Parašo spąstai

Asmeniškai nepažįstu ministro D. Kreivio. Negalėčiau teigti nei kad jis sąžiningas, nei kad jis nesąžiningas – nei aš pats įsitikinau, nei kas nors mane įtikino… Tačiau tikrai žinau, kad jei ministro kaltė yra tik tas parašas dėl 6 milijonų, skirtų mokyklos renovacijai, kurią rengėsi atlikti su ministro motina susijusi bendrovė, tai pasakysiu jums tiesiai šviesiai – tai absurdas!

*

Esu mažos, labai mažos gimnazijos direktorius, bet kasdien vidutiniškai pasirašau tikrai ne mažiau kaip po penkis dokumentus. Ar aš juos visus perskaitau, išnagrinėju, patikrinu? Juokaujate! Taigi nieko daugiau ir negalėčiau veikti! Va, už tai, ką aš pats sukuriu (nesistebėkite – sukuriu!), galiu garantuoti garbe, alga ir postu. O visa kita? Žemai lenkiuosi visoms gimnazijos tarnyboms, „gaminantiems“ raštus sparčiau nei triušiukai veisiasi… Dėkoju visiems bendradarbiams, kurie „nepakiša“ manęs taip, kad iš Lukiškių iki amžiaus galo neišeičiau. O galėtų! Visai nesunkiai galėtų!

*

Taip, jau girdžiu pašaipą: ministras nekaltas – aplinka kalta… Ne, šiuo atveju NIEKAS nekaltas. Arba, jei norite, kalta valstybė, kalti Nepriklausomybės akto signatarai, leidę sukurti tokią biurokratinę mašiną, kuri veikė caro laikais… Ministras tiesiog NETURI tokių raštų pasirašinėti, neturi!

*

Šioje svetainėje jau rašiau, bet priminsiu. Kažkada įniršęs nepagailėjau popieriaus ir išspausdinau 111 puslapių (taip, 111 puslapių!) mokyklų vadovų atestacijos nuostatų, nuvažiavau pas ministrą Remigijų Motuzą, kuris tuos nuostatus patvirtino. Kabinete sėdėjome keturi: ministras, du už tą barą atsakingi ministerijos darbuotojai (abu jau nebedirba – skandalingai pašalinti!) ir aš. Ministro paprašiau atsakyti, kuris čia variantas:

  1. Jis pasirašė įsakymą dėl tų nuostatų, juos su pavaldiniais aptaręs, šį tą pasiūlęs.

  2. Jis pasirašė tą įsakymą, akimis permetęs, skubiai pervertęs tuos nuostatus – 111 puslapių.

  3. Jis pasirašė įsakymą nei skaitęs, nei matęs tų nuostatų.

Iškalbinga tyla patvirtino mano prielaidą – teisingas trečiasis variantas.

Ar ministras R. Motuzas buvo nubaustas už idiotišką dokumentą? Ne, jis tapo ambasadoriumi…

***

Tai va – sakiau ir sakysiu: kol įstatymų leidėjai REALIAI nesumažins popierizmo, nenustatys REALIŲ atsakomybės schemų už parašą, kiekvienas vadovas tikrai žinos, už ką jis gauna didesnį atlyginimą negu pavaldiniai, – už didesnę riziką patekti į kalėjimą.

Atsakymai

Burgis, 2011-03-09 19:13:08

Temos reitingams…

Evaldas, 2011-03-09 19:55:11

Jei ką, šiaip papildomi klausimai:

“Ar švietimo ministrui iš to pasirašymo/nepasirašymo buvo kokia nors finansinė nauda? Ar ūkio ministrui iš to pasirašymo/nepasirašymo buvo kokia nors finansinė nauda? Ar kas nors iš čia apsilankiusiųjų nors vienu procentu tiki, kad ministras net nenutuokė, jog pasirašo dokumentą, susijusį su jo mamos (?) įmonės būsimu pelnu?

Ir pabaigai: “Ar kas nors tiki, kad D. Kreiviui partija nesuras kitos šiltos vietos”.

O šiaip, tenka sutikti su esminiu Burgio parašytu principu: “Reali atsakomybė už savo parašą turi būti. Realiai atsakomybei reikia sukurti realias sąlygas”. 🙂

Darius, 2011-03-09 21:44:49

Vienas dalykas skirti parama ( t.y. dalyvauti priimant sprendima konkurse, aktyviai proteguoti “sava” bendrove ir panasiai ). Visai kitas dalykas Kreivio parasas siuo atveju, kuris visiskai nieko neleme, tiesiog ant EU paramos skyrimo galutiniu dokumentu turi buti ukio ministro parasas ( nors projekta organizuoja, kuruoja ir pinigelius skirsto visai kita ministerija/os).

O “etikos” komisija tai nustebino. Idomi tokia formuluote, ne tai kad padare pazeidima, bet nesieme priemoniu isvengti interesu konflikto 🙂

Vistik Lietuva stebuklu salis, cia jei “nusisalini” nuo sprendimo priemimo, bet aktyviai vykdai uzkulisine veikla – viskas gerai, bet jei pasirasai nieko nelemianti dokumenta… 🙂

:(, 2011-03-09 22:33:24

Būtent… Dar prezidentė liepė atsistatydint, vien dėl to, kad pasirodė žiniasklaidoj, kad jis supainiojo viešuosius ir privačiuosius interesus… Didžiausia nesąmonė. Mėto tokius gerus ministrus, kiek jį ten papirkt bandė ir nepasidavė, o ir naudos jokios negavo iš to pasirašymo, netikiu, kad jis siekė sau naudos.. Liūdna.

Lina L., 2011-03-10 09:15:05

Jei perleido akcijas mamai ir jas pamiršo, nesukdamas sau galvos kaip ir iš ko laikosi “mamos” įmonės, tai irgi blogai.

nustebusi, 2011-03-10 09:37:48

O aš manau, kad už viską, ką pasirašau, tiesiogiai ir atsakau. Niekas manęs neprivers pasirašyti dokumento, kurio neperskaičiau ar nesupratau. O Lietuvėlėj visos bėdos ir yra nuo to, kad net aukščiausiu lygiu beveik niekas už nieką neatsako.

kisa, 2011-03-10 10:03:20

Jeigu moki skaityti,tai turi ir atsakyti.Mes gi nežinome visų įstatymų,bet laikytis jų turime.

bach, 2011-03-10 13:56:49

nustebusiai: p. Burgis per dieną po 5 dalykus pasirašinėja ir sako kad neturi laiko jų perskaityti. Kreivys per metus vien tik del ES paramos skyrimo pasirašė berods virš 1000 projektu… čia projektai, tiek per metus neperskaitytum… o kur dar visa kiti lapai lapeliai projektai… jei viską skaitytum tai ne tik kad metų bet ir 10 metų laiko neužtektų…. Taigi argumentai, kad “turėjo žinoti” ant ko pasirašo šiuo atveju absurdiški… Esmė tokia, kad viskas išpūsta iki absurdo dėl parašo kuris iš esmės buvo tik visiškas formalumas… nU geria tarkim Kreivys būtų žinojęs ir liepęs kokiam viceministrui pasirašyti būtent tą paramos skyrimo lapą ir kas iš to… Būtųt galima toliau trimituoti kad ūkio ministerija proteguoja įmonę, nes ministras “liepė” viceministrui pasirašyti… tokiu atveju reiktų kad ta įmonė niekur nedalyvautų ir nieko nedarytų ne akcijų turi ministras (formaliai jo mama). Visa istorijos esmė kad niekas Kreivio nekaltina kad ta įmonė kaip nors su jo pagalba laimėjo konkursą o kaltina tik dėl visiškai bereikšmio parašo, kuris atliko visišką formalumą, nes tas konkursas jau buvo laimėtas ir tas pinigų skyrimas tik patviritntas, nes kitaip jau kaip ir negalėjo nepatvirtinti jei jau visos išlaidos buvo suplanuotos ir konkursas pasibaigęs. Ir pasirašinėjo jisai ne ant tiesiogiai įmonės o ant kažkokio mokyklų sąrašo….

Tėvas, 2011-03-13 02:24:48

  1. Dėl Kreivio “mamos” biznio – jūs tikite, kad ten mamos, o ne Kreivio biznis, kurio jis buvo priverstas formaliai “atsisakyti”?

Patikėsiu, jei Burgis perleis savo KTUG (atleiskit už formuluotes) tarkim savo sūnui. Bet čia logika išlieka – žmogus nori pailsėti, o verslą perima palikuonys.

O Kreivio mamą kas nors iš jūsų bent jau matė? Ten ji valdo viską, ar vakare sūnaus klausinėja – ką daryti, ir kokius popierius pasirašyti?

Galima dar aišku pasikabinėti apie veslo perdavimo formą – pardavimą už kapeikas. Na, bet čia negaliu kapoti iš peties – suprantu, kad sumokėti valstybei kelis milijonus mokesčių vien už tai, kad įstatymai draudžia uabintis ir ministrintis vienu metu, yra pakankamai absurdiška.

  1. Parašas reiškia, kad privalai perskaityti, arba PASITIKĖTI savo komanda, kuri rengia dokumentus. Tokiu atveju gaunasi kaip Burgio komandoje – jis pasitiki savo komanda, ir drąsiai pasirašo po jų rengtrais dokumentais, nes jis atsakomybę už neteisingus sprendimus JAU prisiėmė juos nusamdydamas.

Bet galiu lažintis iš kiek tik norit – jei atneštų žmogus iš gatvės dokumentą pasiraymui bet kuriam iš jūsų – skaitytumėt kaip mieli.

Reziumuojant:

– Kreivio mamos verslas faktiškai laikytinas jo verslu. Neabejoju, kad Kreivys susigrąžins tą įmonę, kai bus galima.

– Kreivio komanda galėjo nujausti, kokie visi pikti šunės aplinkui, ir ATSARGIAU žarstytis tokio lygio projektais ir pakišinėti juos pačiam Kreiviui pasirašyti. T.y., jis turėjo ne tik pats vengti interesų konflikto, bet ir priversti savo pavaldinius dirbti tais pačiais principais.

– Mano politinės pažiūros: Kubiliaus vykdoma politika šiam momentui yra beveik geriausias sprendimas tarp esančių (galimų) sprendimų pasiūlos iš kitų politinių jėgų. Būtent dėl to ir ypatingai keista buvo sulaukti tokio sąžiningo (nors ir rusofobo) premjero tokio aršaus įsikabinimo į “skandalizuojantį” ministrą.

LT, 2011-03-14 11:48:20

Didžiausi cirkai su dėstytojų atestacija. Turbūt Lietuvoje nėra nei vieno, kuris būtų du kartus atestuotas pagal tuos pačius reikalavimus: jie keičiasi kas pusmetį (pagal mėnulio fazes???).

Valdas, 2011-03-14 12:51:26

Kad D. Kreivys atsistatydino dėl parašo – tai tik smagi žiniasklaidos istorija tautai. Teoriškai parama buvo skirta mokykloms ir dar prieš konkursus, kuriais išrinktas rangovas. Praktiškai yra įmanoma, kad D. Kreivys žinojo, kas laimės tuos konkursus, bet labai jau pritempta… Pagrindinė atstatydinimo priežastis – nesutvarkė savo turto, nedeklaravo interesų…

Povilas, 2011-03-22 16:27:51

Mane nervina idiotiški išvedžiojimai: bet kurioje situacijoje bet kuris veikėjas ginamas, ginasi ir yra teisus. Eikit nafik…

Burgis, 2011-03-22 18:47:25

Povilui: o ne veikėjas? Kur yra riba tarp veikėjo ir ne veikėjo? Gal ir Jūs veikėjas?