Pasimokykime pasakoti įspūdžius

Vakar su penktokais mokėmės praktinės geografijos. Paprašiau jų papasakoti apie tolimas vietoves, kuriose jie yra buvę. Nuostabu! Keturi lankėsi Paryžiuje, vienas buvo Dubajuje, vienas buvo Maldyvuose… Kur tie Maldyvai? Kas arčiau Indijos – Seišeliai ar Maldyvai?

*

Ką jūs papasakotumėte apie Paryžių, Dubajų, Maldyvus? Šiais laikais, kai beveik nebeįmanoma rasti žmogaus, kuris nebūtų keliavęs po pasaulį, beveik nebeįmanoma rasti ir žmogaus, kuris noriai klausytųsi kelionių įspūdžių. O juk taip norisi papasakoti! Išeitis viena – reikia išmokti pasakoti. Štai keli patarimai.

*

1. Įspūdžiai turi būti labai suasmeninti. Mums nereikia to, ką galima rasti internete, kelionių vadovuose. Mums reikia tavo patirtų jausmų, emocijų, tavo patirties, tavo patarimų.

2. Pasakojimas turi būti apie labai įvairius dalykus. Reikia pasakyti ir apie geografinę padėtį, ir apie klimatą, ir apie istoriją, ir apie žmones, ir apie kalbas, ir apie maistą ir dar apie daugybę dalykų… Spėsi pasakyti po pusę sakinio, bet privalai būti pasirengęs pasakyti.

3. Sutelk dėmesį į smulkmenas. Gyvendamas penkių žvaigždelių europinio stiliaus viešbutyje „viskas įskaičiuota“, smulkmenų turi ieškoti už vartų… Keli egzotiški štrichai pasako daugiau nei panoraminis pasakojimas. Pavyzdžiui, kolega katedroje pasakojo apie Japoniją, ir aš įsidėmėjau, kad mieste sunku susigaudyti, kur eiti, o valgydami japonai čepsi… Pavyzdžiui, būdamas stažuotėje Mančesteryje per tris mėnesius susirinkau visą maišelį pinigų, kurie mėtėsi tiesiog gatvėse… Pavyzdžiui, Tuniso turguje taip ir nenupirkau žmonai papuošalo, nors tris kartus nuo to pardavėjo nuėjau ir vėl grįžau, bet pardavėjas nesutiko nė truputėlio sumažinti kainos. Koks čia rytietiškas turgus?

4. Būtina pabrėžti panašumus ir skirtumus. Turkija, Graikija, Ispanija, Italija. Buvai visų šių šalių kurortuose. Kokie panašumai ir kokie skirtumai? Esminiai panašumai ir esminiai skirtumai?

5. Praktiški patarimai. Ko saugotis? Ką verta aplankyti? Ką verta nusipirkti? Kaip keliauti? kaip rengtis? Žinok, aš prisiminsiu tavo papasakotus įspūdžius, kai pats keliausiu į tą šalį, į tą vietovę. O juk tu nori, kad aš prisiminčiau tavo įspūdžius, tiesa?

***

Visuotinis patarimas: nepasakok jokių savo įspūdžių, jei jie nenori klausyti, jei jie klauso tik iš mandagumo…

Slaptas patarimas: dosniai vaišink, tai visi labai noriai klausys tų įspūdžių…

*

Dabar jūs čia papasakokite…

Atsakymai

Burgis, 2014-01-22 09:15:09

Įverčiams…

petras, 2014-01-22 10:06:27

Seišelių salose Linkomanijos serveriai stovi (bent jau stovėjo). va tokia sąsaja su Lietuva 🙂

niekada ten nebuvau, bet bent jau kažkokių vaizdų galima pamatyt per gūgl žemėlapius

Qwerty, 2014-01-22 10:53:52

Taip, esminis patarimas šitas ir yra: nepasakok jokių savo įspūdžių, jei jie nenori klausyti, jei jie klauso tik iš mandagumo… Beje, kaip ir šis: nedalink patarimų, jei tavęs jų neprašo.

Burgis, 2014-01-22 11:31:52

qwerty: yra dar vienas esminis patarimas: bėk iš ten, kur dalija patarimus… 🙂

petras, 2014-01-22 12:39:22

na, manyčiau patarimų dalijimas yra geras dalykas. jie nėra privalomi, bet gali būti ir labai naudingi 😉

Milda, 2014-01-22 22:01:39

Įdomu tai, kad šie punktai tinka daugeliui veiklų. Perskaičiau su malonumu ir šypsena, ačiū. Mūsų šešiametis po vasaros kelionės vis akcentavo, kokia gera gondola kėlė į Mont Blanc papėdę. O juk jis šių punktų neskaitė 🙂

ainana, 2014-01-23 15:35:15

Ar Adefalija jau grizo?