Šimto metų neužteks

Rimtai parašysiu. Nemėgstu rašyti politinėmis temomis, nes tai beviltiška, bet kartais kantrybės taurė perpildoma…

*

Trečdalį Lietuvoje pagaminamų pieno produktų verslininkai eksportavo į Rusiją. Trečdalį! Džiaugėsi pelnais, o dabar verkia… Ar tai aš kaltas, kad jie tokie žiopli? Valdžia kalta? Kai jūs, verslininkai, pasidalysite pelnu su manimi, tai ir aš jausiu kaltę, gal net ką nors darysiu, kad jūsų pelnas nesumažėtų. O dabar tai tik keiktis norisi…

*

Ketvirtadienį JAV bankrutuos. Visą pasaulį ištiks krizė. Na, gerai, yra vilčių, kad taip neatsitiks, bet grėsmė reali, reali! Tai kokia čia, po galais, politika, koks čia dvidešimt pirmojo amžiaus protas? Už ką duodamos Nobelio premijos, jei net tokio absurdo neišmokstama išvengti?

*

Šiandien į paskaitą atėjo trečdalis turėjusių ateiti. Kodėl? Iki šiol lankomumas buvo geras. Todėl, kad studentams nebuvo antros paskaitos. Kas gali eiti į pirmąją paskaitą (pradžia 8.30 val.), jei antros paskaitos nebus? Pakeisti žmonių nuostatos, kad darbas nėra kančia, vargas, o yra džiaugsmas, prasmė, aš vienas negaliu. Reikia daugiau nei šimto metų, kol ta nuostata pasikeis…

*

Aš niekam nepavydžiu, į jokį postą nepretenduoju, bet stebiuosi ir neatsistebiu, kaip jie pasidalija tuos postus! Nuo aukščiausios grandies iki žemiausios. Yra „nepaskandinamų“. Net sporto funkcionierių… Net kelis kartus teistų… Gaila, kad net mūsų anūkėliai nesulauks tos dienos, kai valdžios postai atiteks pagal kompetenciją, išprusimą, darbą, sąžiningumą, pareigingumą…

*

Kažkokia Sirija pasigamina cheminio ginklo tiek, kad jam sunaikinti prireiks daugiau kaip pusės metų ir milijardo dolerių! Tai bent dirba Jungtinių Tautų organizacija! Taip bent civilizacija, XXI amžiaus civilizacija… Kiek tokių valstybių kaip Sirija?

*

Užteks. Man gerai. Ko dar? Tegu kiti sprendžia savo problemas. Varge, vargeli…

Atsakymai

Burgis, 2013-10-15 10:54:07

Reitingams…

senelis saltis, 2013-10-15 19:57:44

Kuo jum tos pieno perdirbimo bendrovės užkliuvo, nesuprantu… ar kas nors jus kaltino, nes pastraipa skamba kaip pasiteisinimas?

Išsprendė jie savaip tą problemą ir vertėtų mažiau smerkt kitus, kurie sukuria darbo vietas ir papildo biudžetą… verslas tokia jau specifinė sritis, kur neatsiejama nuo rizikos, nenumatytų aplinkybių.

Gal ir nežinau, apie ką konkrečiai kalbat, bet man taip pasirodė… nelabai.

Burgis, 2013-10-15 21:04:41

seneliui: kaip tai kuo užkliuvo pieno įmonės?! Šiandien aš nusipirkau nedidelį „Žemaitijos pieno“ saldaus pieno sūrį už 6,22 Lt. Plėšikavimas! Dėl blokados jie dar pakels kainas, pamatysite!

*

Be to, kodėl Vyriausybė, Prezidentė turi spręsti pienininkų, o ne mokyklų, ne moksleivių, ne švietimo problemas? Jie, godūs žiopliai pienininkai, nemoka dirbti, o dabar visi turi lėkti jiems į pagalbą, visus svarbius darbus pametę…

senelis saltis, 2013-10-15 22:18:33

Nepatinka, kad brangs pieno gaminiai ir nepatinka, kad vyriausybė sprendžia problemą? Daug dėmesio skyrė, nes toks Rusijos žingsnis – netikėtas ir stiprus, be to, tai siejama su politine ir ekonomine potekste.

Ir taip jūs teisus, turi būti sprendžiamos ir švietimo problemos, tik nėra dabar jų tokio pat ar didesnio lygio/svarbumo. Lygegrečiai sprendžiama daugiau problemų, tik va ne visas ir ne tiek aprašo spauda, tas irgi gali sudaryt neteisinga įspūdį.

Dėl kainų kilimo ar kritimo dar klausimas. Manyčiau brangs, jei tarpusavy sutars dėl tokios politikos pieno perdirbėjai, kitu atveju Nausėdos prognozė pildysis (pirkėjas tiek pat nori pieno produktų, pinigų turi tiek pat, o pieno perdirbėjai perteklinės produkcijos => kainų mažinimas; be to numatoma, kad susiras naujų rinkų ).

Dėl jūsų sūrelio pirkto.. jis pabrango, ar dabartinė kaina jums brangi atrodo? Nes gyvenu tam pačiam kaune ir kainos, kur aš perku nepakilo bent tiems produktams, kuriuos vartoju (pienas, varškė, tepamas sūrelis). Galėjot pastebėt brangimą lyginant su vasaros sezonu – pieno produktai visada brangsta nuo rudenio, o atpinga atšilus orams.

Bet visvien, nematau (neįvardijote), kuo konkrečiai šioje situacijoje kaltos pieno produktų perdirbimo įmonės, kad nusipelnytų tokių žodžių.

jurgis, 2013-10-16 11:39:42

Užteks. Man gerai.

… Šiandien aš nusipirkau nedidelį „Žemaitijos pieno“ saldaus pieno sūrį už 6,22 Lt. Plėšikavimas!

Čia šauktuku džiaugiatės, kad gerai? 🙂

Burgis, 2013-10-16 11:48:11

Jurgiui: ne, nesidžiaugiu, o piktinuosi. Juk aš dar prisimenu vaikystę ir žinau, kaip pagaminti tokį gniutulėlį sūrio. Žinau, už kiek jį sutiktų parduoti Plungės rajone gyvenanti šeimininkė…

apropos, 2013-10-16 23:36:29

Kilogramui sūrio reikia 10-13 kg pieno. Pienas šiuo metu superkamas po 0,9-1,2 Lt. Taigi, vien žaliava gali kainuoti 9-15,6 Lt sūrio kilogramui.

Tą žaliavą dar reikia perdirbti su įrenginiais, kurie kainuoja dešimtis milijonų. supakuoti. Paskui išvežioti, paskirstyti po prekybos centrus, kur, deja, net ir kasininkės nenori dirbti už dyką.

Pridėkit dar mokesčius. Vien PVM prideda dar 21 proc., bet mokesčių yra kur kas daugiau.

Prekyba pieno produktais, tarp kitko, prekybos centrams nėra pelninga, nes tai nepatogi prekė: yra gana pigi, reikalauja šaldymo įrangos, turi trumpus realizacijos laikus ir t.t. Nenustebčiau, jeigu prekybos centrui nuo pieno pakelio liktų 10 ct. Jei galėtų, prekybos centrai pieno nepardavinėtų, bet kas tuomet vaikščiotų į tuos centrus?

Nieko nuostabaus, kad eilinis pirkėjas nelabai įsivaizduoja tą visą gamybos ir logistikos grandinę ir užtat mąsto savo naiviom vaikystės kategorijom. Buvo netgi ūkininkų, kurie stebėdavosi, kodėl pienas iš jų superkamas po litą, o parduotuvėj kainuoja du. Tai tokie prisipirko pieno automatų ir bandė pardavinėti patys tiesiogiai pirkėjui. Tiktai kažkodėl irgi po 2 Lt, o ne po litą. Bet ir tai netrukus suprato, kad sapaliojančių apie sveiką ekologišką pienuką nepalyginamai daugiau, negu norinčių už jį susimokėti kiek priklauso. Nu ir kur tie pieno automatai dabar?

Tarp kitko, Kauno kiemuose kai kur rytais išsirikiuoja eilės pensininkų, laukiančių nelegalių pienininkų iš apylinkės kaimų. Ir kaip manot, už kiek sutinka atiduoti litrą pieno “Kauno rajone gyvenanti šeimininkė”? Ogi maždaug už 1,7-1,8 Lt. O kodėl ne už 0,9 Lt, kaip “Rokiškio pienui? Plėšikavimas?

O šiaip tai sėdint valdiškam darbe nelabai logiška reikšti kažkam pretenzija, kad “nepasidalina pelnu”. nes valdiškos algos ir mokamos iš tų, kurie “nepasidalina”. O ne iš kažkokių mitinių “krepšelių”.

Kadangi planuojate lankytis Vilkyškiuose, pabandykit susitarti, galbūt jus įsileis pažiūrėti į vieną modernesnių Lietuvos pieno perdirbimo įmonių kaimo vidury, kurių sūriai irgi stringa ant Rusijos sienos. Pamatysit, kodėl supirkę pieną po litą jie negali pardavinėt sūrio po 13 Lt. Tokios pamokos – pačios geriausios! Klasė nėra tik gimnazijoje…

Burgis, 2013-10-17 08:55:23

apropos: kokia čia šiandien diena, kad visi mane moko, kaip gyventi?… 🙂

*

Iš Jūsų ilgo rašinio – tik trys rezultatai: Jums reikia pastudijuoti revoliucijų teorijas, kad pajaustumėte baimę dėl neteisingų pelnų; man reikia mažiau valgyti sūrių; po tokių pamokymų pasijutau jaunas, toks jaunas ir „žalias“, visiškas neišmanėlis, nes net pieninėje praktiką atlikęs nieko apie pieno produktus neišmanau… Ačiū Jums už jaunystę!

*

O šiandien nuvažiuosiu į Girstupio „Iki“ turgų ir nusipirksiu saldaus pieno sūrio, kurio ten atveža ES sertifikuota ūkininkė iš Pasvalio rajono: sūris dukart skanesnis už „Žemaitijos pieno“ sūrį ir beveik dukart pigesnis…

Va, taip!

apropos, 2013-10-17 10:21:58

Aha, p. Burgi, ta pačia proga pasiteiraukit tos “sertifikuotos ūkininkės”, kiek ji sumoka valstybei mokesčių, kiek ji moka “SODRAI”, kas ir iš ko jai mokės pensiją, kas sumoka už jos vaikus mokykloje ar darželyje ir kaip ji taip gudriai susuka savo biznį, kad jai lieka dar atostogoms Maljorkoj ir Davose dukart per metus, kai vien tik suvažinėti su sūriais iš Pasvalio į Kauną į abu galus išeina kokie 300-400 Lt?

Cigaretės iš čigonės Kalvarijų turguje irgi kainuoja perpus pigiau, negu parduotuvėj. Reiškia įmanoma, kai nori. Ekonomika turi būt ekonomiška.

Burgis, 2013-10-17 10:32:05

apropos: vėl Jūs nepataikėte…

Panašu, kad Jūs nesate buvęs Girstupio „Iki“ turguje. Gal aš kaltas, gal aš ne taip pavadinau, gal tai net ne turgus. Žodžiu, Girstupio komplekse yra „Iki“ parduotuvė, o rūsyje – toks lyg ir turgus. Bet jis dar „skyla“ į dvi dalis: viena yra toks lyg ir tikras turgus, o kitoje dalyje yra tokios lyg ir parduotuvėlės: atskirai – duonos gaminiai, atskirai – mėsos gaminiai (net kelios parduotuvėlės), atskirai – pieno gaminiai (kelios parduotuvėlės). Taigi tos parduotuvėlės prekiauja įvairiausių žinomų bendrovių gaminiais (įskaitant „Žemaitijos pieną“) ir tiesiog jiems prekes tiekiančių gamintojų produkcija. Jokių įtarimų, kad kas nors (tiekėjai ar prekybininkai) nemokėtų kokių nors mokesčių negali būti! Jei būtų, tai tada Lietuvoje šešėlinė ekonomika jau legali…

apropos, 2013-10-17 11:51:50

p. Burgi, aš visada galvojau, kad ekonominis naivumas kyla iš to, kad žmonės savo laiku tingėjo mokytis aritmetikos. Bet matyt tai nėra taip jau vienareikšmiškai susiję dalykai.

Jūs turbūt iki šiol tikite Kalėdų Seneliu?

Nes kas netiki, tas žino, jog turgūs kaip tik yra vienas aršiausių šešėlinės ekonomikos dilgėlynų. Gal prisimenat, koks kipišas kilo kai Kubilius su Šimonyte ėmėsi įvedinėti kasos aparatus turguose? Kaip manot, kodėl? O gal jūs turit patikimos informacijos, koks procentas pardavimų eina pro kasas? Ir kodėl absoliuti dauguma turgaus pardavėjų nėra įmonių samdomi darbuotojai, bet dirba pagal verslo liudijimus? O gal žinot, kodėl nuolat keliamas triukšmas dėl PVM tarifų mėsai, apeliuojant į lenkiškos kiaulienos konkurenciją, kai teoriškai importui tas PVM tarifas yra absoliučiai toks pats, kaip ir vietinei?

Burgis, 2013-10-17 12:09:34

apropos: na, atsakysiu Jums paskutinį kartą… Laikykite, kad mane įveikėte. O aš manysiu, kad ne: ten yra prekystalis, ten yra kasos aparatas, ten viskas parduodama ne iš po skverno! Nenustebčiau, jei visame tame komplekse yra ir vaizdo kameros. Tai yra Kauno centre!

Burgis, 2013-10-17 12:34:43

apropos: beje, pradėjau galvoti, kad tas sūris „iš turgaus“ gal nėra labai daug pigesnis, o tik labai daug skanesnis… Reikės patikrinti kainas ir svorius.

apropos, 2013-10-17 15:13:58

Va, va. Buvo laikas, kai Žaliakalnio turguj sugebėdavo nusverti iki 30 proc. nuo kokio brangesnio dešrigalio. Seniai ten nebevaikštau, tai nebežinau, ar elektroninės svarstyklės taip pat lengvai pasiduoda manipuliacijoms. Pirkėjai tai tikriausiai lengvai, kaip ir seniau.

Bet aš manau, kad žymiai saugiau yra elementariai nemušti į kasą kas antro ar kas trečio pirkinio. O kameros jeigu ir yra, tai tikrai ne mokesčių inspekcijos, bet biznio savininkų labui.

Sigitas, 2013-10-17 16:16:23

na baikit Jūs…

Į turgų manau B.B. vaikšto todėl, kad tas sūris iš ties skanesnis. “Mama” maxima neįsileidžia tokių vienetinių gamintojų kurie stengiasi netaupyti kokybės sąskaita, nes jie negali pasiūlyti kainos reikalingos maximai.

Nei velnio turgeliuose ne pigiau, o jei turgelis turi pavadinime žodį “Ūkininkų”, tai dar ir brangiau.

O dėl svarstyklių/nusukinėjimų budriam reikia būti visur pačiam.

Burgis, 2013-10-18 09:09:07

Patikrinau: „Rokiškio pieno“ saldaus pieno 13 proc. sūris kainuoja 20,69 Lt/kg, o tos tiesioginės tiekėjos sūris – 17 litų su centais už kilogramą. Ir žymiai skanesnis!

Q.E.D.

Rasa, 2013-10-27 20:07:36

Ir… Kalėdų Senelis yra!

Q.E.D.