Penki neleistini klausimai

Dažnai moksleiviams, studentams užsimenu, kad yra klausimų, kurių vienas kito niekada neturėtume klausti. Išskyrus, žinoma, artimiausius žmones (tėvus, vaikus, sutuoktinius). Išskyrus, žinoma, davusius Hipokrato priesaiką.

*

Norėdamas kalbėti konkrečiau, keliskart esu paminėjęs, kad tokių klausimų yra mažiausiai penki. Jaunimą domina – kokie tai klausimai? Ne visada tas penketukas tas pats, bet šiandien tebus jis toks:

 1. Niekada nepaklausk: „Ar tu myli mane?“ Niekada! Bet nepraleisk progos pasakyti: „Aš myliu tave (Albina)!“

 2. Negalima klausti žmogaus apie jo religines pažiūras, apie tikėjimą ar netikėjimą Dievu (dievais).

 3. Negalima klausinėti žmogaus apie jo seksualinį gyvenimą, seksualinę orientaciją.

 4. Negalima klausinėti apie tai, kuo žmogus serga (žinoma, išskyrus slogą, gripą…).

 5. Negalima klausti apie žmogaus politines pažiūras, priklausymą partijai (partijoms).

***

Bet galima klausti žmogaus, kokio jis amžiaus ( net moters), jei moki to paklausti ir po to pasakyti komplimentą. Galima klausti žmogaus, kiek jis uždirba, jei moki to paklausti ir laikyti liežuvį už dantų. Galima klausti žmogaus apie meilę, bet tik tinkamu laiku ir tinkamoje vietoje. Galima klausti, ką žmogus mano apie savižudybę, eutanaziją, bet tik tuo atveju, jei žinai, kad nepataikysi į lemtingą tašką…

***

Yra dar klausimų, kurių negalima klausti. Parašykite.

Atsakymai

M11, 2010-12-01 09:31:24

 1. Negalima klausti draugo, kam jam reikalinga pagalba (paskola ir pan.).

Daiva, 2010-12-01 10:15:26

Na, ko galima klausti, o ko negalima, yra ir kultūros dalykas. Savo kelionių apibendrinimus esu rašiusi čia: http://wonderland.cafebabel.com/en/post/2010/10/21/Voice-your-opinion%3A-the-most-annoying-questions-expats-hear

Labai įdomių pastebėjimų sulaukiau iš tinklaraščio skaitytojų.

Ironija, 2010-12-01 10:44:15

Pakankamai keista, jog direktorius pamini

 1. Negalima klausinėti žmogaus apie jo seksualinį gyvenimą, seksualinę orientaciją.

nors vis dar pamenu kaip pries pora metu direktorius kalbejo apie savo pokalbi su draugu, kuris niekad neklausdavo ‘kaip sexas?’ nors is tikruju jam labai idomu, o pats nesivarzydamas to paklausia.

Burgis, 2010-12-01 12:48:09

Ironijai: būk gera(s), išversk savo komentarą į lietuvių kalbą… Tai ar tas draugas klausdavo apie seksą, ar aš jo klausdavau apie seksą? Ar aš nesivaržydamas Tavęs klausiau apie seksą? Nieko nesupratau…

Rasa, 2010-12-01 16:10:43

O aš esu prieš, kad negalima kažko klausti 🙂 Man smalsu, aš ir paklausiu. Visų. Visko. Net jei nesitikiu, kad atsakys. Juk žmogus visada gali atsakyti keliais variantais:

 1. Atsakyti;

 2. Pasakyti,kad nenori apie tai kalbėti;

 3. Pasakyti,kad tai ne mano reikalas;

 4. Pasakyti,kad tiesiog nesakys 🙂

Bet kuriuo atveju aš neįsižeidžiu. Aš noriu paklausti, tai ir paklausiu.

Ir manęs visi visko gali klausti. Atsakau irgi taip pat, žiūrint ko klausia 🙂

Tiesą sakant esu linkus paklausti taip, kad žmonėms atrodo nederama. Bet kas mane pažįsta, tai nustemba tik pirmą kartą 😀

Kaip tarkim vienas berniukas, vaikų draugas, kurio paklausiau, ar jis ne vagis :)))))) Jo akys pasidarė didelės tuo metu. Bet mūsų santykiai puikūs lig šiol.

Gal tiesiog viskas gaunasi atsižvelgiant kas ir kaip klausia :))))))

Nepris, 2010-12-01 16:27:25

Įsivaizduokim stiklo dirbinių parduotuvėlę. Jei į ją įleisim įsiutusį bulių, bus vienas rezultatas, jei kaimo stuobrį — bus kitas, o jei Šviesos fėją ar Prizmės meistrą — trečias.

Rasa, 2010-12-01 17:06:22

Neprisiui: o kaip atrodo Prizmės meistras? Kas čia per asaba? Skamba tai jis labai gražiai 😀

Nepris, 2010-12-01 18:18:05

Rasa, nežinau ar noriu plėtotis.

Kai tokį sutiksi, pati pažinsi. 🙂

Darius, 2010-12-01 22:39:29

Manu, kad negalima klausti kada pora zada susilaikti vaiko, nes manau tuo galima labai iskaudinti jei jo isvis negali tureti.

Žydrūnas, 2010-12-01 23:47:13

Prizmės meistras apšviestų parduotuvę savo šviesa 🙂

šiaip aš ir klausiu ko noriu ir ką noriu, aišku jei žmogaus nepažįstu visai ir kažko akivaizdžiai nesimato.

O šiaip tai priklauso nuo to kas do žmogus ir kiek tau su juo reiks bendraut…

apb, 2010-12-02 11:46:17

Nepriui: įsiutusio buliaus stiklo parduotuvėje mitą sugriovė “Mitų griovėjai”. Iš 12 lentynų bulius nuvertė tik vieną 🙂

Bet čia tik pastebėjimas, nes prieš porą dienų mačiau šią laidą. Jūsų komentaro mintį, be abejo, supratau.

Ela, 2010-12-02 13:34:47

ir tikrai tikrai negalima klausti merginos/moters, ar ji laukiasi. Tik nuspresk nevartotoi alkoholio ir pasipila.. Cia yra toks intymus dalykas, kad net atsakymas “ne” yra labai asmeniskas. Beje, gal kas galite pasidalinti savo mintimis, kaip yra priimta pranesti tokia zinia ir kaip reaguoti?

Burgis, 2010-12-02 14:17:10

Dariui ir Elai: jūs absoliučiai teisūs! Bet yra išimčių… Pavyzdžiui, aš dažnai klausiu buvusių gimnazistų apie šeimą, vaikus ir visai nenustembu išgirdęs – „dar nėra“. Nes jie jauni. O kaip džiaugiasi galėdami atsakyti, pavyzdžiui: viena žmona, sūnelis ir dukrelė! Gerai, kad paklausiau, tiesa?

*

Negalintys turėti turi išmokti nesutrikti, atsakyti taip, kaip atsakė viena tokia moteris: „O, aš dar labai jauna!“ Ir iš tiesų – juk daugelis artėjant kritiniam amžiui įsivaikina – ir po problemų…

*

Kaip artimiesiems pranešama apie būsimą vaikutį? Niekada nepamiršiu džiaugsmo bangų, kai ir dukra, ir marti atsiuntė po echoskopijos nuotrauką – be jokių komentarų. Aš supratau!

Ela, 2010-12-02 15:00:56

Kaip pranesti seimai tokia zinia, manau, visi randa budu 🙂 Bet kaip pranesti tai placiajai visuomenei, kolegoms, draugams ir artimiems pazistamiems? Musu draugu tarpe vis daugeja pilvuku ir kai tarsi jau ir zinai (ar isgirsti is kitu), kad mergina laukiasi, bet niekam per daug nesako, lyg ir nederetu sveikinti. O jei nepasveikini, kartais ir isizeidzia 🙂 Kodel nedaryti kaip karaliai daro ir nepaskelbti “karalyste laukia ipedinio”? Ar taip irgi butu nepriimtina musu kraste?

tipelis, 2010-12-02 18:28:02

Asmeniniai klausimai gali žmones atitolinti, o gali ir suartinti. Tik pirmasis iš nurodytų klausimų niekam tikęs. Na ir klausimas apie ligą rizikingas. Bet ne visais atvejais blogas.

Taikliai komentaruose pastebėta apie klausimą ar žmogus turi vaikų arba ar laukiasi. Irgi stipriai rizikingas klausimas.

Burgis, 2010-12-02 18:38:26

Elai: mūsų krašte nėra tokios tradicijos, nes seniau ištekėjusi moteris „beveik visada“ laukėsi… :-). Mano senelė turėjo 11 vaikų, ką jau čia klausti ar slėpti…

Bet dabar manyčiau, kad taisyklė turi būti tokia – iniciatyvą apie tai kalbėti ar nekalbėti turi parodyti būsimoji mama. Visiems.

Aira, 2013-05-26 22:37:31

Netiesa, kad negalima klausti del Tikejimo,- kaip tik reikia liudyti Kristu Jezu, ir nebijoti tos temos- Tikejimo