Paslaptis! Kodėl paslaptis?

Kunigai saugo išpažinties paslaptį, gydytojai saugo pacientų paslaptis, moterys vengia kalbėti apie savo amžių, bet visa tai niekai, palyginus su Didžiąja Paslaptimi. Šimtai tūkstančių žmonių saugo paslaptį apie savo pajamas. Ne atlyginimą, o pajamas!

*

Minios žmonių parduotuvėse! Srautai automobilių keliuose. Pulkai žmonių plūsta į koncertus, varžybas. Alkoholio išgeriama cisternomis… Tai kas blogai gyvena?

*

Vakar TV forume socialdemokratas-verslininkas-milijonierius B. Bradauskas aiškino, kad ne visas pajamas galima apmokestinti vienodu tarifu. Amerikietis-lietuvis-verslininkas-milijonierius B.Gudelis tikino, kad JAV visos pajamos apmokestinamos vienodu tarifu.  Visi forumo dalyviai sutarė, kad pajamų „šešėlis“ yra milžiniškas, bet niekas nė neužsiminė apie savo pajamas, mokamus mokesčius. Ne atlyginimus, o pajamas!

*

Per visus atkurtos nepriklausomybės metus politikai apsimeta nesuprantantys, kaip piliečiai slepia pajamas, kodėl jie slepia pajamas.  Jie apsimeta nesuprantantys, kad mes negalime nukopijuoti nei Vokietijos, nei Švedijos mokesčių sistemos – žmonės ne tokie. Labiausiai politikai…

*

Pamaskvės Rubliovkoje gyvena ne tie, kurie užsidirbo. Gyvena tie, kurie gavo. Kiek Lietuvoje milijonierių, kurie užsidirbo, ir kiek tų, kurie „susiveikė“? Kodėl milijonierių? Pajamų paslaptis saugoma kiekvienoje pirkelėje, kiekvienoje lūšnelėje, kiekvienoje landynėje… Nes pajamos – tai ne tik atlyginimas. Tai pašalpos, lengvatos, nuolaidos, specialieji automobiliai, apartamentai, dovanos (Ot, ir ne kyšiai! Dovanos. Pavyzdžiui, kalėdinės)…

*

Žmonės gerieji, nesigėdykite savo pajamų! Pasakykite ir pridurkite: „Duskit, pavyduolei!“ Jei tu užsidirbai, jei tu teisėtai gavai, jei tu nusipelnei ir supranti, kad tavo pajamos yra kapitalistiškai teisingos – gyvenk atvirai, gyvenk išdidžiai, gyvenk aukštai! Prisimink pasaką apie kregždutę ir kurmius…

Atsakymai

Burgis, 2013-12-17 08:50:27

Įverčiams…

sonata, 2013-12-17 10:03:07

Na aš žalia ekonomikoj, iš ekonomisto tėvelio sugebėjimo matyti visumą taip ir nepavyko perimti, bet man kyla toks klausimas: jei legaliai 10 tūkst. Lt per mėnesį uždirbantis vyras (manau tai normalu, jei dirba jo galva sėkmingai dirba) išlaiko keturis nepilnamečius ir žmoną, kuri rūpinasi visu namų ūkiu, pajamos kiekvienam šeimos nariui tenka po 1666 Lt. Bet jos apmokestinamos progresiniu tarifu. Tai geriausiu atveju lieka kiekvienam po 1000 Lt. Jei taip trokštamas neapmokestinamas pajamų minimumas 1500 Lt., tai viengungis, gaudamas tą mizerną sumą, bus gerokai turtingesnis už “labai daug uždirbantį”. Žinoma, yra labai sudėtinga sieti realias namų ūkio pajamas vienam asmeniui su mokesčių sistema. Bet ar neatrodo, kad žiūrint tik į plikus skaičius, mokestinę naštą neš tie, kurie ir taip jau ją vos velka. Apmokestinti darbo jėgą yra paprasčiausia. O va pabandyt pajundint didesniais mokesčiais kapitalą (akcijas, nekilnojamą turtą, dividendus – tą reiškinį kai “pinigas daro pinigą”) – uuuu, kokia audra gali kilti.

jelena, 2013-12-17 10:28:23

Ar pastebėjote kiek daug žmonių klausia:kiek gauni?Nors patys tai “uždirba”.Tiesiog totalinė nepagarba kito žmogaus darbui,ypatingai,jei apie jį nieko neišmanai.

Burgis, 2013-12-17 10:29:51

Sonatai: būtent dividendų teisingas neapmokestinimas ir yra bjauriausias „šešėlis“…

petras, 2013-12-17 10:36:32

bet tai sonata, pagal jūsų paskaičiavimus pirma šeima turėtų sumoje 6000 lt, o vienišius tik 1500 (tai nematau, kad būtų daug turtingesnis bet kokiu atveju). ir kažin ar akcijos bei nekilnojamas turtas, nieko nedarant su juo, automatiškai pats savaime “daro pinigą”.

sonata, 2013-12-17 10:58:03

petrai, ar 6 asmenų šeima “bendroje sumoje” gali išsikepti pusryčiams kiaušinienę iš trijų kiaušinių ir būti soti? Viengungis bent jau iki pietų nebūtų alkanas:)

Gintare, 2013-12-17 11:17:07

Dividendai apmokestinami ir dabar. Kodėl manot, kad neteisingai?

petras, 2013-12-17 11:25:15

jeigu atlyginimas išleidžiamas tik pusryčiams tai jo :)) bet su minimumu vienišius turi susimokėti būsto nuomą, komunalinius mok. (paskolos gi jis būstui pirkti negaus, o jei ir gaus, tai beveik viską ir atiduotų) + jam maistas sąlyginai kainuoja daugiau (lyginant vienam žmogui) nei valgant iškart 6iese (nes juk gerai ūkininkaujanti žmona manau gan racionaliai leistų pinigus maistui ir gaminant urmu ilgesniam laikui susitaupo pinigai). jeigu prasta šeimininkė, tai gali eit dirbti. jau nekalbant apie pirmo varianto turtą – šeimą. 4 vaikai labia didelis turtas, kuris dar ir padidės laikui einant.

bent jau aš rinkčiausi 10000 lt atlyginimą, nuo kurio lieka 6000 visai šeimai (plius žmonai nereikia dirbti !), nei 1500 gyvenant vienam 🙂 manau lengviau išsiversčiau. nors gal ir klystu

Burgis, 2013-12-17 11:36:43

Gintarei: todėl, kad ne tokiu tarifu kaip atlyginimas…

sonata, 2013-12-17 11:46:07

petrui: protingi dėdės yra paskaičiavę, kad užauginti ir išleisti į mokslus vieną “kūdikį ružavą” vidutiniškai kainuoja apie 200 000 Lt. Per keturias atžalas jau visai neblogi 800 000 Lt išeina. Namukas, ar ne? Bet viengungis to namuko gali ir nepirkti, o ką su tais vaikiūkščiais daryt?:)

Gintare, 2013-12-17 11:50:49

p. Burgiui: taip, bet atlyginimas mokamas nepriklausomai nuo įmonės rezultatų :). Dividendai – tik iš įmonės pelno, kurį dar reikia sugalvoti kaip ir – uždirbti. Ir tas pats pelnas apmokestinamas.

Burgis, 2013-12-17 12:06:07

Gintarei: giliai kasate, giliai! Tik pagirti galiu. Bet sutikti negaliu…

Kas yra pelnas? Ar jis gaunamas šalyje, kur nėra kelių, mokyklų, ligoninių?… Kuo didesnis pelnas, tuo, bendru atveju, šalis, mes visi, sudarėme geresnes sąlygas tam pelnui gauti. Tai bent mokesčiai nuo pelno mums visiems priklauso. Nenorite mokėti? Tai neužsiimkite verslu, atsiras tų, kurie ir užsiims, ir mokesčius mokės.

*

Netiesa, kad valstybinės įmonės darbuotojų atlyginimai mokami nepriklausomai nuo rezultatų. Tiesa tik ta, kad sukurta idiotiška sistema įrodinėti, kas dirba gerai, o kas blogai. Pavyzdžiui, „Lietuvos geležinkelių“ vadovai visada gauna bent penkis kartus daugiau už mane, o mūsų gimnazija jau ketvirtis amžiaus geriausių trejetuke, bet aš vis tiek turiu bukagalviams įrodinėti, kad gerai dirbu – jie kėsinasi mane atestuoti, jie verčia mane kaupti gero darbo įrodymų „aplankus“. Nė vienas seimūnas, nė vienas ministras, viceministras tokių aplankų neturi, savo „gero darbo“ neįrodinėja… Ir aš jau neįrodinėju!

petras, 2013-12-17 12:41:07

Sonata, o ką jūs pasirinktumėte: 6000 lt ir nedirbantį sutuoktinį, kuris tvarkosi namuose + 4 vaikai, tarkim mokyklinio amžiaus ar 1500 lt ir gyvenate viena ?

Egle, 2013-12-17 12:56:57

Sonata jūs nevisai teisingai skaičiuojate. Pas mus didžiąją išlaidų dalį sudaro būsto išlaidos ir maistas. Sutinku, kad maisto šešiems žmonėms reikia daugiau. Bet fiksuotos išlaidos dalinasi iš 6 ir proporcinai mažėja (pvz, televizija, internetas, šildymas, net tas pats kuras). Taip, kad pavyzdys ne visai teisingas, jog 1500 uždirbantis tampa turtingesnis..

Gintare, 2013-12-17 13:18:36

p Burgi: ar aš sakiau, kad mes nenorime mokėti pelno mokesčio? Ar kad nenorime dalintis su tais, kurie mums padėjo tą pelną uždirbti? Viską mes mokame – ir pelno mokestį, ir atlyginmus ne vokeliuose, ir premijas ir dar su kitais pasidaliname. Jaučiuosi šiek tik įskaudinta tokio tradicinio požiūrio “visi verslinikai – vagys”.

Burgis, 2013-12-17 13:48:35

Gintare: oi, atsiprašau, jei Jūs taip supratote! Tikrai nepykite, juk ir aš pats buvau šioks toks verslininkas, individualią įmonę turėjau. Visus mokesčius mokėjau, todėl ir teko verslą baigti… :-)))

Gintare, 2013-12-17 14:05:39

p. Burgi: visai aš nepykstu. Kartais tik pavargstu įrodinėti, kad negalima visų matuoti pagal vieną kurpalių. Ir jeigu Jūs buvote įlipęs į tą “balą”, tai tikrai galite įsivaizduoti, kokių titaniškų pastangų kartais reikia ne tik dirbti, bet dar ir uždirbti, augti ir investuoti, kai viską moki sąžiningai. Ir verslas mūsų – ne “pirk-parduok”. Bet užtat aš galiu savo žmonėms žiūrėti tiesiai į akis. Ir visiems kitiems galiu:)

Burgis, 2013-12-17 14:14:58

Gintarei: o, taip, aš žinau, ką tai reiškia užsidirbti! Važiuodavau per Lietuvą žiemos keliais po 500 km per dieną…

*

Bet aš juk ir nematuoju visų „pagal vieną kurpalių“! Peikiu tuos, kurie išsisukinėja nuo mokesčių, ir tuos valdžiažmogius, kurie sukuria neteisingas mokesčių sistemas.

Gintare, 2013-12-17 14:29:49

p. Burgiui: na, tuomet mes vienas kitą truputį supratome ir truputį – ne 🙂 Gražios Jums dienos ir visų švenčių laukimo!

Burgis, 2013-12-17 14:30:43

Gintarei: ir Jums, ir visiems vis dar verslininkams – laimingų ir sėkmingų metų!

sonata, 2013-12-17 15:21:13

Eglei: niekada nesutiksiu, kad normaliai gyvenančio žmogaus gyvenime svariausią vietą turi nulemti “fiksuotos išlaidos”. Žinoma, jei sugrūsime 6 asmenų šeimą į 35 kv. metrus, kuriuose pilnai išsitektų viengungis, išlaidų dalis šildymui, komunalinėms paslaugoms, elektros energijai šeimai būtų mažesnės. Lygiai kaip ir mano močiutės laikais, kai vaikai dalinosi viena pora batų. Bet aš leidžiu sau fantazuoti apie vidutinišką buitį, kurioje nemažą dalį sudaro “nefiksuotos” išlaidos – vaikų neformalusis ugdymas (kiek kainuoja konkursinė pramoginių šokių suknelė mergaitei ar neišgrotas fortepijonas, jau nekalbant apie “neprivalomas” knygas), o jei dar normalios, bet nekompensuojamos iš PSDF medicinos paslaugos – pvz., jei reikia dėti “kabes”, kad vaiko nepravardžiuotų triušiu Rodžeriu. O ir 4 kompus nupirkti, kurie sensta greičiau, nei mamos veido oda. Elementarūs dalykai, be kurių galima apsieiti, bet… Taip mąstant galima atsisakyti ir elektros (prieš 100 metų juk tai irgi buvo “ponų išmyslas”), gyventi dūminėje pirkioje ir mokyti vaikus skaityti iš “kantičkos”.

Petrui: prieš n metų aš gyvenau taip, kad mums trims pajamos sudarė 200 rb. (Sekretorės alga tuo metu buvo 60-65 rb., žodžiu, minimumas). Taip kad teoriškai tas pats, kas dabar 1500 Lt vienam asmeniui. Kažkaip nepatiko. Teko daug mokytis ir dar daugiau dirbti. Todėl negaliu rinktis iš Jūsų pasiūlytų dviejų variantų – nė vienas man nepriimtinas:)

Egle, 2013-12-17 16:47:33

Sonata, tai kas tada turtingesnis? Nes iš 1,5 tūkst. atlyginimo labai kažko sau leisti tikrai negali, apart to, kad susimoki mokesčius ir nusiperki pavalgyt, ir gyveni 35kv. bute, jeigu tokį iš vis turi. Nei būrelių, nei kabių, nei kompo kas metai naujo:) Visos namų ūkio išlaidos yra skirstomos į fiksuotas ir kintančias:) Čia ne joks išradimas:) O, jei dar įvertint mąsto ekonomiją, tai didesniam kiekiui žmonių ir maisto pagaminsi pigiau, nei vienam:)

sonata, 2013-12-17 20:49:44

Egle, na nesusikalbam – aš lyginau vienišių žmogų, jau suaugusį, gal nelabai didelius mokslus baigusį, užtat ir gaunantį minimumą, su natūraliai susiklosčiusiais vieno žmogau poreikiais. Ir bandžiau pažiūrėt, kiek reikia įdėti į mažus žmogučius, augančius iš pažiūros sąlyginai į vidurinės klasės (kuri Lietuvoj yra labai silpna)šeimoje, norint, kad jie nepapildytų minimumą gaunančių žmonių gretų. Aš tikrai sutinku, kad 1500 Lt yra labai ir labai mažai, bet ien tuo remiantis, negalima silpninti vidurines pajamas gaunančiųjų žmonių grupės. Aš manau, kad atotrūkis turėtų būti mažinamas kapitalo didesnio apmokestinimo sąskaita. Petras rašė, kad nekilnojamas turtas pats savaime neneša pajamų. Taip, bet trečias, ketvirtas ir penktas būstai dažniausiai perkami su tikslu išnuomoti. Pabandykit Vilniuj išsinuomoti butą – galima pražilti iš karto, sužinojus kainas. Taip, savininkui tai tik įplaukos – jis tvarko butą, jį prižiūri, reiškia patiria sąnaudas. Bet atmetus sąnaudas, lieka visai nebloga sumelė, kuri apmokestinama ženkliai mažiau, nei darbo jėga. Manot, kad daugiau apmokestinus, labai išaugs nuomos kainos? Kažkiek gal ir augs, bet parduodančių savo darbą perkamoji (nuomojamoji) galia bus didesnė, jei progresiniai mokesčiai butų taikomi ne darbo jėgai dar labiau apmokestinti.

Simona, 2013-12-17 20:55:44

O gal mokesciu sistema tiesiog yra per sudetinga, todel ne buhalteriui ar su finansu valdymu nesusijusiam zmogui sudetinga ja suprasti ar reikia daug pastangu issiaiskinti? Tuomet kyla diskusiju ir kritikos banga apie mokesciu sudedamuju daliu teisinguma bei prasminguma. O jeigu butu nustatytas vienas mokestis nuo tam tikros bazes, pvz. mokama nuo pelno 50 proc. ir viskas ? Pelna juk kuria ir darbuotojai, ir akcininkai ir kiti kreditoriai? Bet tada greiciausi tiems, kurie valdzioje, butu ypatingai sunku laviruoti…

tegaida, 2014-01-11 15:50:10

Mano nekvalifikuotas zodis Sonatai – vienam zmogui gyventi yra nepaprastai brangu.Visomis prasmėmis. Pradėjus gyventi dviese, išlaidos namu ūkiui sumazejo perpus, taip taip, sumazejo…