Mes norime patogiai gydytis. Mes norime lengvai ir paprastai sulaukti gydytojų pagalbos. Mes norime laiku ir išsamiai pasitikrinti sveikatą. Mes norime, kad visa tai būtų nemokamai (kaip nemokamai?! už mūsų kadaise sumokėtus mokesčius!) arba bent jau nebrangiai.
*
Ir nieko to kol kas neturime. Ilgiausios eilės pas gydytojus. Esame siuntinėjami nuo vieno pas kitą. Mokamos paslaugos atima žadą. Paslaugų kokybė garantuojama tik keturiais atvejais: 1) jei esi labai turtingas; 2) jei esi labai įtakingas; 3) jei turi pažįstamų gydytojų; 4) jei pasiseka (kaip loterijoje…) pataikyti pas gerą gydytoją.
*
Tai ką daryti? Ne, pirma paklauskime, kodėl tokia svarbi visiems sritis taip apleista ir per dešimtmečius mažai kas gerėja? Atsakau trumpai, aiškiai ir nesuprantamai: kai kam tai labai naudinga.
*
O dabar vėl klausiu – tai ką daryti? Šiandien atsakymą išgirdau per radiją. Rūta Vainienė siūlo (http://www.lrytas.lt/komentarai/kaip-isnaikinti-eiles-gydymo-istaigose.htm) – kiekviena paslauga turi būti apmokestinta, bet labai nedidele suma – čia užmokėsi du eurus, ten užmokėsi penkis eurus… Mokėti privalo visi! R.Vainienė išvardijo daug tokio pokyčio privalumų, paminėsiu tik du: a) sumažės pacientų, einančių pas gydytojus be tikro reikalo; b) sveikatos sistema gaus daug papildomų lėšų, bus galima įsigyti įrangos, bus galima pasamdyti (gal iš užsienio…) daugiau gydytojų. Suprantama, daugiau ir noriau galės dirbti tie patys gydytojai, nes jiems bus dosniau atlyginama.
*
Nebloga mintis. Bet aš iškart matau dvi bėdas. (R.Vainienė iškart nurodė, kodėl taip nedaroma – politikai bijo pagyvenusių žmonių, kurie yra ir „populiariausi“ pacientai, ir „populiariausi“ rinkėjai, rūstybės…).
Pirmoji bėda – senų žmonių įprotis taupyti kiekvieną eurą, kiekvieną eurocentą. Dažniausiai ne dėl to, kad pinigų neturi, bet dėl to, kad toks įprotis, sakyčiau – senatvės liga. Vadinasi, iškart padaugės tų, kurie laiku nepasitikrino, neišsityrė, nepasigydė. O juk medikai vienu balsu šaukia – laiku kreipkitės į gydytojus!
*
Antroji bėda – niekas nemoka greitai ir paprastai paimti tų kelių eurų. Jei vėl reikia kasos aparatų, kasų, kasininkų, jei visur, kur nueisi, prisidės dar ir mokėjimo viražas – nenoriu! Žinoma, tai sutvarkyti – vienas juokas: yra internetas, mokėti galima telefonu, galima turėti abonementą ir t.t., ir pan. Bet pažiūrėkite – net privačios klinikos to tinkamai nesusitvarko, kur jau ten valstybinėms…
***
O dabar jūs pasakykite, ką daryti? Nes taip gyventi, kaip gyvename dabar, yra tikra gėda ir bėda!
Rytoj einu į privačią odontologijos kliniką…
Atsakymai
ora, 2015-10-01 05:39:35
Tai kad ir dabar gydymas iš esmės yra mokamas, ir keliais eurais čia neatsipirksi. Nereikia nei kasininkų, nei aparatų. Visi tai žino.
Sokolovas, 2015-10-01 09:37:34
GAL NE VISKAS TAIP BLOGAI?….
Man pasisekė, kad kol kas nesergu “iš esmės”.
Tačiau…
Prireikė man tam tikros akių ( tiksliau- viršutinių vokų) operacijos. Šeimos gydytojo dar iki praėjusios liepos visau neturėjau. Maniau, jog operaciją darysiuosi privačioj klinikoj, esą “taip paprasčiau, terlionių nereikės, laukt nereikės”. (b.d.)
Sokolovas, 2015-10-01 09:47:40
Svetainė tęsinio nepraleidžia…:)
Sokolovas, 2015-10-01 10:40:57
TĘSINYS TRUMPAI
Privati klinika nedarė…Tada paskambinau į akių kliniką, mane telefonu užregistravo. Tuoj pat susiradau šeimos gydytoją, po kelių valandų jau turėjau siuntimą, o po pusantro mėnesio buvo puikiai atlikta operacija.
Niekas nieko nekainavo…
Aitvaras, 2015-10-01 11:03:11
Aš emigruosiu. Jau radau darbą, kur bus vietinis gydytojas – jis mane ir gydys, jei susirgsiu. Mane iš Lietuvis išmes ta spyruoklė. Ne ekonominė, bet patyčių, kurias palaiko sovietinės atgyvenos. Atsibodo su tokiais kariaut. Kitur gal irgi tyčiosis, bet bent pinigų už tai gausiu.
petras, 2015-10-01 12:45:29
Aitvarai, jei pinigus gausi už patyčias, tai spėju tavo darbas bus klauno ? ar atspėjau ?
Dalius, 2015-10-01 12:58:31
Sėkmės tau, Aitvarai. Ten aišku atlygis didesnis, bet jei ne dėl to ten važiuojat, tai keista… ten būsit visai “balta varna”, pabėgėlis, svetimšalis ir t.t.
Darius, 2015-10-01 13:26:58
Aš jums papasakosiu dvi istorijas kaip gydo “ten”:
1.Puseserė Airijoje pagimdė ir antrą parą po gimdymo pakilo temperatūra. Tačiau ją su aukšta temperatūra išrašė į namus ir liepė gerti paracetamolį. Lietuvoje gimdyvė su pakilusia temperatūra niekuomet nebus išleista į namus, nes kils toks skandalas… Teko ją telefonu konsultuoti, skirti antibiotikus ir šiaip ne taip išsikapstė.
2.Antra istorija visai “šviežia” iš Londono. Sūnėnui ant rankos piršto susiformavo pūlinys. Blogai pasidarė penktadienio vakare – paraudo visas pirštas, patino, pradėjo tvinksėti (visi simptomai, jog reikia skubiai atverti pūlinį). Pradėjo važinėti po Londono ligonines ir suprato, jog be pirmadienio jo niekas nepaguldys ir neoperuos. Per skypą skyrėme gydymą ir prakentėjo iki pirmadienio ryto. Ligoninėje jis buvo jau 7.00, apžiūrėjo chirurgas, gavo talonėlį “priority” ir… palatoje atsidūrė tik pirmadienį 22.00. Skyrė lašelines ir antibiotikus ir laukė operacijos antradienį. Antradienį tris kartus buvo perrengtas, nuvestas į priešoperacinę palatą ir grąžintas atgal. Išoperavo trečiadienio rytą.
Kadangi procesas buvo užleistas ir išplitęs, tai penktadienį pakartotinai teko operuoti. Dabar prabėgo 3 savaitės, pirštas po daugybės vaistų ir fizioterapijos procedūrų sugijo, tačiau laukia plastikos chirurgo operacija.
Lietuvoje, bet kurioje ligoninėje pūlinys būtų atvertas tą pačią dieną, išleistas namo, šeimos gydytojas perrištų kelis kartus ir po 5 dienų viskas būtų pamiršta.
Andrius-2, 2015-10-01 14:02:25
Dariui: gal ir būtų pamiršta, o gal būtų numiręs nuo sepsio, yra ir tokių atvejų.
Visur galima rasti ir vienokių, ir kitokių pavyzdžių. Niekur nėra 100 proc. tobulos ar 100 proc. ydingos sistemos. Ir ypač personalo.
Bet apie medicinos paslaugų lygį galime spręsti iš tokio paprasto pavyzdžio: visi, kas gali, neišskiriant ir aukščiausių šalies pareigūnų, – o jie tikrai negali skųsti personalo dėmesio trūkumu, – prispaudus bėdai lekia gydytis į užsienį. Bet nesigirdėjo, kad kokios nors šalies prezidentas būtų į Lietuvą atvykęs operacijos daryti. Novobaltarusiai dominuoja…
Su visa pagarba Lietuvos medikų profesionalumui, kartais net pasišventimui, turime pripažinti, kad sistemoje – bordakas. Kodėl? Va klausimas koksai 🙂
Regina, 2015-10-01 15:11:41
Kadangi po avarijos tenka nuolat lankytis pas gydytojus, renkuosi privačias klinikas, nes valstybinis gydymas – tai atviras pasityčiojimas, pavyzdžiui, po avarijos jau 9 mėnesiai kaip koją skauda, šlubuoju, riboti judesiai, o vietinis traumatologas nustatė, kad… tai amžiniai pakitimai, osteochondrozė. Tokia diagnoze remdamasis draudimas (ERGO) įvykį “nurašė” kaip nedraudiminį.”Košmaras! Duokite į teismą, nes nė vienas požymis neatitinka tų amžinių pakitimų (be to, mano antra koja tokio paties amžiaus :)))!”, – tokia privataus gydytojo reakcija. Kainuoja privatus gydymas labai daug, bet… padeda, o valstybinis – ne.
qwerty, 2015-10-01 17:46:17
Sokolovas sveikiausias ir gražiausias, nes plastinės operacijos dėl grožio.
Aitvaras, 2015-10-01 17:56:32
petrui: ne klounu dirbu. Bet darbas tokioj srity, kur įvairių formų patyčios yra gana paplitusios.
petras, 2015-10-02 08:10:00
Aitvarai, o kokia sritis jei ne paslaptis ? kad žinot kur taip išskirtinai patyčios paplitę