Pakilti iki himno

Kauno meras pritaria vienos mokyklos direktoriaus idėjai kiekvieną savaitę (kiekvieną dieną?!) mokykloje pradėti giedant himną.

Nedarykime to! Jokiu būdu!

Jau ne kartą čia esu rašęs, kad himnas yra toks pat šamanistinis reliktas kaip herbas, vėliava. Bet sakiau ir sakysiu, kad himnas yra puiki saviįtaigos priemonė! Žmogus tiek pakylėja, sutaurina pats save, kiek sugeba įsiteigti sau, giedodamas himną.

*

Bet tik ne kasdien, ne kas savaitę! Tik jau ne klasėje! Buitinis himno giedojimas yra, jei norite, ideologinė diversija. Patyčios iš valstybės. Simbolių devalvacija. Fanatizmo kurstymas. Kelias link diktatūros.

*

Himną giedoti klasėje netinka jau vien dėl to, kad klasės moksleivių skaičius neatitinka himno lygio. Toks žmonių skaičius himną gali giedoti tik pogrindžio sąlygomis.

*

Himną giedant turi būti kritinis skaičius žmonių, turinčių balsą ir muzikinę klausą. Tokių klasių šalyje yra visai nedaug. Bet tikrai yra klasių, kurių moksleiviai himną giedotų šaipydamiesi, tyčia ką nors iškraipydami…

*

Iškart buvo paskelbta, kad „himno akciją“ mokyklos galės pasirinkti laisvanoriškai. Tai dar viena blogybė! Valstybinio lygio dalykai negali būti pasirenkami laisvanoriškai, nes tai skaldytų valstybę, destabilizuotų ją. Įsivaizduoju, kaip lenkų mokyklose, esančiose Lietuvoje, būtų nutarta giedoti Lenkijos himną. O mūsų gimnazijoje himnas tikrai nebūtų giedamas, todėl valdžia įrašytų mus į liaudies priešų sąrašą, nė neabejoju. Jei ne gimnaziją, tai bent mane…

*

Mes giedame himną pradėdami mokslo metus, išleisdami abiturientus. Bet mes negiedame himno, pavyzdžiui, per „Šimtadienį“. Reikia suprasti ir jausti.

Atsakymai

Burgis, 2013-12-03 11:42:56

Įvertinkite…

sonata, 2013-12-03 12:14:16

Pabandžiau įsivaizduoti, kaip kiekvienas miesto Tarybos posėdis pradedamas himnu. Su Tynta priešakyje. Ką aš žinau… vaizdelis ne koks.

Adefagija, 2013-12-03 12:31:36

Kaunas, gal pirma nusikrapštykit nuo Aleksoto tilto sovietinius herbus, žvaigždes, vėliavas…

A tai, nežinia kokį ten himną pas jus giedot.

chemikas Rimas, 2013-12-03 12:32:48

Tynta, ir Buškevičius su burokėlių sulčių stiklainiu…. kuom Kaunas ypatingas, kad jame tokie veikėjai tarpsta?

Darius, 2013-12-03 12:35:58

Smagu giedoti himną tūkstantinėje minioje “Žalgirio”arenoje ir liepos 6-ąją prie Kauno pilies.

Kasrytinis/kassavaitinis giedojimas klasėse nesamonė. Kai kurie mokyklų direktoriai, iš neturėjimo ką veikti, kuria pseudopatriotines idėjas. Geriau mokslų lygiu savo mokykloje pasirūpintų. Įtariu šio direktoriaus vadovaujama mokykla nepatenka net į 10-tuką geriausių Kauno mokyklų.

Random, 2013-12-03 12:51:12

Dariau, į dešimtuką patenka, bet gal ne į pirmą, o į trečią… Ir kas čia per diskriminacija mokyklų, nepatenkančių į pirmą dešimtuką? Juk lygiai tokia pati bloga mokykla ar devinta ar vienuolikta, o ir devinta nuo ketvirtos nelabai jau ten skiriasi, bet va nuo pirmos… Tai gal taip ir reiktų sakyt: “Įtariu šio direktoriaus vadovaujama mokykla nepatenka į geriausių Kauno mokyklų sąrašą”?

sonata, 2013-12-03 12:56:19

prajuokino Darius su Random – taip, mokykla patenka į geriausių Lietuvos gimnazijų sąrašą, į pirmą vietą ( Vilniaus Licejus – juk ne gimnazija;). Bet Kaunas – tai ne Lietuva:))

petras, 2013-12-03 13:05:01

Manyčiau himno giedojimas mokykloje būtų tikrai ne buitinis lygis (jau tikrai rimčiau atrodytų, nei per kokias sporto varžybas, kai dauguma žodžių net nežino, atsisėdę ir prigėrę dar kai kurie). ir skaičius nebūtų kritinis, gali net visi moksleiviai dalyvauti, nebūtina to daryti klasėse. be to, moksleiviai žodžius išmoktų, kas nemoka. nes himnas (kaip ir kiti atributai, ar valstybės istorija) žmones sutelkia, kelia pasidižiavimą ir pan.

o dėl fanatizmo ir juolab kelio į diktatūrą tai labai smarkiai perlenkta. (juo labiau kaip suprantu, niekas net nesiūlė giedot himno per šimtadienius ar siūlė ?) ir apie lenkų mokyklas, tai pasirinkimas būtų arba giedot valstybinį himną arba ne, o ne pasirinkimas kurios šalies.

aš nepasisakau, kad būtinai reiktų jį giedot mokyklose ar kokiose įstaigose, tiesiog labai jau sudemoninot tokią galimybę, nes manau realiai nieko tokio neatsitiktų ką spėjat. O gal net ir į naudą išeitų, čia jau reiktų daugiau nuomonių ir spręst tokį klausimą, aišku, tai ne mūsų darbas būtų.

Burgis, 2013-12-03 13:16:18

Petrai, aš Jūsų bijau… Nieko pasaulyje nebebijau, o fanatikų bijau.

attente, 2013-12-03 13:55:35

Petrai, o jus sporto (krepsinio) varzybose esat buves, kai giedojamas himnas? Viena labiausiai siurpa (geraja prasme) kelianciu patirciu. Ypac, kai niekas neragina to daryti, o 14 tukstanciu zmoniu atsistoja ir pradeda giedoti a capella “is niekur”, nes teoriskai tai neturetu buti daroma.

Mokykloje, kurioje mokiausi iki Gimnazijos, buvo bandoma giedoti himna, berods, kiekviena pirmadieni (nebesimokiau tuo metu joje), kiek zinau, greitai sios minties buvo atsisakyta kaip visiskai nepateisinusios lukesciu.

[atsiprasau uz lietuvisku raidziu nebuvima, nelietuviskos bibliotekos kompiuteriuose lietuviskos klaviatura, deja, nera]

Burgis, 2013-12-03 14:03:21

Attente, džiaugsme mano!…

Darius, 2013-12-03 14:08:17

Random: kam kabinėtis prie žodžių? Ar patenka į geriausių Kauno mokyklų dešimtuką ar geriausių Kauno mokyklų sąrašą? Juk tik skirtingi žodžiai, o mintis ta pati – tai nėra geriausia mokykla. Aš suprasčiau, jog kai mokykloje su mokslais viskas labai gerai, tai galima ir apie himnus pradėti kalbėti, bet jei “mokykla nepatenka į geriausių Kauno mokyklų sąrašą”, tai pirmiausia reikia rūpintis mokymo kokybe.

chemikas Rimas, 2013-12-03 14:51:01

sonata, kažkaip keistai Jūs rašote – juk himną siūlo ne B.B., o kažkokios trečiaeilės direktorius X.Y.

chemikas Rimas, 2013-12-03 14:53:22

iš interneto gelmių:

Kauno miesto savivaldybė gavo Lietuvos Sąjūdžio Kauno skyriaus 2013 m. rugsėjo 5 d. prašymą dėl Valstybės himno atlikimo Kauno miesto bendrojo ugdymo mokyklose. Minėtame rašte prašoma nustatyti tvarką, kad visose Kauno miesto bendrojo ugdymo mokyklose būtų giedamas Valstybinis himnas – Vinco Kudirkos „Tautiška giesmė” su atitinkama pagarba kiekvieną pirmadienį nustatytu laiku.

Priėmus sprendimo projektą bus patvirtintas Valstybės himno giedojimo tvarkos aprašas, siekiant ugdymo procese kurti Valstybės himno giedojimo tradiciją – kaip tam tikrą patriotizmo raišką, diegiant pilietiškumo vertybines orientacijas, ugdant praktinius mokinių gebėjimus, kaip ir kada giedoti Valstybės himną.

Sprendimo iniciatoriai – Kauno miesto savivaldybės meras Andrius Kupčinskas, Švietimo, kultūros ir turizmo plėtros reikalų valdybos Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėjas Antanas Bagdonas, autorė – Formaliojo švietimo poskyrio vyriausioji specialistė Asta Keruckė.

Skaityti daugiau: http://kaunas.kasvyksta.lt/2013/11/27/jei-politikai-nuspres-pirmadieniai-kauno-mokyklose-prasides-himnu/#ixzz2mPqyKVHT

petras, 2013-12-03 15:12:46

attente, esu buvęs daugybėje. paskutinį posmelį tik sugeba parėkt garsiau, o va visa himną tik nedaugelis. pažėkit, kaip sportininkai gieda lietuvos himną, t.y. stovi tyliai. ir pažiūrėkit kitų šalių, pvz per futbolo varžybas ir pamatysit skirtumą. tarp sirgalių taip pat.

p. Burgi, aš nesu fanatikas, todėl galit nebijoti. bet aš taip pat nebijau nesutikti su jūsų nuomone, nes jinai yra niekuom nepagrįsta. ypač tokie teiginiai, kaip kad veda prie diktatūros himno giedojimas mokykloje. ir aš net nesakau, kad tai yra labai gera idėja ir reikia ją įgyvendinti, aš tik sakau, nereikia bijoti gražių dalykų. nes akivaizdu, kad ne tik fanatikų bijot 🙂

sonata, 2013-12-03 15:24:12

chemikui Rimui: visų atsiprašau, nes klaidingai suvokiau, kad tiek Random, tiek Dariaus buvo replikuota apie gerb. Direktorių B.B. ir jo mokyklą:) Dar kartą atsiprašau – apsižioplinau:)

ainana, 2013-12-03 15:58:16

Geriau rytais atsikele visi dainuokim :

Atskrend sakaleeeeeelis per zaliaaaaaa gireleeeee…..

Adefalija ar moki zodzius, ar dainuosi kartu su visais ???

Burgis, 2013-12-03 16:22:46

Petrui: žinau, kad negaliu įtikinti žmonių, kurie girdi tik save… „nereikia bijoti gražių dalykų“ – taigi aš ir sakau, kad tai absurdas!

ak, 2013-12-03 16:29:05

Smagu giedoti himną – kada?Nežinau, jį smagu būtų giedoti po pergalės mūšyje. Net po pergalės varžybose – krepšinio, futbolo – nesvarbu jei tos varžybos tautai svarbios. Bet šiaip – vietoj rytinės maldos? Po sausio tryliktosios tapau savanoriu. Porą o gal tris mėnesius (nebeprisimenu) saugojau tuometinę AT. Himno tuo metu nei giedojau nei girdėjau… Deja… Mat dėl tos pergalės… Mūšio nebuvo ir jaučiu, kad rusai nežinia kodėl mums ją padovanojo…

Adefagija, 2013-12-03 20:22:51

Idėja būtų visai nebloga, tik iki galo neišrutuliota.

Visų pirma, patriotizmo ir pilietiškumo sutvirtinimas, beigi praktiniai himno giedojimo įgūdžiai, visai praverstų ne tik moksleiviams, bet ir suaugusiems.

Todėl pirmiausia giedoti turėtų pradėti patys savivaldybininkai…Kai jau gerai susigiedos taryba su administracija, tada gali priimti potvarkį su aprašu, kaip turėtų giedoti mokyklos, viešos įstaigos ir visi kiti smulkesni kolektyvai…

#########

Kad liaudžiai neatrodytų prievartinis dalykas, apraše reikėtų leisti pasirinkti, kokiu būdu nori giedoti. Klasikinio giedojimo šalininkai turėtų rinktis aktų salėje ir giedoti įprastu būdu, dešinę ranką laikant ant kairės krūtinės pusės. Paįvairinimui galima būtų leisti laikytis ir kaire ranka, už kaimyno(ės) iš dešinės, kairiosios krūtinės pusės.

#########

Judresni ir sportiškesni, turėtų rinktis lauke(kieme, aikštėje), ir himną sugiedoti flashmobo stiliumi. Šiuo atveju himnas turi būti gerai išpildomas ne tik vokališkai, bet ir choreografiškai: sinchroniškai sukinėjant galvą, mojuojant kojom ir rankom, bei padarant nors po 10 atsispaudimų.

Dar viena pastabėlė būsimam aprašui:

Jeigu galvojama giedoti tik vieną kartą savaitėje, – jokiu būdu tik ne pirmadieniais! Geriausias laikas yra penktadienį į darbo ar pamokų pabaigą; tokiu būdu, himnas taps visų labai laukiamu savaitės akcentu.

P.S. Mano pasiūlymus galit perduot merui. O už papildomą mokestį parengčiau flashmobinės himno versijos choreografiją.

D., 2013-12-03 22:08:56

tai gal kas norėtų kaip Indijoje, himną giedoti prieš kiekvieną kino seansą? 🙂

E.B., 2013-12-04 07:08:57

Geri argumentai.

ne humanitaras, 2013-12-05 12:33:18

Rytinis privalomas himno giedojimas bent man labai asocijuotųsi su pionierių ir spaliukų rytine rikiuote. Nemalonų jausmą sukelia tas privalomas meilės demonstravimas.

O šiaip himnui masiškumas nebūtinas. Nori dainuok “graži mūsų šeimynėlė”, nori giedok “Tėvyne mūsų”, bile noro būtų (man dažnai būna).

sonata, 2013-12-05 15:07:25

23 Klausimo ,,23 TR-714 Dėl Lietuvos valstybės himno giedojimo Kauno miesto bendrojo ugdymo mokyklose tvarkos aprašo patvirtinimo” svarstymas, [2013-12-05 14:19:20], klausimas baigtas svarstyti 2013-12-05 14:56:54. Priimtas su kosmetinėmis pataisomis – turi pritarti mokyklos bendruomenė. O atsakingas direktorius… vai vai… pasišaipymas ar nepagarbus veiksmas himno metu užtraukia administracinę atsakomybę, atsakys tėvai… vai vai… Aprašo iniciatorius – praeitos kadencijos tarybos narys Raimunas Kaminskas http://lt.wikipedia.org/wiki/Raimundas_Kaminskas ir švietimo skyriaus vedėjas… vai vai… anoj kadencijoj nepavyko prastumt – gal dar buvo kiek nors mąstančių, kad patriotiškumą stiprina pirmiausia valstybė, o stiprios valstybės atributus žmonės mielai priima be jokio reglamentavimo “… savaitė pradedama”. Siūlymas tarybai pradėti sesijas himnu buvo priimtas su jumoru. Taip kad…

Matas, 2013-12-05 21:47:07

Siūlyčiau dar katalikybę įtvirtinti kaip valstybinę religiją ir kiekvieną sekmadienį ir per šventes privalomai vaikščioti į mišias, kad ugdytume ne tik pilietinį, bet ir dvasinį sąmoningumą…

Simona, 2013-12-05 21:56:34

Matui: o ar tikrai būtų tuomet blogai?

Matas, 2013-12-05 22:04:56

O kaip jūs manote?

Simona, 2013-12-05 22:10:23

Manau, kad tai būtų visi neblogai. Kūno kultūra juk privaloma pamoka? Dailė? Muzika? Ir t.t.

Matas, 2013-12-05 22:28:26

O aš nemanau. Bet kokiam sąmoningumui ugdyti prievarta yra blogiausias būdas. Jei tikrai reikės giedoti himną, mano noras gyventi Lietuvoje ir stengtis gerinti jos vardą pasaulyje tikrai sumenks, tuo galite neabejoti. O apie religijas pasilaikysiu savo nuomonę sau, nes dar neteko sutikti tikinčio žmogaus, kuris tikėtų neišjungęs proto ir su juo būtų galima ginčytis…

van der Rohe, 2013-12-06 00:17:04

Dabartinis tautiškumo sąmonės lygis nėra pakankamai aukštas, kad būtų galima “skatinti” tokią tvarką (aišku, visada yra pavienių išimčių kaip mes – viską matom ir apie viską diskutuojam!). Kad tokios priemonės veiktų, visuomenė jau turėtų suprasti pagarbą, kuri slypi už tautiškumo. “Tautiškos giesmės” giedojimas turėtų tą pagarbą tik stiprinti, o ne brukti ją per prievartą nesupratingai žmonių terpei. Dabar himnas taps ne įrankiu šviesti jaunąją visuomenės dalį ir stiprinti jos atsidavimą, o dar vienu pašaipos objektu. Reikia imtis ne tokių drastiškų priemonių ir (kaip minėjo jau keli komentarai) neugdyti sąmoningumo prievarta, nes tai yra tiesiog paradoksas.

sonata, 2013-12-06 06:13:18

Matai, o ką daryti kitų religinių konfesijų atstovams? Dar vienas kelias į veidmainystę?

chemikas Rimas, 2013-12-06 15:11:54

Mato pasiūlymą užpliusavau, nestikiuosi, kad jis čia ironiškai….

Matas, 2013-12-06 15:21:46

Sonata, man regis, nesupratau jūsų klausimo. Galbūt galėtumėte paaiškinti?

sonata, 2013-12-06 17:05:15

Matui: “Matas, Gruodžio 5 21:47 #

Siūlyčiau dar katalikybę įtvirtinti kaip valstybinę religiją ir kiekvieną sekmadienį ir per šventes privalomai vaikščioti į mišias “. Ką daryt vaikui, jei jis: arba liuteronas, arba musulmonas, arba netikintis, arba pagonis? Kur surasit bažnyčią pagoniui?

Matas, 2013-12-06 17:58:55

Aš čia sarkastiškai 🙂 Galima pakeist žodžius, tačiau esmė ta pati liks. Nebent religija tikrai liepia pačiam mąstyti.

sonata, 2013-12-06 18:03:31

Matui: tada sutinku;) pliusiukas:)