Pagaliau pripažino…

Beveik pusė – 41 proc. – Lietuvos moksleivių turi elgesio ir emocijų sutrikimų, sako žinomas vaikų psichiatras Dainius Pūras ir Seimo Žmogaus teisių komiteto narė Rimantė Šalaševičiūtė.

Anot profesoriaus, tokie Vilniaus universiteto mokslininkų prieš penkerius metus atlikto tyrimo rezultatai nereiškia, kad šių vaikų psichika sutrikusi.

“41 proc. moksleivių turi problemų, susijusių su psichikos sveikata, o 13 proc. turi tų sutrikimų, kuriuos galima jau diagnozuoti. (…) Nenorime pasakyti, kad pusės vaikų sutrikusi psichika, bet beveik pusė vaikų turi su psichikos sveikata susijusių problemų”, – trečiadienį per spaudos konferenciją sakė D.Pūras.

(Skaitykite daugiau: http://kauno.diena.lt)

***

O kiek metų aš kalbu, rašau apie pacientus mokyklose (ir ne tik mokyklose)? Pagaliau pripažino, kad jų yra. Tarkime, kad tik vienas iš dvidešimties yra pacientukas, bet jis yra! Jis yra mokykloje, jis yra su mumis. Mes turime jį matyti, mes turime sprecifiškai su juo dirbti.

***

Ta pačia proga parašysiu ir apie kitą problemą – motyvacijos mokytis sutrikimus. Kai dirbu su motyvaciją mokytis praradusiais (ar niekada jos ir neturėjusiais) moksleiviais, studentais, visada apie tai galvoju. Žinau dvi priežastis: dingo baimės ir alkio motyvatoriai.

*

Vaikų mušti negalima. Net griežtai barti negalima. Negalima pašalinti iš mokyklos (išimtys tik paryškina taisyklę…). Neapsimoka pašalinti iš universiteto. Nebegalima įtikinti, kad be mokslo nerasi darbo, negalėsi išgyventi – faktai to nepatvirtina. Net mokytojai mažaraščiai…

*

Kas iš vaikų alksta? Kas iš jų supranta, kad teks alkti visą gyvenimą, jei nesimokys? Aš vaikystėje tai ir jaučiau, ir supratau… Dabar visuomenė pasirengusi globoti net vagis.

***

Pradėkime nuo to, kad tiksliai ir atvirai kalbėtume apie tai, kas yra, kaip yra. Nieko nedramatizuoju, bet ir apsimesti, veidmainiauti manęs niekas neprivers.

***

Mildutė man paaiškino savo darželio pagrindinę taisyklę: viską matau (pirštukais paliečiamos akys), viską girdžiu (pirštukais paliečiamos ausys), nieko nekalbu (pirštukais paliečiamos lūpos). Aš tą taisyklę sau pritaikau modifikuotą…

Atsakymai

Burgis, 2013-10-10 10:27:57

Įverčiams…

ak, 2013-10-10 12:25:54

Na ir neverta stengtis tų vaikų motyvuoti. Žmogus juk pats pasirenka ko nori būti – daržove prie kompiuterio ar kuo nors kitu.Beje, vaikus motyvuoti tėvų darbas. Manau vis tik juos reikia mušti, ar kitaip kovoti – nes dabartinė karta bus beveik vienos kompiuterinės daržovės. Tačiau, kuo daugiau kvailių, žioplių, “daržovių” išsigimelių ir šiaip visokių mulkių, tuo lengviau tikram, gabiam jaunuoliui prasiskinti kelią , padaryti karjerą, nors….Nors nenorėčiau, kad mano sūnus tą karjerą dalrytų – taptų geriausiu kokio nors kapitalisto ar visos gildijos tarnu… Kartais pavydžiu žmonėms – daržovėms – jie tokie laimingi…

Egle, 2013-10-10 12:49:00

Apie taisyklę – auklėtojoms taip patogiausia:)

Edita, 2013-10-10 12:59:59

Motyvaciją mokytis turbūt skatina smalsumas, o smalsių žmonių ne taip jau daug tenka sutikti. Kažin ar gali motyvuoti baimė, nors apsidairius matosi, kad didelė dalis universitetus baigia būtent dėl baimės (negauti diplomo, nuvilti ką nors, kažką prarasti). Na, o gyventi (ir kaip AK rašo – padaryti karjerą) smagiau tarp smalsių ir protingų:)

Adefagija, 2013-10-10 14:25:24

Po vienos nuskambėjusios istorijos, nei D.Pūru, nei R.Šalaševičiūte nebetikiu.

Ir aplamai, jeigu kas nors elgiasi ne pagal vertintojo norą ar supratimą, galima laikyti, kad turi elgesio sutrikimų, – kitaip tariant, PACIENTAS.

Tiktai, kažin kas, įvertins vertintojus?

qwerty, 2013-10-10 14:56:26

Apie mokytojus mokslininkų atlikto tyrimo rezultatai būtų gal tokie: „55 proc. pedagogų turi problemų, susijusių su psichikos sveikata, o 20 proc. turi tų sutrikimų, kuriuos galima jau diagnozuoti.

Bet tai paskelbus pasekmės būtų liūdnokos. Todėl ir tenka apsimetinėti, netirti, nutylėti, nes dauguma vaikų patys psichiniai ligoniai, todėl nėra reikalo tirti jų mokytojų…

Adefagija, 2013-10-10 16:27:51

Raskite dabar nors vieną absoliučiai sveiką žmogų!

Tarybiniais laikais, kiek atmenu, tai buvo toks generalisimas L.Brežnevas, kol būdamas sveikas numirė.

O pas mus visą laiką buvo sveikas tik buvęs prezidentas V.Adamkus. Apie Grybauskaitės sveikatą kažkodėl neskelbia.

qwerty, 2013-10-10 22:45:31

Labai pavydžiu Burgiu. Jis turi Mildutę…)

Rasa, 2013-10-10 23:44:39

qwerty, jis turi net keturis tokius iš viso 🙂 Kol kas. Ir iš tų keturių vieną matau kaip visiškai ypatingiausiai išskirtinį vaiką gerąja (mano požiūriu) prasme 🙂 Bet negalima sakyti, kuris jis. Be to tai tik mano (nors ne vien mano) nuomonė 🙂

ak, 2013-10-11 17:49:19

Na sveikų pasitaiko, žmonių irgi – o statistika yra viena šlykščiausių melo rūšių – įdomu, kas tuos tyrimus atliko, kas juos apmokėjo ir t.t. Aš turiu didelę patirtį – irgi keletą metų lasksčiau su anketomis, kol paisšlykštėjau ir tuo…