Quinquatrigintillion

Parašiau apie politiką („Turexit“). Žinau, kad jums neįdomu: Гром не грянет, мужик не перекрестится…

Tai iškart parašysiu ir apie vaikus. Buvau žadėjęs („Padėkite vaikui…“). Tema apie vaikus jums negali būti nesvarbi, bet anąkart daugelis nesuprato, kodėl aš nerimauju dėl vaiko, kuris nori suskaičiuoti iki gugolo ir daugiau. Paaiškinsiu.

***

Grubiai sakant, tai yra maniakinė psichozė. Švelniau sakant, tai vaiko būsena – iš didelio rašto išėjo už krašto. Ir kas čia blogo? Apsidairykite – ar jūs nematote nelaimingų vaikų? Arba vaikų, kurie eina keliu, vedančiu į nelaimingą gyvenimą, į atstumtųjų gyvenimą?

Kasmet 2-3 tokia moksleiviai būdavo ir Gimnazijoje… Tiesa, jie būdavo šiek tiek kitokie, nes vis tik atranka į Gimnaziją filtruodavo. Supaprastintai aš vadindavau juos autistais. Tai jokiu būdu ne pažeminimas! Perskaitykite Marko Haddono knygą „Tas keistas nutikimas šuniui naktį“. Tie, mano autistai, dažnokai būdavo mokslo pažibos. Bet aš vis tiek nerimaudavau dėl jų, nes jie buvo kitokie…

***

Apie kokius vaikus kalbu?

Vieni yra intravertai, kiti yra ekstravertai.

Intravertas maniakiškai įsikimba į vieną ar kelias idėjas ir tampa jų vergu. Gal jis rašo eilėraščius, nors jie nė nepanašūs į eilėraščius? Gal jis kuria grandiozinę kompiuterio programą? Gal jis bando išrasti amžinąjį variklį? Gal jis maniakiškai žaidžia kokį nors žaidimą (nebūtinai kompiuterinį)? Gal jis piešia grafičius? Gal jis kuria savo itin keistą išvaizdą, tobulina keistas manieras? Gal jis kažką itin keisto kolekcionuoja? Gal jis bando iškrypėlišką seksualinį gyvenimą (vakarykštis filmas per TV „Kraujo broliai“…)?

Jūs apsidairykite ir pamatykite!

*

Ekstravertas irgi maniakiškai įsikimba į vieną ar kelias idėjas ir tampa jų vergu. Gal jis veržiasi į sceną? Gal jis klasėje visada apie viską nori pasakyti? Gal jis viešai kvailioja, kad tik visi jį matytų? Nebevardinsiu – jūs apsidairykite ir pamatykite! Beje, ekstravertus dažnokai skatina susirekšminusios mamytės, besigėrinčios savo aukseliu, gražuoliuku, šaunuoliuku…

***

Ir vieni, ir kiti dažniausiai tampa pašaipų arba net patyčių subjektais. Ir vieni, ir kiti dažniausiai peržengia ribą ir jų gyvenimas tampa nepakenčiamas jiems patiems ir/arba aplinkiniams. Intravertai visiškai užsidaro savo kiautuose, nutolsta nuo žmonių, nuo pasaulio. Ekstravertai dažnai griebiasi rūkalų, alkoholio, sekso, narkotikų… Jūs skaitote komentarus žiniatinklyje? Jūs juos matote, atpažįstate?

***

Ką daryti?

Matyk juos.

Neišduok jų.

Padėk jiems.

Būk su jais.

Būk jiems patikimas.

Nebūk jiems abejingas.

Parodyk jiems gyvenimo įvairovę.

Atsakymai

Juozas P., 2016-07-29 22:31:09

Geras – kaip visada – tekstas. Tik pavadinimas – gluminantis toks, ne kožnam pabažnam, vienžo, ne runk… nors “kuris nori suskaičiuoti iki gugolo ir daugiau” …

Tai kažkoks protu nesuvokiamas skaičius? Prieš kurį man žinomas, bet irgi nesuvokiamas milijardas (tiek sekundžių tai 32 metai!) juokingai mažas…

Autorius prieš mus pasipuikuoti norėjo? Gal ne.

Tiek yra (buvo ir dar bus) skirtingų asmenybių?!

Akivaizdu – MAN problemos su teksto PAVADINIMO suvokimu…

Rūta, 2016-07-30 07:33:15

Oi, Juozai, Juozai, skaityti reikia viską :). Istorija buvo aprašyta anksčiau, keiksmažodis pavadinime – abu tekstus susiejantis žodis, ankstesniame tekste daug tokių panašių buvo – ką ten skaitysi pastraipą keistažodžių, juolab, ką ten juos atsiminsi. Daugumą pirmą kartą girdėjau, suvokti, kas per daiktas net nebandžiau :)))

Bet šis autoriaus pasisakymas buvo tas, kuris man asmeniškai iš visų čia skaitytų širdin ir galvon smigo giliausiai. Pagarba autoriui. Dar kartą supratau, kad šiam žmogui patikėti savo vaikus galima be jokios menkiausios nerimo bangelės. MOKYTOJAS ne iš vienos didžiosios raidės, o iš visų. Gyvenimo mokytojas.

Pirminio teksto nesupratau ir aš. Paskui supratau, kodėl nesupratau. Nes nesigilinau – programuoja, tegu sau programuoja, įgūdžius tobulina, gi ne bukus pokemonus gaudo ir ne varnas šaudo. Jei varnas šaudytų – įsikiščiau (varnų būtų gaila). Ir tik po gero pusdienio “daėjo” – juk nieko jis ten netobulėja, iki begalybės sukasi kaip voverė tame pačiame rate, kartodamas tą patį ciklą, tam kad pasiektų blizgaus muilo burbulo rezultatą.

Paskui galvojau, kas iš tokių išauga? Ir visgi ko gero asmenybės, kurios pasiekia daug…

Net nežinau ką daryčiau, jeigu tai būtų mano vaikas. Prisimenu, kaip vos nenualpau, pamačius kaip maniškis šokinėja iš antro aukšto balkono, ore verčiasi per galvą ir kojom nusileidžia ant betonuoto grindinio. Ir visą šitą filmuoja. Kaip liuoksi kaip kengūra per sustatytus automobilius, kaip šokinėja su riedlente, pamačiau jau filmukus sukurtus. Buvo mestos visos įmanomos pajėgos ir šitą mes sustabdėm (gal sunaikinau būsimą režisierių, bet tfu tfu liko sveika galva). Bet jeigu būtų programavęs, kad ir maniakiškai, net jeigu būtų monotonišką milijono burbuliukų sprogdinimo programą kūręs, ko gero būčiau tik apsidžiaugus ir skatinusi. Ir dabar nežinau, teisi būčiau buvus, ar neteisi :).

Burgis, 2016-07-30 08:25:17

Rūtai: 100 balų! Ačiū! O, kad visi taip suprastų, kaip Jūs!

Rasa, 2016-07-30 09:58:42

Rūtai: aš suprantu jus kaip mamą, bet…

Ar jūsų sūnus atrado kitą pomėgį, kuris jį taip džiugintų? 🙂 Gal tiesiog reikėjo jo tam skiriamą energiją nukreipti tinkamesne kryptimi?

Nežinau ar norėjimas turėti “patogų” ir “saugų” vaiką yra geriausia išeitis. Gaila, bet daugelis tėvų nori būtent to. Bet juk pagal statistiką vis tik daugiausia žmonių miršta lovoje 😀 Taigi- gulėti pavojingiausia turbūt 😀

Kas gaunasi? Rūta, tik nepriimkit asmeniškai, aš apskritai svarstau 🙂 Taigi, kas gaunasi. Vienas iš variantų- vaikas palaužiamas ir tampa “normaliu”, bet mažiau “gyvu”. Antras- jis susiranda kitą pomėgį. Trečias- jis išmoksta geriau slapstytis ir tėvai apie jo darbus sužino arba nesužino tik jam jau būnant brandžiame amžiuje 🙂 Nes jis ima anksti suvokti, kad jei tėvai nori jį matyti gerutį, tegul mato ir nesinervina, bet jis turi teisę į asmeninį gyvenimą ir asmeninius norus. P. Burgis irgi turėtų tai suprasti- po kiek laiko jis sužinojo, kad sūnus turi belenkokį motociklą? 🙂

Žinoma aš čia ne apie autistus kalbu. Iš kurių tinkamai nukreipus kartais išauga tikri genijai. Ir ne apie intravertus su ekstravertais. Beje, gal klystu, bet juk mes visiškai visi esam arba tie intravertai arba anie ekstravertai 🙂 Tiesiog toks “sudėjimas” 🙂

Juozas P., 2016-07-30 10:37:21

Rūta, “keiksmažodis pavadinime –” ???

Ištarti šio tikrai sunkaus žodžio nė nebandžiau.

Tekstą, prieš parašydamas, kad geras perskaičiau. Ne vieną kart, beje.

SOS! Paaiškinkite kas nors susimildami 🙂

Burgis, 2016-07-30 10:59:21

Juozui P: Jūs būtinai turite dar kartą perskaityti temą „Padėkite vaikui…“. Nes kitaip Jums negalėsiu padėti…

Rūta, 2016-07-30 10:59:51

Direktoriau, ačiū!

Rasa, tą ir padarėm – jis per kelis artimiausius metus buvo nuvežtas į visus europinius pramogų-atrakcionų parkus, ėjo čiuožinėti ant ledo, šokinėti ant batutų, šiaip į sporto klubą ir t.t., bet į tokias vietas, kur nelaimingo atsitikimo rizika yra pamatuota ir protinga. Buvo suorganizuoti susitikimai su žmonėmis, kurie supranta tokių triukų poveikį sveikatai ir traumų riziką, buvo prašyta visų autoritetingų artimųjų pakalbėti apie tai. Tam kartui praėjo. Ir paskui tą adrenalino poreikį vis tiek konvertavo į mano akim neatsargų vairavimą. Čia jau nieko negaliu padaryti, nes už rankos nevedžioju, tai savarankiškas dirbantis ir besimokantis jaunas žmogus. Kol kas galim tik nepirkti galingo automobilio, bet ateis laikas ir jis ateis greitai – pats nusipirks tokį, kokio norės. Deja. Užauginau ekstremalių pojūčių mėgėją. Jeigu pasiseks – laimingai subręs. Jeigu nepasiseks – vadinasi turiu pavydėti programų rašytojo tėvams.

Juozai, aš beviltiška aiškintoja, antrą kartą nebandysiu, ta tema pasakiau viską, ką norėjau pasakyti.

Rasa, 2016-07-30 11:57:08

Rūtai: Šaunuolė 🙂 Tikiu, kad labai sūnų šaunų turit 🙂

Rasa, 2016-07-30 11:59:31

Oi, netyčia žodžius sukeičiau 😛 Labai Šaunų, ne labai Sūnų 🙂 Nu žodžiu, turbūt Sūnus- Šaunus 😀 Bėgu dirbt 😉

Jūratė, 2016-07-30 13:16:01

Kaip supratote, kad laikas išsikraustyti iš tėvų namų? Ir koks buvo Jūsų, mielieji, amžius?

Burgis, 2016-07-30 13:18:58

Jūratei: mano variantas banalus – išvažiavau iš Drukių vienkiemio į Kauną studijuoti. Ir išvažiavau…

Violeta, 2016-07-30 15:33:38

Rūta,

Rašote “…šokinėti ant batutų, šiaip į sporto klubą ir t.t., bet į tokias vietas, kur nelaimingo atsitikimo rizika yra pamatuota ir protinga…”

Kažkada kažkas pirmas ėmė šokinėti ant batutų, su parašiutais ir pan, kažkas pirmas skrido iš žemės į ten, kur nežinia, kažkas pirmas nėrė ten, kur nesimato. Po to buvo antras, trečias – jie buvo vienetai, darantys tai, kas nepamatuota, neapskaičiuota, statistikos dar nesuvesi.

Šiandien jau kosmoso turizmas yra realybė.

Violeta, 2016-07-30 15:45:31

O “į temą”

Visada yra vedantieji

Visada yra ir vedamieji

Dalis pirmųjų blaškosi vertybių atradime ar jų gausoje

Dalis antrųjų blaškosi pasirinkime ar paieškoje tų, paskui kuriuos eiti

Nusišypsokime – gal minėtiesiems trūksta Mokytojų, kuriais…

Arba tų mokytojų dar nesurado, bet suras, nes jų yra

Beje ar Ubi uber tibi tuber?

Rūta, 2016-07-30 16:20:43

Violeta – pasakysiu tiesiai šviesiai ir egoistiškai – manau, kad tiems žmonėms, kurie į kosmosą pirmi nėrė, buvo ne 13-14 metų. Jie buvo saugę, veiksnūs ir rizikavo tik savo gyvybe ir savo laisva valia. O vaiko gyvybė yra visai kas kita ir matyti, kaip tavo vaikas akivaizdžiai rizikuoja išsitėkšti galva į asfaltą tegu ir dėl pasaulinio atradimo (gal po to laiptų nebeliks ir visi likę šokinės salto iš balkonų :)))?), nors iš tikrųjų kaip liaudis sako, tik dėl pachazukos, sorry, bet ne man – aš turiu stiprų atsakomybės jausmą.

Užauga vaikai ir jų valia kaip jiems elgtis, gali tik patarti, o kol paaugliai – manau kartais turi būti parodytas kategoriškas požiūris į netinkamus užsiėmimus.

Kitas autistas. Jūsų pasaulėžiūrai praplėsti, 2016-07-30 17:42:04

Nežinau ar šis komentaras praeis cenzūrą. Kitokia nuomonė dažnai negalima. Žmogus pasidomėjo ar gerb. Burgis matematikas susidūrė su tais skaičiais, jei susidūrė tai žinos. Tokia programą galiu sukurti per 15 min., jūs vedate diskusijas jau kelinta diena.

Programa panaudojama informatikos darbo pristatyme, originalu, lengva su trumpa B. Burgio konsultacija. Užteko pasakyti lietuvišką pavadinimą. Lietuva vertimo neturi, o išgirdę anglišką pavadinimą moterys puolė į isterijas, matematinį terminą dėl neišprusimo įvardino kaip keiksmažodį. Konsultacija neįvyko, maža bėda.

Random, 2016-07-30 17:58:04

Rūta, sakote netinkamus užsiėmimus. Bet čia tik jūsų nuožiūra netinkamus.

O va kai “užaugs”, tai gal jau ir per vėlu bus kažką siekt pačio vaiko nuožiūra, grįžus prie tų pačių užsiėmimų?

Kiti tėvai bijo vandens ir vaikams neleidžia nė pro kur artintis šalia vandens. Bet juk tada neturėtume Rūtos, kuria dabar visi džiaugiasi.

Į temą:

Norėjau rašyt ankstesnėj temoj, bet neprisiruošiau. Tam vaikui nereikia pagalbos. Tam vaikui reikia nuoširdaus paaiškinimo kodėl tai yra netikslinga, ir kaip save pagauti už ausies dar neužsiciklinus prie to paties, kaip pasitikrinti progresą. Vieni tokius įgūdžius turi natūraliai, o kitiems reikia šiek tiek parodyti kelią, kad ne visada kiekybė atitinka kokybę.

Realiai, kad atliktų tokią užduotį ir iš jos pasiimtų viską, ką gali išmokt – jam užtektų ir iki milijono ar milijardo. Toliau – bereikalingas rankų darbas, nes tai nepasunkina užduoties. Taip pat jau tai yra padaryta, tad tai ir netikslinga. Juk net ir skaičiuotuvą mokantis programuoti reiktų padaryti gan paprastą, o ne tokį, kuris prigrūstas sudėtingiausių formulių. Jau geriau olimpiadinius uždavinius paspręst 🙂

Burgis, 2016-07-30 18:08:24

Kitam…: ačiū už komentarą! Bet paklausykite manęs, paklausykite! Noriu Jums tik gero. Kiti pro Jus praeina nesustoję, pastebėjote? Visada paklauskite savęs – gal yra prasmingesnių dalykų?

Kitas autistas, 2016-07-30 18:22:50

Mielai paklausysiu. Tai pastebėjau.

Gal tas žmogus neranda kito užsiėmimo. Vakar buvau Jūros šventėje Klaipėdoje. Pamatęs Tik jaunus lieknus su akinukais vaikinus su tėvais prisiminiau Jūsų komentarą. Jie turetų būti su draugas, o ne vilkti tėvams iš paskos. Apkūnios merginos taip pat vienos.

Gal priežastis išvaizda ? Jei draugai nepriima dėl išvaizdos, belieka programuoti, veikti kažką ? Jei olimpiadinių uždavinių per vasarą išsprendė šimtą, dabar dar ir programą kuria ? Pastatykime save į to žmogaus vietą.

Kalbu ne apie save. Aš neprogramuoju be tikslo. Bet žmonės manęs dažnai nesupranta. Matematinių terminų vadinimas keiksmažodžiais mane piktina. Gal lituanistines vingrybes fizikai irgi vadina nesąmonėmis. Kur ta moterų tolerancija ? Pirma tolerancija, pagalba paskui.

Ar tie Jūsų autistai skirdavosi išvaizda ?

Kaip žiniai sąmoningai ar nesąmoningai žmonės visaip atsirenka draugus.

attente, 2016-07-30 22:00:26

Kitam…: o kas blogo sudalyvaut Jūros šventėj su tėvais vietoj draugų? Va šiuo metu važiuoju traukiniu po dviejų savaičių atostogų su tėvais ir nieko tame blogo, priešingai. Kai matau tėvus kartą-du per metus, kažkaip labai geros atostogos gaunasi. Jau daugiau nei 10 metų kasmet – ir tada, kai gyvenau su tėvais, ir dabar. Draugų kiekiu nesiskundžiu.

O apkūnios merginos labai dažnai turi daug draugų. Nereikia daryti greitų išvadų.

Tariamai Autistas, 2016-07-31 03:51:23

Sias isvadas daro psichologai remdamiesi apklausomis. O jus remiates savo patirtimi. Jus del saves esate teisi, bet del kitu ne.

Burgis, 2016-07-31 08:28:35

attente: visada pasakai labai protingai!

pokstininkas, 2016-07-31 14:01:53

Na va, pagyrų sulaukė tik merginos, nors tema apie autistus. O autistas taip pat sneka protingai, bet jo nieks negiria, taip ir grimsta jie į kitų akimis nesuprantamą pasaulį, nes šis pasaulis jų nepriima. Patarimas išmokti šnekėti banalybes, bet kaip tai padaryti? Jei matai, kad kiti klysta neišsiduoti ir neparodyti, kad jie neteisūs ;)) Per daug nesiginčyti su merginomis, būti džentelmenu ? Duokime daugiau praktinių bendravimo patarimų.. 🙂

Burgis, 2016-07-31 15:25:59

pokstininkui: šaunuolis! Po dienos kitos parašysiu praktinių patarimų.

Galbūt Autistas, 2016-07-31 19:08:43

Jūs rašėte: “Kiti pro Jus praeina nesustoję, pastebėjote?” Taip. Lygiai kaip ir dabar.

Po mano komentarų visad stoja tyla, ar delfi ar facebook ar kitur. Ir čia diskusija nutruko. Kodėl ? Ar kažką neteisingo pasakiau, rodos ne. Tiesiog žmonės neturi man ką atsakyti į per daug rimtus atsakymus ? Gal Jūs iš patirties žinote geriau, ar manote kitaip ?

Kur čia šuo pakastas ? Ne aš pabėgau, o visi diskusijos dalyviai išsilakstė. Šiuo autistas vejasi, bendrauja, nesišalina, o beveik visi nebeturi žodžių, jei niekas nešnekės vėl teks eis programuoti niekus:))

Burgis, 2016-07-31 19:54:37

Galbūt autistui: Ramiai. Neskubėkite. Dabar sekmadienis, tik Jūs, aš ir dar vienas kitas keistuolis nenueina nuo kompiuterio…

Kita vertus – o ką Jūs dar norite išgirsti, perskaityti? Aš parašiau… Išeikite į miestą, nusišypsokite panelėms. Suvalgykite ledų. Paskaitykite detektyvą. Pasikvieskite draugą (draugę?) į kiną. Pagulėkite pliaže. Nusipirkite uogų, pomidorų, agurkų. Suvalgykite du agurkus su medumi…

*

Gyvenimas gražus ir įvairus!

Autistas, 2016-07-31 20:11:28

Ačiū, tuos dalykus bandau, du vakarus ir naktis iš eilės buvau Jūros šventėje. Norėčiau išgirsti sužinoti, kodėl šeštadienį 13 komentarų – diskusija virte virė ir tų keistuolių netrūko nors ir savaitgalis buvo lygiai kaip ir dabar, bet po mano komentaro viskas baigėsi. Galiu save raminti, kad sekmadienis, bet kalbu iš praktikos, man tai 101 kartas ir tikrai ne visad sekmadieniais taip būna, neskaitant kuri savaitės diena.

Turbūt psichologai galėtų labiau pakomentuoti, o mes tokie nesame.. Kažkas man yra pasakęs, neturi man ką atsakyti, nes yra paprastesnis žmogus, kiti nemėgsta kai yra protingesnių už juos kai cituoju: “vaidina teisuolį”.. 🙂

Raimonda, 2016-07-31 20:41:22

Aktuali jūsų tema ir man. Kaip tik mano penktokės mergaitė klasėje atsirado toks ekstravertas, kuris pastoviai komentuoja ką bepasakytų mokytojas, kabinėjas prie vaikų. Aišku kad per laiką tapo nemėgstamas mokytojų ir vaikų. O iš tiesų yra labai protingas ir geriausiai besimokantis vaikas.

Kalbėjausi su juo vienos išvykos metu, bendravo noriai ir, neįtikėtina, man jis labai patiko, jo pastabos ir komentarai. Protingas vaikis.

Bet bijau kad klasėje jam bus blogai, nes visi tik išgirdę jį pradeda negražiai tildyti. Iki patyčių vienas žingsnis.

Ką daryt, kaip padėt? Savo dukrai sakau, kad nekreiptų dėmesio, nereguotų perdėtai. Bet vaikai yra vaikai, reaguoja čia ir dabar…

Burgis, 2016-07-31 20:56:04

Raimondai: Jūs pasakėte teisingai – nereaguoti perdėtai! Vaikus reikia mokyti pamatyti tuos, kitokius, ir mokyti bendrauti su jais kitaip: atsargiau, ramiau.

Tariamai Autistas, 2016-07-31 21:03:03

Penkta klase dar nieko, pats ikarstis bus mazdaug 8 klaseje kai vaikai virsta paaugliais. Paaiskinti, kad jei nebusi toks kaip visi bus blogai:) Neturi buti tylus, neturi buti garsus. Per daug plonas ar storas irgi negerai. Tiesa jei vaikas nera moksliukas, jam issisokti galima, ant tokiu nepyksta, tokiu nedrystama tildyti – bijo, jie buna lyderiai. Na jei protingas gal supras. Parodyti youtube apie patycias, supazindinti su “ziauraus” pasaulio taisyklemis , gal jam pavyks apsimesti, suvaidinti – pritapti 🙂

Rasa, 2016-08-01 00:52:20

Kitam Galbūt Tariamai Autistui ☺Nemanau, kad geriausias bendravimo būdas- pritapti. Stengtis suprasti, pažinti, suvokti kitų elgesį yra gerai. O dėl prievartinio pritapimo… Aš mokiau savo vaikus visada kitaip: “nenorėk būti kaip kiti, norėk būti tokiu, kad kiti norėtų būti tokiu, kaip tu…” Na, pati tai supratau kokių 15-16-os. Ir nuo tada mano gyvenime daug kas pasikeitė ☺Bet blogiausia yra tai, kad daugelis paauglių anaiptol nesijaučia puikiais ir ypatingais, nors ir yra būtent tokie ☺

Tokie jau laikai, kad patyčios sunkiai išvengiamas dalykas. Nedings jos greit ir iš mokyklų, nes pažiūrėkim į mus, suaugusius. Tai atsinešta iš suaugusių pasaulio. Iš mūsų visų visuomenės sugedimo. Vaikai tik veidrodis atspindintis mus.

Virėjas, 2016-08-01 10:28:27

Alfa romeo – quadrifoglio …:))