Padaryk iš savęs ką nors

Komentatorius Simonas kitoje temoje vėl iškėlė problemą, ką daryti, kad mokyklose dirbtų geresni mokytojai.

*

Pradėkime iš toliau.

***

Galėčiau vardinti ir vardinti profesijas, kurias gali rinktis tik tam tikros prigimties, tam tikrų savybių žmonės. Profesijas, kurių atstovų klaidos labai aiškiai matomos ir kartais sukelia labai skaudžias pasekmes.

*

Bet yra ir kitokių profesijų. Kartais darbuotojo „gerumo“ beveik visai negalima įvertinti. Kartais visai neaišku, ką tokio reikia mokėti, gebėti, kad galėtum dirbti tą ar kitą darbą. Geriausiai tai parodo valdžios žmonės. Asta Baukutė tinka įstatymas leisti, Vytautas Šustauskas yra tinkamiausias į merus iš visų didelio miesto žmonių…

*

Tai dabar ir pakalbėkime apie mokytojus, apie „drebules“… Taikau tik dvi taisykles: a) nebūk ten, kur nesi tinkamas; b) ten, kur esi, padaryk iš savęs tokį, kad būtum tinkamas.

*

Paaiškinu. Daugybė žmonių negali (pagal prigimtį, pagal fizines, dvasines, protines, dorines ir kt. savybes) būti gydytojai, mokslininkai, politikai, vairuotojai, menininkai, kunigai ir pan. Daugybė žmonių tai supranta ir ten nelenda, bet yra šimtai, tūkstančiai kvailų, bjaurių, godžių ir pan. žmonių, kurie lenda…

*

Kas gali būti mokytojas? Tas, kuris yra mokytas, išprusęs. Tas, kuris mėgsta mokyti. Tas, kuris žino, kad niekada neuždirbs tiek, kiek bankininkas, verslininkas ir kt., bet kuriam mokyklos, darbo joje patrauklumas yra stipresnis už norą daug užsidirbti.

*

Va, toks, tinkamas mokyklai žmogus, turi pradėti taikyti antrąją taisyklę. Padaryk iš savęs Mokytoją! Skaityk, lavinkis, domėkis. Įsivertink. Savikritiškai vertink savo darbą. Tobulėk. Suprask, kad tu Mokytojas, o ne amatininkas, ne vykdytojas.

*

Smulkiai nebeaiškinsiu dešimtis kartų aiškintų būdų, kaip tą mokytojų bendruomenę pagerinti, tik trumpai priminsiu kelias esmines priemones:

  1. Atleisti tūkstančius netinkamų mokytojų, likusiems padidinti atlyginimus ir sumažinti krūvius, išmetant iš programų visą senamadinį šlamštą.

  2. Vaikus mokyti, o ne dresuoti.

  3. Neleisti valdininkams aiškinti, ko ir kaip Mokytojai turi mokyti – tai Mokytojai valdininkams gali paaiškinti.

  4. Vyresnėse klasėse leisti mokytojauti visiems, kurie atitinka mokytojui mano keliamus reikalavimus, be jokio reikalavimo turėti „edukologinį“ išsilavinimą.

  5. Sukurti teisingą, skaidrią, paprastą įsivertinimo ir atestacijos sistemą.

***

Bet kam tai rūpi? Pažiūrėkite į ankstesnės temos „reitingus“… Mano eilėraščius jūs vertinate žymiai geriau. :-)))

Atsakymai

Burgis, 2014-04-23 09:38:23

Nusibodusi tema, bet man svarbi…

kaimiete, 2014-04-23 10:15:00

Taip, tema nusibodusi, bet ji amžina, kol žmonės norės mokytis ir reikės Mokytojų.

Inteligencija, paprastumas, išprusimas, visa gyvenimą saves prusinimas, skaitymas.

Kaip mokytojas buvo perlaužtas, kai reikėjo ryte pamelžti karvę, nusiplauti rankas( panaudoti geri kvepalai veikdavo atvirkščiai) ir eiti į pamoką.

Geras I-as punktas, bet reikia eiti po seimo langais. Geruoju negausim mes nieko.

tt, 2014-04-23 10:40:28

Aš tai labai už 4 punktą, kad popieriukais neapsunkintų. Bet pirma reikia pakeist nevykusiu direktorius (tokių būna), kad mokyklos vadovybė būtų tokia, kuri geba atpažinti pedagogo bruožus turinčius žmones 🙂

petras, 2014-04-23 10:48:59

Manyčiau pirmas punktas sunkiausiai įgyvendinamas. atleidus krūvą mokytojų ir tik išmetus iš programų šlamštą (kurio manau yra tik maža dalis), krūviai likusiems mokytojams smarkiai padidėtų, o gal net neužtektų mokytojų tam tikrose mokyklose. provincijoje gal ir susitvarkytų, bet miestuose be šansų. juk dabar klasės po 30 žmonių būna, ar toks kiekis vienam mokytojui gali garantuoti labai gerą mokymo kokybę ? o jei dar mokytojų sumažėtų, tai kaip universitete būtų, suvarytų kelis šimtus į sporto salę, ar kokią aktų salę ir vestų paskaitas auditorijai. bet paauglių auditorija, tai čia jau super rimtas išbandymas net Mokytojų Mokytojui būtų 🙂

petras, 2014-04-23 10:51:56

Beje, įdomu būtų sužinoti kaip skiriami mokyklų direktoriai. ar yra kažkokia mokyklos taryba sudaryta iš darbuotojų ar šv. ministerija skiria, ar gal savivaldybė ?

Giedrius, 2014-04-23 12:26:52

Geras įrašas.

Indra, 2014-04-23 18:14:47

Kodėl p. Burgio balsas – toks teisingas, visaapimantis – „į dangų neina“ ? Gal dabar jau pats metas „arti“ dirvonus ministerijoje, o ne gimnazijoje (čia jau viskas padaryta, veikla įgavo pagreitį)?

Kas trukdo įgyvendinti savo idėjas? Keisti, kas tobulintina, kurti, ko trūksta, išmesti, kas nereikalinga! Tegul ŽODIS TAMPA KŪNU.

sonata, 2014-04-23 20:37:27

petrui: ne į temą- labai pralinksminot. Esu mačius užrašą “šv. kopūstai”, dabar – “šv. ministerija”. Taip ir pamačiau aureolę virš šv. ministro galvos:)))

Burgis, 2014-04-23 20:47:58

Indrai: netrukus aš parašysiu tema, kurią čia pasiūlė lankytojas – kaip tampama direktoriais?

Kol kas Jums atsakau: niekas nieko radikaliai man keisti neleido ir neleis! Mes sukūrėme tokią valstybę, kad patekti į postą, kuriame būdamas gali ką nors radikaliai keisti, jokiu būdu neleidžiama tiems, kurie nori ir gali keisti. Kodėl taip?! Todėl, kad pakeisdamas sutrukdytum kai kam gyventi ne iš savo darbo, ne iš savo proto, ne už tikrus nuopelnus, o būtent prisitaikius prie valstybės sukurtos sistemos…

jurgis, 2014-04-24 16:24:39

Atleisti tūkstančius netinkamų mokytojų…

Sukurti teisingą, skaidrią, paprastą įsivertinimo ir atestacijos sistemą.

Gal kur yra pavyzdžių, kaip tai veikia/tų?

Indra, 2014-04-24 17:24:44

Jeigu mes sukūrėme tokią valstybę, kurioje neleidžiama

dirbti taip, kaip būtų geriau pačiai valstybei, tai ką mes kuriame toliau? Gal reikia SUSTOTI? SUSTOTI, KAD GALĖTUME EITI – į priekį… O gal sugrįžti prie to, nuo ko bėgome?

Bet mes vis lenktyniaujame, keičiame, „tobulėjame“ užsimerkę ir nieko nebematydami aplinkui, nebejausdami… Tik Lietuvoj nuo to geriau nesijaučiame. Kurgi išeitis?

Indra, 2014-04-24 17:25:35

Pasiilgau Burgio eilėraščių… 😉

Adefagija, 2014-04-24 17:35:24

…aš irgi 😉 Ir pasakų, apie gražią mergaitę ir jaunikaitį….su pabaiga “ir jie ilgai ir laimingai gyveno” 🙂

Indra, 2014-04-24 17:57:57

Kai Pasaulis artėja prie išminties kvailystės, reikia rašyti eilėraščius! Ir laiminga pabaiga labai tiktų…

Burgis, 2014-04-24 19:07:22

matote, aš eilėraščių nerašau (išskyrus proginius anūkėliams…), laukiu, kol jie patys ateina ir „pasirašo“.

Dabar tikrai neateis, nes dantis savo remontuoju, skausmus kenčiu… :-)))