Pirmyn, chunveibinai!

Vakar Seimas padėjo pamatus aukštojo mokslo reformai. Džiaugiuosi! Stebiuosi, kad Ministras pajėgė įveikti aršų pasipriešinimą. Neramu, kad reforma vėl nepavyks, nes yra labai daug norinčių, kad ji nepavyktų. Nes tikrai yra labai daug dalykų, kurie neaiškūs, kelia įtarimų (pavyzdžiui, dėl bankų interesų). Nes nebuvo atsižvelgta net į Lietuvos studentų atstovybių sąjungos balandžio 28 dieną išplatintą reikalavimų “deklaraciją”. Joje, be kitų reikalavimų, sakoma: “Turi būti sukurta vieša informacinė bazė (pabraukta autorių – B.B.), kurioje abiturientai rastų objektyvią ir pakankamai detalią informaciją <…>, studentų nuomonę apie dėstančius dėstytojus (pabraukta mano – B.B.)…”

***

Klausiu: studijuojančių ar studentų sąrašuose esančių žmonių nuomonę? Ta nuomone remiantis kai kurie dėstytojai bus išsiųsti į kaimą bulvių auginti? Kinijoje Mao Cze Duno jaunoji armija (chunveibinai) išgujo daugybę mokytojų ir dėstytojų į kaimus, patys nutarė, kad vienintelis reikalingas mokslas – studijuoti Mao citatas (kam ta matematika? ar mes kokie mazochistai, kad ją studijuotume? ne, mes maoistai!).

***

Istorija gali pasikartoti Lietuvoje: reformos priešininkai rinksis aštriausius ginklus. Jau dabar atsiranda žmonių, kurie man į akis ir už akių sako: aš tau pasakysiu, kaip turi dėstyti! Pirmyn, chunveibinai! Bet įspėju: ir aš ginsiuos, užmiršęs apie krikščioniškąjį pamokymą atsukti kitą skruostą…

Atsakymai

dz0, 2009-05-01 15:54:07

aš tokiai DB irgi pritarčiau. ir kai reiktų rinktis modulius, joje ieškočiau jau baigusiųjų atsiliepimų apie dalyką ir dėstytoją.

apskritai, iš kur studentui žinot, ko jam gyvenime reikės? ar dėstytojas tai geriau žino?

pvz, žmogus, mokęs KTUG’e filosofijos, rašo:

Nesakau, kad visi mūsų šalies mokymo institutai ir visos jų rengiamos specialybės yra tikrai reikalingos (beje, kam ir kodėl reikalingos?, – šalies ūkiui, rinkai ar žmogui, jo sklaidai ir pan).

http://www.bernardinai.lt/index.php?url=articles/94412

Burgis, 2009-05-01 18:13:46

dzo: tu esi studentas, o ne studentų sąrašo įrašas. Man tavo nuomonė – aukso vertės. Bet kaip gali mane vertinti tas, kuris nei buvo pasirengęs studijuoti (jis ne mokyklą baigė, jis tik atestatą gavo…), nei stengėsi iš visų jėgų ko nors išmokti?!

Burgis, 2009-05-01 18:45:57

Dar dzo: perskaičiau Eligijaus straipsnį, bet filosofas yra filosofas: esminės minties nesupratau. Štai keletas citatų ir mano komentarų:

***

Turim pripažinti, kad ne vienus metus viskas ritosi nežinia kaip ir kur.

***

Na, ir ką darėte, kad nesiristų? Tai bent dabar sveikinate tuos, kurie stabdo ritimąsi?

***

Žinoma, nebuvo protinga anksčiau dažniausiai vien pagal pačių mokymo institucijų pageidavimus leisti kurti tiek tas programas, tiek steigtis pačioms institucijoms. Bet ar tai, kas ne visai tinkamai sukurta, turi būti tokiu pat būdu pasmerkta pražūčiai?

***

Sukurtos nesąmonės turi būti pasmerktos pražūčiai! Tik kas sako, kad “tokiu pat būdu”?

***

Esą varžymasis dėl studentų, o iš tikro dėl pinigų, pakels pinigų stokojantį švietimą bei vidinės motyvacijos stokojančius jo darbuotojus į visiškai kitą lygmenį.

***

Kas taip sako? Kažko nesupratote… Tai kad ne darbuotojus pirmiausia reikia “pakelti į kitą lygmenį”, o studentus! Tai reformos esmė, Gerb. Eligijau! O “pakilę” studentai būtinai “pakels” ir dėstytojus.

we, 2009-05-01 18:55:13

Juokinga, kai studentai renkasi dalykus pagal anksciau studijavusių atsiliepimus… Lyg eitų ne į universitetą, bet į pasimatymą.

Burgis, 2009-05-02 09:07:40

we: 100 balų! Pradžiuginote.

dz0, 2009-05-02 12:55:44

@we

o jei tau reiktų pereiti gūdų mišką, ar pasiklaustum kelio tų, kurie jau po jį keliavo?

pritariu, kad reiktų atskirti studijuojančių nuo esančių studentų sąrašuose vertinimus/komentarus.

manau, dažniausiai matosi pagal kultūrą 🙂

visgi šioje problemoje man labai lenda klausimas:

iš kur studentui žinot, ko jam gyvenime reikės?

Neprisistatantysis, 2009-05-02 14:34:00

Kad jaunuoliai galėtų informuotai pasirinkti, reikia ne pletkų bazės ar kokio ten internetinio pamazgų malūno, o normalios civilizuotos alumni kultūros. Kuriai atsirasti reiktų tvirto filosofinio pagrindimo, aiškaus plano 5-10-čiai metų į priekį, kryptingų investicijų ir nenutrūkstamo spaudimo iš aukščiausių politikos postų. Kitaip tariant, šito dar ilgai ilgai nebus…

Renkantis kur studijuoti, teks ir toliau remtis artimųjų ir pažįstamų atsiliepimais, arba “visuomenės nuomone” (pletkais ir nuogirdomis).

Ties, dar yra tam tikri informaciniai leidiniai. Pernai nusipirkau tokį storą katalogą “Kur studijuoti 2009”. Nustebau atradęs, kad į titulinį klausimą “Kur studijuoti?” net nepabandyta atsakyti. Vien tik universitetų adresai, grėsmingos konkursinių balų formulės, programų pavadinimai… Gaila popieriaus, ant kurio tai atspausta.

dz0, 2009-05-03 14:46:48

duokite kas nors pavyzdį “aiškaus plano 5-10-čiai metų į priekį”

Vainius, 2009-05-04 03:25:59

O man atrodo, kad tokios duomenų bazės nereikia bijoti: bus tik dar labiau lavinami kritiško skaitymo įgudžiai. Nereikia laikyt abiturientų tokiais jau kvailais: dabartinis informacijos perteklius ir taip jau skatina atsirinkti informaciją, teksto suvokimo egzaminas ir taip jau visiems privalomas, ir ką galima padaryt tai ne ką nors cenzūruot, o skatint žmones atsirinkti tikrą argumentą nuo tiesiog nepasitenkinimo šūksnių, bandant pateisint save menkinant kitą.

Labai gerai, kad tik kuo daugiau mokinių skaitytų atsiliepimus, tartųsi, lygintų, diskutuotų. Diskusijos kultūros labai trūksta lietuvai. Kol kas jau nuo mokyklos laikų tarp mokytojo-mokinio ir tarp pačių mokinių įsigali galios, o ne argumentų-dialogo santykiai.

Akivaizdus atsiliepimų perteklius tik paskatins žmones atsirinkti.

Neprisistatantysis, 2009-05-05 21:03:50

Pritariu Vainiui, diskusijų kultūros irgi trūksta. Bet dar galvoju, ar informacijos perteklius priverčia atsirinkti, ar priverčia eiti ieškoti kažko kito… Net jei būtų realizuotas “Įvertinkite šį komentarą” tipo funkcionalumas, tai negarantuotų, kad iškils objektyviausi komentarai — tiesiog lankytojų demografija bus per menka, per jauna ir per siaura, kad tai suveiktų kaip priklauso.

dz0, 2009-05-29 16:15:30

virtualių dėstytojų vertinimo iniciatyvų, pasirodo, jau yra:

http://www.vertinkim.lt/