Jums, be abejo, teko laukti prie gydytojo kabineto durų. Jūs girdėjote, apie ką kalbasi eilėje laukiantys žmonės? Senyvi žmonės, nepažįstami žmonės kalbasi…
Tas kalbėjimas – kaip užkalbėjimas…
*
– Aš tai pripažįstu gudobelių uogų nuovirą. Va, mano kaimynė irgi jį geria, jai jau septyniasdešimt, o dar pas gydytojus nevaikšto.
– Na, nežinai nei savo dienos, nei valandos. Kitas, žiūrėk, sveikas, sveikas, o staiga braukšt – ir nebėra žmogaus.
– Visi ten būsime, visi… Kad tik kaip nors lengviau, ilgai nesikankinant ir kitų nekankinant.
– Tik jau nereikia dūsauti! Visą laiką sakyk sau, kad bus gerai, bus gerai – ir bus gerai.
– O man nepatinka tie, kurie susisukę, vos kruta, o vis giriasi, kad sveiki, kad jiems viskas gerai. Nereikia veidmainiauti!
– Bet dar blogiau, kai žmogus kiekvienam sutiktam savo ligas pasakoja, savo liūdesį ir neviltį aplink skleidžia…
***
Žmonės trumpam nutilo… Kažkaip čia prireikė pauzės. Už lango – gražus pavasario rytas, o čia visi jau vakarėjantys, vakarėjantys… Ar tu vienaip kalbėsi, ar kitaip kalbėsi – visiems gerai nebus. Tai ką daryti?
*
Nereikia kalbėtis! Tai senių stilius. Tai senatvės požymis. Pažiūrėkite, jauni kartais turi dar didesnių bėdų, bet jie eina, daro, kalba tik su tais, su kuriais ir reikia kalbėti.
Kalbėtis su nepažįstamais žmonėmis kartais galima, kartais tiesiog reikia, bet ne poliklinikoje, ne ligoninėje, ne kapinėse, ne troleibuse, ne stotyje… Visų vietų ir situacijų neišvardysiu, bet bendra nuostata turėtų būti tokia: kalbėtis su nepažįstamais reikia žymiai rečiau nei tai daro senyvi žmonės.
***
Aš senyvas, todėl su jumis ne kalbuosi, o susirašinėju… 🙂
Atsakymai
Burgis, 2014-02-12 12:15:01
Dabar peiksite mane… 🙂
NiekurNeiva, 2014-02-12 20:30:10
http://www.echo.msk.ru/blog/samsonova/1245968-echo/
… Главное правило общения в Великобритании, вид спорта, тренировка ума, как хотите: разговаривать ни о чем. Чем дольше вы можете поддерживать разговор с малознакомым человеком, не представляясь, не спрашивая его имени, не сообщая ему ничего о себе и не задавая вопросов, не показывая своих эмоций, не пытаясь понять его чувств, тем в большей степени вы настоящий англичанин.
Да, и именно поэтому говорить о погоде. И обязательно, непременно соглашаться. О погоде, не потому, что британцы – нация моряков, живут на острове, погода переменчива, и то солнце, то дождь. О погоде, потому, что это универсальный заменитель, тема, которая всегда с тобой. Если бы погода была всегда одинаковой, говорили бы о чем-то другом, но она, так уж повезло, все время меняется и можно начать разговор с «Сегодня дождь, не так ли?». И на это единственный правильный ответ «И действительно, дождь».
Так нужно разговаривать, если ты не хочешь ничего от собеседника, пытаешься разговором с ним заполнить пустоту и неловкость молчания, разговаривать тебе с ним не о чем, и общего дела у тебя с ним нет….
Povilas, 2014-02-12 21:21:27
Geriausias būdas kalbėtis su kitais (ir su savimi) yra A.Šliogerio “Transdendencijos tyla” – tuo pat metu esi ir pasaulyje, ir pasaulis yra tavyje. Tik ką ropojai keturiomis, o jau žemelė obuoliais kvepia…
Povilas, 2014-02-12 21:22:53
Negerai parašiau žodį, turi būti “Transcendencijos…”. Atsiprašau.
Egle, 2014-02-13 10:17:46
Nesutinku. Senyviems kaip tik reikia daugiau kalbėtis tarpusavyje, tada nesijaus tokie vieniši ir kalbos pralinksmės:)
Burgis, 2014-02-13 10:41:08
Eglei: o aš nesutinku su Jumis… Net senyvi žmonės turi išlikti orūs, neparodyti, kad patiria stresą, kurį galima numalšinti tik pokalbiais su nepažįstamais žmonėmis. Man patinka senjorai, kurie kartai kenčia skausmus, bet elgiasi taip, kaip brandūs, tvirti penkiasdešimtmečiai…
ak, 2014-02-13 11:00:32
šiap jau labai malonu iš viso nekalbėti. Ypač jei neturi ko pasakyti. Visai malonu pasėdėti su meškere prie ežero ar net su bokalu alaus bare. Bare kelis kartus prie manęs buvo pristojęs toks Lionginas – ateidavo, atsisėsdavo šalia ir aš turėdavau klausytis koks jis nelaimingas, koks bjaurus pasaulis, kaip jį visi skriaudžia. Kartą atsistojau ir dėjau jam į snukį. Nusprendžiau, kad tokiam nelaimėliui jokios bėdos – viena nelaime mažiau ar daugiau. Suveikė – daugiau jis prie manęs nebeina ir nesiskundžia.
ir, 2014-02-13 11:12:04
o man labai patinka su senais žmonėmis poliklinikoje pakalbėt arba paklausyti jų kalbų:)Viena-greičiau laikas eina belaukiant,kita -matyti kokia skirtinga senatvė,kiek vienuose daug šviesos,kiek kituose jos mažai.Bet man patinka ir tie,ir tie.Gal dėl to ,kad jų visų ‘kampai’gyvenimo labai nugludinti:)Vis galvoju,kaip reikia gyventi,kad senatvė būtų ‘be pykčio’
Egle, 2014-02-13 11:25:49
B.B.: Gerai Jums, kai šalia žmona yra.. O tiems, kas likę po vieną, būtina bendrauti. Ir ką daryt, jei vaikai užsiėmę, pavargę, jiems neaktualios pasenusių tėvų problemos?.. Oriai tylėt?..
Burgis, 2014-02-13 11:35:52
Eglei ir „ir“: aš juk nesakau, kad su pagyvenusiais žmonėmis nereikia kalbėti! Reikia, labai reikia! Aš pats ir esu tas, kuris kitus užkalbina, kuris džiaugiasi užkalbintas. Tik aš nesutinku, kad poliklinika ar ligoninė yra tam tinkama vieta. Kaip tik todėl, patekęs į ligoninę, aš perku vienvietę palatą – ten gera medituoti…
Egle, 2014-02-13 11:38:27
Gerai, gerai, tylėkit sau į sveikatą:)
ir, 2014-02-13 11:58:29
kad tų vietų pasikalbėti nelabai daug ir yra,ypač jei vaikai užsieniuose.Poliklinika ir bažnyčia:)Beje, mūsų bažnyčioje yra ne viena maldos grupė,kur renkasi ir pagyvenę žmonės,ir jauni.Jie visai smagiai čia leidžia laiką:pasimeldžia,paskui geria arbatėlę,kalbasi,dalinasi su jaunimu savo patirtimi.Žaviuosi aš jų išmintimi,maldos patirtimi.O mano teta 80+ kiekvieną savaitę susitinka vieną kartą su bendramokslėmis,kitą-su bendradarbėmis.Visos pasipuošusios dažniausiai eina į kavinę,išgeria kavos kartu.Tik vis liūdi,kad rateliai mažėja…