Salomėjkė, salomėjkė…

*

Šiandien priešpiet (prisiminkite, kad priešpiet…) Vilniuje, Vilniaus gatvėje, tiesiai prieš S. Nėries gimnaziją kurį laiką savo automobilyje laukiau žmogaus. Stebėjau neįtikėtiną vaizdelį…

*

Po vieną, po du, pulkeliais gimnazistai pereina Vilniaus gatvę, neria į tarpuvartę. Už aukštos tvoros kyla tokie dūmų kamuoliai, kad atrodo, jog ten kažkas dega… Netrukus gimnazistai grįžta į savo mokyklą! Viena apykūnė mergina, matyt, nespėjo sutraukti, tai iki pat durų ėjo su cigarete burnoje…

*

Tokie prašmatnūs gimnazistai ir gimnazistės, taip madingai apsirengę, kai kurie auskaruoti, kai kurie tatuiruoti, bet tokie gražūs ir tokie… kvaili. Parūko ryte, parūko priešpiet… Ir net ne „dėl kompanijos“. Vienas pats nueina, parūko ir grįžta. Matematikos mokytis, istorijos mokytis, literatūros…

*

Kas jų tėvai? Visi aklieji kurčnebyliai? Vargšai žmonės, vargšai…

*

O kaip su tais sveiko gyvenimo būdo propaguotojais valdžioje? Nemato, nežino? Ar mano, kad penkiasdešimtmečiams retkarčiais išgerti taurę vyno yra labiau pavojinga, nei septyniolikmečiams kasdien traukti dūmą?

O kur tie mokytojai, kur direktorius? O ką apie tai mano ŠMM korifėjai?

*

O aš, kvailys, Pauliną Adžgauskaitę ir jos tėvus mokiau gyventi…

Atsakymai

Rostanas, 2018-02-28 22:01:55

Galbūt dabartinių mokyklų prioritetas yra krepšeliai, o ne vaikai.

Sakoma, kad žuvis pradeda pūti nuo galvos…

Random, 2018-02-28 23:02:11

Pro tuos rūkančius mokyklinukus mano kieme iš S. Nėries gimnazijos apie 10 ryto kiekvieną dieną praeinu… Nepastebėjau jūsų automobilio šiandien 🙂

Man taip pat kyla įvairios mintys. Lyg ir norisi užsukti į mokyklą, pasiteirauti, bet nežinau ar tai ką pakeistų. O ir merginos, kažkaip atstumiančios atrodo kai rūko.

Ir žinoma: tai ką nugirstu praeidamas – vajė vajė. Jeigu jie tik rūkytų…

petras, 2018-03-01 08:01:39

haha, tai čia visose mokyklose taip. dabar įstatymai neleidžia, bet anksčiau žinojau ne vieną mokyklą, kur “rūkomieji” buvo įkurti moksleiviams, kad su aplinkinių namų gyventojais nebūtų bėdų. beje, ne mažai mokyklų turėdavo ir rūkamuosius mokytojams, taip sakant geras pavyzdys moksleiviams.

na, dabar įstatymas draudžia rūkyti mokyklos teritorijoje bet kam. tai yra mokyklų kur labai griežtai prižiūri moksleivių judėjimą iš mokyklos pertraukų metu yra kur mažiau.

ir žmonės ne vargšai, tai kultūros ir tolerancijos reikalas. yra pasaulio vietų, kur ir 10metis rūkorius nesukelia labai didelės nuostabos.

taip kad, vieniems tas rūkymas gal ir problema, o kitiems visai ne.

juo labiau nei direktorius, nei vieni tėvai nieko nepakeis. turi visa visuomenė keistis. bet tokias tradicijas pakeisti, tai ohoho.

Giedrius, 2018-03-01 09:42:01

Petrui: Sakote, pakeisti tokias tradicijas, tai ohoho! Taip, tai sudėtinga, bet įmanoma. Svarbu tik apsispręsti galų gale, kas mums svarbiau: nauda iš tabako gaminių ir alkoholio pardavimo, ar mūsų visuomenės ir visos šalies gerovė.

REALI PROGRAMA.

Atbaidančioji dalis:

  1. Uždrausti visur ir bet kokią tabako gaminių ir alkoholio reklamą;

  2. Iš viešos erdvės, kiek tai įmanoma, išimti visus vaizdinius, kuriuose alkoholio vartojimas ir rūkymas siejami su kažkuo patraukliu ir viliojančiu;

  3. Valstybės biudžete neturi būti numatytas nei vienas centas iš alkoholio ir tabako gaminių pardavimo. Valstybė negali pelnytis iš savo piliečių savinaikos proceso;

  4. Alkoholio ir tabako gaminių pardavimo vietos turi būti atskirai ir sunkiai pasiekiamose bei retai apgyvendintose teritorijose: kur nors prie sąvartynų ir pan. Norint pasiekti tokias vietas, reikėtų dėti labai dideles pastangas: važiuoti, eiti pėsčiomis ir pan. Iš viso neturėtų būti gero privažiavimo ir automobilių parkavimo vietos šalia. Beje, jokių nuorodų šalia greitkelio, kad ten už 5 km yra alkoholio parduotuvė taip pat negali būti.

  5. Pardavimo vietos turi būti labai nepatrauklios, be jokių ryškių šviesų ir reklamos (išorėje ir viduje). Labai tiktų mūsų Generalinės prokuratūros pastato tipinis projektas: juodas kubas su kreivais langais. Na, žodžiu kažkas tokio iš absurdo fantazijų.

  6. Pardavėjais turi dirbti asmenys, kurie stipriai nukentėjo nuo alkoholikų ir rūkorių: gal sutuoktinis stipriai gėrė, o po to kumščių nevaldė ir pan. Žodžiu, visiškai nesuinteresuoti pardavimų didinimu asmenys. Jiems turėtų būti mokamas priedas prie algos, jeigu jie vis dėl to sugebėtų atkalbėti atvykusį pirkėją pirkti alkoholio ar cigarečių.

Gydančioji, skatinančioji bei auklėjamoji dalis:

  1. Propaguoti ir skelbti visur veiklas bei gyvenimo būdą be tabako ir alkoholio. Viešinti to atsisakiusių sėkmės istorijas;

  2. Įsteigti prieglaudas, kur galėtų gyventi ir būtų gydomi asmenys nuo alkoholizmo ar rūkymo;

  3. Įkurti viešąsias įstaigas ar tarybas, kurios rūpintųsi visuomenės doroviniu švietimu, aiškindami žalą nuo gėrimo ir rūkymo bei rodydami kitokį laisvalaikio praleidimo pavyzdį specialiai tam įrengtose skaityklose ir pokalbiams skirtose patalpose. Padėtų sergantiems užgėrimais apsigyventi prieglaudose (2p.); Šios abi įstaigos turėtų gauti nuolatinį finansavimą iš biudžeto;

Na, pradžiai tiek 🙂 O po to, reikėtų žiūrėti. Beje, yra sėkmingų istorinių panašios programos įgyvendinimo pavyzdžių.

Rasa, 2018-03-01 13:20:48

Kaip pokelis cigareciu kainuotu 25€, o butelys degtines -100 €, o nelegalus pardavinejimai butu stipriai baudziami ( tiek pardavejai, tiek pirkejai), sumazetu rukanciu moksleiviu, bei studentu skaicius.

Rasa, 2018-03-01 14:08:34

☺ “Senoji” Rasa susilaiko nekomentavus jeigu ką ☺ Painu, kai žmonės turi vienodus vardus ☺

Rūta, 2018-03-01 14:26:16

Nežinau, sutapimas ar ne, bet pastebėjimas. Prie vieno mano dažnokai lankomo namo tekdavo brautis per rūkančių moksleivių pulką. Dažnai. Aplinką paversdavo nuorūkų sąšlavynu. Atsirado ženkliukai, kad namo aplinka filmuojama. Prie aplinkinių namų tie ženkliukai taip pat atsirado. Na ir kameroms pozuojančių paauglių su cigaretėmis nemačiau. Bent jau tenai, kur anksčiau buvo jų mėgstamos vietos, jie nebesirenka.

Mykolas, 2018-03-01 15:01:23

aš manau reiktų apriboti galimybę rūkyti visose viešose vietose (t.y. visur). Padaryti tik tam skirtas specialias vietas. Nori (“reikia”) parūkyti ir pėdini kelis šimtus metrų ar kilometrą ir rūkai tarp “bendraminčių”.

Kita vertus niekas neis ir rūkys kaip rūkę visur. Esu matęs kaip parke yra ženklai, kad jame nerūkoma, o prie pat ženklo stovi ir traukia dūmą….

Rostanas, 2018-03-01 22:38:09

Aš prieš kontrolę. Mus kontroliuoja respublika, kontroliuoja darbdaviai, bendradarbiai, draugai, kaimynai ir taip toliau, tai dar betrūksta, kad kontroliuotų ir mokykla. Ar gali kada nors žmogus pabūti savimi? Ar gali jis eiti savo keliu, be taisyklių ir rėmų? Pirmiausia, kiekvienam draudėjui reikėtų pasižiūrėti į save ir užsidrausti sau ką nors. Jau ir taip vaikai yra prievartaujami mokyklose be teisės turėti savo nuomonę ar pasirinkimą. Mokykla turėtų mokyti, o ne auklėti. Mokykla turėtų paaiškinti vaikui visus rūkymo privalumus ir trūkumus, o sprendimą turėtų priimti pats vaikas. Manau, kad vaikas bręsta tada, kai pats priima gyvenimiškus sprendimus, o ne kai jis yra išprievartaujamas.

Dalius, 2018-03-02 16:12:00

Puikios idėjos. Apibendrinus siųskite Seimui, sveikatos ir švietimo ministerijoms.

Sokolovas, 2018-03-03 08:09:20

Rostanui :

Nepamirškime, jog supratimas atsilieka nuo vyk dymo. Iš pradžių vykdai (ir čia kontrolė būtina), tik po to pradedi suprasti, o ne atvirkščiai.

Sokolovas, 2018-03-03 08:17:35

Kažkada mokiniai bijodavo tokios lanksčios metalinės liniuotės mokytojo rankose…Bijojo, vykdė, ir…vėliau dėkodavo, kai ilgainiui supratimas ateidavo.

Dabar tai laikoma siaubu. Dabar, kai yra griaunama viskas, kas buvo kuriama per šimtmečius, tokie dalykai laikomi siaubu. Nes dabartinė 21 amžiaus visuomenė ,-robotų bei jų kūrėjų visuomenė, laiko save itin protinga.

Iš tikrųjų ji,-robotų, liberalizmo, “lygybės ir žmogaus teisių” (“gerą išsilavinimą visiems”) visuomenė yra itin kvaila. Apokaliptiškai kvaila.

Ir mes dar nusilenksime pro-protėviams mūsų. Ir pripažinsime- viskas, kas buvo sukurta gero bei išmintingo, buvo sukurta jų !

Sokolovas, 2018-03-03 08:22:22

Mykolui:

Pritariu. Aš pats mečiau rūkyt dėl to, kad rūkančius ėmė varyt iš kavinių į lietų, kai poilsiavietėse rūkantiems ėmė atsirast “būdos”.

Nenorėjau būt iš visur varomo “keturkojo” vietoje, tad ir mečiau rūkyt.

Supratimas atsilieka nuo vykdymo. Visuomenė supranta tik draudimų kalbą.

Rostanas, 2018-03-03 09:33:00

Sokolovui:

Pritariu tavo minčiai, kad supratimas ateina vėliau. Tai gal įmanoma tą supratimą kaip nors paankstinti be bausmių? Juk bausmė yra tarsi pačio Žmogaus, o ne poelgio paniekinimas, pažeminimas.

Dėl protėvių, tai gal jie buvo protingesni, nes nebuvo mokyklų. 🙂 Juk tada nebuvo tiek daug išgalvotų tekstų ir vaizdinių(TV). Tada žmonės neturėjo tų dirbtinių išgyvenimų. Seniau suaugę žmonės užsiiminėdavo suaugusių žmonių reikalais, ne kaip dabar, kad suaugę žmonės, o vis dar domisi žaidimais – krepšiniu, futbolu ir panašiai. Dabar žmonės nori būti amžinai jauni ir niekada nesuaugti ir nesubręsti.

Rostanas, 2018-03-03 09:53:19

Jei Burgis nesupyks, tai norėčiau šiaip, pamąstymui, pacituoti apie Dievą:

“Kiekvienas iš mūsų duos Dievui apyskaitą už save (Rom 14:12). Pirmieji mūsų tėvai, Adomas ir Ieva, buvo Jehovos Dievo sukurti su laisva valia. Nors žemesni už angelus, jie buvo protingi kūriniai, galintys daryti išmintingus sprendimus (Ps 8:5, 6). Tačiau ta Dievo duota laisvė nesuteikė žmonėms leidimo patiems spręsti, kas gera ir kas bloga. Adomas ir Ieva buvo atskaitingi savo Kūrėjui ir tas atskaitingumas perėjo visiems jų palikuonims.”

Šaltinis: knygutė Kasdien tyrinėti Raštus 1998, 26 puslapis.

skaitytojas, 2018-03-05 19:41:52

“Prestižinėje Vilniaus mokykloje užpultas antraklasis. Bendraamžių berniukas sumuštas taip, kad galiausiai teko vykti net į ligoninę…

Aptariamas įvykis nutiko trečiadienį, vasario 28–ąją. Berniukas apie bendraklasių smurto protrūkį, visų pirma, papasakojo mamai. Ši į policiją kreipėsi dėl to, kad mokykla, tikinama, nesiėmė jokių priemonių. Dėl Lietuvoje galiojančio Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo, DELFI negali atskleisti jokių vaiką identifikuoti galinčių detalių, tarp jų – ir mokyklos pavadinimo…”

https://www.delfi.lt/news/daily/education/prestizineje-sostines-mokykloje-smurto-protrukis-antrokai-uzpuole-bendraklasi.d?id=77338363

Negali atskleisti mokyklos pavadinimo? Gal dėl to,kad tai įvyko Vilniaus prestižinėje mokykloje?

Štai kitos mokyklos (ne Vilniuje) pavadinimas straipsnyje minimas:

“Žiaurus įvykis užfiksuotas vienoje iš Kauno mokyklų. Pirminiais duomenimis, mokyklos sargas užpuolė aštuntoką ir smogė jam lazda. Vaikas išvežtas į ligoninę……..

…..Smurto protrūkis Kauno T. Masiulio jaunimo mokykloje užfiksuotas antradienį….”

https://www.delfi.lt/news/daily/crime/smurtas-kauno-mokykloje-rubininkas-lazda-talze-astuntoka.d?id=69616518#

Toks įspūdis,kad galimai taikomi dvigubi informaciniai standartai. O gal taip saugomas “prestižinės” Vilniaus mokyklos prestižas?

petras, 2018-03-07 14:09:08

Rostanai, o jūs pats sugalvojot, kad suaugę turi užsiimti suaugusių žmonių reikalais (kas tai bebūtų) ar kažkas pasufleravo ?

Rostanas, 2018-03-07 21:24:31

Petrui:

Aš pats sugalvojau. Aš manau, kad yra negerai, kai žmogus yra suaugęs, o protas vis dar darželyje.

petras, 2018-03-08 17:56:13

O kame tas negerumas pasireiškia ? ir čia tam žmogui negerai ar visuomenei, valstybei ar dar kam ?

Rostanas, 2018-03-11 11:05:39

Visi dėl to nukenčia. Tų pavyzdžių yra daugybė. Nenoriu išsiplėsti, bet štai pavyzdys. Subrendęs žmogus arba negers, arba nesės už vairo. Nesubrendęs ir išgers, ir už vairo atsisės. Kitas pavyzdys – šimtadienis. Dvyliktokai jau turėtų būti subrendę, bet per šimtadienį kaip idiotai nuo pat ryto triukšmauja, gąsdina kūdikius ir naminius gyvūnus, dvyliktokai durniuoja su automobiliais tarsi būtų be atsakomybės. Kadangi mokykla suvaržo vaikystę, tai vaikystė nusikelia dvylikai metų į priekį.

Sokolovas, 2018-03-15 07:20:47

Šimtadieniai turi būti uždrausti. Ruošimasis jiems (daug savaičių, net mėnesių trunkančios repeticijos ir kt) labai trukdo dvyliktokams mokytis bei ruoštis egzaminams.

petras, 2018-03-15 12:15:02

Jeigu dvyliktokui trukdo tokie dalykai, tai jam tada reiktų į darželį, o ne mokyklą pabaiginėt.

Nors realiai man atrodo, kad labiausiai tai šimtadieniai trukdo tokiem žmonėm, kurie neturi ką veikt, kaip tik pykti ant pasaulio. Taip kad Sokolovai, mažiau pavydo ir pagiežos.

Random, 2018-03-17 02:09:03

Petrai, Sokolovas tiesiog nesupranta, kad yra žmonių ir su didesniu nei 90 iq, o tokie metodai jiems yra neveiksmingi, net žalingi.