas ir geriausiai atstovauja “judėjimus” be ideologijos… Nes tada lieka tik balsas be nuomonės kaip spręsti problemas.
Realios nepartinių frakcijos ir egzistuoja. Konkrečiai – Krikščionių partijos frakcija, kuriai iki realios partijos su nuomone toli, TPP irgi iki partijos nelabai neša.
nv, 2010-05-18 21:03:49
Giedriui m, žvelk giliau,Valkiūnas -tipiškas oligarchas, verslininkas- politrukas,aiškiai suvokiantis,kad geriausiais biznis – ,,verslauti” seime, būnant valdžios frakcijoje.Maloniai primenu esminį skirtumą tarp partijų ir judėjimų – kėdė partijoje,frakcijoje ,,įsigyjama” už partinius- piniginius nuopelnus neatšaukiamai iki kadencijos pabaigos,nebent smuktum iki karaliaus -sacharuko protelių lygmens.
Pilietinių judėjimų nuomone,rinkėjams pagal konstituciją suteikiama teisė nevykusiai išrinktus seimūnus bet kada atšaukti iš seimo.Apie vienų partijų nusirašytas nuo kitų partijų ,,pilstukines” programas , kad TPP -ne partija,o seimo būklės ,,diagnozė” jau rašiau.
giedrius m, 2010-05-18 22:58:34
NV: Iš dalies aktualus paskutinis Griniaus straipsnis ta tema, nors nenagrinėjamas kitas punktas… Bet priminsiu: po sausio 16 visas seimas būtų atšauktas ir ten sėstų kirkiliniai ir panašūs veikėjai, kurie būtų pasirinkę jei ne akių užmerkimą prieš krizę, tai kažin ar geresnį sprendimą.
Seimui PRIVALOMA duoti laiko dirbti. Todėl ir yra kadencija 4 metai, ne 2, ne 1. Reikalingas t.t. stabilumas.