Puikybė

Aš kaltinu visus,

Visus, visus visus,

Išmokiusius lietuvį nuolankumo!…

(Justinas Marcinkevičius)

***

„Negražu didžiuotis tėvyne. Nes didžiuotis apskritai negražu“, – kartą pasakė filosofas Arvydas Šliogeris. Įdomi mintis, tiesa?

*

O didžiuotis savimi galima? Kitaip sakant, „pasikelti į puikybę“ galima? Pavyzdžiui, tu, rizikuodamas savo gyvybe, išgelbėjai skęstantį vaiką. Gali didžiuotis savimi? Tarybiniais laikais tokiu atveju reikėdavo sakyti taip: „Kiekvienas mano vietoje taip būtų pasielgęs.“

*

Ne, didžiuotis savimi negalima! Negalima pasikelti į puikybę. Savimi didžiuojasi tik tie, kurie iš tiesų neturi kuo didžiuotis.

Bet štai kas keista! Puikybė (išdidumas) katalikų tikėjime yra viena iš septynių didžiųjų (mirtinų) nuodėmių, tačiau šimtus metų ji buvo priskiriama labai selektyviai. Karalius galėjo išdidžiai pranešti žmonėms, kad jis užkariavo dar vieną svetimos teritorijos miestą.

Vyskupai ir kunigai didžiuodavosi, kad jų bažnyčia didžiausia, gražiausia.

Dvarininkas didžiuodavosi savo rūmais, savo žirgais, o tame dvare tarnaujantis kumetis negalėdavo didžiuotis net tuo, kad yra žmogus…

*

Dabar, deja, yra panašiai… Didžiuojasi savimi dažniausiai menkystos.

*

O dabar – kitaip.

Žinok savo vertę! Jokiems bukagalviams pašlemėkams, jokiems niekšeliams neleisk menkinti tavo vertės! Tie bjaurybės tik taip ir daro – sumenkinę kitus, parklupdę kitus, pasijunta didingesni, reikšmingesni. Jie, parazitai, labai jaučia, kuris žmogus yra neužtikrintas savo verte, kuris linkęs atsitraukti, nusilenkti, paklusti. Tuos ir pasirenka, tuos ir paverčia savo aukomis.

*

Aš žinau savo vertę. Aš daug ko nemoku daryti (vairuoti, dainuoti, meistrauti, virti, kepti, šokti…), bet daug ką moku daryti (mylėti, kalbėti, rašyti, kurti, mokyti…). Sulaukęs 60+ metų žinau, kiek pastangų, kiek laiko reikėjo, kol įgijau dabartinę vertę. Ne, aš nesididžiuoju savimi! Ne, aš nedegsiu pragare už puikybės nuodėmę! Aš gėriuosi talentingais gydytojais, mokslininkais, menininkais, sportininkais, auksarankiais meistrais, darbštuoliais žmonėmis, talentingais poetais, rašytojais, humoristais, finansininkais, teisininkais, režisieriais, artistais ir t.t., ir pan., todėl visada žinojau ir žinau, kad nebūsiu tiek aukštai, kiek jie, bet ne tai mane sulaiko nuo pasididžiavimo savimi, ne tai! Sulaiko kaip tik tai, kad aš žinau – ir aš esu šio to vertas.

Atsakymai

Burgis, 2015-03-19 11:26:55

Įvertinkite požiūrį…

Andrius, 2015-03-19 12:34:33

O kaip sužinoti savo vertę nenuvertinant savęs ir neišpuikstant?

*

Kaip Jūs išmokote taip sklandžiai rašyti ir kalbėti? Nenustoju žavėjęsis šiuo Jūsų gebėjimu.

Burgis, 2015-03-19 12:37:52

Andriui: dairausi aplinkui, stebiu žmones, klausau jų (pavyzdžiui, Jūsų; ačiū!), kritiškai save vertinu, palyginu sėkmes ir nesėkmes, susirungiu su kitais, pasitikrinu, kaip man atlygina, – ir sužinau tą savo vertę…

Virginija, 2015-03-19 12:42:13

Gerb.Direktoriau, Jusu poziuris man patinka. Manau,kad jis labai teisingas. Tik noriu Jums pasakyti,kad Jus ne sio to vertas, bet NEIKAINOJAMA JUSU VERTYBE. Paaiskinsiu kodel. Vien GIMNAZIJA,kokia sukurete , su Gimnazijos tradicijomis, taisyklemis yra Nacionalinis Lietuvos turtas. Is tradiciniu mokyklu susirinko i Gimnazija gabiausi vaikai, ir Gimnazijoje tapo ASMENYBEMIS. Ar yra svarbesne uzduotis negu is zmogaus isugdyti ASMENYBE? Manau,kad ne. Tose tradicinese mokyklose gabus vaikai buvo ujami ir uzgauliojami,nes ne TOKIE KAIP VISI. Kiekvienas chuliganas galejo tyciotis is ju ir tai Norma tose mokyklose. Atejus i Jusu Gimnazija, tie gabus bjaurieji anciukai virto grazuolemis gulbemis, nes suteikta vaikams Laisve reikstis ir vertinamas Protas ir Darbas. Taip pat parodyta,kad nedera Gimnazijoje vartoti rukalus ir svaigalus. Tas jaunimui taip pat svarbu,nes tradicineje mokykloje tualetuose ruko. Jusu Gimnazijos griovimas dabar tikrai yra sovietiniu snipu darbas. Juk jiems patiktu,kad ir toliau gyvuotu Orwelo Gyvuliu ukis,kur visi gyvuliai lygus, bet kiaules lygesnes uz juos. Tai man asocijuojasi su mergele is Pravieniskiu,kuri nori buti geresne uz gerus. O gal ji ir jos tevai specialiai pasamdyti ? Bala nemate ju. Ne apie juos dabar. Dar karta noriu Jums padekoti uz JUSU TITANISKA DARBA – Naujos grazios jaunimo kartos kurima. Kiek JUSU mokiniu garsina Lietuva savo gabumais ir darbais! JUSU darbas NEIKAINOJAMAS. Net 25 metus gyvavo Geris, Gimnazija. Skaitant,kad viskas keiciasi,nelieka turnyru, belieka apgailestauti del griovimo. Bet Jus pats zinote,kad viskas laikina. Uz tuos 25 grazius darbo metus lenkiame galvas ir tariame nuosirdziusia ACIU!

Burgis, 2015-03-19 13:01:48

Virginijai: ačiū Jums, mieloji, bet gal geriau Jūs mane peikite? Nes dabar pamatysite, kaip ir Jums, ir man klius… O kai žiniasklaida mane triuškina taip, kad net Osama bin Ladenas pavydėtų, atsiranda daugiau mane užjaučiančių. :-)))

*

Vis tiek ačiū Jums!

Gina, 2015-03-19 13:18:04

Jusu Gimnazija , sukurta pries 25 metus, buvo nerealus GERIS. Jus sukurete ta Geri ir galite tuo didziuotis!!! Kiek gabiu zmoniu , baigusiu KTU GIMNAZIJA, yra dekingi Jums uz tokia atmosfera, kokia buvo tuo metu Gimnazijoje, uz laime mokytis KTU Gimnazijoje ! Vaikai galejo isreiksti save! Ir tai Jusu nuopelnas. Teniso turnyrai per pertraukas ir po pamoku. Dainuojamosios poezijos vakarai, arbateliu gerimai ir ugningi pasiruosimai simtadieniui. Visa tai niekur nedingsta. Paseta sirdyje Gerio sekla ( ir tai Jusu Gimnazijoje) sudygo visam gyvenimui. Jus tikrai turite kuo didziuotis! Jus sukurete KTU Gimnazija ir isauklejote , isugdete, subrandinote DORUS IR GABIUS Lietuvos piliecius. Tai labai daug!

Virginija, 2015-03-19 13:54:17

Gerbiamas Direktoriau, tai JUMS ACIU! Jums uz Jusu gyvenimo kurini ( Gimnazija) paminkla gyvam pastatyti reiketu. Kiek gabiu vaiku, surinktu is visos Lietuvos , isugdete Lietuvai ! Jusu Gimnazija( su sukiu Gimnazija be korupcijos) buvo ir vaikams ir tevams IDEALAS! Tai buvo Sviesos ir Tiesos oaze!!! Kai as visiems tvirtindavau, kad taip ir yra, kad nera korupcijos, mano bendradarbes snypsdavo,ka cia nera, jei visur yra…Gaila, bet kiekvienas mato pasauli pagal savo sugedimo laipsni… O as didziuojuosi, kad galiu parasyti JUMS ir visai nebijau to puolimo. Man net smagu del to. Tegu zino visi, kad JUSU sukurta KTU GIMNAZIJA ANALOGO NETUREJO ir NETURES. Tai buvo TIKRAS NUOSTABUS GIMNAZIJOS PASAULIS. Pasaulis su MOKSLO TURNYRAIS, SU DVASINEM VERTYBEM. Ta ,ka vaikai gavo JUSU Gimnazijoje, jie negautu Niekur. STUDIJUODAMI JUSU GIMNAZIJOJE , VAIKAI PASIJUTO ASMENYBEMIS, NES SU JAIS BUVO TARIAMASI, SPRENDZIAMI IVAIRUS KLAUSIMAI KARTU. VAIKAI IGIJO ORUMO,KURI TRADICINES MOKYKLOS NAIKINO. JUSU GIMNAZIJOJE VAIKAS BUVO VERTINAMAS UZ SAVO NUOPELNUS, O NE UZ TEVU UZIMAMAS PAREIGAS IR TEVU ALGA. Tai ir vel priespriesa tradicinem mokyklom, kur mokinio reitingas kyla ne del mokinio mokymosi , gabumu ,elgesio, o tai priklauso,kokias pareigas uzima teveliai ir kaip daznai i mokykla su kysiuku ateina. Ta visi zino. Uz tai labai nenori, kad Lietuvoje egzistuotu GIMNAZIJA BE KORUPCIJOS. Panasu, kad vykdoma speciali , uzsakyta Gimnazijos Idealu sugriovimo programa. Be Idealu, Gimnazija bus ne Gimnazija. Gerbiamas Direktoriau, Jus sukurete Stebukla ir mokiniai sirdyse pastate Jums dekingumo paminklus. Kokia Laime , kad ir man teko pajusti ta nuostabia GIMNAZIJOS atmosfera,kai mokesi mano vaikas. ACIU JUMS uz ta NUOSTABU GIMNAZIJOS LAIKA!

Rasa, 2015-03-19 14:37:15

Ne tokia jau aš ir plepi…- kažko pagalvojau 🙂

Andrius, 2015-03-19 15:12:44

Rasai: bravo!

Kaip sakė B. B.: “dairausi aplinkui, stebiu žmones, klausau jų…”.

Matot, kiek kartais daug gali pamatyti kai tiesiog stebi aplinkinius. 🙂

Stebėtoja, 2015-03-19 16:57:17

B.Burgi, Jūs didžiuojatės , kad sukūrėte tokią gimnaziją, didžiuojatės savo vaikais, jų pasiekimais savo namais su baseinu ir aišku, savo mylimais anūkėliais, o rašote: “Dabar, deja, yra panašiai… Didžiuojasi savimi dažniausiai menkystos.”

Burgis, 2015-03-19 17:40:44

Stebėtojai: ar Jūs skiriate sąvokas „didžiuotis“ ir „džiaugtis, gėrėtis“? Aš skiriu…

Stebėtoja, 2015-03-19 18:16:56

Didžiuotis galime tuo, kuo norime, bet kokiu laiku ir amžinai: vakar diena, vaikais, protėviais, tėvais, tėvyne , darbais, pasiekimais ir t.t. O džiaugtis ar gėrėtis, tik šia akimirka ar momentu. Ryte džiaugiesi, o vakare nežinai kas bus, gal ir paverksi ar atvirkščiai. Šiandieną gėrėjomės puikia , saulėta diena, o ryt, to gali tokios dienos ir nebūti. Pasigėrėjome pasidžiaugiame, bet nesididžiuojame.

qwerty, 2015-03-19 18:34:24

Kaip supratau iš alumnių atsiliepimų, tai mokyklos direktorius visus dešimtmečius su vaikais, mokiniais ne dirbo, o džiaugėsi bendravimu žaidimu, stengėsi, kad vaikams būtų ir naudinga, ir įdomu. Na, kaip dabar su anūkėm. Išvada mokyklai liūdna- tokio gero vadovo tikėtina jau niekada nebus.Ateis aukščiausios klasės vadybininkas…

ready, 2015-03-19 18:50:46

Aukščiausios klasės vadybininko šiai mokyklai ir reikia. Tik net jo turbūt nebus.

qwerty, 2015-03-19 18:59:30

ready, B.Burgis? Kas jis buvo?

ready, 2015-03-19 19:02:42

Kas jūs esate, Bronislovai Burgi? Nedrįstu vertinti.

qwerty, 2015-03-19 19:03:32

Bet kuriuo atveju pasitvirtino tiesa, kad valdžia, nepakeičiamumas tvirkina, o absoliuti valdžia, absoliutus nepakeičiamumas, juo labiau…Turiu galvoje, kad dabar vykstantis absurdas su teismais, kaltinimais yra to logiyka išdava, pasekmė…

qwerty, 2015-03-19 19:34:21

Kita vertus, ar gali tvirkinti nepakeičiamumas savo vaikams, anukėliams savo gimnazistams? Ar tai valdžia? Būti jiems nepakeičiamu? Aišku, kad ne. Viskas nėra taip paprasta, kaip atrodo, pasiskačius protingų minčių apie valdžią, tvirkinimą beigi nepakeičiamumą…

Paulius, 2015-03-19 19:52:22

Seniai stebiu šią svetainę, tai, ką rašo jos šeimininkas, kokie žmonės čia užsuka, ką po savęs palieka. Būdavo, kyla noras kažką parašyti, bet paskui pagalvoju – geriau aš pabūsiu stebėtoju, pasimėgausiu. Tačiau pastarųjų įvykių sūkuryje nutariau daugiau nebūti nuošaly. O prabilti paskatino kai kurių komentatorių įkyrus tam tikrų minčių prikišinėjimas, klausimai šeimininkui su negrabiai užslėptomis provokacijomis, kvailokos priekabės ir dar kai kas. Klausimas jums, interneto šiukšlynėliautojai – koks jūsų tikslas? Kam jūs gyvenate?

Aš nesu dabartinis ar buvęs gimnazistas, tiesiog teko garbė turėti tam tikrų reikalų (darbinių ir ne tik) su Gerb. B. Burgiu. Todėl galiu iš šiek tiek didesnio atstumo pažvelgti į gerbiamą Bronislovą ir jo santykius su kitais.

Žaviuosi jo bendravimo talentu, iškalba ir betarpišku draugiškumu, kurį teko tiek patirti pačiam, tiek pamatyti iš šalies.

Mums (man ir mano žmonai), išeinantiems iš universiteto į darbinę veiklą, Burgio patarimai ir pagalba buvo tiesiog neįkainojami. Amžinai būsime Jums už tai dėkingi.

Visa tai, kas dabar vyksta viešoje erdvėje, mano nuomone yra tikra, vienpusė šmeižto kampanija. Norėčiau pamatyti, išgirsti (žinau, kad tai neįmanoma, visi “galai” tikriausiai gudriai paslėpti), kaip elgėsi, ką kalbėjo ir antroji šios istorijos pusė. Vien faktas, kad nusižengusi iš anksto žinomoms taisyklėms, ėjo pasiruošusi provokuoti, įrašinėti, kovoti už savo netiesą, griauti gimazijos vertybes, labai daug pasako. Ir labai tikiuosi, kad jei ne šios, tai bent aukštesnės instancijos teisme į tai privalo būti atsižvelgta…

Vis tik, grįžtant prie vietinių reikalų, man šiek tiek apmaudu, kad šioje svetainėje atsiranda vienas kitas “trolis” ir vis “trolina”, užimdamas vietą be jokios “pridėtinės vertės”. Na, bet gal ir tokia gyvybės forma yra reikalinga šiam pasauliui. Tegul gyvena savo neįdomų gyvenimą.

O Jums, gerbiamas Bronislovai, noriu iš visos širdies palinkėti sveikatos ir stiprybės! Linkiu – patirkite tokią Jums draugiškų žmonių šilumą, kad ji visiškai nustelbtų visas tas neigiamas energijas!

Burgis, 2015-03-19 20:04:49

ready: va, pagaliau esminis klausimas – kas aš esu? „Kas jūs, daktare Zorge?“ Yra tokia knyga apie trigubą šnipą…

*

Kol kas pasakysiu tik tiek: aš niekam nieko blogo nepadariau!

qwerty, 2015-03-19 20:09:29

Pauliau, šio tinklapio nuolatiniai komentatoriai nėra interneto šiukšlynėliautojai. Nei vieno nėra. Aš taip pat seniai stebiu šią svetainę.

ready, 2015-03-19 20:57:41

Tikiuosi, kad kol kas.

qwerty, 2015-03-19 22:27:33

Kad ir ką emocijoje pasakė tai merginai gimnazijos direktorius, kad ir ką jis jai kalbėjo, aiškino beigi bandė pasakyti, kad ir sistemingai (t.y.nuolat), bet baudžiamoji byla, tampymas po teismus, viešas rodymas, rašymas kiek nelaisvės metų gaus, yra už sveiko proto ribų

Rasa, 2015-03-19 22:51:11

Qwerčiui: jau taip tau norisi ištraukti dar kokios nors informacijos, nors pasiusk… 🙂 Labai nori pasikalbėt ir papletkint? 🙂 Nori ginčų ir diskusijų? Manau, kad nepažindamas gimnazijos ir Direktoriaus, vis vien neperprasi esmės. Manau, kad išties šitas konfliktas nepakeitė nei vieno žmogaus nuomonės apie Direktorių. Kas jo nemėgo, tie dabar džiūgauna ir trina rankomis, kas mėgo, žavėjosi ar suprato, mato viso šito reikalo absurdiškumą ir toliau mėgsta jį, žavisi ir supranta.

O jei nori daug daug šūdmaliavimo, aistrų, tai to pilna laikraščiuose, net feisbuke, kam visa tai perkelt ir į čia? 🙂

qwerty, 2015-03-19 23:03:42

Rasa apie ką tu čia?

Rasa, 2015-03-19 23:05:43

Qwečiui: Nu, sakau, saulės užtemimas rytoj! Žiūrėsi? 😉

Aš tai neturiu tamsaus filtro… 🙂

qwerty, 2015-03-19 23:10:09

Tokia svetima pasirodei paskutiniu komentaru, tokia nesuprantanti manęs…

qwerty, 2015-03-19 23:12:32

Bet viskas gerai.Aš moku viską suprasti)

Rasa, 2015-03-19 23:20:07

Qwerčiui: na ir ką gi tu moki suprasti?

qwerty, 2015-03-19 23:35:50

kitą žmogų

Rasa, 2015-03-19 23:52:18

Qwerčiui: tiek to, Qwerčiau tu 😉 Atsiprašau, jei pasirodžiau tau labai jau “svetima” 🙂 Šiaip ar taip, geras tu žmogus, manau. Nesakysiu “špyga taukuota” 🙂 O aš tai ką, aš ir esu svetima, jeigu ką 🙂 Einam miegelio. Rytas už vakarą protingesnis…

petras, 2015-03-20 08:34:32

O man Rasa pvz. ši situacija neatrodo absurdiška, jeigu ją vertinti mūsų valstybės rėmuose.

va jeigu teisėjas tarkim priimtų nuosprendį prieštaraujantį įstatymams, tada būtų absurdiška situacija. tad reiktų palaukti rezultato prieš skelbiant įvertinimą situacijos 🙂 kaip pvz. juk mokykloje mokytojas nevertina moksleivio darbo, kurį jis tik įpusėjo ar tik sąlygas užsirašė 😉

Rasa, 2015-03-20 09:41:20

Petriukui: 🙂 vertink tu ką nori ir kaip tik nori. Pakalbėkim apskritai apie tai, kas yra vertinimas. Štai pav. Qwerčiui aš pasirodžiau “svetima”, kažkam aš atrodau “sava”, kažkas gali nuspręsti, kad aš bestuburis moliuskas, o dar kažkas- kad aš idiotė ar išmintinga. Laikraščiai gali parašyti, kad aš kokia iškrypėlė. Na ir? Kas iš to? Ar manai, kad aš tampu tokia, kaip kažkas mane įvertina? Juk ne. Aš esu aš. Ir tiek. O visi vertinimai tėra kitų požiūris ir kitų nuomonė. Gerai, kai žmogus apskritai bent turi savą tą nuomonę. Bent truputį suvokia apie ką kalba. Deja dažnas dar ir nusižiūri ją nuo ko nors. Nuo didelių “autoritetų”- nuo žiniasklaidos, teismo sprendimų, pletkų ir t.t. Ir mala mala liežuviais visiškai nesuvokdami realios situacijos. Man tai atrodo kvaila. Tiesiog per daug tuščių beprasmių kalbų 🙂 Turbūt keista tai girdėt iš tokios plepės, kaip aš, ar ne? 🙂

Stebėtoja, 2015-03-20 10:03:31

Rasa, tema apie puikybę, bet paskutiniame tavo komentare suskaičiavau net devynis tavo “Aš”.:)

O gal suklydau?:)

Rasa, 2015-03-20 10:12:31

Stebėtoja, aš suprantu, kad tu turi savotišką visko suvokimą. Todėl paaiškinu. Kai rašau apie save ir daug “aš”, taip darau ne todėl, kad esu pasikėlus į puikybę. Tai darau todėl, kad nieko neįžeisčiau. Nes jei rašyčiau apie kažką ir išvadinčiau jį moliusku ar dar kažkuo, žmogus gali vėl neteisingai suprasti. Todėl tiesiog paėmiau save kaip belenkokio žmogaus pavyzdį. Jei tau atrodo kitaip, tai jau tavo suvokimo problemos 🙂

Stebėtoja, 2015-03-20 10:32:17

Supratau:) Gražu:)- “tai jau tavo suvokimo problemos :)” Ir aišku, kad taip parašei, kad nieko neįžeistum.:)

Pradedu suvokti.:))

petras, 2015-03-20 10:39:13

O jūs Rasa galėtumėte argumentuoti, kodėl “šitas reikalas” yra absurdiškas ?:)

Rasa, 2015-03-20 10:48:45

Petriukui: galėčiau.

petras, 2015-03-20 10:58:42

Tai gal parašykit, labai įdomu. Vis tiek jau užteršėm eterį 🙂

Rasa, 2015-03-20 11:30:58

Nežadu to rašyti internete, Petriuk.

petras, 2015-03-20 11:41:53

Tai jūs nerašykit konkrečiu atveju, bet apskritai. galit rašyt apie kokį neegzistuojantį (susigalvotą) draugą apie kitą panašią situaciją ir pan. na, kad neižeist nieko ir t.t. manau sugalvotumėt, kaip apeit asmeniškumus. nes dabar atrodo, kad argumentų neturit tiesiog 🙂

Rasa, 2015-03-20 11:56:58

Petriuk: suprantu, kad taip gali atrodyti. Tegul ir atrodo, jei tau taip atrodo. O “apskritai” neišeis. Kai kalbu apie labai rimtus konkrečius dalykus, aš paprastai kalbu kitaip. Ne “švelniai romantiškai”, kokia čia mane kai kas laikote :). “Apskritai” aš jau parašiau anksčiau- “Manau, kad nepažindamas gimnazijos ir Direktoriaus, vis vien neperprasi esmės” 🙂

petras, 2015-03-20 13:14:09

Aš gi jūsų neklausiu apie direktorių ar apie gimnaziją, aš klausiu, kuom ši istorija yra absurdiška 🙂 nes mano manymu tai eilinė byla, kokių pilna mūsų teisinėje sistemoje. gal mes abu absurdo reikšmę ne taip suprantam ir nesusikalbam ?:)

p.s. aš prie jūsų nekimbu, tiesiog neturiu ką veikt duotuoju momentu, tai bandau palaikyt diskusiją 🙂

Stebėtoja, 2015-03-20 17:03:33

Petrai, gimnazija nėra eilinė, mokiniai surinkti geriausi, mokytojai taip pat ir B.Burgis, subūręs tokį kolektyvą, ir atidavęs 25 gyvenimo metus tokiam darbui nėra eilinis. Todėl byla ne eilinė. Ji ir sulaukė didžiulio visuomenės dėmesio. Vieni smerkia, kiti gina, treti stebisi. Sebėti galima:), bet stebėtis nepatariu, nes esu patyrusi ir pati ar savo artimų ar pažįstamų rate, kad kai nusistebi (pvz; kaip taip gali būti??!!), tai labai greitai pats atsiduri tokioje situacijoje, kad nežinai kur lysti. O kad pritraukia čia daug žmonių, tai ne pletkelių rinkti, o kaip manau norintys sužinoti tiesą iš pirmų lūpų. Todėl irgi negalima labai smerkti tokių žmonių.