Pabėgėliai virsta atbėgėliais

Dabar tai – aktuali tema. Bet pažiūrėkite, kaip elgiasi žmonės: vieni vengia tos temos, kiti kalba puse lūpų, treti kalba taip, kaip nori girdėti pašnekovas, ketvirti gėrisi savimi, kad yra rasistai, netolerantiški, penkti pasinaudoja ta tema politiniam kapitalui krauti…

*

O juk ne naujiena… Ar ne panaši yra rusų, lenkų, žydų, čigonų (oi, atsiprašau, romų!) tema? Sarkastiškas posakis „ir tarp čigonų vagių pasitaiko“ atskleidžia esmę – mums jie nepatinka! Bet kaip gali patikti žmonės, kurie nedirba, sukčiauja, vagia, platina narkotikus, gyvena landynėse? Iškart girdžiu riksmus: ne visi tokie, ne visi! Pažiūrėk į Radžį!

*

Atsakau: ir iš Sirijos, iš Eritrėjos atvyks visokių. Mūsų jauniausios anūkėlės auklė darželyje Stokholme yra Zubeida iš Eritrėjos. O, kokia puiki auklė! Kaip ji myli Emelie, kaip Emelie ją myli! Kiti darželiai visaip bando pervilioti Zubeidą pas save. Zubeida apsigobia skara, bet kam ta skara trukdo?

*

Mes buvome pabėgėliai. Miglotai prisimenu vaikystę Sibiro tremtyje, bet tikrai žinau, kad mūsų šešių asmenų šeimą apgyvendino vietinių rusų name. Mudu su broliu buvome maži, trečiasis brolis gimė jau ten… Kaip tie rusai galėjo pakęsti tokią neteisybę? Bet mūsų tėvai dirbo sunkiai, dirbo gerai, todėl vėliau visai nekalbėjo apie tai, kad kentėjo nuo rusų netolerancijos „liaudies priešams“.

*

Trys atbėgėlių problemos, kurias matau aš:

  1. Jie turi išmokti lietuvių kalbą. Bet kam jiems mažos tautos kalba? Net vietiniai rusai, lenkai jos nesimoko… O tai kuria kalba su atvykėliais bendraus tie, kurie turės būti jiems tolerantiški? Mes Sibire bematant išmokome rusiškai, todėl viena problema iškart dingo.

*

  1. Atvykėliai turi dirbti. Valstybė jokiu būdu neturi daryti nuolaidų jiems vien dėl to, kad jie kitokie. Pašalpos, išmokos, parama gali būti tik trumpą laikotarpį atvykus. Po to jie turi dirbti ir užsidirbti. Kitaip tai būtų jų pažeminimas, įžeidimas ir tvirkinimas. Negali būti lygių ir lygesnių. Pavyzdį aš Gimnazijoje parodžiau…

*

  1. Pasakysiu grubiai – atvykėliai norės kryžmintis su vietiniais ir daugintis.  Žiūrėk tiesai į akis – tai juk didžiausia, tavo akimis, problema! Kitos (nors nebūtinai…) religijos, kitos kalbos, kitų papročių, kitos (ne)kultūros žmonės norės kryžmintis su mūsų vaikais, anūkais?! Bet jei to nebus, tai nebus jokios santarvės, jokios tolerancijos iš abiejų pusių, jokio sugyvenimo – gamtos įsakymu žmonės keršys!

*****

Ar mes teisingai išspręsime tas problemas? Labai abejoju…

Atsakymai

Aukse, 2015-09-11 11:20:56

Kaip preciziškai, giluminiai analizuoja šįryt T.Bakučionis “Respublikoje” BK 145-2.

Teisėtai sudaryta ir galiojanti sutartis turi įstatymo galią.

Burgis, 2015-09-11 11:41:20

Auksei: ačiū, būčiau nepastebėjęs. Džiaugiuosi, kad pagaliau žmonėms pasakoma tiesa. Vis tik net toks straipsnis dabar esančios „teisinės“ sistemos neįveiks – atsakingiems už teisę politikams ir valdininkams to nereikia.

Rimvydas, 2015-09-11 21:35:26

Deja, tikrai neišspręsime, esu tuo įsitikinęs.

Nes niekas nežino kaip ją teisingai išspręsti…