Šimtadienis. Pratęsimas.

Kuo dabar rūpinasi mokyklų abiturientai? Žinoma, artėjančia visų mokyklinių mokslų pabaiga, abitūros egzaminais, tolesnėmis studijomis. Bet yra dar vienas dėmesio (o KTU gimnazijoje – išskirtinio dėmesio!) vertas įvykis – „Šimtadienis“.

*

Tai graži tradicija! Tai prasmingas, linksmas ir graudokas moksleivių, jų tėvų, abiturientų mokytojų renginys. Apie pernykštį labai pavykusį mūsų „Šimtadienį“ Valstybiniame muzikiniame teatre rašiau, vėliau parašysiu ir apie šiemetinį, nes neabejoju, kad ir šiemet pavyks, bet dabar noriu, kad padiskutuotume apie egzotiškiausią to renginio dalį – „pratęsimą“.

*

Kas yra „pratęsimas“? Po bendrosios „Šimtadienio“ dalies, gražių kalbų, dainų, šokių, vaišių abiturientai jau vieni, be tėvų, be mokytojų važiuoja kur nors į nuošalesnę vietą, ten per naktį šoka, dainuoja, valgo, geria, rūko, „mylisi“…

Stop, stop, stop! Negali būti! Juk jie vis dar moksleiviai, vis dar tėvų jauni vaikai! Argi tėvai leistų taip pavojingai elgtis?!

*

Tai kodėl abiturientai važiuoja „pratęsti“? Nori elgtis gražiai, bet laisviau, pabendrauti be tėvų ir mokytojų? Tai kodėl ne ten pat, kur „Šimtadienis“, tėvams ir mokytojams laiku susipratus išeiti namo? Nori daugiau išgerti? Juk taurę vyno išgerti galima ir „Šimtadienio“ vietoje. Kiek daugiau? Kad nuošalioje vietoje galėtų lengviau rasti vietą vemti? Kad būtų vietų pagulėti? Vienviečių, dviviečių?

*

Direktoriau, tu vėl nusišneki! Sutinku – kalbėkite jūs…

Atsakymai

Aš, 2011-01-14 11:21:15

Na, pagal mane dvyliktokai būna 18-19 metų, tai jau ne tokie ir jauni… net šnapsą parduotuvėje gali patys nusipirkt, todėl labai pergyvent nereikėtų.

Tuo labiau kad pats atsimenu savo šimtadienį, tai kas norėjo tas ir prie tėvų ir mokytojų sugebėjo ir prisigert ir “pasimylėt”. O čia dar buvo tik 2004-ieji.

petras, 2011-01-14 11:30:56

visai nenusišnekat. tam ir važiuojama, kad būtų galima pasibūt be tėvų ir mokytojų, prisigert, pakvailiot, pavemt ramiai, pridaryt nesąmonių ramiai ir t.t. aišku ne visi ten važiuojantys taip elgiasi 🙂 tikriausiai net daugiau nei pusė.

apskritai jaunimas ir senimas šiaurinėj europos daly nelabai moka linksmintis be alkogolio, atsipalaiduot nelabai sugeba. čia tikriausiai dėl žmonių būdo, santykiai tarp žmonių daug šaltesni. visai kitaip su pietiečiais ir alkogolio vaidmuo ten visai kitoks.

o apskritai tai jaunimas visur taip elgiasi, bet dar lietuvoj narkotikai ne taip smarkiai paplitę, kaip pvz. vakarų europoj.

Evaldas, 2011-01-14 11:54:34

“Tai graži tradicija! Tai prasmingas, linksmas ir graudokas moksleivių, jų tėvų, abiturientų mokytojų renginys.” Man šis teiginys kiek užkliuvo dėl žodžio TRADICIJA. Ar susimąstom, kieno tai tradicija? Nesu garantuotas dėl ABSOLIUČIOS tiesos (niekaip nepavyksta užčiuoti to pirminio šaltinio), tačiau, atrodo, kad tai yra dar carų laikų armijos tradicija, kurią paveldėjo ne tik sovietinė armija, bet ir sovietinė mokykla. “Sto dnei do prikaza!” Ir nuo to laiko jau prasideda atsipalaidavimas, atviras taisyklių nesilaikymas… Jei kas geriau žinote, paneikit!

Saulius, 2011-01-14 15:01:22

man atrodo, geriau nieko vieną dieną nerašyti, negu rašyti bet ką tik iš įpratimo, iš dėmesio stokos, iš neturėjimo kaip kitaip tądien pasireikšti ar pan. 🙂 . čia autoriui.

Burgis, 2011-01-14 15:09:44

Sauliui: aš pats sau šefas… Patarčiau Jums keletą dienų čia neužsukti, o užsukus nežiūrėti į įrašų datas – Jums patiks! O jei nepatiks – išvis užmirškite šią svetainę.

Saulius, 2011-01-14 16:30:10

Tikėjausi, jog džiaugiatės kievienu “praeiviu”, bet susidaro įspūdis, jog tik “pateptaisiais” 🙂

Visai ne į datas žiūriu, o į turinį, esmė.

Visiškai sutinku, Jūs – šefas, bet kadangi mano interneto naršyklė sugeba atidaryti Jūsų tinklapį…. na juk šefas šefą supras, – aš pats savo našyklės šefas 🙂

Best regards !

Burgis, 2011-01-14 16:39:27

Sauliui: ar Jūs tikrai gatvėse džiaugiatės kiekvienu praeiviu?! Aš, keistuolis, ne…

Juk Jūs nežinote, kodėl aš rašau šioje svetainėje, tiesa? Todėl ir nesuprasite, kad nėra čia man nei „pateptųjų“, nei atstumtųjų, nei reikalingų, nei nereikalingų… Visiškai atvirai. Nuoširdžiai. Nesupykite.

Saulius, 2011-01-14 16:51:13

Esu skaitęs skyrelyje “apie”:

“Kodėl žemaičiui Bronislovui Burgiui reikia savo interneto svetainės?”

Visiškai nepykstu, net kraujospūdis nepakilo 🙂

Kiekvienu 🙂 … “kalbančiu” su lietuviškomis raidėmis, kableliais, džiaugsmingai krykštaujančiu, besijuokiančiu …ir t.t. o kartkartelėmis net gi tais, kurie tąkart šių savybių nerodo 🙂

Rasa, 2011-01-14 18:32:49

Nematėt niekas mėlyno krokodiliuko? Lyg ir į mišką nubėgo… 🙂 Aišku, ne į temą čia, bet jei jau apie tai, kas prabėga ar praeina gatvėse… Jei jau kalbat ne į temą dar, tai visai įdomų filmą šiandien žiūrėjau “Adomo obuoliai”.

O jei į temą. Jei į temą “Juk jie vis dar moksleiviai, vis dar tėvų jauni vaikai! Argi tėvai leistų taip pavojingai elgtis?!” Nagi, mamos ir tetkinai, kodėl leidžiat? Aš tai leidau abu saviškius, bet įdomu, kodėl kiti leidžia? 🙂 Burgiui: o argi jūs saviškių neleidot? Ar tais laikais niekas niekur nevažiavo? Ar jie tiesiog jūsų net neklausė? 🙂

Vasia, 2011-01-14 19:01:19

Kada mes ten sakot mylesimes ?

Žydrūnas, 2011-01-14 19:18:09

Tokio amžiaus žmonėm jau reik leist daryt tai ką jie patys nori. Mokyt reikė iki to.

Burgis, 2011-01-14 19:59:18

Aš savo klasės draugę abiturientę namuose mokiau matematikos. Sutemus palydėjau ją pro miškelį iki namų. Mama barėsi, o aš tik supratau, kad ji kažką tokio turi galvoje, ko aš dar nežinau…

Rasai: mūsiškiai siautė, bet negėrė… Sūnus paskui vedė tą, su kuria buvo „Šimtadienyje“, bet vedė ne iš reikalo…

Rasa, 2011-01-14 20:27:55

Burgiui: tai vat, matot koks buvot? tai kodėl dabar apie jaunimą galvojat kaip tikras senas diedas “ten per naktį šoka, dainuoja, valgo, geria, rūko, „mylisi“…”? Mes savo laikais irgi šėlom, miegojom sukritę po 6 vienoj lovoj ir nebuvo jokių blogų minčių, kad kažkas gali kažkuo pasinaudoti be kito sutikimo 🙂 Na kodėl pav. aš savo vaikus leidau ramia širdim? Tai kad jie iki kol baigė mokyklą jau buvo metę rūkyti, mokėjo gerti ir viską normaliai žinojo apie saugų seksą ir atsakomybę 😀

Burgis, 2011-01-14 20:39:01

Rasai: „Tai kad jie iki kol baigė mokyklą jau buvo metę rūkyti, mokėjo gerti ir viską normaliai žinojo apie saugų seksą ir atsakomybę :D“

OHO! Ne, aš buvau nemokytas jokio sekso – nei saugaus, nei nesaugaus… Tuo ir džiaugiuosi.

Žydrūnas, 2011-01-14 20:40:52

dabar internetas yra 🙂

Rasa, 2011-01-14 20:45:36

Tai saugus seksas ir yra toks, kai laiku, iš meilės ir su atsakomybe 🙂 Jei jaunimas gana anksti tai supranta, argi tai blogis? 🙂 Aš savo vaikams stengiausi tai išaiškinti 🙂 Atrodo pavyko 🙂 Todėl ir nebuvo nerimo juos išleisti.

Burgis, 2011-01-14 22:20:37

Rasai: kas yra „gana anksti“? Aš, senamadis, manau, kad moksleiviai TO negali nei suprasti, nei išjausti, nei gauti, nei duoti…

Rasa, 2011-01-14 22:59:04

Burgiui: hm, moksleiviai 🙂 Jei kažkada pas rusus būdavo 10kl., jie 19-os būdavo oho- antro kurso studentai 🙂 Dabar jie moksleiviai iki 19-os. Tuoktis galima nuo aštuoniolikos. Oficialiai. Kiekvienas subręsta nevienodai. Aš gana anksti subrendau.

Jaunimas, manau, puikus, protingas ir supratingas. Bent jau nemažai jaunimo. Ir jie daug supranta, daug jaučia, moka ir duoti ir gauti. Taip, jie negali suprasti taip daug, kaip jūs, bet taip jau yra, viskam savas laikas. Ir nėra jau jie tokie baisūs ištvirkėliai, kad susibėgę draugiškam šimtadienio pratęsime tik ištvirkautų, to norintiems yra pakankamai kitų progų. Tai galima daryti bet kur ir bet kada, jei nori 🙂 Darželiuose pavėsinėse pav. (ne iš asmeninės patirties čia, ne 🙂

Manęs kažkada mama neišleido į išleistuvių “after party”, bet buvau šimtadienio. Saugojo mano nekaltybę? Juokinga. Visų pirma ten niekas neištvirkavo, visų antra savo lytinį gyvenimą pradėjau tada, kai AŠ buvau pasiruošus ir to norėjau, tikrai ne tada, kai mano mamai atrodė, kad laikas tam ar ne laikas.

Ir… Taip, jūs senamadis 😉 Tiesiog jūs kita karta, aš kita, vaikai dar kita. Ir kiekviena karta puiki savotiškai, tik nereikia “stumt” vieniems ant kitų. Ir aš jau senamadė pagal dabartinius vaikus, taip jau yra. Bet mes puikiai vieni kitus paauklėjam abipusiai 🙂 Tik nereikia laikyt jų visų kvailais, neatsakingais ir sekso maniakais kažkokiais 😀

O jei jau kalbam apie senus laikus, priminkit man, prašau, kiek ten metų buvo Romeo ir Džiuljetai? 🙂

Burgis, 2011-01-15 09:46:06

Rasai: …priminsiu tik, kuo baigėsi Romeo ir Džuljetos istorija…

Rasa, 2011-01-15 11:44:10

Burgiui: 🙂 Nestatau jų pavyzdžiu, nestatau 🙂 Jus laikau pavyzdžiu, kurio (gal 🙂 turėtų siekti daugelis 🙂 Bet pasierzint tai galima gi 😛

Bet žiūrint iš vaikų pusės, tokio kategoriško ir griežto tėčio tai nebūčiau norėjus turėti, mano tėtis manęs nekontroliavo, jis pasitikėjo, jis tik mylėjo 🙂

Juokiuosi, nes dabar čia vieta ponui Burgiui pagalvoti: “va todėl iš tavęs nieko gero ir neužaugo…” 😀

sonata, 2011-01-15 13:19:39

aš tai už visokius neformalius pasibuvimus – o jauni žmonės leidžia sau tiek, kiek mes jiems sugebėjimom įrodyt savikontrolės naudą. Jei ne kuris jaunimas “be stabdžių”, greitai greitai tėvukai pasižiūrim į veidrodį ir viską suprantam. Nuo prieš keturis dešimtmečius švęsdavom klasiokų gimtadienius iki ryto. Bet mūsų tėvai kažkaip ramiai miegodavo. Beje, buvo ir “apnėštėjusių” devintoj, dešimtoj klasėj – bet ne iš tų, “baliauninkių”, o iš tyliųjų, niekur nosies neiškišančių, tėvų turmpai už pavadėlio laikomų. Nieko blogo nematau, kad vaikai kartais nori pabūt tik “savo šutvėj”

Lina L., 2011-01-15 16:10:11

Prisimenam tai prisimenam. Per mūsų šimtadienį aš dar 17 neturėjau, matyt, nerūpėjo pratęsimas, jei jis ir buvo. Aštuoniolikos – jau studentai, vasarą keliavom po Karpatus, palapinės, pigus vynas, progų – kokių tik nori. Kai kas naudojosi, kai kas praleido, kiekvienam savo.

Ne, neįsivaizduoju niekaip, kokie gali būti draudimai (net ir nepilnamečiams) be tų, kurie surašyti įstatymuose. Patarimai, pasakymas, ką apie tai galvoju – taip.

Burgis, 2011-01-15 17:42:51

Teisingai, Lina L.! Bet jau laikas man apie tai parašyti atskirą temą…

Palaidūnas, 2011-01-15 18:13:39

Įdomi ta gamta… gimstame laisvi nuo atsakomybės, o mirštame atsakingi už likusius laisvuosius.

dominykas, 2011-01-15 20:06:47

Kad Romeo ir Džiuljetos istorija, kiek pamenu, baigės taip, kaip baigės, būtent todėl, kad tėvai juos labai jau kontroliuot bandė, ar ne teisybė?.)

Burgis, 2011-01-16 10:26:33

dominykui: bandė kontroliuoti dėl kitų priežasčių… Tai, beje, dabar irgi dar pasitaiko.

dominykas, 2011-01-16 15:17:47

Na, taip, teisybė, tenka sutikti, ne visai čia tas pats…

Ela, 2011-01-17 12:41:20

musu simtadienio pratesimas leido maziausiai socialiai integruotiems klasiokams pabuti su visais “kietai”. ir dali zmoniu pamateme kitomis akimis: jie buvo ir linksmi, ir pasele, tik tevu daznai neisleisti i neformalius pasibuvimus 🙂 tad paskutines 100 dienu klase tapo gerokai tvirtesne 🙂

petras, 2011-01-17 15:10:04

haha, labai dažnai taip panašiai būna, kai persikelia pirmakursis kitan miestan studituoj, kuris prieš tai po 9niais raktais saugotas buvo ir niekas neleidžiama. tada kaip sako atitrūksta nuo grandinės. nemažai tokių mačiau 🙂 aišku tai tik mažuma palyginus su kitais studenčiokais ar moksleiviais, kurie ir toliau normaliai elgiasi. vnž bet kokiu atveju kraštutinumai nelabai gerai.

Tomas D., 2011-01-18 03:36:25

Senais laikais 19 metu ir susituokdavo, o dabar 19metis visiskai nieko neismanantis vaikezas? 🙂 Kaip greitai ritasi zemyn mokslo kreive! Jei ir 19 metu zmogus bukaprotis, tai ir vyresnis toks liks… Manau p. Burgis neivertina ir bendraamziu poziurio i tuos zmones, kurie sugebetu visam tam atsispirti. Jaunimas ziaurus, apie psichologini smurta net nekalbu, nes pas mus iskyla tik fizinis, o ir tai itin retai.

petras, 2011-01-18 08:36:10

Suaugusieji irgi žiaurūs kas be ko, kaip sako nepris.., nereiktų gal taip smarkiai atskirt jauno nuo suaugusio, abu žmonės. beto manyčiau kaltas laikas ir gyvenimo būdas, bei mokslinė pažanga. manyčiau senobėj, kokiais viduramžiais, jau ir 15metis buvo vyras, tikrąja ta žodžio prasme (žmonės turbūt iki kokio 40-50 metų vidutiniškai ir tetraukdavo 🙂 o ženydavosi visai anksti. dabar gyvenam belenkiek ilgai, visokios vaikų apsaugos, dirbam mažiau 🙂 tai ir į suaugusių pasaulį patenkama vėliau 🙂 arba ne

Rascallt, 2011-01-22 00:07:08

Senimo tokia pareiga – mokyti, patarti, liepti, pasisakyti. Jaunimo pareigos kitokios (sąrašas priklauso nuo to, kas pildo).

Bet tai dvi atskiros grupės. Dvi žmonių kartos (r riestinis). Tai beveik kaip svetimšaliai… pagalvokit apie tai.

O šimtadienis mano gyvenime būtent ir buvo vienintelė mokyklinė šventė: per dieną apkeliavom visus mokytojus, pakvietėm juos su daina. Vakare parodėm kaip išmokom per savo trumpą amželį groti, dainuoti ir kelti pasididžiavimą. O paskui persikėlėm į neformalią erdvę, kur leidom laiką taip, kaip supratom: buvo geriančių tik gryną vandenį, buvo tokių, kuriuos fotografavom miegančius su kibiru, buvo saldžių bučinių ir trankios muzikos. Buvo filmas su kadrais iš pradinės mokyklos, ir susigraudinę sėdėjom didelėj krūvoj – patiem baisu pasidarė, kad jau ne mamyčiukai, bet dar vistiek nieko apie gyvenimą nesuprantam.

gabr, 2014-01-15 12:27:51

Va, dabar kaip tik su kalse organizuojame 12-okų šimtadienį ir visiem 12 jau 18, teises turi, o ir jau dalis mūsų 11-okų yra 18… tai? Tai jei pirkti alkoholį galim, tai gerti ne? Visų pirma mylisi, kaip jūs sakot, tik tie kurie to nori ir yra jų reikalas. Tėvai uždėje rankos dukrai nelaikys, o ir savo sūnaus nenulaikys, prisidirbs vaikų, užsiaugins. Bet pala,pala, gi mūsų pačių tėvai šokdavo,gerdavo, mylejos ir visą kitą ir dar vaikų anksti susilaukdavo.. neprunkštaukit, seniukai ;D peace , respect

o kiek išprievartaujama?, 2014-01-19 13:04:56

tų sodybų nuomojimas – policija turėtų rengti reidus per tuos šimtadienius. Kiek ten ne tik geriama, bet ir išprievartaujama, tik merginos iš gėdos nepraneša,. Kiek ten pirmą kartą merginų ir vaikinų prisigeria vien dėl to, kad nepasirodytų prieš draugus “mamyčiukai” ir “mamyčiukės”. Net jei iki tol simboliškai pakeldavo taurę su šeima per naujus metus ar gimtadienius, net jei ir kultūringai yra ragavę ir vyno, ir šampano, ir ko stipriau, bet proto ribose, tai ten gi kiti “šaunuoliai” prievartauja gert iki vėmimo, o Greitosios pagalbos tai nėra arba neprisišauks. Žodžiu, reikėtų uždrausti tuos atferparty. Jei kokioje kavinėje ar restorane, kur normaliai simboliškai taurę išgertų, bet tik en kaimo sodybose su ištvirkavimais ir gėrimais iki sąmonės netekimo. Juk jai kam bloga bus, tai kiti pagalbos nekvies, nes nenorės, kad juos nusitašiusius kas nors pamatytų. Žodžiu, tik į mirtį , išprievartavimus veda tokie renginiai.