Plaukikai. Žaidimas.

Susirask dvidešimt penkias sagas. Ant kiekvienos sagos užklijuok skridinėlį popieriaus ir užrašyk numerį. Sagų numeriai – nuo 1 iki 25.

Sagos – tai plaukikai iš Nerijaus Mačiulio testo… Jų numeriai – tai ir plaukikų numeriai ir plaukimo greičiai: pirmasis visą distanciją visada nuplaukia per vieną minutę, antrasis – per dvi minutes ir t.t. Nieko tokio, kad 25-tasis plaukia vos ne pusvalandį…

*

Ak, neturite tiek sagų? „Excel“ išsprendžią problemą! RAND() ir SORT komandos leidžia atsitiktinai surikiuoti tuos 25 plaukikus.

*

Tada – penkios atrankos grupės. Iš kairės į dešinę „sagos“ surikiuotos taip, kaip atplauktų sportininkai: pirmoje grupėje laimėtų pirmasis, antroje – šeštasis ir t.t.

*

Tada – pusfinalis. Pirmasis, žinoma, atplauktų pirmas, o septintasis – paskutinis.

Tada – finalas. Pirmasis nedalyvauja, jis jau pripažintas greičiausiu. Žaliai parodyti tie, kurie atrenkami į finalą.

Ir aišku, kad po finalo 1, 2, 3 plaukikai bus pripažinti greičiausiais.

*

Bet… Užtenka, kad pusfinalį laimėtų penktasis, o trečiasis būtų paskutinis, ir… mes nebežinome, kuris greičiausias.

*****

Dabar pažaiskite su sagomis! Arba su „Excel“. Šeštadienis gi! Pažaidus visiems „delfinikams“ turėtų viskas paaiškėti, o mes visi išmoksime tiksliau formuluoti uždavinius…

Atsakymai

Burgis, 2015-03-14 10:07:27

Nepykite. Pažaiskite…

petras, 2015-03-16 08:56:01

visų pirma užduotis visiškai netiksli. pagal skirtingas uždavinio interpretacijas skirting ir rezultatai būtų.

bet pažvelkime į viską iš realaus gyvenimo perspektyvos. sportinės varžybos yra rengiamos dviem būdais. gali būti atkrintamosios varžybos ir gali būti “čempionatas” (nžn kaip tiksliai pavadinti). tiesa, gali būti ir šių dviejų metodų mixas. čempionatas – kai kiekvienas sportininkas rungiasi su kiekvienu kitu ir už užimtas vietas skiriami tam tikri taškai. pirmas gauna daugiausiai, paskutinis mažiausiai. kai visi su visais susirungia, skaičiuojami galutiniai taškai. reiktų daug varžybų nes iš viso 25 kandidatai ir tik 5 takeliai. ir nėra chronometro !!! atkrintamųjų varžybų principas toks ir yra, nugali – keliauji toliau, pralaimi važiuoji namo. taigi rengiant šiuo atveju atkrintamasias varžybas, minimaliu atveju užtektų 6 plaukimų. kadangi 25 plaukikams 5kiuose takeliuose užtektų 5 plaukimų kad išrinkti po vieną nugalėtoją, kurie rungiasi finale ir pasidalina prizines vietas. aišku, galima susitarti, kad į kitą etapą patenka tarkim po 3 plaukikus, tai tada dar ir pusfinalius reiktų rengti ir t.t. vėl gautųsi daug rungčių.

jeigu interpretuoti taip, kad visi plaukikai visada plaukai vienodu greičiu ir reikia rasti tris greičiausius (t.y. geriausius takelio įveikimo laikus), o ne tris nugalėtojus, tai 7 plaukimų tikrai neužtektų. nes po pirmo turo (po pirmo plaukimo) reiktų iš kiekvieno takelio imti tris plaukikus, nes visi trys geriausi plaukimo laikai (plaukikai) gali būt tame pačiame takelyje.

realiai tai uždavinys buvo netinkamas tokiam testui, kur buvo bandoma patikrinti žmonių praktiškumą, nes uždavinys su realia praktika nelabai susijęs.

Briedis, 2015-03-16 14:51:46

Man vis tik patiko. Ir dar patiko, kad Direktorius po pagiriamojo žodžio gimnazistui Nerijui, vis tik nepabijojo toliau ieškoti teisingo sprendimo, ir sąlygų, kuriom teisingas sprendimas nebebūtų teisingas.

Tai va tokia mūsų Gimnazija, toks mūsų Didysis magistras, tokie tai mūsų žaidimai stiklo karoliukais sagomis.

Burgis, 2015-03-16 15:05:59

Ačiū, Vyteni (Briedi)! Iš tokių, kaip Tu, aš per ketvirtį amžiaus sukurtas…