Pamokymų nauda ir žala

Vaizd_b

Aksioma: jei žmogus vaikšto prasižiojęs, jis yra senas.

***

Stebiuosi – kelios komentatorės užtvindė šią svetainę. Džiaugiuosi! Vadinasi, net vasarą ši svetainė yra gera vieta išsiverkti ant peties, pasibarti, pamokyti ir pasimokyti. Žinoma, aš vėl pasigendu atlygio, pavyzdžiui, patarimų: kur ką pirkti, ką perskaityti, kur nuvykti iš Vilniaus, ką pažiūrėti kultūrinantis ir pan., bet vis tiek džiaugiuosi, kad manęs negalima apkaltinti dirbant visai beprasmį darbą – rašinėjant šioje svetainėje, feisbuke…

***

Pasikalbėkime apie pamokymus. Ką jau ką, o šį „darbą“ dirbau beveik visą gyvenimą. Per jį ir į kalėjimą vos nesėdau (gal dar sėsiu?). Žinojau ir žinau, kad šimtus žmonių erzino ir erzina mano pamokymai. Kaip ir mane erzina šimtų žmonių patarimai ir pamokymai. Tai gal visi liaukimės?

***

Ne, negalima! Pažiūrėkite plačiau. Jei valstybės nemokytų vienos kitų, nepatarinėtų – pasaulyje būtų chaosas. Pažiūrėkite, kaip pasaulis reaguoja į Turkijos prezidento atsaką „rūpinkitės savo reikalais“. Tai ir jūs, maždaug du tūkstančiai šeimų, nebūtumėte turėję Gimnazijos, į kurią veržėtės („man čia patinka ir tėvai tam pritaria“ – Paulina), jei aš nebūčiau patarinėjęs, mokęs gyventi kitaip nei kitose mokyklose.

***

Kas būtų, jei tėvai nebemokytų vaikų gyventi, nepatarinėtų jiems? Kas būtų, jei suaugę vaikai nebemokytų tėvų gyventi, nepatarinėtų jiems?

*

Ir viešojoje erdvėje patarimai ir pamokymai būtini, bet…

  1. Visur reikia saiko!

  2. Visada pagalvok, kas tu toks ir ką mokai.

  3. Mokydamas pasitikrink: ar tavo žodžiai sutampa su tavo darbais, gyvenimu?

  4. Jei pats neužsidirbai milijono, nemokyk kaip užsidirbti milijoną.

  5. Iškart reaguok į tų, kuriuos mokai reakciją.

*

Na, dabar mokykite mane, auklėkite! Nes aš vis dar nepažįstu gyvenimo, neperprantu kai kurių žmonių: kaip galėjote leisti menkystoms, niekšams tyčiotis iš manęs, iš savo vaikų Gimnazijos, jei prieš tai nepamokėte manęs, nepatarėte keistis, išeiti, palikti? Juk galėjote tai padaryti bent anonimiškai, šioje svetainėje…

Atsakymai

Rasa, 2016-07-31 14:12:59

☺ Paskaičius aksiomą, pasidariau savo išvadą: “jei žmogus vaikšto prasižiojęs, turbūt jis vis dar moka stebėtis! ” Nes, kaip sakoma “А вы знаете, жизнь ведь замечательна и удивительна, но только при одном условии… если замечать и удивляться!” ☺

Burgiui: O dėl auklėjimo, tai… Jūsų auklėti neina, Jūs- sunkiai auklėjamas… ☺Tai mes geriau Jus mylėsim ir gerbsim ☺Nu ir kartais paerzinsim (bent jau aš)

V., 2016-07-31 23:47:08

Cituoju: “…nepamokėte manęs, nepatarėte keistis”… Bet argi jūs bent kada nors priėmėte patarimus??? Atsiprašau, bet išklausyti jūs beveik niekada nemokėjote. Arba bet kokiu atveju likdavote prie savo nuomonės. Nebūtinai teisingos. Net frazės nebaigus, iškart pareikšdavote – kaip ir dabar – “aš nepasikeisiu”. Gal tai ir blogai – juk nė vienas nesame tobuli ir neklystantys, o jei norime tobulėti – tai keičiamės… Kažkiek. Prieštaraujate?

Burgis, 2016-08-01 07:42:13

V.: Šit kaip…

Ir aš atsiprašau, bet taip, kaip dabar, pasakyti ar parašyti Jūs irgi niekada nemokėjote, net nebandėte…

Kokių patarimų aš neišklausiau? Priimti mokytojų vaikus „be eilės“?

Na, tarkime, kad neišklausiau Jūsų, bet pareiškiau, kad nepasikeisiu. Jūsų veiksmai? Laukti, kol kas nors pritaikys Pravieniškių teisę? Laukti, kol pavaduotojas su rektoriumi „nuvers“ diktatorių?

Ar ne garbingiau buvo surinkti kolegų parašus (taip darydavo gimnazistai!) ir pareikalauti, kad direktorius darytų tą ir tą, o jei ne – kad išeitų? Ar ne garbingiau buvo pedagogų posėdyje visiems kartu priremti mane prie sienos? Jei būčiau tai pamatęs ir supratęs, kad negaliu ar nenoriu vykdyti reikalavimų – bematant būčiau išėjęs!

*

Ką atskleidžia šis trumpas Jūsų raštelis su trimis klaustukais? Ilgai slėptą nuoskaudą? Kodėl slėptą? Juk sūnus jau baigė Gimnaziją…

*

Ir vis tik – ačiū! Jūs nesislepiate bent dabar. Man gerokai palengvėjo sužinojus, kad „kolegos“ sąmoningai atidavė mane teismui… Vieną nedidelį egzaminą išlaikėte.

petras, 2016-08-01 08:28:57

p.Burgi, tai tam, kad jūs kažką išklausytumėt ar įsigilintumėt, reikia jus “prispausti”. Čia jau rimtos vaikystės traumos.

Burgis, 2016-08-01 09:00:11

petrui: ne, tai Jūsų vaikystės traumos, jei nesuprantate, kad vadovas negali linkti kaip smilga – kur vėjas pučia. Aš turiu įrodymų:

  1. Ketvirtį amžiaus Gimnazija buvo geriausia bent jau Kaune.

  2. Nuo diktatoriaus mokytojai nebėgo pas demokratus.

  3. Net Gimnaziją baigusiųjų tėvai nepeikė direktoriaus.

  4. Svarbiausia (tai nepatikdavo mokytojams…) – gimnazija yra ne direktoriui, ne mokytojams, gimnazija yra moksleiviams! Jei moksleiviai į ją ateina ir pasilieka – garbė direktoriui ir mokytojams.

***

P.S. Aš žinau, kodėl ta mokytoja, kuri čia parašė, pyksta. Nesiruošiu to aiškinti visiems. Bet pasakysiu: veidmainystė – šlykštu!

petras, 2016-08-01 10:11:20

Tai jei vadovas negali linkti kaip smilga, tai mokytojai ir pavaduotojai ir patarėjai taip gaunasi negali lenkti. Tai kam tada priekaištauti žmonėms dėl to, ko jie negali padaryti ? tai labai kvaila. Gaunasi, kad kai gimnazijai gerai ir viskas ok, tai čia direktorius viską padarė, o kai jau lenda negerumai, tai matai pavaduotojai kalti (išdavė). bent jau man taip pasirodė, po paskutinių kelių jūsų pasisakymų.

petras, 2016-08-01 10:17:08

Dėl vaikystės traumų, tai čia toks pajuokavimas, pasakymas paaštrintas, suprast reik netiesiogiai. Suprast kaip kokį neigiamą charakterio bruožą ar baimę įgytą, ar įprotį ir nebūtinai vaikystėje 🙂 Na, kaip žmonės lengvai nuleidžia kito asmens neigiamas savybes.

Burgis, 2016-08-01 11:17:46

petrui: palaukite dar savaitę, baigsis dar vienas bylos etapas, gal galėsiu pakomentuoti. Nes dabar man labai keista: Jūs beveik nieko nežinote, o komentuojate…

Juozas P., 2016-08-01 11:17:57

Beveik nežinodamas Gimnazijos peripetijų vis tik įkišiu savo trigrašį:

Geriau blogas sprendimas nei jokio.

Senovės graikai- demokratijos tėvai- sudėtingais atvejais turėdavo (išsirinkdavo?) diktatorius.

Burgis, 2016-08-01 11:25:23

Juozui P.: visiškai teisingai! Kuriant ką nors naujo, kitokio, dirbant ekstremaliomis sąlygomis (galvok apie policiją, gaisrininkus, armiją), diktatoriaus vadovavimas tiesiog neišvengiamas.

Gimnazija buvo pirmoji ir ilgą laiką vienintelė Lietuvos mokykla, dirbanti tikrosios rinkos sąlygomis: jei į ją nebūtų stoję, niekas jos nebūtų „gelbėjęs“, ji iškart būtų išnykusi. Tai va, mano noras ir tikslas buvo taip ją „vairuoti“, kad ji išliktų rinkoje, kad būtų pajėgi konkuruoti. Ir mes išlaikėme sunkiausią egzaminą – rinkos egzaminą.

petras, 2016-08-01 13:15:18

aišku, kad aš nežinau nieko apie jūsų mokyklos reikalus. Todėl ir parašiau, koks man susidarė įspūdis iš jūsų kelių komentarų.

Ir kam tada išvis aiškintis santykius viešai, tarp nieko nenutuokiančių bet visur kišančių savo mintis žmonių (tokių kaip aš) ?:) ir stebėtis 🙂 tai man irgi labai keista. gal čia keistuoliai renkasi ?:)

Burgis, 2016-08-01 13:29:55

petrui: čia užeina keistuolių, bet ne visi tokie… O Jūs ko užeinate?

V., 2016-08-01 16:09:16

Kaip keista ir kaip liūdna, kad iki šiol jūs taip ir neatskyrėte, kas buvo jūsų draugai (ar bent aktyviai palaikantys) ir kas priešai – ar bent abejingi. Kaip keista, kad jums net nebuvo įdomu, kas rašė jus palaikantį viešą mokytojų laišką, skelbtą ir miesto laikraštyje, ir keliuose portaluose, kas organizavo mokinių tėvų palaikymą (nes jie buvo neinformuoti arba nesuprato situacijos), kas pasirašė ir agitavo pasirašyti peticiją internete (pamenate, per 2000 parašų?)… ir t.t.

Dabar norėjau užsiminti tik apie eilinius buvusius mokyklos reikalus (ne TĄ istoriją)… paprastus kasdieninius dalykus.

Dėl to niekas niekada net nemano “remti prie sienos”, rinkti parašų ir “versti diktatoriaus”, cituoju jus patį – tai per smulkios, vietoje sprendžiamos mokyklinės problemėlės. Bet jūs vėl neišgirdote, ir taip aršiai reaguojate, kad tenka tik apgailestauti, pabandžius dalyvauti diskusijoje.

Ką ir kieno vaikus jūs palaikėte ir ko nepalaikėte, jūs pats puikiai žinote. Aš pykčio nelaikau, taigi, kaip jūs galite “žinoti, ko ta mokytoja pyksta” – jeigu ji išvis

nepyksta ir net ne apie tai kalba. Gyvenime yra svarbesnių dalykų, nei laikytis senų nuoskaudų. Kita vertus, TEISYBĖ svarbiau už viską.

Tik apmaudu, jog vėl ironizuojate apie “mokytojų vaikus”. (Maniškis, beje, įstojo “nepalaikomas”, ir todėl tik iš antro karto, bet kuo jis čia dėtas?).

Gaila, kad aplink įžiūrite vien priešus.

Burgis, 2016-08-01 16:50:40

V.: ne, ne vien priešus aplink įžiūriu! Oi, ne! Užvakar parduotuvėje prie kasos pirkėjas nuo kitos kasos pasakė: „Jūs padarėte didelį darbą švietime…“ Tas žmogus tikrai nėra mano priešas, tiesa?

*

Bet nebesiginčysiu… Turiu palaukti, kol baigsis mano teismai. Tada parašysiu. Bet ne apie save, ne apie Jus, o apie patirtį, kuria būtinai turiu pasidalyti.

Rūta, 2016-08-02 06:12:34

Kartais gyvenime nutinka stebėtini atsitiktinumai. Kaip ir vakar – bandydama pailsėti po sunkios dienos visai atsitiktinai atsimušiau į šią išmintį. Pasidalinsiu.

Неси свой крест…

Ирина Самарина-Лабиринт

Неси свой крест!!! Не говори, что тяжко…

Кому-то в этот миг в сто раз сложней…

Но не носивши ближнего рубашку,

Судить его грехи вовек не смей…

Не истоптав в его лаптях дорогу,

Ты о его ошибках не суди…

Носи в себе не гнев на мир, а Бога…

И даже если нету сил – иди!

Неси свой крест, когда тоска сжимает

Твоё больное сердце до крови…

Когда тебя уныние съедает,

И, кажется, что в мире нет любви,

Себе тверди, что счастье есть на свете,

Ведь это не обман, и есть оно…

К примеру, мама, дом, семья и дети…

Любовь всегда со счастьем заодно!

Неси свой крест, когда друзья стреляют

В твою больную спину, в трудный час…

Так Бог тебя от тех освобождает,

Кто мог предать больнее в сотни раз…

Когда ты хочешь новую квартиру,

Кричишь «Молитвы Богу не слышны»,

Он сделает, что ты захочешь мира

В стране, что погибает от войны!

Неси свой крест!!! Чужой не примеряя…

Как стать дельфином птицу не учи…

Но если миллион свечей сгорает,

То их спасёт огонь одной свечи…

Вот так и ты, тепла отдай немного,

И ничего не требуя вернуть,

Почувствуешь, как много в сердце Бога…

А хочешь быть счастливым, значит – будь…

Juozas P., 2016-08-02 11:15:35

Tiek minčių, ir – visos protingos!

Reikia ir kažkiek humoro, nebūtinai su potekste….geriau – su muzika :

Marche pour la cérémonie des Turcs – J.B. Lully

https://www.youtube.com/watch?v=ScyTHuKDCFc

Nuo 50 sekundės pažįstamas veidas 🙂

mama Aušra, 2016-08-03 12:25:33

sveiki, senai brandinau mintį parašyti Jums. Gal tai ne į temą, bet manau, kad reikia surasti ir matyti pačią svarbiausią esmę gyvenime. Jaučiu ir žinau, kad Jums tai pavyko.

Gerbiamas, Direktoriau, Mokytojau, ačiū Jums, kad sūnus ir dukra turėjo galimybę Jus pažinti ir su Jumis bendrauti.

Labai džiaugiamės, kad jie matė, jautė, suprato Jūsų skiepijamas gyvenimo moralines vertybes.

Ačiū, kad spėjome susitikti su Jumis.

Jūs , mūsų šeimai, ypač mūsų vaikams – Jūsų buvusiems gimnazistams, pati didžiausia išliekamoji vertybė!

Burgis, 2016-08-03 16:31:31

Ačiū, Mama Aušra! Jūsų vaikai bus laimingi, pamatysite.