Slapyvardis. Slaptažodis. Žodis

Valinskas. Rupulevičius. Zvonkus. Daktaras. Ibelhauptaitė. Malakauskas. Studentas. Valdininkas. (Čia galėčiau įrašyti vieną kitą buvusių ar esamų gana artimų bendradarbių pavardę…).

Kiekvienas kažką pasakė, bet kokią informaciją pateikė? Tik tokią: aš kalbu, tu klausai, bet nežinai, kas tai, ką aš kalbu: tiesa, melas, šmeižtas, provokacija, pramoga, kerštas, vaidyba, saviraiška, … Būdavo, kad tiesą apie tai, ką girdėjai balandžio pirmąją, pasako balandžio antrąją. Dabar nesužinosi niekada.

Rašau laikinai atsitraukęs nuo TV (ilgam negaliu, esu priklausomas…), bet ir šiuo metu tas, kuris kalba, informacijos neteikia – tik garsus, mimiką…

Gal jūs dar žinote žmogų (manęs neminėkite…), kurio žodžiai reiškia tai, ką jie lietuvių kalba ir turėtų reikšti? Kaip jūs naudojatės kalba: kaip informacijos perdavimo priemone ar kaip … (žr. nebaigtą sąrašą aukščiau)?

Atsakymai

mama R, 2009-09-23 22:52:57

Šiandien su mokiniais bandėme surasti skirtumų tarp žmogaus ir gyvūno. Svarbiausiu išskyrė gebėjimą mąstyti. Klausiu kaip pasireiškia mąstymas. Nei vienas negali atsakyti. Ir aš taip greitai negaliu jiems atsakyti. Bandome spėlioti: gal kalba? O kam žmogus naudoja gebėjimą kalbėti? Kad galėtų bendrauti su kitais žmonėmis. Bet ir gyvūnai įvairius garsus leidžia ir taip bendrauja. Tačiau žmogus tų garsų “leidžia” daugiau… Taip ir neišsiaiškinome kuo žmogus skiriasi nuo gyvūno. Kitą savaitę atneš savo refleksijas “Kuo aš skiriuos nuo pelės?”

Rašote “bet ir šiuo metu tas, kuris kalba, informacijos neteikia – tik garsus, mimiką…” Aš vis dar teturiu bendrą supratimą apie žmogaus ir žinduolio skirtumus. Gal daugiau jaučiu, kad jie turėtų kažkuo skirtis. Tik dar negaliu išgryninti tų (gal TO) skirtumų (-o).

Rimas, 2009-09-24 03:28:34

Na, kad žmogus ir yra gyvūnas. Ištobulėjęs, už visus kitus daug pranašesnis, tačiau gyvūnas.

Tik religingi žmonės, atmetantys evoliucijos teoriją, turėtų jausti poreikį atskirti “gyvūnus” ir “žmones” (beje, atsakymas tuomet paprastas – “žmonės turi sielą, kuri yra nemirtinga ir gali keliauti į dangų ar pragarą”).

Visi realistiškiau mąstantys neturi problemų su tuo, kad kadaise nusileidom iš medžių. Kam tuomet skirstyti? Kur riba?

Klausimas “kuo skiriuosi nuo pelės” – jau normalesnis =)

Bet šiaip – http://www.youtube.com/watch?v=a15KgyXBX24

Tai va. Turbūt laikas miegoti.. 😉

petras, 2009-09-24 09:01:44

Aš tai manau, kad žmogas nuo kitų gyvūnų skiriasi tik dviem dalykais: 1, sugeba įsimint daugiau informacijos, ją apdorot (suvokt) ir panaudot ateity. 2, palankesnė anatomija, todėl gali pasinaudot jį supančiais daiktais (nykštys 90 lapsn. kampu, pirštai, stačios kojos ir t.t.). dar gal būtų galima išskirt 3 dalyką, tai jausmai: meilė, pyktis, pavydas ir t.t. bet tai tikriausiai kyla iš to kad mes gebam mąstyt, t.y. savaip suvokt gaunamą informaciją.

Šiaip įdomu būtų pažėt, kokis užaugtu žmogas jei aplink jį nebūtų žmonių bendruomenės, kačių bendruomenės, šunų bendruomenės ir pan. vienas kai pirštas jei augtų, ar labai jau skirtusi nuo gyvūnų ?

petras, 2009-09-24 09:03:52

oj ten paskutiniam sakiny suspangau truputi. O kalba naudojama visur, kur ją galima panaudot 🙂 betkuriuo atveju, tai yra informacijos perteikimo būdas.

Lukas, 2009-09-24 10:47:04

Mamai R. Siaubas, kur mes gyvename, jeigu suaugęs žmogus nesugeba vaikams paaiškinti svarbiausių dalykų. Gal todėl ir einame į bedugnę, kur žmogų nužudyti darosi taip paprasta. Juk koks skirtumas, jei žmogus nesiskiria nuo pelės, išskyrus formą bei kitus fizinius dalykus.

Rimvydas, 2009-09-24 11:09:11

Lukui: Būtų labai įdomu išgirsti paties išsamų (ar nelabai) paaiškinimą šiuo svarbiu klausimu.

sonata, 2009-09-24 13:15:11

žodis, tiksliau žodžių srautas, gali būti panaudojamas diametraliai priešngiems dalykams – tiek informacijos suteikimui, tiek jos sąmoningam nuslėpimui. O dar mus mokė tęstinėse studijose vadybos katedroj :”Kai nežinote ką pasakyti, kalbėkite bet ką”:)

petras, 2009-09-24 13:26:54

sonatai: na jei kalbi bet ką, tai vistiek yra informacija. nebent neartikuliuotai belenką burbuliuoji 🙂 (ir net iš tokios kalbos galima kažką spręst apie patį žmogų, taigi vistiek įgaunam žinių).

Arnas, 2009-09-24 16:25:18

Mano nuomone, esminis skirtumas tarp žmogaus ir gyvūno yra tai, kad žmogus paklūsta ne tik gamtos dėsniams (nori valgyti, pratęst giminę, pamiegot ir t.t.). Žmonės dar susikuria savo moralės, teisės sistemas ir būtent gyvendamas pagal šias taisyklės žmogus ir išskiria save iš kitų gyvūnų.

O pagrindinė priemonė moralei ir teisei kurti ir yra kalba. Žodžiais mes sugebam perteikti kitiems žmonėms savo pasaulio supratimą, o pastoviai keisdamiesi savo pasaulėvaizdžiais ir formuojam moralę. Kalba galbūt netgi žmones šiek tiek sudievina, nes ji įgalina žmogų kurti tokį pasaulį, kuris gali visiškai atsiriboti nuo gamtos dėsnių. Pavyzdžiui šiais laikais, taigi daugumos žmonių pasaulio suvokimas yra įvairių medijų produktas. Todėl labai svarbu įvertinti kokia informacija mums yra transliuojama, nes kažin ar labai nudžiugtume pamatę savo tautą (ir tikriausiai ne tik mūsų) po 20-30 metų, kuri bus užaugus tokioj informacinėj terpėj. Dzin bus tas atšilęs klimatas, palyginus su tuo, kad zvonkės anūkės pasirodys esančios lezbietės..

Giedrius, 2009-09-24 18:48:26

Zmogus nuo gyvuno skiriasi tuo, kad zmogus gali juoktis…

Ronaldas, 2009-09-24 19:24:28

Išskirčiau tris dalykus/gebėjimus, kuriuos turi išskirtinai žmogus: ugnis, raštas, sugebėjimas prisitaikyti.

Žmonių pirmasis evoliucijos šuolis, manau, prasidėjo tuomet, kai sugebėjo įvaldyti ugnį. Maistas tapo šildomas, buvo galima susišildyti gan paprastu būdu, medžioklė tapo lengvesnė. Šios stichijos įvaldymas žmogui leido tobulėti daug greičiau lyginant su kitais primatais. Tuomet pribrendo žmogus ir iki rašto.

Raštas, kuris prasidėjo nuo įvairių piešinėlių, leido daugiau tobulėti dvasiškai (mitų, dievybių, išminties perdavimas). Žmogus, rašto pagalba, galėjo perduoti daug daugiau informacijos, negu perpasakojimai arba itin lėta evoliucija.

Po šių įvykių galiu teigti, kad žmogus išsiskiria gebėjimu prisitaikyti, kas nebūtų įmanoma be ugnies ar rašto.

mama R, 2009-09-24 19:50:55

Lukai, nesibaiminkite, as tikrai žinojau kuo moksliškai homo sapiens skiriasi nuo primatų ir ne tik nuo jų. Dirbu ne su mažais vaikais ir svarbiausia: aš dažnai nepateikiu jiems “sukramtytos” medžiagos, tik nuorodas, idėjas. Ačiū visiems, kurie skyrė žmogų nuo gyvūnų. Įdomi Ronaldo mintis apie ugnį.

vvv, 2009-09-25 08:24:38

O aš vis suku galvą, už kokius nuopelnus Ibelhauptaitė papuolė į tokią šaunią kompaniją tarp Daktaro, Rupulevičiaus,…

Neprisistatantysis, 2009-09-25 11:07:39

vvv, aš tai pasibjaurėjau kai ponia Ibelhauptaitė tampė žurnalistus senojo Londono akligatviais ir net apsiputojusi pasakojo Todo Svynio istoriją apie bandeles su žmogiena. Tarsi Meno žmogui nebūtų apie ką daugiau galvoti ir kuo užsiimti.

Burgis, 2009-09-25 14:20:40

Ibelhauptaitė šį tą pasakė TV “Triumfo arkos” dalyviams, o aš nesupratau, kas tai: nuomonė, intriga, patyčia, patarimas, informacija, kerštas… Tuo ir panašu į kitų skleidžiamus garsus.

vvv, 2009-09-25 14:42:42

Burgiui: mačiau tą „Triumfo arką“. Labai taikli jūsų paskutinė frazė.

Lio, 2009-09-26 20:19:46

Man labiausiai patiko : ‘Gal jūs dar žinote žmogų (manęs neminėkite…), kurio žodžiai reiškia tai, ką jie lietuvių kalba ir turėtų reikšti?’ Ypac -‘(manęs neminėkite…)’.

Idomus Zmogus esate. Bet , ar ne perdaug Save garbinat.

Buvot, kalbejot. Nebeesat, kalbat. Kada kalbejot TIESA? Didziuotis komjaunuoliskais laikais – SARMATA.

Galit manyti, kad mano sunus neistojo i KTUG, tai as piktas? Anaiptol.

Tikiu, kad Jus geras vadybininkas ir matematikas. Bet vaikai, kurie mokosi, turi suvokti, kad ekskomunistai ir eksnacistai yra pavojingi.

Prisimenu, kaip isdejot mane i suns dienas del istorijos mokytojos nusisnekejimo. KARIKATURU KONKURSO. As NEPYKSTU.

Juokinga, bet. As netikiu dievais, as ne ateistas, bet myliu kitus, o ne SAVE.Citata -(manęs neminėkite…)’.

Lio, 2009-09-26 20:34:50

Kokia informacija teikia zodziai – Gal jūs dar žinote žmogų (manęs neminėkite…), kurio žodžiai reiškia tai, ką jie lietuvių kalba ir turėtų reikšti?. IDOMU.

Lio, 2009-09-26 22:15:05

Parasysiu,beveik angliskai. Atsiprasau, bet negaliu nusipirkti nesiojamo kompiuterio, idiegti lietuviska klaviatura,nes neturesiu laiko pamiegoti, skaitydamas apie valinskus, zvonkes ir burgius.

Atsiprasau.

Blogiausia, kas gli atsitikti zmogui, yra TIKETI arba pasitiketi. Visi, anot p.Burgio. gali laimeti, arba NE. Ir Jis nekaltas. Chamizmas, arba rusiski keiksmazodziai, kartais padeda.

ESME. Mano sunus neistojo i p.Burgio, gimnazija, nors jus zvaigzdute, kartais sakot,. kad valstybe neduoda, kartais, atsidekojat uz aukas, kartais pykstat, kad Tevai nemoka.

P.S. Ka bekalbetumet, esat NEPAKARTOJAMAS, NEPAKARTOJAMAS – DEMAGOGAS. Kaip ir a.a. Jacsonas, mane, kad hitleris buvo geriausias soumenas, taip ir Jus, tikit, kad JUs..

Galima pliurpti, bet markso ir engelso – neismusi.

Atsakymas, 2009-09-26 22:26:59

Senokai neberašiau šioje svetainėje, bet Lio privertė sugrįžti prie šio užsiėmimo.

Lio: gerbiamasis, prastas iš jūsų (nekyla noras rašyti didžiąja raide) atgailautojas. Regis, prieš pusantrų metų atsiprašinėjot įžeistos mokytojos, bet dabar vėl ją įžeidžiat. O ir tas atsiprašymas labai jau toks dviprasmiškas buvo…

Ir dar, Lio: kai kalbate apie pavojingus ekskomunistus ir eksnacistus, pamirštate paminėti ir trečią pavojingą elementą – sufanatiškėjusius pseudopatriotus (kurie tokiais tapo, kai buvo išmesti iš komjaunimo…).

Bet aš dėl jūsų nusišnekėjimo NEPYKSTU. Juokinga. Aš ne politeistas, bet ir ne ateistas. Myliu kitus, bet ne SAVE.

Lio, 2009-09-26 23:30:08

‘Myliu kitus, bet ne SAVE.’ Ar ne?’ Gal jūs dar žinote žmogų (manęs neminėkite…), kurio žodžiai reiškia tai, ką jie lietuvių kalba ir turėtų reikšti?’

Pralinksmino, Maiklas Dzeksonas, pasakes, kad hitleris – geriausias Soumenas. Leninas irgi, Burgis irgi, grybauskaite – irgi.

p.s. Jei paskaitysit, ka rase gebelsas, (leninas man maziau idomus, nes jis daug keikesi) tai rasit , kaip lietuvos ryte – visos jusu mintys.

Nei vienas koloborantas nevadins manes PSEUDOPATRIOTU, . Jusu komunistuojancios Istorijos mokytojos atsiprasiau tik del to, kad maniau, kad ji SUKLYDO. Tyciotis is auku, ypac, jei buvai egzekutorium, ne tai , kad zema, tai niekinga. Komunistas ir ‘anapily’ komunistas.

P.S. Kaip man patiko, kaip Jus kalbejot, apie unitazus ir tualetini popieriu. Pasirodo, tuo viskas ir pasibaige. Ir man juokinga, kad nepykstate.

Kol LIETUVOJ – TOKIE PROTO BOKSTAI. Tai ir baukutes su valinskais, henytem, brazauskiais , kirkilais, burgiais ir paleckiais, gali sau leisti – N E P Y K T I.

P.S. 2×2 ( netgi pagal marksa ir engelsa) nera gyvenimas. Ir kiekvienas, manantis, kad yra s ant pagaliuko, galu gale, nusileidzia ant zenes.

IR DAR. NAPOLENO SINDROMAS, ar LENINO, kaip JUMS patogiau, yra isgydomas ir net be vaistu.

—-Myliu kitus, bet ne SAVE.—- Cia jau bent DIAGNOZE.? nujauciu, kodel liezuvis apsivercia.

Lio, 2009-09-26 23:36:40

Man patiko. As nemokeciau taip pasakyti.

As, Rugsėjo 23 23:26 #

Teko but studentu, pas Burgi siaip zmogus gal ir protingas, bet labai kompleksuotas, kad parodyt koks jis gudrus is pradziu visus isvadina idiotais. Po to sokineja visas suprakaitaves tikina kad mes norime jam kazka padaryt bloga, nu nenormalus ir tiek, duokite kelia jam.

P.S. Ateina Leninai ir vel isnyksta,

Atsakymas, 2009-09-27 00:25:27

Lio: turiu jums du klausimus: 1) ar jus prieš skelbdamas perskaitote savo tekstus? 2) ar perskaitęs, ką parašėte, suprantate, kokią mintį norėjote pasakyti?

Bent man kol kas atrodo, kad jūsų rašliava – padrikų minčių kratinys, o sąmonės srauto romano ji irgi toli gražu neprimena. Toli jums iki Škėmos, toli…

Inga, 2009-09-27 00:50:45

Neatrodo protingas tas Lio. Jau vien todėl, kad begalę rašybos ir stiliaus klaidų daro. Sunku mintis pagauti. O va pyktis išlietas puikiai…

Rasa, 2009-09-27 09:37:18

Man, paskaičius Lio, kilo trys mintys:

  1. visai į temą- kad žodžiai gali kažką reikšti ir kad gali būti tik absurdiškas garsų kratinys :);

  2. prisiminiau Omaro Chajamo eilutes:

“Jei linksminies vynu, tai gerk tik išmintingai,

Tik su jaunais, tauriais, kur juokiasi džiaugsmingai.

Negerk per daug, nešauk, nerėkauk, nesigirk,

Gerk maža, gerk retai, gerk tykiai, paslaptingai.”;

  1. kaip gyventi vaikams, turintiems tokius tėvus? O paskui sakome, kad jaunimas nesupratingas…

V.R., 2009-09-27 10:11:58

Lio norėjo pasakyti, kad Burgis laiko save neklystančiu ir savim labai žavisi. Na, ką gi – tas iš jo skliste sklinda -“geriausias – tai AŠ”. O demagogija- tai taip, pakanka ateiti bent į du tėvų susirinkimus, ir tą pamatai.

Bet direktorius visgi neblogas, pripažinkim…

Matilda, 2009-09-27 10:13:30

Sveiki.Seniai nedalyvavau diskusijose: keliavau, po to ,,kūriau” planus pagal naująsias programas. Kadangi turiu auklėtinius penktokėlius, jaukinausi juos, stengiausi pažinti, tai nebuvo laiko diskutuoti. Bet perskaičiusi ,,super protingas” Lio mintis, nebegaliu nerašyti. Vieno dalyko nesuprantu- iš kur žmoguje susikaupia tiek šiukšlių? Tiek pykčio ir pagiežos? Jis nemato nieko gero, gražaus, pozityvaus? Manau, kad tik kompleksuota, primityvi būtybė gali taip galvoti, bet ne mąstyti. Man paprasčiausiai šito žmogėno gaila… Kažkas jam nebegerai. Ir dar- gaila jo vaikų, kad teko toks tėvas.

Burgis, 2009-09-27 14:28:13

Oho! Tik porą dienų, porą džiaugsmo dienų Vilniuje su močiute auginome Mildutę (vaikai šventė 10 metų vedybų sukaktį ir bendradarbių vestuves…), o grįžęs randu: mane ir užpuolė ir apgynė! Kaip gerai, kad kartais užpuola – sužinai, kad yra ir mokančių, ir norinčių apginti! Kokia lyrika, kokie taurūs žodžiai, kokie jūs geri žmonės! Ačiū.

O Lio, jei čia dar užsuks, turėtų žinoti: 1) į gimnaziją priima ne direktorius, o bukas kompiuteris; 2) aš kalbu su visais, net manęs nemėgstančiais, vis ta pačia kalba – kokią moku; 3) jau esu rašęs, kad nė sekundės savo gyvenimo neištrinsiu, neišduosiu, nesigėdysiu – kito gyvenimo neturiu.

Bet pažadu – stengsiuos (vargu ar pavyks…) vis mažiau ginčytis su mane smerkiančiais. Įskaitykite sau pergalę.

anupriute, 2009-09-27 16:11:58

Neprisimenu kas pasakė: ,,Žmogus, kuris nemyli savęs- nemyli nieko”

V.R., 2009-09-27 17:35:13

anupriutei

Jūsų sakinys – gryna demagogija.

Man teko būti tėvų susirinkime, kur p.Burgis klasių vadoves išvadino “tundromis”(viena iš jų leido sau pataisyti kažkokį netikslumą jūsų teikiamoje informacijoje. Ar, p.Burgi, tai tą ir reiškė, kad KTUG auklėtojos -tundros? Jūs atrodėte labai šmaikščiai, tikras “bachūras”, auklėtojos susigūžė, o mes, tėvai, pasijutome labai jau nejaukiai.Buvo gal 100 žmonių.

Žinoma, tai tik detalė, kurią prisimint nesmagu, ir tiek.

Burgis, 2009-09-27 18:05:36

V.R.: tai kad apie tai jau dukart čia rašyta… Pykstate. Keršijate. Paaiškinsiu. Mano bėda, kad turiu keletą gerų draugų. Kai mes susibėgame kur nors, vos ne pagrindinė pramoga – traukti vieniems kitus per dantį. Man patinka, “bachūrai” ir manęs neignoruoja! Tai va, po dvidešimties metų gimnazijoje kartais užsimirštu ir sau mielus mokytojus priimu kaip savo draugus, kalbu nesirinkdamas žodžių (pats sunkiai paaiškinčiau, ką reiškia žmogus-tundra; žmogus iš tundros – aiškiau, bet nebūtinai įžeidu…). Klaida! Kažkas “susigūžė”… V.R. tai “matė”, įsidėmėjo. Bet apibendrinti nereikėtų (“pasijutome”; Jūs pasijutote, kiti gal nepasijuto?) – vis dar tikiu, kad dauguma (pabrėžiu – dauguma!) mokytojų nei mane neatsargiu žodžiu įžeistų (ta prasme – aš neįsižeisčiau, jei, pavyzdžiui, Ramūnas, Alvydas, Laima, Ina, Roma, Jonas, Rūta, Birutė, Sigita, … ir t.t. ir pan. ką nors “tokio” pasakytų), nei aš rengiuosi su jais “atsargiau” kalbėti. Jie – mano gyvenime, aš – jų gyvenime, Jūs, deja, atskirai…

mama R, 2009-09-28 00:04:34

Lio žodžiai (kratinys) vis tik teikia informaciją (tam, kam jos trūksta arba tam, kuris nori jos gauti). Asmenybė negali būti tik vienos (pvz. baltos) spalvos (šiek tiek lyrikos, sentimentalumo, logikos, vadybos). Yra ir deguto. Asmenybių, kurias prisimena gana ilgai, be deguto mažai tėra. Greitai galiu paminėti tik Motiną Teresę. O aš ir turėjau įtarimą, kad pons Burgis negali būti vienos spalvos.

Burgis, 2009-09-28 08:53:12

mamai R: tai aš dabar zebras? Maniau, kad esu vienspalvis, bet ne baltas, o rusvas… 🙂

Andrius, 2009-09-28 11:12:56

Kai žmogus mokosi kalbėti, jis mokosi skleisti reikiamus garsus, valdyti kalbos padargus. PO to mokosi naujų žodžių, mokosi sakinio struktūros…

Bet kaip išmokti reikšti mintis glaustai ir visiems suprantamai? Kaip galima išmokti parinkti tinkamiausius žodžius?

VV., 2009-09-28 11:51:12

Seniai nerašiau, bet dabar trūko kantrybė. Baikite pulti žmogų, jo nepažindami, o tik “pamatę du kartus”.

Turėjau ne vieną vadovą, bet tokio kaip B.B. gali pavydėti bet kas.

O visokių trūkumų turime visi – kas per garsiai kalba, kas miegodamas knarkia, kas mėgsta apkalbinėti (ir t.t. ir t.t.) Gal kalbėkime apie esmę, ką žmogus DIRBA?

Dainora, 2009-09-28 19:24:09

kartais man atrodo keista, kodėl B.B. netrina tokių temų.

Burgis, 2009-09-28 19:47:41

Dainorai: man įdomu, bet ir Jums iš tokių laiškų turėtų būti įdomu – kas pasidarė su žmonėmis? Sakyčiau, žiniatinklis suteikė galimybę “pilnaties žmonėms”, bet kad nereikia nė žiniatinklio. Anądien studentas taip atakavo mane užsiėmimo metu, kad visai rimtai susimąsčiau: kviesti medikus ar policiją?

Visuomenė grėsmingai kinta…

sonata, 2009-09-28 21:33:22

apie 1 proc. populiacijos serga šizofrenija, kas ketvirtas turi riziką susirgt depresija kuriam nors gyvenimo etape, o kur dar asmenybės sutrikimai, liaudyje vadinami psichopatijom… o priklausomybės kvaišalams, nikotinui, alkoholiui, azartininiams lošimams ir internetui… aha, kintame… neaišku, į ką mutuosim…

petras, 2009-09-29 08:42:17

Sonata, o ką blogo pavardinsit ?:)

sonata, 2009-09-29 09:06:30

Petrui: aš tik konstatuoju faktą… 🙁