Į klausimą „kaip gyveni?“ neatsako, kad nevargtum guosdamas.
Michailas Žvaneckis. „Atidžiau…“
***
Aš dar niekad nemačiau, kad kančia kam nors padėtų. Bet mačiau žmonių, kuriuos kančia buvo sužlugdžiusi ir deformavusi.
Ingmar Bergman. „Geri ketinimai“
***
Iš Stokholmo atskrido dukra su žentu. Porai dienų… Vaikučių pasiilgo. Grįš į Stokholmą ir po dviejų savaičių vėl atskris. Taip mes dabar gyvename…
*
Aš medituodamas galvoju apie įvairiausius žmones, su kuriais gyvenu. Prisimenu vaikystę, žemdirbius (kolūkiečius), jų padūsavimus dėl blogo gyvenimo, dėl neteisingos valdžios ir labai tiesmuką humorą. Jie net keikdavosi kažkaip taip, kad tai neatrodė bjauru. Mane jų keiksmai beveik visada prajuokindavo, nes keikdavosi jie išradingai…
*
O dabar?
Vairuotojai, statybininkai, pardavėjos, kirpėjos, valytojos – vienas pasaulis.
Mokytojai, gydytojai, bankininkai, menininkai – kitas pasaulis.
Politikai, ministrai, seimūnai, euriniai – trečias pasaulis.
Šešėliniai verslininkai, vagys, sąvadautojai, šoumenai – ketvirtas pasaulis.
Ir t.t.
Neteisingai suskirsčiau? Tikriausiai. Bet esmė kita – tų pasaulių gyventojai kalba skirtingomis lietuvių kalbomis, gyvena skirtingomis idėjomis, turi skirtingų pomėgių, tikslų, visai skirtingai supranta gyvenimo esmę, prasmę…
*
Štai pavyzdys. Baigėsi dar vienos abiturientų kartos išbandymai kiaulystėmis. Dabar paimkime po vieną atstovą iš skirtingų pasaulių – vairuotoją, bankininką, eurinį, šoumeną – ir pasidomėkime, kiek jiems parūpo ši tema. Jau juokiatės, tiesa? Futbolas Brazilijoje aktualumu jiems yra tūkstantį kartų svarbesnis už VBE… Todėl niekas toje NEC ir ŠMM virtuvėje nepasikeis ir po metų. Nes nerūpi tiems, kurie svarbūs tiems – galintiems ką nors pakeisti…
*
Kitas mažas pavyzdėlis. Vakar „Maximoje“ prie kasos didelis, storas pilietis įstrigo su dviem skardinėmis alaus. Visokių kitokių prekių, įskaitant alkoholinių, turėjo pilną vežimėlį, bet tos dvi skardinės lyg ir turėjo būti parduotos su nuolaida ar kitaip – aš nesupratau… Supratau tik tiek, kad tas pilietis neskubėdamas kalbėjosi su jauna pardavėja, ją tujindamas ir į savo kalbą retkarčiais įterpdamas po vieną kitą riebų keiksmažodį. Nepiktai, tiesiog kaip jaustuką. Pardavėja visai nesijaudino, nesutriko. Aš, stovintis šalia, piliečio visai nedominau. Jis buvo visai iš kito pasaulio, mano pasaulio padarai jo niekada nedomina…
Atsakymai
Burgis, 2014-07-11 09:58:07
Skaitalėlis… 🙂
Atsakymas, 2014-07-11 10:37:47
Pakomentuosite NEC reakciją? http://www.nec.lt/failai/4459_pdf10072014052233.pdf
petras, 2014-07-11 10:44:22
Negalite žinoti. Gal tam dideliam ir storam žmogui, net gi labai įdomūs jūsų “pasaulio” padarai :))
Gali net būti, kad tas žmogus užsimaskavęs jūsų “pasaulio” padaras. tiesiog turėjo adaptuotis prie aplinkos, kad “išgyvent” 🙂 aišku tikimybė nedidelė, bet ji yra.
O net ir futbolo šventė gali būt svarbesnė už VBE ir kitus dalykus, nes suvienija skirtingus “pasaulius”.
Burgis, 2014-07-11 10:52:02
Atsakymui: labiausiai man patiko ši frazė: „…viešojoje erdvėje nepagarbi prestižinės Lietuvos gimnazijos direktoriaus retorika nepriimtina.“ Kam nepriimtina?! Tos darbo grupės žmonėms? Tada labai džiaugiuosi! Būčiau nustebęs, jei jiems būtų priimtina…
*
O meluoti darbo grupei visai netinka… Aš niekada nesakiau, kad šimtukų yra (bus) mažiau (žymiai mažiau…) nei pernai! Aš visada sakau, kad jų yra per mažai!
Ema, 2014-07-11 11:27:29
Darosi sunku susikalbėti lietuviškai. Dažnai taibaigiasi nesusipratimais ir nesupratimais 🙂
Rasa, 2014-07-11 11:32:56
Emai: na bet juk mes visi mokam ir po vieną kitą užsienio kalbą. Kai nesusikalbat lietuviškai, visuomet galite paklausti angliškai – WTF? Arba pasitikslinti kur žmogui eiti, galit rusiškai. Tai ir susikalbam paskui visi kaip tikri poliglotai- eruditai… 🙂
Ema, 2014-07-11 14:32:40
Rasai: apie tai ir kalbu. Kalbėdamas užsienio kalba daugiau stengiesi, kontroliuoji. Kalbant lietuviškai, – daugiau automatizmo, manymo, kad savaime viskas aišku 🙂
qwerty, 2014-07-11 22:23:09
Tinklaraštininko retorika aštri, kategoriška ir konkreti. Tačiau išsakoma pagarbiai.Be ad hominem ar panašių įžeidinėjimų. Čia klausimas yra toks: ar gali dalykiška kritika būti nepagarbi? Teisingiau-ar gali atrodyti? Manau, kad gali.Dalykiška kritika gali atrodyti nepagarbi kritikuojamam subjektui, juk kaip daugiau pastarajam gintis? Todėl projekciniai fufeliai dėl esą nepagarbios retorikos ir yra tik projekciniai fufeliai. Kalbant iš esmės, tai egzaminai, VBE yra tinklaraštininko idėja fix. Jis tikrai nuoširdžiai nesupranta, kodėl kiti nesupranta to, kas jam yra akivaizdu ir savaime suvokiama, apie ką jis kalba jau daugelį metų))) Ech, kad man tokios tinklaraštininko problemos-pagalvos daugelis čia skaitančių…
Burgis, 2014-07-12 11:07:50
qwerty: Jūs gal net pats nenujaučiate, kokį tikslų, kokį puikiai apibendrinantį, kokį gilų komentarą ką tik parašėte! Ačiū Jums už tai! Savo atsakymą praplėsiu atskiroje temoje.
Regina D., 2014-07-14 19:38:12
Aš maniau, kad tik lituanistams taip atsakinėjama: mes sakom “netinka” ir pateikiame dešimt faktų ir argumentų, o mums tiesiog atsako “tinka”, ir viskas. Tikrai nustebau, kad ir matematikams galima atsakyti tiesiog taip: “užduotis tinkama”, ir viskas. Jokio argumento. Ir dar nu – nu – nu už retoriką padaro :))) Tie, kurie susideda su NEC, tampa kafkiškaisiais zamzomis – vabalais, negebančiais analizuoti nei savęs, nei aplinkos.