Šiuolaikinės (ne)kultūros krachas

Prognozuojamas „feisbuko“ saulėlydis…

Atslūgo komentarų žiniatinklyje cunamis…

Filmuojantys ir fotografuojantys mėgėjai labiausiai įdomūs patys sau…

Pramoginės TV laidos jaunimui nebesulaukia balsuojančiųjų…

Kino teatrų salės nebeprisikviečia į „greito maisto“ filmų seansus…

*

Man patinka! Gyvatė ryja savo uodegą! Žinoma, man nepatinka, kai mažiau komentuojama šioje svetainėje, bet vis tiek… patinka! Matau ir savo tokios veiklos pabaigą. Galvoju apie kitokią veiklą…

*

Šia tema paskatino parašyti vakarykštis „X faktorius“. Aš, nuodėmingasis, vis probėgomis pasižiūrėdavau tą laidą, nors mane seniai erzino bukagalviškas „formato“ kopijavimas, prasčiokiškas emocijų sunkimas iš nieko, perkrovos reklama ir kt. Labiausiai pasibaisėjau, kai viename epizode parodė, kiek žmonių balsavo už „išlikimo“ finalo dalyvius. Tagedija – po kelias dešimtis žmonių! Iš visos Lietuvos! Aš tai, žinoma, niekada už nieką nebalsuoju – ką aš išmanau apie muziką?! Kas čia per kvailystė leisti balsuoti plebėjams? Tai va, tuo ir baigėsi – „išbalsavo“ Ievą, kuriai žiuri, lyg ir šiokie tokie muzikos žinovai, pranašavo šviesiausią ateitį! Dabar pasimėgaukite „formatu“! Tpfu!

*

Apibendrinkime. Naujausia techninė, informacinė įranga atveria tikrai žavingas perspektyvas visai kitokiai veiklai, nei buvo įprasta prieš kelis dešimtmečius. Bet niekas, kas dirbtina, netikra, nepagrįsta žmogaus esme, nepagrįsta išmanymu, kultūra, išprusimu, menu, kokybe ir pan. ilgai netveria. Netvers! Dabar tas amžius, kai tokias atsiradimo ir išnykimo bangas matysime vis dažniau.

*

Mano taktika tokia: pabandyk ir atsitrauk. Nieko nereikia brukti. Nieko nereikia stengtis išlaikyti. Reikia atvirai ir sąžiningai kalbėti apie dalyvius, šalininkus, tendencijas. reikia atvirai pripažinti, jei nepavyko. Tada joks atradimas nėra netikėtas, o joks praradimas nėra skausmingas.

Atsakymai

Burgis, 2014-01-27 19:54:44

Ieškau pritarimo… 🙂

Andrius, 2014-01-27 20:08:26

Sveiki,

aš gal tik ginčyčiausi dėl žodžio „šiuolaikinė“ – tarsi tas nekultūringumo reiškinys būtų kuo nors naujas. Ir tarsi krachas būtų naujiena. Taip, formos truputį keičiasi, bet plebėjų banda išlieka – o ar kelia nykštį arenoje, ar spaudžia nykštį feisbuke labiau jau detalės 🙂 Ir pats vėliau užsimenate, kad tai juda bangomis.

O Jūsų taktika – net labai tinkama, manau.

Linkėjimai,

A.

qwerty, 2014-01-27 20:24:42

Tinklaraštininkas šiuo įrašu gan primityviai, tačiau savarankiškai, pats, pabandė pasakyti tai, ką pasaulio išminčiai pasakė jau labai seniai: ..niekuom nesižavėk…niekam nesuteik pirmenybės…

Linas, 2014-01-27 23:53:45

Televizine specifika. Viska lemia reitingai. Pataikaujama ne visai isprususiam masiniam ziurovui. Kuriamos dirbtines intrigos, laidose tie patys “elitiniai” vertintojai ir t.t. Manote verta pakviesti koki tikrai stipru savo srities zinova i tokia laida? Nesamone! Niekam butu neidomu. Nuobodu! Cia jau pasauline praktika, Lietuva – ne isimitis.

qwerty, 2014-01-28 00:16:47

Linai, internet killed TV! Šiandien paskambino motinėlė ir sako, kad pažiūrėčiau anoramą, ne ten tą ir tą įdomaus rodo.

-Neturiu televizoriaus, – atsakiau jai, – todėl negaliu pažiūrėt.

-Kaip tai neturi, – įsižeidė mamulė, ir padėjo ragelį.Pamanė, kad kvailai juokauju.

O aš tikrai vakar televizorių išmečiau. Jau gal du mėnesius vis nenorėdavau įsijungti.Vakar pagalvojau, kad tik vietą užima. Ir išmečiau.

Todėl jūsų nurodytos bėdos (kuriamos dirbtines intrigos, laidose tie patys „elitiniai“ vertintojai ir t.t.) man jau ne problema.

Linas, 2014-01-28 00:35:14

qwerty, as panasiai kaip Bronius, isijungiu tv tik tada, kai sukrinta tam tikros aplinkybes. X faktoriaus pora laidu maciau ano sezono, siemet ne vienos. Vienintelis kanalas is lietuviskuju, kuri retkarciais isijungiu, tai Info tv, kitaip sakant, ziniu kanalas.

Taip, be abejones, tu teisus. Metas interneto televizijai, kur gali pasirinkti ka ziureti. Tai didelis privalumas.

Cimfaravilichipidiličiauskaitė, 2014-01-28 08:42:32

Tinklaraštininkas klausia patarimo, ar dar rašyti dienoraštį, ar jau užteks. O jūs čia sapaliojat, kaip niekinat televiziją. Aš tai žinau priešingą atvejį – žmogus negali užmigti be televizoriaus. O išjungus atsibunda ir pradeda rėkti, kodėl išjungėt?! Įjungus vėl po to ramiai užmiega….Išjungus – atsibunda ir vėl pradeda rėkti…Ir taip, pasaka be galo.

petras, 2014-01-28 08:47:38

Nuo vilko ant meškos 🙂 seniau žėdavom televiziją, bet jei nieko gero nerodo, išjungi. dabar prie kompo, su neto pagalba, galima pačiam atsirinkti ką žiūrėti, todėl praleidžiama dar daugiau laiko spoksint į dėžutę 🙂 tai dar neaišku kas geriau. turinį gal ir smagesnį, įdomesnį, žmogui asmeniškai labiau patinkantį galima žiūrėt, bet laiko atima ir įtraukia tai dar daugiau. + visokie socialiniai tinklaraščiai, pramogos, žaidimai, muzikos klausymas, pagaliau net darbas, viskas vienoj dėžėj 🙂

Burgis, 2014-01-28 09:42:54

Cimfa…: ne, aš neklausiu patarimo! Aš tikrai pats pasirinksiu, jei nutarsiu nerašyti.

Cimfaravilichipidiličiauskaitė, 2014-01-28 12:15:18

Ai, atsiprašau, nenuskenavau gerai: vietoj ieškau pritarimo, perskaičiau ieškau patarimo:)

Bet aš ir pritariu, ir patariu – būkit ir išlikit! Tai vienas iš smagesnių tinklaraščių. Kiek tenka pasiskaitinėt kitų, tai viskas atrodo jau girdėta, mtyta, skaityta. Tiesiog vaidina sudėtingas, visažinančias asmenybes, bet tik kopijuoja kažkieno stilių ir nieko naujo.

Beje, o iš kur žinot mano mokyklinę pravardę? Bet tardavo Cymfa…Aš nepykdavau:)

Begedis, 2014-01-28 18:49:36

Tikrai komentuojančių netrūks, nesibaigia viskas taip greitai, o tuo labaiu tai nepraeina be pėdsako:)

Štai jau turime virtualią valiutą bitcoin jau pasaulyje, kuri tikrai jau pripažinta:) Neilgai laukus turėtų atsirasti ir virtuali valstybė, kur bus piliečiai, kurie turės elektroninius pasus, gaila, tik kad už tai sumokėsime labai didelę kainą, technologijos atims iš mūsų dvasingumą, patį brangiausią dalyką ir paliks tik robotizmą, kas ir dabar jau labai stipriai jaučiasi ir dėl ko darosi liūdna…..

D., 2014-01-28 20:09:25

Televizija gal visai neišnyks, gal daugiau suinteraktyvės. Naujieji televizoriai prijungti prie interneto su SMART TV įranga mažai kuo nusileidžia kompiuteriams (SKYPE ir kt.) bei papildomai turi 3D funkcijas. LRT eina tuo sukūrusi programėles išmaniesiems įrenginiams, kurių pagalba galima realiu laiku dalyvauti laidoje (žaisti, balsuoti) – 1000-mečio vaikai, Balsuok! ir kt.

Milda, 2014-01-28 21:43:11

Kai atsirado televizija, buvo pranašaujančių kino pabaigą. Taip nenutiko. Kam tos apokaliptinės pranašystės -kiekvienas pasirenka, ką nori matyti, skaityti, girdėti. Tiek visokių dėmesio kanalų prisirado per 20 metų! Gal jauni žmonės susigaudo tame chaose (jei taip – kada jie mokosi?). O man nėra aišku, kaip vieno žmogaus protas gali aprėpti visą informacijos kiekį, nešamą įvairiausių priemonių, ir, svarbiausia, iš kur paimti laiko. Ką gyvenime veikia žmonės, nuolatos komentuojantys portaluose, forumuose, kasdien rašantys facebooke ir sekantys n blogų? Taigi visa para turėtų būti tam sunaudojama, ir taip kasdien?.. Aš gal kažkoks “neformatas”, kad negaliu suprasti. Arba gal tiesiog dirbu darbą visą dieną, po to lekiu į parduotuvę, sėdžiu kamštyje, rengiu, maitinu, gydau, auginu du vaikus, o vakare griūnu į lovą. Kada tokie kaip aš rašo nesuskaičiuojamus komentarus bloguose, maigo touch screenus ir žino milijonus kokių ten appsu, kelia nuotraukas į facebooka ir žino visas draugų naujienas? Ir apskritai, kam rašyti beviltiškus ir niekingus komentarus, kaip kad ir šis – milijardus kartų kasdien visame pasaulyje? Juk yra tiek daug prasmingesnių ir įdomių Tikrų dalykų gyvenime!..

Burgis, 2014-01-28 21:54:07

Mildai: 100 balų! Iki 50 metų nerašyčiau jokių komentarų, nežiūrėčiau jokių „jutubių“, nenaršyčiau po internetą pramogai. Tada turėjau tokiųųųųųųų pramogų! Dabar jau galiu sau leisti šiek tiek to popso…

D., 2014-01-28 22:53:52

Burgiui: tai jūs iki 50 metų neskaitėte knygų ir nežiūrėjote Discovery TV pramogai?

qwerty, 2014-01-28 23:43:25

Milda, klausiate kam rašyti beviltiškus ir niekingus komentarus? Ką gyvenime veikia komentuojantys?, etc.

Tai treniruotės. Geros treniruotės norint pažinti save. Iš esmės kompiuterio monitoriaus ir žmogaus santykis toks, kad čia bendraujame patys su savimi. Ypač anonimai. Ypač jie.Todėl ir mėgstu labiausia tokią formą, nes tik ji padeda, leidžia pilnai atsipalaiduoti nuo pačio susikurtų ar primestų stereotipų apie save.

Kitas klausimas, kad kas per daug, tai nesveika. Kaip kitas klausimas yra žmogaus organizuotumas. Ar gebėjimas pasirinkti prioritetus.

Darbas visą dieną, po to lakstymas po parduotuves, sėdėjimas kamščiuose ar gyvenimas vaikų gyvenimo, o ne savo nėra vertybė pati savaime. Neretai priešingai. Toks gyvenimo būdas nužudo…gyvenimą paverčia egzistavimu viena šlykščiausių darbo-ėdalo-veisimosi forma.

Todėl svarbu kas dominuoja. Teisingiau, kad nedominuotų. Svarbu pasirinkti, nes ne tik nuo kokybės, tačiau ir nuo kiekio priklauso, vaistai tai bus ar nuodas. Yra apie ką pagalvoti. Nebūtina skubėti sudėti visų taškų ant i ar į savo lentynėles. Patinka tinklaraštininkas. Jis nuolat ieško. Tačiau tokiose apibrėžtose ribose… Todėl šis jo sukurtas tinklaraštėlis toks nuspėjamas, todėl žavus…

Burgis, 2014-01-29 07:48:06

D.: Taigi aš nieko neparašiau prieš knygų skaitymą! Knygas skaityti reikia visą gyvenimą!

O „Discovery TV“ tikrai nežiūrėdavau, nes labiau mėgau „diskoveriuoti“ paTS…

D., 2014-01-29 10:57:00

Burgiui: anksčiau viena pagrindinių žinių šaltinių buvo knygos, dabar – internetas. Tą turėjau galvoje rašydamas. Laikai keičiasi, kaip ir jūsų informacinis stendas KTUG 😉

D., 2014-01-29 12:59:33

ar savo studijų laikais įsivaizdavote prieinamą tokią biblioteką? – http://xplusy.isnet.ru/links_2.html

Burgis, 2014-01-29 13:32:02

D.: nuoširdžiausiai Jums dėkoju! Man labai pravers tokia suvestinė!

*

Atsakau: ne, neįsivaizdavau. Bet neįsivaizdavau ir asmeninio kompiuterio, išmaniojo telefono, etc.

Bet neįsivaizdavau ir to, kad vyrai tuoksis su vyrais, kad valdžia išsirinks pati save, kad bus tokia kontrabanda…

petras, 2014-01-29 15:43:44

Bet taigi atvirkščiai, bent jau lietuvoje, anskčiau sovietų laiku, valdžia save išsirinkdavo. dabar galime balsuoti už įvairius kandidatus IR NET patys galim kelti kandidatūras į valdžią 🙂 kontrabanda tai nuo senų senovės egzistuoja, kad apeit muitus ir kitus mokesčius 🙂 tai čia fantazijos net nereikia

o vyrų santuoka lietuvoje negalima 🙂