Septyni milijardai

Šiemet Žemeje mūsų, žmonių, jau bus septyni milijardai… Kaip mums, trims milijonams, išmokti gyventi septynių milijardų minioje? Įsivaizduokite: septynių tūkstančių žmonių minioje klaidžioje trys lietuvaičiai. Jei vienas iš tų trijų nualps, nusišaus ar nušaus kažką – minia pastebės! Bet jei jis tik alkanas, apdriskęs, nuliūdęs? Niekas nepastebės… Jei tie trys dėl jiems vieniems žinomų priežasčių atsisako bendrauti, pavyzdžiui, su keliais šimtais iš tos minios – kam tai rūpi?

*

Mes turime išmokti gyventi minioje! Mes turime suvokti mūsų pulkelio mažumą ir jau vien dėl to – unikalumą. Mes turime asimiliuotis ir nepražūti, neišnykti. Mes turime labai tiksliai apskaičiuoti, kada ir kaip norime būti matomi toje minioje. Man atrodo, kad dabar mes to neapskaičiuojame…

*

Vėl galvoju apie 7000 žmonių minią, kurioje ir aš – vienas iš trijų (milijoninė dalis to vieno…). Esu orus, bet ne išdidus. Esu sotus, bet ne sočiausias. Esu protingas, bet laukiu, kol tai pastebės kiti. Bendrauju su visais, bet mūsų trijulė man svarbiausia – mes kartu dirbame, valgome, pramogaujame, kalbame mums labai įprasta ir miela kalba. Bet aš stengiuosi suprasti visų aplink esančių kalbas, papročius, įpročius, poreikius… Vis labiau pastebiu, kad su manimi noriai bendrauja tos minios žmonės. Matyt, esu gražus, patrauklus, mielas, sąžiningas, draugiškas, ištikimas…

Atsakymai

Ernestas, 2011-01-13 11:26:14

Vienas iš tų trijų būtinai krepšininkas būtų ir žaistų/gyventų užsienyje. Tokiu būdu ir bus pastebėtas bent dalies 7000 žmonių. Žinoma, būtų geriau, kad antra religija Lietuvoje būtų futbolas.

Martynas, 2011-01-13 12:56:59

Kiek prisimenu gimnaziją, lyg ir būdavo skatinama kaip tik nebijoti neiti su dauguma, ieškoti kažko, ko akla minia nepastebi, neįvertina. O dabar – asimiliuokimės! Apskritai, visuomet (metai KTUG prie to nemenkai prisidėjo) stengiausi kritiškai vertint teiginius, kuriuose sakoma, kad „turime“ daryti tą ar aną, bet nepasakoma kodėl. Kodėl turėtume norėti asimiliuotis (prarasti save)? Kodėl nesiasimiliavę būtinai pražūsim, išnyksime? Asimiliavimasis ir būtų tikrasis išnykimas, mano nuomone.

Burgis, 2011-01-13 13:07:37

Martynui: gėriuosi kritinės minties blyksniu… Bet reikia žinoti gamtos ir visuomenės dėsnius. Artėjant uraganui netinka rengtis skraidyklės bandymams… Taip, gimnazijoje aš jus mokiau skraidyti aukštai, pavieniui, jei reikia, – kaip ereliai skraido. Bet aš jus mokiau ir to, kad dabar beveik visi didingi dalykai yra daugelio žmonių bendro darbo vaisiai. Bendro darbo, bendro gyvenimo. Aš pasakau, kodėl mes trys turime prisitaikyti prie 7000 – todėl, kad santykis 3:7000 verčia.

petras, 2011-01-13 13:13:55

Krepšinis Lietuvoje nėra nei pirma, nei antra ir net ne šešta religija :P:P

Tai aišku, kad nebūtina asimiliuotis su kitom tautom vien tam, kad galėtum jas pažint, pažint kitų tautybių žmones, jų papročius, poreikius ar mokėt su jais gražiai bendraut. čia jau nuo individo priklauso ar jam tai įdomu ar ne.

teisybę pasakius nelabai supratau prasmės šitos temos. nebent sukurta tik užvest diskusijom apie toleranciją, globalizmą ir kitus 21 amžiaus kosmosus 🙂

Burgis, 2011-01-13 13:16:31

Petrui: Jums nedaro įspūdžio septyni milijardai? Demografinės tendencijos? O aš manau, kad tai ir yra vienintelė dėmesio verta tema…

petras, 2011-01-13 13:20:40

Burgiui: manau realiai santykis yra 1300:1200:330:230:190:………:3:2,5:2:……………..

ir dar galima daug daug smulkiau skaidyt 🙂

manyčiau nereikia prisitaikyt prie likusio pasaulio, o reikia su juo sugyvent. mokėt ieškot kompromisų, bet tuo pačiu turėt savo poziciją ir gerbt bei mylėt patiems save, tada ir kiti gerbs bei mylės.

petras, 2011-01-13 13:27:55

pratęsiu: žinoma, kad daro ir dar kokį. todėl Lietuva niekada nebus didiesiams įdomi, niekada. todėl ir nereik be reikalo persistengt dėl to dėmesio. čia panašiai kaip antrokas norėtų draugaut su šeštokais. jis gali atnešt pinigų, gali saldainių, gali naują žaislą, kad taptu draugu. bet kai bus savų reikalų šeštokai jį paliks ir pamirš, nes jis nelygus su jais.

čia jau nieko nepadarysi, kad mūsų pasaulyje tiek nedaug 🙂 o mokėt gyvent tarp žmonių visada reik mokėt, net kaime.

ir dar. manyčiau jei pradėsim asimiliuotis su kitom tautybėm, maišytis (tarkim masiškai emigruosim) tai nebeliks lietuvių tautos išvis. nes mūsų per mažai ir mes smarkiai per daug tolerantiški, bei labai mėgstam perimt kitų gyvenimo būdą. iš to ką esu matęs, galėčiau išskirt priešingybes lietuviams: kinai, žydai, lenkai …

D., 2011-01-13 14:36:55

jei bijote jog lietuvių sumažės, tada ką turėtų galvoti Malta arba Estija? 🙂

O 7 mlrd gal tik dabar atrodo daug, bet po kokia 20 metų atrodys visai mažas skaičius. Pagal vieną prognozę šiame šimtmetyje gyventojų skaičius pasieks 14 mlr (http://en.wikipedia.org/wiki/File:World-Population-1800-2100.png). Va tada tai bus skruzdėlynas 🙂

D., 2011-01-13 14:37:59

Pataisyta nuoroda – http://en.wikipedia.org/wiki/File:World-Population-1800-2100.png

Nepris, 2011-01-13 15:06:18

Tai žaidžiam skaičiukais…

Tas santykis, 7000:3, kaip dažniausiai su pasauline statistika ir būna, yra žiauriai apgaulingas.

Su gerb.B.B. bendrauja ne ta spalvinga minia, o pavieniai individai, užaugę panašiam kultūriniam fone, turintys panašų išsilavinimą, panašias finansines galimybes, panašius interesus, panašaus amžiaus. Tokių yra gal tik 1 iš 10000, taigi toj minioj tai būtų 0,7 žmogaus. Tai va ir klausimas — kas mums naudos iš to skaičiaus? Išeitų, kad yra 1/3 tikimybė, kad toj 7000 minioj nerasim NEI VIENO tinkamo bendrauti.

Toliau. Kiek tautiečių yra tokie įdomūs, kad norėtųsi su jais bendrauti, kažko mokytis, nuomonės atsiklausti? Jei mūsų per gyvenimą užgyventi artimiausi draugai laisvai ant rankų pirštų suskaičiuojami, tai gautųsi 10 iš 4mln. (grubiai priskaičiuojant ir emigrantus). Tikimybė tokį sutikti 7000-inėj minioj?..

Pažįstamų tautiečių, kuriuos atsitiktinai sutikus visai malonu pašnekint yra kiek? Aktyvus ir draugiškas žmogus tokių užgyvena geriausiu atveju gal koks 1000. 1000/4mln.=0,00025.

Taigi, tikimybė, kad 7000 minioje iš tų dviejų tautiečių, bent vienas bus tinkamas bendrauti, KAI JUOS SURASIM, yra 0.05%. Su kuo ir sveikinu.

Tuo tik norėjau pasakyti, kad progresyviam XXIa. žmogui į pasaulį žiūrėti per tautinę prizmę yra… netikslinga.

zemaituke, 2011-01-14 02:08:29

nors uzmusk,bet nesuprantu,kuom mes ,LIETUVIAI idomus?…sutikau daug ivairiu tautybiu zmoniu,singapuriete,kiniete,italai,indusai,australe,anglai,angolieciai…tai tokie skirtingi zmones,bet niekad nepajutau,kad noretu pasijust pasaulio bamba…patikekit as juos maciau visokiose situacijose…mane zavi ju zmogiskumas…jie neisnyks tame tautu katile,cia gerbiamas zmogus kaip atskiras individas.Na,nustokim buti POVAI,nekraipykim tu uodegu,mus pastebes ne del ju…Pasaulis didelis,bet mes -Lietuviai turetume juos domint del aukstesniu materiju…nurimkim…mane zavi kinieciai-jie labai tyliai dirba savo darba,kaupia pajamas,bet taip tyliai…Bet jei tu ne durnas-pastebesi…o pasaulis nedurnas…as kalbu ne apie musu “darzine”…sorry,kiek padrikai…

Tadas, 2011-01-14 20:35:17

Butu smagu matyti, jei LT mokytojai/destytojai skatintu ir ugdytu jaunimo inovatyvuma ir gebejima konkuruoti sioje 7mlrd bendruomeneje. Pvz.: turime tikrai geru matematikos destytoju sugebanciu sudominti pateikiant plikus skaiciavimus smegenu lavinimui, tik kuris is ju pakomentuoja istorija ir nurodo naujausius pritaikymus moksle ir pramoneje konkreciais pavyzdziais? 🙂 Virs 20 metu praejo kaip sienos griuvo tik ar musu pedagogai sugeba integruotis globaliai, ar pakankamai isnaudoja siuolaikines bendradarbiavimo galimybes ir priemones? 🙂