Po visokių konferencijų, seminarų, kuriuose išklausau, pamatau gerų ir blogų pateikčių, prisimenu „Verslo pateikčių konkursus“, kuriuos rengdavome Gimnazijoje. Prisimenu ir savo pamokymus gimnazistams, kuriuos parašiau beveik prieš dešimtį metų…
O gal jie kai kam ( ne tik gimnazistams) praverstų ir šiandien?
Pasikartokime.
***
1. Nebūk rūstus, niūrus, liūdnas. Klausytojas (žiūrovas) nusipelnė tavo teigiamų emocijų.
2. Aiškiai pasakyk, kas tu, iš kur. Nors esi žvaigždė, nemanyk, kad visi tave pažįsta, žino, iš kurios tu bedrovės (mokyklos), iš kurio miesto.
3. Įžanga turi būti trumpa. Jau po 30 sekundžių visi turi suprasti pateikties esmę.
4. Tave turi girdėti! Mikrofonas padeda vienam iš penkių, kitiems – kenkia, nes dauguma nemoka mikrofonu naudotis. Be to, mikrofonai tam ir sukurti, kad blogai veiktų. Kalbėdamas į mikrofoną nesisukiok, nekeisk atstumo, pats klausyk ir stebėk klausytojų reakciją.
5. Kalba turi būti kaip upelio tėkmė. Turi būti lėtesnių ir greitesnių intarpų, turi būti vingių, bet visa tai turi būti sklandu, gaivu, patrauklu.
6. Nesakyk ir nerodyk to, kas savaime aišku. Pelnas, aišku, didėja, kokybė, aišku, gerėja, vadovai, aišku, puikūs, ryšiai, aišku, plečiasi…
7. Nerašyk juodai tamsiame fone arba baltai – šviesiame. Aiškiausiai matyti geltonos raidės tamsiai mėlyname fone arba tamsiai mėlynos raidės – geltoname fone.
8. Neskaityk to, kas parašyta skaidrėse! Patikėk, žiūrovai moka skaityti. Negaišk laiko „dubliui“, pasakok ką nors svarbaus, įdomaus, susijusiam su tuo, kas rodoma, parašyta.
9. Nerodyk daugiau, nei galima „praryti“. Jei tik 5-10 proc. skaidrės informacijos galima perskaityti, įsiminti, išmokti – išmesk tą skaidrę. Išimtis, jei skaidrėje yra tik dekoracijos (lentelės, grafikai, tekstai irgi gali būti tik dekoracijos) – ne informacija.
10. Pateik įdomybių, netikėtumų. Nanometras yra toks ilgis, kiek barzdos plaukas paauga per vieną sekundę. (Ačiū prof. R. Bansevičiui) Šito greitai nepamirši…
11. Turėk manevro galimybę. Seminaras užsitęsė, skaitytojai pervargo, tu pats nori valgyti – „prasuk“ keletą skaidrių greitai, nes tai buvai numatęs. Ilgiau laikyk tą skaidrę, kurios tema auditoriją sudomino, greitai „užversk“ tą, kuri į šią auditoriją „nepataikė“.
12. Neužversk žiūrovų menkniekiais. Vien karpant nagus, neįmanoma numesti svorio. (Ačiū A. Kulikauskui). Tai tau viskas atrodo reikšminga, auditorijai nesvarbu, kad būtent tiekimo skyriaus transporto padalinio viršininko pavaduotojas atsakingas už tinkamą atliekų sandėliavimą…
13. Pasirūpink skaidrių „konstantomis“. Keli žiūrovai gali ateiti pavėlavę, keli gali būti trumpam užmigę – gera, kai kiekvienu momentu kiekvienoje skaidrėje matyti, kas čia apie ką pasakoja, kiek skaidrių liko, kokie yra pateikties akcentai.
14. Ką dar, be kalbos ir skaidrių, gaus klausytojai? Parodysi kokį nors gaminį? Duosi paragauti? Visiems ar bent kai kuriems įteiksi (praloši?) po dovanėlę? Nepamiršk: geriau maža dovanėlė, negu didelis ačiū! Leisk žiūrovams pasimėgauti tavo elegantiška išvaizda, galbūt kokia uniforma, o gal tik „firminiu“ kaspinėliu, kepuraite, lazdele ir pan.
15. Išmok kurti geras diagramas. Trimate skrituline diagrama dažniausiai ne informuoji, o dezinformuoji. (Ačiū prof. S. Masiokui). Daugiau nei penki stulpeliai histogramoje (stulpelinėje diagramoje) mane varo į neviltį…
*
Kelią įveikia einantis. Ačiū einantiems!
*
Bronislovas Burgis, 2007
***
Vakar pirmąją vietą už pateiktį skyriau geriausiam šalies ekonomistui Nerijui Mačiuliui, kuris teisingai pasakė, kad ir po Gimnazijos mokosi, kad Lietuvoje mokymasis visą gyvenimą yra labai apleistas, kuris priminė Imanuelio Kanto mintį („dėstau vidutinybėms…“), kuris pabrėžė, kad Mokytoją reikia vertinti pagal tai, kiek pagerėja mokymosi rezultatai, kad draudimo įmoka turi būti apskaičiuota pagal tai, kaip vairuojate…
Atsakymai
kaimietė, 2016-09-23 20:16:34
Nuostabi nuotrauka ir žmonės joje.
Lina, 2016-09-23 21:03:00
ačiū už geros kalbos principus 🙂
aleksandras, 2016-09-24 08:48:09
Būtų nuostabu, kad advokatai kalbėtų teisme (pristatytų savo poziciją) taip, kaip čia pataria B.B.
Dėkui už puikų kalbėjimo pradžiamokslį
Elena, 2016-09-24 16:34:17
Po kiekvienu Jūsų punktu pasirašau, kiekvienam punktui pritariu. 10 balų. Reiktų visa tai paplatinti.
Šaunu.