Pensija

Negali būti, kad nepadėtumėte… Juk aš geras, tiesa?

Problema tokia: nežinau, ar aš už, ar prieš tai, kad būtų ilginamas ikipensijinis amžius! Visai nežinau: ir kaip geriau man, ir kaip geriau valstybei. Štai mano svarstymai ir dvejonės:

  1. Jei turėčiau sveikatos ir darbo (uždarbio), dirbdamas gaučiau visą pensiją, tai žinau, kad man patiktų kuo greičiau sulaukti pensijos. Bet tada aš nenorėčiau „išeiti į pensiją“ ir atiduoti savo darbo vietą jauniems. Valstybei negerai…

  2. Jei dirbdamas gaučiau tik dalį, gal nedidelę dalį pensijos, tai būtų sunku apsispręsti: mesti darbą ir imti visą pensiją, ar vis tik dirbti (dantis sukandus…).

  3. Jei kas nors garantuotų, kad gausiu didelę pensiją (pavyzdžiui, 1500 Lt šios dienos rinkoje; o gal kas nors žinote, kiek gaučiau?), tai tikriausiai norėčiau kuo greičiau išeiti į pensiją? Kažin… Ką veikti?

  4. Jei garantijų dėl pensijos nėra, arba ta pensija bus nedidelė, tai norėčiau kuo ilgiau dirbti.

  5. Jei valstybė pailgins ikipensijinį amžių, tai sutaupys lėšų pensijoms, bet skriaus jaunus, darbingus žmones. O kurie geriau dirba – jauni ar seni? Neskubėkite atsakyti!

Ir t.t., ir pan.

Gerai, kad iki pensijos dar daugiau kaip dveji metai, tikrai…

Atsakymai

RascalLT, 2010-02-27 17:58:12

visuomenė sensta, ir reikia kad darbingi žmonės dirbtų, nepriklausomai nuo amžiaus. bet jei būtų mano valia, aš jiems skirčiau prižiūrėtojų/padėjėjų ir panašias darbo vietas (su kažkokia nedidele alga) ir visą pensiją, bet liepčiau užleisti karjeros pozicijas, kurių siekia jaunesni.

sonata, 2010-02-27 20:36:28

RascaLT, leiskit nesutikti – kiekvienas atvejis (ir karjeros) yra individualus. Neperseniausiai teko lankytis vienoje Briuselio ligoninių, pasidairinėti, ką būtų galima pas mus gudresnio “pasikopint”. Tiesa pasakius, nelabai ką “pasikopinsi”, kai 400 vietų ligoninės biudžetas 40 mln. EU, kai analogiškos lietuviškos – 4 mln. lt. Bet esmė ta, kad ligoninės direktorius – 82 metų – po savo valdas vedžiojo taip energingai, kad mūsiškiai keturiasdešimtmečiai- penkiasdešimtečiai prašėsi sulėtint tempą. Ir galva šviesi ir pinigėlius savo “municipalinėj” moka skaičiuoti ir valdiškus rifus “apeiti”:) Taip kad, daug kas inidvidualu. Senjorai turi turėt teisę rinktis – ar dirbti iš peties, ar dalintis patirtim ar tiesiog džiaugtis anūkais. Blogai, kai diskriminacija.

O., 2010-02-27 21:33:57

Koks čia dar pensijos atiminėjimas dirbantiems.

Pensija yra JAU UŽSIDIRBTA – tai žmogaus nuosavybė.

Nedaug kas normaliai teišgyvena iš pensijos, nori nenori privalo užsidirbti papildomai. Jei gali, tai ir dirba. Ypač jei turi patinkamą darbą.

2xy, 2010-02-27 22:16:01

Sonata, Vokietijoje teko matyt senjorus su dviračiais į žygius susiruošusius, kokia 8 žmonių kompanija su dviratininko aprangom, prie dviračių pritvirtinta nemaža manta… o dar traukiniuose kiek pavienių porų, taip pat dviratininkų. O kiek pas mus galima sutikti vyresnio amžiaus žmonių aktyviai leidžiančių laisvalaikį? Nedaug, o gaila… Reiktų prieš tai įvertint gyventojų sveikatos būklę, o paskui darbo laiką ilgint.

RascalLT, 2010-02-27 22:42:06

Sonata – visiškai neabejoju kad yra aktyvių senjorų, galinčių dar ne vienerius metus vadovauti kam nors. Bet manau kad taip būti neturėtų. Aktyvus žmogus, nepriklausomai kokio amžiau būdamas paliks vadovo kėdę, visada ras būdų būti naudingu. O kaip jaustis jo pavaldiniams, kad ir dvidešimčia metų jaunesniems? Eiti ieškoti karjeros kitur?

Taip, civilizuotas pasaulis = senstantis pasaulis. Bet geriausia, ką gali padaryti senimas, tai laiku pastebėti savęs vertus įpėdinius ir gracingai užleisti jiems savo vietas.

Daiva, 2010-02-28 01:13:04

Šita iniciatyva sugalvota tik tam, kad SoDra mažiau mokėtų (taip įsivaizduojama). Žmonės nebus nedirbantys ir nelaikys jaunimo darbo vietų – išskyrus akademiniame pasaulyje ir galbūt valstybės tarnyboje. Versle vyresniais žmonėmis atsikratoma, o jiems įsidarbinti nėra jokių galimybių. Darbo nei jiems, nei jaunimui nepadaugės, o pensininkų sumažės. Kita vertus, daug šių žmonių taps… bedarbiais. Tačiau bedarbio pašalpa su dabar nustatytomis lubomis mažesnė nei pensija, taigi SoDra surezgė planą sutaupyti taip.

mdalius, 2010-02-28 02:27:32

Na bet žinot, kai profesorius, habilituotas daktaras, sulaukęs jau 75 ar dar daugiau metų pvz dar dirba chirurgu, tai sorry. Dažnai tik vardas tebūna likęs. Ir trukdis jaunesniem atlikti tai geriau. Aš rinkčiausi vos ne praktikantą.

Viktor, 2010-02-28 10:16:35

Tegul priima toki sprendima, tik tada kita alternatyvu sprendimas būna toks. Neatskaičiuoti mokesčiu į SODRĄ iš vyrų, nes jie pensiju nesulauks. Tada nieko prieš. Nėra pensiju , nėra ir mokesčiu. Tai gal kas blogai pasakyta. Gali mūsų vyriausybė ir apie tai pagalvoti. Veiksmas lygus atoveiksmiui, fizikos dėsnis.

Nyazoff - nematomaranka.lt, 2010-03-03 21:26:37

„Bet tada aš nenorėčiau „išeiti į pensiją“ ir atiduoti savo darbo vietą jauniems. Valstybei negerai…“

Čia yra ekonominės logikos klaida. Kadangi žmonių poreikiai vartoti yra neriboti, tai ir darbo vietų kūrimo potencialas yra neribotas. Laisva ekonomika suteikia galimybę bendradarbiauti darbo rinkoje ir jauniems, ir seniems. Jeigu būtų kitaip, tai dar ir dabar verktumėm čia visi, kiek spausdinimo mašinų operatorių darbo vietų sunaikino kompiuteriai.

Burgis, 2010-03-04 12:19:31

Nyazoff: labai tikslus komentaras! Bet… reikia analizuoti ir konkrečius atvejus.

giedrius m, 2010-03-04 18:29:01

  1. Vidutinis vyro amžius yra apie 65+-2 metai Lietuvoje, t.y. jei ši statistika nesikeis, didelė dalis vyrų pensijų nesulauks. Tačiau vyrų mokamus įnašus gaus našlės, kurios tradiciškai uždirbo mažiau.

  2. Yra labai įdomus, nors ir tendencingas, LLRI straipsniukas apie tai, kas yra Sodros pensijos: pašalpa, draudimas, nuosavybė. Į tai reikia atsakyti prieš atsakant į jūsų klausimus. Pagal dabartinę situaciją jokių garantijų dėl pensijų dydžio nėra.

  3. Jaunų žmonių niekas taip neskriaus. Dabartinėje darbo rinkoje laimi geriausi (vienaip ar kitaip). Darbo vieta nėra darbuotojo nuosavybė visam jo gyvenimui iki pensijos. Miegoti ant laurų negalima.

Nyazoff - nematomaranka.lt, 2010-03-06 00:09:34

“labai tikslus komentaras! Bet… reikia analizuoti ir konkrečius atvejus.”

Aišku, kad yra konkrečių atvejų, kai biurokratui Kruglodurovui suėjo pensinis amžius ir atsirado gera proga atlaisvinti darbo vietą…

Bet žiūrint statistiškai, vidutinis pensinio amžiaus sulaukęs žmogus sukuria daugiau vertės nei gauna už tai atlyginimo. Todėl pensinio amžiaus dirbtinis mažinimas vidutiniškai kenkia ekonomikai. Juk nėra galimybės parašyti įstatymo, kad blogiems darbuotojams pensinis amžius turi ateiti anksčiau…

Kruopa, 2010-03-19 19:46:36

Dabar sodra i http://www.sodra.lt idejo skaiciuokles. paskaiciuokim, kurmiai…

Kruopa, 2010-03-19 19:56:52

Na, dirba viena mano draugė (jauna) vienoje mūsų šalies ministerijoje. Turi dešimt pavaldinių, kurios arba jau pensininkės arba jau arti pensijos. Na, klausau, kaip ji pasakoja apie savo darbą ir galvoju, kad nenorėčiau taip dirbt – skyrius susijęs su standartų kūrimu, o “kuria” juos žmonės, kuriems tie standartai jau tikrai visai nebeįdomūs, o kas baisiausia, kad jie net nesupranta, ką patys kuria… (ne visi, žinoma, bet dauguma). Sėdi žmonės savo darbo vietos įsikibę (dar klausimas, ar įsikibę, nes niekas jų išmesti negali), apkerpėję, niekuo nesidomintys, viskas ką veikia- siuntinėja vieni kitiems raštus ir niekaip nieko nenusprendžia ir neužbaigia. Kai jaunoji vadovė bandė įvesti ataskaitą apie per savaitę nuveiktus darbus, vos infarkto negavo – kaip čia taip. Padiskutavusios nusprendėm, kad vietoj tų dešimties galėtų trys jauni motyvuoti dirbti už tų dešimties atlyginimą (tada ateitų sugebantys tokį darbą dirbti). Man tik kraupu, kad čia vieno skyriaus pavizdys, o kiek tokių skyrių per visas ministerijas? Nieko neveikiančių? Laukiančių pensijos? Didinančių tą aparatą…

Bet sutinku, kiekivienas atvejis yra individualus