Pasaka apie katiną

Senų senovėje katinai buvo kitokie. Jie neturėjo aštrių nagų, ilgų uodegų ir ūsų. Žmonės katinus laikydavo namuose, nes maži vaikai labai mėgdavo žaisti su švelnučiais padarėliais.

Kartą vienam šeimininkui nusibodo maitinti katiną.

– Eik tu pats susirasti maisto!- pasakė žmogus katinui.

Katinas įsižeidė ir atkirto šeimininkui:

– Ir išeisiu! Ir nepražūsiu!

Bando katinas pasigauti pelytę, bando pasigauti paukščiuką – nesiseka. Grobis bematant išslysta iš jo švelnių letenėlių.

Gerai, kad katinas buvo susidraugavęs su vienu burtininku. Nuėjo katinas pas burtininką ir prašo:

– Padėk man!

– Gerai, – sako burtininkas, – aš tau duosiu aštrius nagus. Kol jie nebus reikalingi, paslėpk juos letenėlėse, bet jei norėsi ką nors pagauti – išleisk nagus ir čiupk!

Dabar katinas jau lengvai pagaudavo grobį. Be to, katinas pastebėjo, kad, įsikabindamas aštriais nagais, jis gali įlipti aukštai į medį. Jam patiko laipioti po medžius, kol vieną kartą pasprūdo, iškrito iš medžio ir skaudžiai užsigavo.

Vėl nuėjo katinas pas burtininką ir prašo:

– Padėk man!

Burtininkas sako:

– Duosiu tau ilgą uodegą. Kai krisi iš didelio aukščio, ji bus tavo vairas. Suk uodegą ir visada nukrisi ant kojų. Nukrisi visai minkštai, jei dar ir nagus išleisi iš letenėlių. Nagai bus lyg spyruoklės, kurios sušvelnins smūgį į žemę.

Džiaugiasi katinas! Laipioja, šokinėja, aukščio nebijo. Net stogo atbraila nebijo vaikščioti!

Kartą katinas lindo į kaimyno kiemą pro plyšį tvoroje. Lindo, lindo ir įstrigo – plyšys buvo labai siauras. Kniaukia katinas:

– Gelbėkite, gelbėkite!

Atėjo šeimininkas, lentelę atlupo ir išlaisvino katiną.

– Reikia bėgti pas burtininką, – galvoja katinas, – ką aš daryčiau, jei nebūtų kam mane išlaisvinti?

Burtininkas išklausė katino skundą ir sako:

– Duosiu tau ūsus. Visada pasimatuok: jei ūsai nekliūva kišant galvą, tai tikrai ir visas pralįsi pro plyšį, įlįsi į urvą. O jei ūsais pajusi, kad anga maža, – nelįsk!

Katinas padėkojo burtininkui ir nuo to laiko gerai gyvena. Dabar jūs, vaikai, supratote, kad reikia saugotis aštrių katino nagų, kurie paslėpti letenėlėse, kad negalima tampyti katino už uodegos ir negalima pešioti už ūsų.

Atsakymai

Burgis, 2013-04-29 13:39:41

Įverčiams…

Viltė, 2013-04-29 15:37:33

Ypač graži pasaka. Ačiū labai :).

Darius, 2013-04-29 17:14:06

Temoje “Matyti ir girdėti” Nasturta rašė, jog galvoja stoti į KTUG. Kadangi KTUG ne pagyvenusių žmonių gimnazija, tai jai turėtų būti apie 15.

Skaitant Nasturtos komentarus atrodo, jog jai bent jau 50 🙂

Saulius, 2013-04-29 22:19:15

matosi, kad garbanota. Matematikai tiesesni, is ju isvestines galima isvesti greiciau. 🙂

Saulius, 2013-04-30 09:47:05

Nasturta, jaučiu tavęs vietiniu Pragaru, kuriame sėdi visokie chamai, netikšos, nesiprausėliai ir sėkmės su dideliu namu nesiejantys veikėjai, nepagąsdinsiu, tai bandysiu išvestinę surasti per aplinkui. Ar kartais tavo apsilankymas nesusijęs su tuo, kad šiąnakt Valpurgijos naktis ? 🙂

Arvydas, 2013-04-30 12:15:24

…beje,atsiverčiau Didijį Raganų žinyną ir sužinojau ,kad įvairūs gėlyčių pavadinimai dažnai pasirenkami Raganų ,kaip slapyvardžiai -pvz. pinavija ,margarita, nasturta ir tt…Geros Šventės…

Arvydas, 2013-04-30 12:26:15

Burgiui- buvo -ne taip. Senai ,labai senai -pasaulyje nebuvo katinų,bet buvo daug Burtininkų.Pikti Juodieji Magai, Geri- Baltieji. Na ir nei šiokie ,nei tokie-kartais blogi ,kartais geri.Žemėje buvo labai daug burtų ir kerų ir kilo didelė sumaištis….ir pavertė pons Dievs visus tuos burtininkus katinais.Dar ir dabar reikia saugotis ,kad juodas kelio neperbėgtų…

Vingė, 2013-04-30 12:27:03

Nasturta – tai rašai, kad morčius prasidėjo? Nu nu. Gerbtinas atvirumas. O kur mergaitiškas kuklumas? Realiam gyvenime dėmesio pritrūko?

petras, 2013-04-30 14:29:28

Pavasari visiems dėmesio reik 🙂

į raganų temą: http://www.youtube.com/watch?v=IPQOapUc1Hs

Ugnė, 2013-04-30 16:46:07

Man 22-eji ir aš neturiu vaikino, man jo nereikia. Ką daryti? laukti? ar daugiau romanų skaityti?

Burgis, 2013-04-30 19:15:05

Ugnei: prajuokinote! 22-ji – tai juk visiškas džiaugsmas gyventi ieškant, laukiant, siaučiant, žvilgčiojant, viliojant ir pabėgant… Nieko daryti nereikia, tik reikia gyventi aukštai, greitai, iš visų jėgų. Saugiai. Teisingai.

Arvydas, 2013-05-01 11:10:27

Nasturta-kažką Jūs čia painiojate-kauptukai ,juk – valstiečio -kolūkiečio įnagis, o Gegužės Pirmoji -proletariato šventė. O kur tos lietuviškos gamyklos ,fabrikai? Nėr- Oktiabris Burdenka išsivežė. Kur Industija? Liko vien vingių jonai ,bei katrės-tik drapanėlės -naujoviškos- kai kurie net diplomuoti, bet vos pradedi kalbėt -žiū ,koks kurmelis ,kalvis ignotas ir išlenda.Galėtų gi ta neosovietinė valdžia RINKĖJUI atsidėkot -bambalinę gegužinę suorganizuot- visiems po bambaliuką ir raudoną vėliavytę nemokamai. MOKYTIS ,MOKYTIS IR DAR KARTĄ MOKYTIS , bet argi mužiką išmokysi?

Arvydas, 2013-05-01 17:29:42

Nasturta-tas MOLOT-SIERP- buvo sugalvotas vienos tautybės atstovų -neatsitiktinai – juk jie skaito iš antro galo-išeina rafinuotas pasityčiojimas -PRIESTOLOM-SOSTU , taip sakant, motinėlę Rusiją- SOSTU …nesakysiu ,ką ir kodėl ir kada tuo sostu- slaptos žinios neskirtos paprastutėms ausytėms.Grubiai tariant -yra tik DVI KASTOS- jūsų numylėti darbo žmonės ir vadovaujantis sąstatas- juk dažnai net ir prezidentai ir oligarchai tėra paprasti darbo žmogeliai -runkeliūkščiai….

ak, 2013-05-01 19:02:27

Taigi, nuo katino ūsų iki gegužės pirmosios… Vis dėl to paskaitykite pirmuosius Varšuvietės žodžius:

Drasiai pakelkime mes darbininkai,

Vėliavą viso pasaulio liepsningą

Vėliavą mūšių pakelkim į saulę

Už naują laisvę, už naują pasaulį

Šia dainą sukūrė kažkas iš kovotojų žuvusių Lodzės barikadose. Keli išlikę vėliau pasitraukė į Varšuvą ir ten jos išmokė Varšuvos sukilėlius. Ar tikrai manote miela Nasturta, kad tie kurie kovėsi ir krito Lodzės barikadose, žuvo Varšuvoje, buvo sušaudyti kruvinojo penktadienio metu Sankt Peterburge, įnirtingai kovėsi su versaliečiais Paryžiuje (turiu omenyje Paryžiaus komuną) tie pirmieji gegužės pirmąją atžymėję Čikagos darbininkai ( tada jie susigrūmė su policija, keli žuvo, keliasdešimt buvo sužeistų) (esu istorikas, tad faktų galėčiau vardinti ir vardinti) ar tikrai manote, kad jie buvo “komuniagos” kvaili bukagalviai? Juk jų kova ir pakeitė pasaulį. Gal manote, kad kapitalistai geranoriškumo apimti didino atlyginimus, sumanė motinystės atostogas, ir daugelį kitų dalykų kurių dar prieš šimtmetį nebuvo. Moterys net balsavimo teisės neturėjo.

sonata, 2013-05-01 20:14:01

ak: šauniai parašėt! O tai iš vieno kraštutinumo į kitą. Sunkiausia yra galvoti, o galvoti dar ir savo galva iš viso yra sudėtinga. Patogiausia matyti juoda-balta be tarpinių spalvų. Nes atspalviai gali nepatikti. Ir dar – apie mužikus Žemaičių ir Lietuvos. Išminties iš jų galima pasimokyt: ” ar tai būdu taksų urvan lapių lįsiu”. Tik tų tikrų teisių mužikų maža liko – suskato tautiečiai ieškot bajoriškų šaknų, mėlyno kraujo, kai kurie nkvėdistai partizanais pasivadino, žodžiu “kaip dūdorius birbin, taip kazoką šoku”.

Burgis, 2013-05-01 22:08:52

Taip, nuo pasakos apie katiną iki gegužės pirmosios – šioks toks atstumas… Bet jūs jį įveikėte, sveikinu! Juk pasakyta – rašyti galima bet kur, net ir anglimi ant urvo uolos. Svarbu, kad būtų ką rašyti. Svarbu, kad tai būtų teisinga, amžina, didinga.

Arvydas, 2013-05-02 06:07:30

Taip jau išeina, kad Gegužės Pirmoji- visų katinų solidarumo šventė.Ar matėt kada DIRBANTĮ katiną?nematėt?- ir nepamatysit.Murklys -protingas-jokios valdžios nepripažįsta-jis pats sau valdžia. Mokykitės ,bičiuliai ,iš katinų-nereikės tada inkšt ,kaip nuskriaustiems šunyčiams- galėsit įsitaisyt minkštai , patogiai ir oriai Miau miau…

mama, 2013-05-02 11:37:15

Nasturtai. Jūs neteisi dėl paskutinio sakinio pabaigos. Pasvajojom su sūnum apie mokslą KTUG ir svajonė išsipildė. Kurioje vietoje esam mes pagal jūsų išnagrinėtą hierarchiją …? Sunku pasakyt. Man atrodo, kad visa problema yra žmogaus galvoje… Mano atlyginimas apie 1000 litų netto, gyvenu mažam Lietuvos miestelyje reiktų pridėt. Bet ne tai svarbiausia. Mano sūnus laimingas KTUG-je.

Zaratustra, 2013-05-02 12:12:44

Protas..

Kodel esama dalyko tokio kaip sumenkinimas vienodu dvasiu?

Arvydas, 2013-05-02 12:43:52

mamai- kalbėti apie atlyginimus-ypač savo-blogas skonis.Kalbėti apie savo svajones su pašaliniais – dar blogesnis.Reikėtų įsteigt Lietuvoj gero skonio gimnaziją- būtumėm kaip kokie romėnai.Tik kažin ar kas norėtų MOKYTIS…. O juk -verta! Stilingas mužikas -jau ,tiesą sakant ,nebėra mužikas- Jis tiesiog spontaniškas ,paprastas ir tiesus,stilingas bedarbis ,jau nėra bedarbis -jis tiesiog ieškantis savęs žmogus, stilingas valkata-jau filosofas,gal net menininkas, o stilingas beturtis-tiesiog save gerbiantis padorus pilietis.Gyvenkime stilingai – kaip katinai… ir nevizginkime be reikalo uodegos ,kaip šunys. Apie šunis kažkodėl išeina tik LIŪDNOS PASAKOS….

Arvydas, 2013-05-02 12:47:04

Atsiprašau,aišku -kalbėti apie SKONĮ -ypač KITŲ- labai ,labai -blogas skonis, bet aš -niekad nekalbu rimtai- tai gal man atleisit…

Arvydas, 2013-05-02 13:36:50

… Tikrai neklausiau ,nei mamos ,nei ko nors kito apie jo atlyginimą ar amžių ir nieko nemokau-tiesiog garsiai galvoju..Mama yra Mama- argi galima MAMĄ mokyti, tuo labiau ,kad ir Mamos Diena – čia pat.Sveikinu visas-esamas ir būsimas Mamas- NELIŪDĖKIT- viskas bus gerai….Miau – aš jau baigiau.

Darius, 2013-05-02 15:15:45

Pasitikrinau mėnulio kalendorių – prieš savaitę buvo pilnatis. Tada ir atsirado Nasturta.

Dabar jau delčia, galvojau, kad pamažės, bet atrodo tai kaip minimum pavasarinis paūmėjimas…

loreta, 2013-05-02 17:18:51

Arvydui: LIūdna pasaka ne apie šunį. O man patinka, kad atsiranda tokių Nasturtų. Tik žydės trumpai, ir taip jau Šeimininkas ilgokai leidžia:):)

Q, 2013-05-02 23:47:12

“Liutui nepatinka jo astrus nagai, liutui nepatinka jo baisus nasrai, liutui nepatinka jo veslus seriai” Grazusu zodziai.

Kamile, 2015-09-30 18:39:52

Man labai patiko si pasaka 😀 praverte pamokai