Populizmas

Ant savo stalo sukūriau šį natiurmortą (pranc. nature morte – negyvoji gamta). Populizmas.

Nufotografavau natiurmortą ir nuotrauką įkėliau į feisbuką. Populizmas.

Įkėliau tą nuotrauką ir čia. Populizmas.

Devyniolika procentų olandų balsavo už populistus.

*

Išsiaiškinkime. Kodėl populizmas pateikiamas neigiamąja prasme? Populus – visuomenė, žmonės. Taigi, jei tu kalbi, rašai, darai ką nors, ko tikisi, ką nori išgirsti, perskaityti, pamatyti visuomenė, žmonės, tai esi populistas? Jei taip, tai kodėl tai smerkiama?

*

Pasakysiu jums: didžiausi populistai visame pasaulyje yra visų bažnyčių tarnai. Jie visada sako tai, ką nori išgirsti žmonės. Kaip tik todėl religijos gyvos, kaip tik todėl žmonės eina į bažnyčias, mečetes…

*

Aš suprantu potekstę: esi populistas, jei nori įtikti žemiausiai, mažiausiai išprususiai visuomenės klasei. Bet palaukite, argi pas mus dar klasinė visuomenė? Gal pas mus dar yra kastos? Atseit, jei bolševikai pasirinko kelią įtikti proletarams, tai dabar visi populistai prilygsta bolševikams? Didelės dalies visuomenės niekinimas yra ne tik amoralus, bet ir pavojingas – vėl gali plūstelėti tokia banga, kokia pasinaudojo bolševikai…

*

Aš suprantu, kad kartais politikai, vadovai turi įveikti tam tikros visuomenės dalies pasipriešinimą, turi remtis visuomenės šviesuolių nuomone, turi geriau nei visi matyti kelią į šviesesnę ateitį. Jau esu rašęs, kad dauguma beveik visada neteisi. Neatsisakysiu šio teiginio! Ir vis tik – tikras visuomenės vadovas turi kalbėti su visais, išgirsti visus, stengtis įtikinti ir lyderius, ir mases.

*

Tai vis tik – kodėl populizmas pateikiamas neigiamąja prasme? Todėl, kad daug populistų meluoja, veidmainiauja. Dažnai supranta, kad kalba priešingai nei iš tiesų mano, bet siekia savanaudiškų tikslų ir veidmainiauja. Va, tokių populistų nekenčiu!

*

Ir ši mano svetainė būtų populiaresnė, jei rašyčiau tai, ko nori dauguma lankytojų. Bet niekada to nedarysiu. Rašau tai, ką galvoju. O dabar galvoju apie Olandiją, apie „Brexit“, „Nexit“, „Lixit“…

Atsakymai

petras, 2017-03-16 13:28:37

Čia kažkoks paradoksas gaunas. jei tik 19 procentų balsavo už “populistus”, tai kas yra tie, už kuriuos tarkim balsavo 30 procentų. dar didesni populistai ?:D

dviem žodžiais, beprasmiai žodžiai.

tarkim, labai daug žmonių kažkokias laisves, tolerantiškumą (visokius liberalius dalykus) priskiria demokratijai. nors valdymo forma tiesiogiai su tuo neturi nieko bendra. juk jeigu demokratinėje valstybėje, žmonės nutartų, kad tarkim, negalima dėvėti sijonų, tai jų nebebus galima dėvėti. žmonės bus nelaisvi (bent jau sijonų dėvėjimo srity), bet gyvens demokratiškoje valstybėje 😀

Jūratė, 2017-03-16 16:52:32

O kodėl Jūsų negalima viešai sekti (angl. follow) facebook’e? Galbūt ši funkcija būtų visai naudinga? Nors aišku, mes turime burgis.lt tinklaraštį:)

Burgis, 2017-03-16 19:51:48

Jūratei: kodėl negalima? gal galima? https://www.facebook.com/bronislovas.burgis

Amber, 2017-03-16 21:15:41

Aš nesidomėjau tuo, bet jūs rašote, kad devyniolika procentų olandų balsavo už populistus. Tokiu pasakymu greičiausiai norima pasakyti, kad devyniolika procentų olandų išvis nesiorientuoja politikoje. Tipo balsavo ne už rimtus žmones su logiškais pasiūlymais, o už tuos, kurie pažada nepasiekiamus dalykus.

Jūratė, 2017-03-17 03:50:18

Taip, Jūsų nuoroda ir rodo, jog facebook’e Jus galima tik į draugus pridėti, bet ne viešai sekti…

Virėjas, 2017-03-17 05:38:31

Taip visi bažnyčios tarnai yra populistai, jie moko nedaryt nuodėmių, mylėt visus aplinkinius kaip savo artimą, nekest nuodėmių o ne žmonių ir pan. Vienas iš žymiausių Lietuvos bažnyčios tarnų pvz. Arkivysk. Teofilijus Matulionis pirmasis palaimintasis lietuvoje, taip varė populizmą Rusijoje savo parapijiečiams, jog rizikavo savo gyvybe ir buvo bolševikų pora kartą ištremtas į lagerius, kaip vyko kalinių mainai tarp Lietuvos ir Rusijos, jis buvo įtrauktas į mainų sąrašą bet atsisakė vykti į Lietuvą, tam kad vietoje jo galėtų gryžti kitas žmogus, o jis liktų Rusijoje, gryžtu pas parapijiečius ir toliau galėtų varyti populizmą.:)

Burgis, 2017-03-17 07:48:12

Jūratei: gaila, neišmokau aš to feisbuko… Ir nelabai noriu mokytis. Va, jei kas nors aiškiai pasakytų, ką turiu padaryti, tai gal ir padaryčiau…

Burgis, 2017-03-17 07:49:19

Virėjui: ar aš sakau, kad joks populistas negali būti fanatikas?…

buves juristas, 2017-03-17 10:18:43

už populistus daug bjauresni yra fariziejai, ir su religija tai nesusiję. Kunigų skaičius mažėja, o fariziejų sočiai…

Bandau suprasti, 2017-03-17 12:03:45

Ačiū už tekstą.

Gal galite tik paaiškinti, kodėl natiurmortas – populizmas?

Juozas P., 2017-03-17 12:04:01

Puikus taupus ir talpus tekstas. Toks disidentiškai aristokratiškas. Daugiau tokių ir- jokių ”feisbukų”

Iš tikro paradoksas.

Kadais buvau skaitęs, kad žodis ”paradoksas” – tai ”šalia dievo”.

Burgis, 2017-03-17 12:45:24

Bandau suprasti: natiurmortus turi kurti žinovai; aš nesu natiurmortų žinovas. Populistai (blogąja prasme) mane labiausiai erzina tada, kai lenda į sritį, kurios visai neišmano…

Virėjas, 2017-03-17 19:38:29

Tuomet, Dieve, duok mums daugiau tokių fanatikų, kurie skleidžia aplinkiniams gėrį.. jūs este taip pat gėrio fanatikas ;))

Burgis, 2017-03-17 19:56:24

Virėjui: ačiū! Skleidžiu tai, kas manyje iš gerų žmonių susikaupė…

nuoba, 2017-03-21 19:27:56

“tikras visuomenės vadovas turi kalbėti su visais, išgirsti visus, stengtis įtikinti ir lyderius, ir mases” – čia jau reikia dirbti.

Žymiai paprasčiau apsiriboti pokalbiais su benraminčiais. Karjeros atžvilgiu gal net ne taip rizikinga.