Skaudi tema. Versija 3.2. Netiketas.

Truputį liaudies išminties. Pakaruoklio namuose apie virvę nekalbama. Apie mirusius – tik gerai arba nieko.

Dabar, kai gedulo vėliavos nukabintos, to moksleivio iš „prestižinės gimnazijos“ pareiškimas „Neužjaučiu Lenkijos“ nebeskambėtų taip makabriškai. Galėčiau pasakyti: „Jaunieji mūsų žmonės! Vis tiek jums gyvenime teks išmokti, kad ne viską, ne visur ir ne visada tinka sakyti. Tiesiog tokios žmonijos tradicijos, tokia žmonių prigimtis, taip sudėliotos žmonių emocijos, jausmai.“ Bet, deja, turiu kreiptis ne tik į jaunuosius žmones…

*

Kas dedasi internete!? Tiesiog lenktyniaujama, kas kam skaudžiau įgels, kas ką išradingiau pažemins. Anonimiškai ir ne anonimiškai. Ir visa tai pateikiama grėsmingai rėkiant: „Kiekvienas turi teisę pareikšti savo nuomonę!“ Taip, kiekvienas turi teisę būti chamas, bet ar verta ta teise pasinaudoti? Kažin, ar tave spėtų sulaikyti, jei imtum viešai tuštintis Laisvės alėjoje, bet ar verta tai daryti?

*

„YouTube“, visokie „socialiniai tinklai“, asmeniniai tinklaraščiai atveria beveik neribotas galimybes saviraiškai. Bet ar tikrai verta naudotis tomis galimybėmis tik tam, kad kam nors pakenktum, ką nors įžeistum, paniekintum?

*

Dar vienas dalykas, apie kurį jau esu rašęs. Pastebėjote, kad jau slopsta, o kai kur net užgeso aistra rašinėti visur, komentuoti viską, balsuoti už viską ar prieš viską? Tai natūralu. Persisotinsime žiniatinklio gėriu… Užsiimsime darbu. Ir man laikas…

Atsakymai

Darth Vader, 2010-04-19 11:26:59

Vienintelė “nereikšminga” bėda. Ne iš dangaus tie jaunuoliai nukrito. Jie turi tėvus, kurie taip išauklėjo. Draugus, kurie tam be išlygų pritarė. Pedagogus, kurie neišaiškino, kas yra atjauta. Yra klaikus, ksenofobinis kontekstas, likęs UŽ feisbukų ribų. Nematoma ranka, visą laiką, nuo gimimo iki šios dienos, formavusi jaunus žmones, jų nuostatas. Galų gale, vien faktas, kad “prestižinės” gimnazijos valdžia kone oficialiai palaikė būsimus chunveibinus – labai iškalbingas. Atsiprašymo iš administracijos niekas nesulaukė (reiškia – ir ji 100% sutinka).

Baisu, kai mokiniai nežmonėmis auga. Bet dar baisiau aplinka, kuri tai skatina ir puoselėja. Kas bus, kai tie chunveibinai sukurs šeimas ir ims auginti vaikus? 1933? 1937?

Burgis, 2010-04-19 12:03:10

O Jūs nepagalvojote, Gerb. Vaderi, kad gal tuos vaikus, tuos tėvus, tuos mokytojus kažkas auklėjo, bet auklėjo taip, kaip Jūs mus čia auklėjate? Ir tada jie visi pasakė, kad toks auklėjimas „užkniso juodai“ ir ėmė daryti viską priešingai auklėjimui? Jūs turite apie ką pamąstyti, gerb. teisuoli…

Neslėpsiu, jei Jūs mane prie žmonių imtumėte štai taip auklėti – padaryčiau su Jumis kažką neleistino…

giedrius m, 2010-04-19 12:32:45

Hm O jus nepagalvojot, kad tas gimnazistas gali užjausti žuvusių artimuosius, bet deklaruoti užuojautą Lenkijai – tai valstybės pareiga. Tai netgi labiau žmogiška nei deklaruoti užuojautą beasmeniui vienetui. Pasižiūrėkite video po 2.1. Tai yra skirtumas tarp officialių deklaracijų ir realios asmeninės tragedijos.

Beje, Kinija, kurioje žuvo tą pačią savaitę 1700 žmonių ir Lenkija yra tokiu pat atstumu iš Kauno eiliniam moksleiviui. Ne dėl nacionalizmo kažkokio, tiesiog lenkiškų pėdsakų Kaune yra mažai. Deklaravot užuojautą pagrindiniam rūbų ir plasmasinių niekučių tiekėjui ? Galime, žinoma, ginčytis, kad Vilniaus okupacijos laikai buvo sėkmingiausi Kaunui ir todėl visi kauniečiai jaučia neapykantą Lenkijai… bet tai nėra tiesa. Vilnius jau senai mūsų ir nesantaika, turbūt, senai pamiršta.

Ir dar. Be jokios abejonės gimnazistą veikė bandymas maištauti ir prieštarauti. Naturalu, pauglystė. Bet tokiame amžiuje reikia jam nebe griežto pasakymo ką daryti, bet logiško paaiškinimo kodėl taip daryti. Jei tokio paaiškinimo nėra (nei iš tėvų, nei iš gimnazijos) telieka gerbti jo sprendimą. Niekas jam nepriminė, kad ten žuvo žmonės, važiavę gedėti nužudytų giminaičių. Paprasti žmonės, ne vien politikai kurių Lietuvoje priimta neapkęsti. Visi per daug buvo įsigilinę į tą kaltės pojutį prieš Lenkijos prezidentą. Ir dar daug dalykų.

D., 2010-04-19 12:32:49

Vaderi, o kokios šeimos buvo 1933, 1937 metais?

Iš tikrųjų Hitleris buvo viena pirmųjų dabar taip vadinamųjų “žvaigždžių”, dėl kurio iš proto kraustėsi moterys. Dar savo darbą padarė propaganda, ne be reikalo ir ministerija tam buvo sukurta. Šiais laikais tai vadinama viešaisiais ryšiais arba piar’u. O jis tai išnaudojo savo fantazijoms įgyvendinti.

Darth Vader, 2010-04-19 14:07:57

Ne, Burgi – yra šeimų, kuriose nuo 1920 auklėjama neapykantos dvasia. Ir tai, ką pamatėme (iš esmės dvasinis satanizmas) – tik didelio svastikuoto ledkalnio viršūnė. Gimnazija – visa, in corpore, oficialiu lygiu – parėmė iš esmės ksenofobinį pasisakymą. Reiškia, visi, 100% sutinka su tuo. Jeigu aš auklėčiau mokinius – paaiškinčiau, kad tik užuojauta kitam žmogų daro žmogumi, nes tas, kas neturi užuojautos – tas nebe žmogus. Paaiškinčiau, kad Lenkija mums – sesė, su ja nuo 1386 iki pat valstybės galo kartu eita, kartu už jūsų ir mūsų laisvę kovota, mūsų didysis Dainius – Adomas Mickevičius – Lietuva apdainavo lenkiškai, mūsų karaliai ilsisi karališkąjame Vavelyje (juk Krokuva – ištisai lietuviška!). Galų gale, 1386 Lenkija mums atnešė civilizaciją, iki tol barbarais buvome, nei herbų, nei monetų neturėję. Priminčiau, kiek daug mūsų, lietuvių, paliko giliausią pėdsaką: ir Tada Kosciuška, ir J. Pilsudskis, ir daugelis kitų, kuriuos savižudiškai atidavėme lenkams. Paaiškinčiau apie Litpolbat’ą (bendras bataljonas su lenkais), apie mūsų dabartinį tarpvalstybinį bendradarbiavimą. Visą tai galėtų paaiškinti bet kas, prie Gūglo pasėdėjęs 5-10 minučių.

Bet paprasčiau nesėdėti. Paprasčiau pritarti kylančiai ksenofobijai.

petras, 2010-04-19 16:42:04

tau veideri matau vaidenasi, per smarkiai tave juodoji pusė veikia. jaunuolis tiesiog norėjo pasakyt, kad jį užkniso perdėta reakciją į žuvusius žmones. taip mirė žmonės, negerai, bet jie miršta kiekvieną dieną. todėl namatau, dėl ko čia reiktų verkti savaitėmis. tiesiog manau, tas vaikinas ne taip mintis išdėstė ir galima pagalvot, kad jis nekenčia lenkų, nors manau yra visai ne taip, ką norit matyt. o verkdamas apie ksenofobijas tik parodai, kad pats turi n kompleksų ir tik kas įžvelgi visokias fobijas. gal grįšk į šviesiąją pusę ir pažiūrėk linksmai į pasaulį. ir jei jau taip prie gūūglės sėdi min po 15minučių per dieną, tai žinotum, jog svastikos dar senai senai iki hitlerio egzistavo, taip kad neprikaišiok čia jų. o tai, kad lenkai atnešė mum civilizaciją, tai :DDDDDDD didesnės nesąmonės nebesugalvojai matomai.

Ramunė, 2010-04-19 18:29:43

Darth Vader: neįsivaizduoju Jūsų, sakančio atjautos žodžius. Minčių raiška tokio sugebėjimo nerodo. Su Jumis greit pasikartotų 1933 ar 1937.

giedrius m, 2010-04-19 23:22:09

Na netiesa kai kurie faktai, Vaderi. Googlas tau pasakys kad monetos pradėtos kaldinti Algirdo laikais, t.y. prieš krikštą ir bendrą valstybę. Herbai (tikrieji) iš tikro atėjo iš Lenkijos, bet jau tik po Žalgirio mūšio, nors herbai kaip giminės ženklai buvo naudojami dar 13 amžiuje, t.y. pusantro šimtmečio iki Lietuvos krikšto. Lietuvos kunigaikščių rūmuose pastovūs lankytojai buvo ir įvairių konfesijų dvasininkai.

Antra, sulyginama su tuometinėmis civilizacija buvo jau ir tada, tiesa nebuvo dominuojančios religijos. Buvo deramasi dėl to, iš ko rankų būtų parankiau priimti krikštą politiškai. Pirmas krikštytas Lietuvos karalius buvo Mindaugas, to nereikia pamiršti taip pat.

Tas pats raštingumas Lietuvoje atsirado ne tiek dėl lenkų kiek liuteronų įtakos kur kas vėliau. Tais amžiais visos pamaldos buvo skaitomos lotynu kalba, o ne tos šalies kalba.

Ką Lenkija davė : universitetus ir mokslą. Krikšto priėmimas sustabdė karus ir leido šaliai progresuoti, perkeliant resursus į žemdirbystę vietoje karybos. Niekas tų nuopelnų neneigia. Ir visi moksleiviai to mokomi mokyklose. Ankstyvosiose klasėse jau. Ir Lenkijos palaikymas atstatant nepriklausomybę buvo gana svarus, nors kartais ir nematomas. Būtų pakakę vieno lenkų pareiškimo apie šalčininkus ir Vilnių, kad TSRS būtų turėjusi naują priežastį įvesti karinę valdžią.

Gryžtant prie temos… kalbėjau su rusiuke viena… Ji manęs nesuprato kai pasakiau, kad neturiu jokių nusistatymų prieš lenkus – kodėl lietuviai taip neapkenčia rusų, o ne lenkų – juk rusai išlaisvino Vilnių iš lenkų… Kiekvienas mato problemą iš savo kampo. Lenkai mano, kad jie labiau neapkenčiami, rusai – kad rusai, žydai – kad žydai. O tiesa yra ta, kad dauguma deklaracijų neįžeistų nieko, jei toje vietoje būtų lietuviai ar Latviai. Ar baltarusiai. Kas nors pasakytų “Aš neužjaučiu Kinijos” ir niekas neatkreiptų dėmesio, nors nelaimė – daug didesnė. Bent jau ksenofobija tai tikrai nekaltintu.

Mindaugas, 2010-04-20 08:34:30

Jautri tema, jautri…

O, gal kas lenkiškai supranta, galėtų išversti žodžių “POLSKA LITWA” prasmę?

Šiaip… vaikštinėdamas savaitgalį Verkių parke mačiau du vaikiukus ant kurių striukyčių tokie užrašai. Dar kažką jie klegėjo sunkiai suprantama kalba (gal “tuteišių”), į kažką panašaus “nesuprantu lietuviškai ir man jūs nekalbėkit”… jiems kokie 10-12 m. maždaug…