Čia temos apie „Metų knygą“ tęsinys. Ir įvairiausių temų tęsinys… Nes amžinasis klausimas yra toks: kokia prasmę turi tai, ką mes dirbame, veikiame, kuo užsiimame? Koks santykis turi būti tarp darbo (beje, kas tai?) ir laisvalaikio (beje, kas tai?)? Koks santykis turi būti tarp konkretybės ir abstraktybės? Koks būties ir buities santykis?
*
-
Gimnazijos „Metų knyga“ yra man, abiturientams ir keliolikai ką nors ten paskelbusių moksleivių. Kitiems ji nesvarbi, neįdomi ir nereikalinga. Ar tikrai?
-
Užstalės tostai yra atgyvena. Jie įdomūs ir reikalingi tik juos sakantiems ir tuo besimėgaujantiems. Ar tikrai?
-
Piršlio korimas ir kiti ritualai vestuvėse yra atgyvena. Jie įdomūs ir reikšmingi nebent tuos ritualus atliekantiems, gal dar jaunavedžiams. Kitus tai erzina, bet vestuvėse protestuoti nepriimta…
-
Vėliavos, himnai, herbai, paradai, saliutai tai jau tikras šamanizmas, ideologinio poveikio priemonės, paklusnumo ir pagarbos valdžiai ugdymo priemonės. Šalin!
-
Bažnytinės apeigos gali patikti tik „įstrigusiems“ viduramžiuose, gali paveikti tik tamsuolius. Nenatūralu visa tai!
-
Romanus, eilėraščius, poemas, apsakymus žmonės rašo labiau sau, nei kitiems. Autoriai nori pasimėgauti savo išskirtinumu. Žiūrėkite, kaip jie „išsidirbinėja“!
-
Gėles, medelius, krūmelius savo kieme visi sodina ne sau – nori pasididžiuoti, pasigirti prieš kaimynus, praeivius.
-
Dauguma žvejų nemėgsta žuvienių, keptos žuvies. Jie valandų valandas kiurkso su meškere tik todėl, kad nori pasigirti pagavę tooookią žuvį!
-
B.B. šioje svetainėje rašinėja daugiau kitiems, negu sau. Nori kitiems įtikti ir patikti. Ne, jis rašinėja daugiau sau, negu kitiems! Pažiūrėkite, kaip jis nesiskaito su lankytojų poreikiais!
***
Grįžkime prie „Metų knygos“. Tarkime, mane pasamdo „Senukai“, ir aš imuosi ją kurti. Melas, kad jūs jau matėte tokią knygą, kandžiai man parašiusieji! Melas todėl, kad jei jūs ir matėte kokios nors bendrovės, tarnybos metų knygą, tai ji buvo sukurta kaip reklama, kaip priemonė įteigti jums, kokia ta bendrovė gera. O aš sukurčiau knygą, iš kurios jūs sužinotumėte konkretybės, kaip sukurti gerą bendrovę, kaip tokioje bendrovėje gyvena žmonės, koks jų gyvenimas – pateikčiau įdomiai, kaip romane, detektyve, melodramoje… Ir jūs skaitydami negalvotumėte apie tą bendrovę, o galvotumėte apie save!
*
Dabar dar kartą skaitykite mano čia pateiktą pavyzdžių sąrašą ir galvokite apie save. Pastebėsite, kaip pasikeitė jūsų mintys. Nemeluokime sau – šamanizmas ką nors skaitant, matant, girdint, jaučiant reikalingas mums patiems. Mums patiems! Nesutinku, kad visos tradicijos, visi reliktai taiga išnyktų! Nebūtų iš kur paimti to, kas „užveda“.
*
Beveik išnyko abiturientų tradicija po išleistuvių sutikti saulę – gaila…
Beveik išnyko tradicija užstalėje daug dainuoti – gaila…
Beveik išnyko tradicija dėstytojams per egzaminus dovanoti gėlių – gaila…
Beveik išnyko studentų „paskutinės paskaitos“ tradicija – gaila…
Beveik išnyko tradicija į teatrą eiti pasipuošus – gaila…
*
Priminsiu: jei geriate be tostų, geriate kaip latrai.
Atsakymai
Burgis, 2012-05-13 12:14:51
Įvertinkite…
Saulius, 2012-05-13 12:54:47
Mokytojau, įdomu, jei apie tai Grigorijui Perelmanui papasakotumėte, ar jis pasikeistų iš “buko” į normalų ?
Burgis, 2012-05-13 13:02:17
Sauliui: Grigorijui aš nieko negalėčiau papasakoti, jis nėra šios Žemės gyventojas… Mūsų uždavinys – išmokti gyventi ir su tokiais.
Saulius, 2012-05-13 13:51:35
Perelmanas – vienas, o truputį perelmanas – žymiai daugiau. Dirbdamas su rinktiniais vaikais, Jūs dirbate padidintos rizikos susitikti su jais zonoje. Jie gal būt ir šios Žemės gyventojai, bet ne Jūsų “smėlio dėžės žaidėjai”. Jie svečiuojasi Jūsų “smėlio dėžėje”, kad pasiimti jiems svarbios informacijos, o ne būti išauklėti, performuoti pakoreguotomis vertybėmis. Jų “smėlio dėžėje” pasaulis yra ir taip krištolo skaidrumo. “Pasmaugsiu” atveju gali būti tik būtinoji gintis nuo jo pasaulio supurvinimo. Tad vadinti ne savo “smėlio dėžės” žaidėjus bukais, ne pats geriausias variantas kelyje link supratimo ir taikos.
Burgis, 2012-05-13 14:03:57
Sauliui: tik parašęs ankstesnį atsakymą į Jūsų komentarą sumečiau, kad čia, ko gero, buvo užuomina apie tą aštuntoką, kurį auklėjau dėl replikos… Jei taip, paaiškinu:
-
Iš 100 000 neišauklėtų galimas genijus yra vienas. Ar dėl to mes turime atsisakyti auklėti 99 999 vaikus?
-
Jei jis genijus, tai ir po mano tiesmukiško, „kieto“ auklėjimo liks genijus. Kitaip – koks gi jis genijus?
-
Gal iš pradžių reikėtų įrodyti genialumą, o tik paskui pretenduoti į išskirtinumą auklėjimo srityje?
***
Kaip tik dėl paskutinio paaiškinimo, nežinodamas visko apie tą neišauklėtą vaiką, aš jį auklėju „su rezervu“ – ne iškart „pasmaugiu“. O gal iš tiesų genijus? Esu atsargus.
juokinga, 2012-05-14 09:49:37
O jei žmogus ne tik neskelbia tostų, bet ir iš viso negeria, tai blogiau ir už latrą?
Burgis, 2012-05-14 09:54:58
juokinga: O Jūs pastebėjote, kad tarptautiniuose renginiuose aukšti politikai, verslininkai prie šampano taurės sako tostus? O pastebėjote, kad jie to šampano negeria? Visai, visai negeria! Išskyrus tokius, kaip Leonidas Brežnevas…
Žinoma, šampano man gaila, bet tostų neatsisakysiu niekada, niekada! Nors nebegalėsiu net palaižyti gėrimo…
Siaip, 2012-05-14 10:35:02
Apie „senukų“knygą. Jūs nematėt jos, todėl negalit kažko teigti. Aš nemačiau jūsų knygos, taip kad irgi būtų sunku komentuoti. Kažkaip susidaro įspūdis kad mes kalbame apie skirtingus dalykus.
Juozas Domarkas, 2012-05-14 10:55:08
“Sauliui: tik parašęs ankstesnį atsakymą į Jūsų komentarą sumečiau, kad čia, ko gero, buvo užuomina apie tą aštuntoką, kurį auklėjau dėl replikos… Jei taip, paaiškinu:
-
Iš 100 000 neišauklėtų galimas genijus yra vienas. Ar dėl to mes turime atsisakyti auklėti 99 999 vaikus?
-
Jei jis genijus, tai ir po mano tiesmukiško, „kieto“ auklėjimo liks genijus. Kitaip – koks gi jis genijus?
-
Gal iš pradžių reikėtų įrodyti genialumą, o tik paskui pretenduoti į išskirtinumą auklėjimo srityje?
***
Kaip tik dėl paskutinio paaiškinimo, nežinodamas visko apie tą neišauklėtą vaiką, aš jį auklėju „su rezervu“ – ne iškart „pasmaugiu“. O gal iš tiesų genijus? Esu atsargus.”
Anaiptol, gerb. p. dir. Burgi, anaiptol…
Genijais tampama, todėl juos reikia skatinti, rodyti iniciatyvą, kitaip jie savo genialumą tiesiog pasiliks sau. Kad genijus atsiskleistų turi būti įvykdytos tam tikros sąlygos. Viena iš jų – neveikti prieš juos.