Pigiausi žmonės

Man dabar lyg ir pakanka veiklos, kartais net per daug, bet… trūksta.

Trūksta reguliarumo, aiškiai planuojamo darbo.

Kol kas, kol gyvenu Kaune ir Vilniuje, tokio darbo pats neieškosiu, bet primenu verslininkams, mokytojams, moksleivių tėvams, studentams, kad aš esu už mažiausią atlyginimą dirbantis žmogus. Švietimo (ir ne tik…) darbą dirbu legaliai, turiu individualios veiklos pažymą.

Po tris-keturias valandas kasdien prie savo kompiuterio galiu padaryti tai, už ką jūs kitiems užmokėtumėte bent tris kartus brangiau. Galiu redaguoti, konsultuoti, spręsti ir kt.

*

Kitą savaitę surengsiu du seminarus Klaipėdoje. Vieno tema – matematika, kito tema – mokymo įvairovė.

Klaipėdiečiai mane kviečia, o kauniečiai išdidūs – nekviečia. Bet juk kai kurie Kauno matematikai intervalų metodą aiškina nevykusiai, uždavinius su moduliu moko spręsti nevykusiai, paraboles braižyti moko netinkamai ir t.t. Aš žinau, nes retkarčiais dirbu nemokamu korepetitoriumi…

*

Reikia žinoti, kad kadenciją baigusieji darbuotojai yra tikras lobis išnaudotojams! Nes mes sutinkame, sutinkame būti išnaudojami! Mes sutinkame būti pigiai perkami. O jūs pagalvokite, koks puikus čia verslo horizontas…

*

Pagaliau, su manimi, kaip sakė humoristas Arkadijus Raikinas, dar galima pasikalbėti. Tamsioje vietoje prie šiltos sienelės…

Pavyzdžiui, tema: Herono formulė ar ne Herono formulė? Pavyzdžiui, taip:

Aš turiu argumentų…

*

Vieno žurnalo intymiojo skyrelio redaktorės skaitytoja paklausė:

– Ar galimi lytiniai santykiai menstruacijų metu?

– Galimi, – žurnale atsakė redaktorė. – Tik padaugėja skalbimo.

Atsakymai

Burgis, 2015-02-12 09:43:29

Va, dabar bus gerai!…

Sokolovas, 2015-02-12 10:26:43

INTERVALŲ METODO SPINDESYS IR JO DĖSTYMO SKURDAS

Taip, šis metodas dažniausiai “įspraudžiamas” į visiškai nereikalingus rėmus, kildinančius daugeliui mokinių papildomų klaidų bei sunkumų.

Apmaudu, bet dažniausiai šis metodas yra taikomas tik racionaliosioms nelygybėms. Mokiniams sudaromas įspūdis, kad intervalų metodu galima spręst tik šias nelygybes, kad šis metodas “ribotas”, ir t.t.

Tuo tarpu intervalų metodas yra ITIN GALINGAS! Juo galima spręst BET KOKIĄ ( algebrinę ar transcendentinę) NELYGYBĘ F(x) > 0, jei tik funkcija F(x) yra TOLYDI TUOSE INTERVALUOSE, KURIUOSE JI YRA APIBRĖŽTA.

Intervalų metodu galima spręst ir iracionaliąsias nelygybes ( pvz, šaknis iš (x+2) > x, ir logaritmines nelygybes ( ypač patogu, kai logaritmo pagrinde yra kintamasis), ir t.t. Bet apie tai vidurinėj mokykloj DAR tyli, o aukštojoje mokykloje JAU tyli.

“Trys banginiai”, kuriais remiamas šis nuostabus funkcijos reikšmių ženklų tyrimo metodas, yra funkcijos apibrėžimo srities nustatymas, lygties F(X)=0 sprendimas, ir funkcijos reikšmių intervalų vidiniuose taškuose skaičiavimas. Paprasta ir…galinga!

2007 vasarą LMD konferencijoje buvau pateikęs šio metodo išplėtimą dvimačiam atvejui ( pavadinau “sričių metodu”), leidžiantį spręst NELYGYBES SU PARAMETRU, t.y. F(x, a) > 0. Medžiaga yra “Lietuvos matematikos rinkinyje” 47, spec.nr, 2007, 1-4.

skaitovas, 2015-02-12 10:32:45

Nežinau, ar jūs čia teisingai formuluojate darbo pa(si)siūlymą? Vienas mano gana gerai savo srityje žinomas kolega irgi sėdėjo be pastovaus darbo. Jis pasakojo, kad tuo metu siūlėsi vesti seminarus už gana menką užmokestį (kuro išlaidos + apie 40 litų seminaro valanda). Daug švietimo centrų rimtai nesureagavo. Kai vėliau, turėdamas pastovų darbą, be 100 Lt už valandą net nesileido į seminaro laiko derinimus, kažkaip niekas nesiskundė, kad per brangu. Ir tų pasiūlymų netrūko.

Burgis, 2015-02-12 10:41:36

skaitovui: Jūs čia labai tiksliai pastebėjote! Taip, darbas veltui yra veltui darbas… Tačiau aš skiriu du dalykus: veiklą, kuri man įdomi ir kuria galiu užsiimti beveik kaip labdara, ir veiklą, kuri turi būti teisingai įvertinta pinigais, kad nebūčiau pažemintas.

Sokolovas, 2015-02-12 10:46:55

APIE VIENĄ HERONO FORMULĖS “PASLAPTĮ”

Herono formulė, leidžianti skaičiuoti trikampio plotą, žinant kraštinių ilgius, dažniausiai rašoma pavidalu, patogiu taikymui tik tada, kai kraštinių ilgiai yra racionalieji skaičiai.

Kodėl taip? Juk pirmapradis Herono formulės pavidalas, sudarytas kosinusų teoremos ir “elementarybės” S=(1/2)absinC pagalba, turi trijų kraštinių ilgių kvadratus, ir ne taip jau sudėtingai atrodo! (gali kildinti kiekvienas).

Tai kam tie (p-a), (p-b), (p-c) ?

Šie daugikliai, esantys Herono formulėje, turi nuostabią paslaptį, apie kurią visi tyli.

Esmė tai, jog (p-a), (p-b) ir (p-c) yra ilgiai atkarpų, į kurias trikampio įbrėžtinio apskritimo lietimosi su trikampio kraštinėmis taškai dalija trikampio kraštines AB, BC, CA.

Gal būtent dėl to Herono formulėje ( kurios pirminėje išraiškoje nieko panašaus nėra) ir yra kildinti tie daugikliai! Sąsaja su įbrėžtiniu apskritimu, kuris egzistuoja bet kokiam trikampiui!

Bet vėliau ši Herono formulės galutinio pavidalo paslaptis, matyt, buvo pamiršta. Liko tik “pragmatinė pusė”- “įrašyti tris ilgius, paskaičiuot, ir…pamiršt”.

Tai, kas čia parašyta, irgi pagrindžia tai, dėl ko NEGALIMA APSIRIBOTI VIEN HERONO FORMULE (t.y. jos galutiniu pavidalu). Reikia eit toliau, grožėtis metodų įvairove.

Burgis, 2015-02-12 10:50:11

Yra tik du keliai: arba man nieko čia neberašyti apie matematiką, arba dar kartą prašyti Sokolovo nerašyti tiek daug ir tokių ilgų komentarų…

Sokolovas, 2015-02-12 10:52:12

Gerb. Burgiui.

Gerai, gal ir išsiplėčiau. Pripažįstu, susilaikysiu…

A., 2015-02-12 11:43:29

O kodėl tik vienas gali apie matematiką rašyti? Sokolovas matematikos temomis rašo labai įdomius dalykus, taip tiksliai, gražiai. Per kelias dienas šitiek puikių smulkmenų atradau! Mėgaujuosi 🙂

Iš šalies, 2015-02-12 11:46:50

Sokolovui: ar turite savo blogą? Galėtumėte ten ne tiek prirašyti visokių įdomybių, ir nestabdytų niekas.

Gediminas, 2015-02-12 11:59:57

Nemanau, kad reiktų riboti Sokolovą. labai įdomu paskaityti jo mintis.

skaitytojas, 2015-02-12 12:03:35

Jei neklystu,vienas gerb. ministras pasakė maždaug taip-kam mokėti mokslininkams už konsultacijas-jie ir taip mielai pasidalins savo žiniomis ir pastebėjimais.Jei neklystu,tas pats gerb. ministras prasitarė-tik kvailys gali dirbti už 5 tūkst. litų algą per mėnesį….Manau,kad toks požiūris nėra teisingas ir,tuo labiau, garbingas…. O kai kurių užsienio bankininkystės ar finansų konsultantų atlyginimai Lietuvoje,matyt, atitinka “protingumo kriterijų”….

Tigriukas, 2015-02-12 12:57:30

Nemokamas (arba pigus darbas) užsakovo yra nevertinamas, į jį nežiūrima rimtai (t.y., pigią mėsą šunys ėda, kad ir kokia gera ji bebūtų). Pastaruoju metu labai daug šia tema yra rašiusi Ilzė Butkutė (tame tarpe ir apie tai, kiek daug PRASMINGOS veiklos atsiranda, kai tinkamai įsivertini save). Gaila tik, kad absoliuti dauguma šios info – Facebook’e…

Mindaugas, 2015-02-12 20:07:31

Sokolovas įdomiai mąsto. O gerb. Burgio paskutinio anekdoto apie santykius tam tikru metu likau nesupratęs 🙂

Burgis, 2015-02-12 20:19:55

Mindaugui: čia ne anekdotas, čia tikra istorija! O parašiau dėl to, kad Herono formulė gerai, bet kartais taip norisi, taip norisi, kad galima ir kitaip…

miklis, 2015-02-13 16:51:19

Vienas iš įdomesnių uždavinių, kuriuos esu matęs iš elementarios geometrijos: rasti trikampio plotą, kai žinomos dvi kraštinės, lygios 3 ir 7 ir pusiaukraštinė tarp jų, lygi 4. Galvojau, bet taip ir nesugalvojau, kaip šį uždavinį išspręsti be Herono formulės.