Saulei niekados aš nenusikaltau!

Prieš kiekvieną pamokėlę savo penktokams dovanoju po informacinį puslapį – noriu, kad vaikai savo segtuvėliuose sukauptų informacijos ilgesniam laikui. Man patinka rengti tuos informacinius lapus! Nors dirbti reikia nemažai, bet ir aš šį tą sužinau, pasikartoju…

*

Štai ką tik baigiau lapą apie Žemę, Mėnulį ir Saulę. Jau esu minėjęs, kad jaunesnieji moksleiviai kažkaip pabrėžtinai domisi Visata. Jie domisi, o aš negaliu negalvoti apie tai, kaip keistai mums pateikiama informacija apie tą Visatą. Atsiprašau tikinčiųjų, netinkama tema Didžiosios savaitės dienomis, bet aš pabandysiu atsargiai…

*

Taigi jūs žinote, o aš buvau pamiršęs, kad Žemė ir Saulė yra vienodo amžiaus – 4,57 milijardo metų. Kaip tiksliai pasakyta! O aš pasėdėjau ir suskaičiavau: jei metai truktų vieną sekundę, tai mūsų planeta būtų šimtametė… Kas dar, be astronomų, šimto metų laikotarpyje savo būvį, žinias, suvokimą įterpia sekundėmis? Kuo grindžiami tokie gigantiški ir tokie tikslūs skaičiai?

*

Kitas klausimas – apie sutvėrimą… Ne, aš čia nei diskutuosiu, nei įtikinėsiu, nei paneiginėsiu, tik dar ir dar kartą kviečiu pagalvoti, kaip tie mūsų mažieji dabar mokomi, kaip jie mokosi. Ar aš galiu jiems kalbėti apie Žemės ir Saulės amžių tikėdamas, kad jie nepaklaus apie sutvėrimą, evoliuciją? Jie paklaus! Ir nusivils negavę tinkamo atsakymo… Nes aš negaliu gi paneigti Vikipedijos, vadovėlių. Nes aš nežinau, kaip juos moko tėvai, mokytojai. Bet žinau, kaip juos moko kiemo draugai – niekuo netikėti ir nepasitikėti.

*

Bet pasidžiaukime! Vikipedijoje parašyta: „Tokio tipo (kaip Saulė) žvaigždžių gyvavimo ciklas yra apie 10 mlrd. metų, o Saulei šiuo metu yra apie 4,57 mlrd. metų“. Turime laiko.

Atsakymai

Burgis, 2012-04-04 13:53:18

Įvertinkite įvertinimą…

RiVa, 2012-04-04 15:36:52

Vieną tikslių skaičių atsiradimą pastebėjau dokumentiniuose filmuose: originalo kalba sako “apie dešimt pėdų”, o vertėjas verčia metrais 3 ženklų tikslumu. Gal ir Saulės amžius iš pradžių buvo pvz. apie 4×10^13 valandų arba kokiais nors ilgai trukmei matuoti skirtais vienetais.

kariunas13, 2012-04-05 12:34:19

šiaip žmogaus amžius palyginus su žvaigždžių tai tik žybtelėjimas, bet nuo žmogaus priklauso ar bus ryškus žybtelėjimas(mokantis ir naudojant išmintį ir gebėjimus kuriant) ar blankus(pasirenkant lengvą kelia griaunant kas sukurta kitų ir gamtos)

ir, 2012-04-05 13:00:13

Turime laiko pamąstymams. Smagu, kai po darganos pažyra Saulės spinduliai. Smagu, kai iš po sniego pasirodo pirmosios gėlytės….. o mąstyti, kad Saulei, Žemei tiek metų? Jei žmonės tiek dirbtų kiek mąsto, nebūtų tokių baisių nusikaltimų, kokie vyksta mūsų planetoje, žmonių tarpe.

Neįvertinam nei Saulės, nei Žemės: svarbu, kad yra šviesa ir šiluma, ir tvirtas pagrindas po kojomis.

Jei būtų daugiau mąstančių , kaip jūs, gal ir Žemę labiau vertintume. Saulė turėtų būti ir kiekviename iš mūsų.

Pagarbiai Jums B.B.

Šarūnas, 2012-04-07 20:27:59

Sveiki, gal būtų nesunku (jei tai nėra didžiulė metodinė paslaptis 🙂 ) apie tuos lapelius papasakot plačiau? Arba parodyt kaip tai atrodo? Perskaičiau Jūsų žinutę anksčiau, bet tik dabar į galvą atėjo mintis: “Bet taigi- jėga!” Norėčiau, kažką panašaus pabandyt ir aš… Aišku, prisimenant posakį apie žuvį ir meškerę, meškerę aš gavau, bet būt smagu išgirst ir kokias žuvis Jūs gaudot 🙂 O šiaip… Gražių šenčių Jums ir Jūsų šeimai!

Šarūnas, 2012-04-07 21:58:13

ai… Pergimdžiau savaip… Ačiū 🙂

bevardis, 2012-04-09 15:28:22

kariunas13,

žmogaus gyvenimas net žybtelėjimo čia nevertas. Mes pasauliui esam absoliučiai niekas, bet jis mum viskas. Kaip bebūtų paradoksalu, vis dėlto žaidžiame esą dievais, sumenkindami kas ištiesų yra dieviška. Daugiausiai ką žmogus gali pasiekt ,tai laimė, o kokiu keliu, visiškai nesvarbu.

Burgis, 2012-04-10 14:57:21

Šarūnui: rytoj parašysiu apie tuos lapelius. Dabar einu dirbti su savo penktokais.