Jau rašiau čia, kad penktadienį Vilniuje buvau įdomiame ir keistokame renginyje. Apie 20 jaunų žmonių iš keletos Europos valstybių susirinko į jaukią senamiesčio salytę pakalbėti apie sovietmetį, apie holokaustą… Gerai, kad kalbėti teko angliškai – negalėjau ilgam „užsikabinti“… :-).
*
Iš galvos neišeina vieno dalyvio klausimas: „Tai nieko iš socializmo nenorėtumėte?“
Atsakiau: „Tikrai nieko!“
Tada klausėjas pasitikrino: „Ar nemanote, kad tikro socializmo niekada nebuvo?“
Patvirtinau, kad tikrai nebuvo, bet pridūriau – ir niekada niekur negali būti! Tokia žmonių prigimtis, tokia žmonijos raida.
Dabar, praėjus kelioms dienoms, pradedu manyti, kad ten galėjo būti tokių, kurie norėtų tikro socializmo. Gal jie ir suvažiavo pasitarti, kaip jį, tą socializmą, Europoje sukurti? Suvažiavo už ES pinigus…
*
Grįšiu prie socializmo, bet noriu paminėti ir kitą įdomų klausimą. Antrasis po manęs pranešėjas (Lietuvos žydas) kalbėjo apie holokaustą. Jis pasakė keistą teiginį: antrojo pasaulinio karo metais (prieš tai ir po to…) nė viena tauta nebuvo žydų pusėje… Aš paklausiau – kodėl? Pranešėjas išsisuko – nežinau… Tada viena dalyvė paklausė manęs: „O jūs žinote atsakymą?“ Aš žinau! Trumpai paaiškinau. Dabar man smalsu, ar jūs atspėtumėte mano atsakymą…
*
Kodėl nepasiilgstu socializmo? Kodėl nemanau, kad gali būti „geras“ socializmas? Todėl, kad socializmo liekanas matote ir jūs – „socialiai remtini“ visai nenori dirbti, kad atsilygintų visuomenei už paramą! Socializmas taip „teisingai“ skirstė gėrybes, kad aš norėdavau sienomis laipioti iš pasipiktinimo. Socializmas išugdė išlaikytinių kastą. Socializmo teisingumas baigiasi ties valdžią užgrobusių neteisingumu.
*
Žinau, jūs pasakysite – o kapitalizmas? Kažkas gerai pasakė: „Kapitalizmas yra geriausia santvarka iš blogiausių…“ Kapitalizmas yra tiek teisingas, kiek teisingumo yra gamtoje… Vilkas sudrasko kiškutį, jei tas bėga nepakankamai greitai. Ar vilkas kaltas? Kapitalizmas verčia mus gyventi išplėtus akis, ištempus ausis, įtempus raumenis, „įjungus“ smegenis. Man patinka! Jaučiuosi esąs pasaulio gyvūnas. Reikia žmogiškumo? Žinoma! Nes dabar aš turiu išteklių tam žmogiškumui. Socializme neturėjau…
*
O dabar dirbkime, dirbkime!
Atsakymai
Burgis, 2012-05-23 08:53:47
Įverčiams…
Siaip, 2012-05-23 10:00:01
Tiesiai šviesiai. Nežinau kodėl žydų nemėgo ir nemėgsta kitos tautos. Galiu tik paspėlioti, nors jaučiu kad mano spėjimai nėra teisingi.
A) Išrinktoji tauta save laiko aukščiau kitų, todėl kitiems nelabai patinka jų brukama „tiesa“
B) Visi žino kokie žydai yra organizuoti. Gal ne vienam nušluostė nosį, todėl ir pyksta.
Be to pats teiginys yra keistokas. Ką reiškia tauta nemėgsta. Karo metais tos pačios tautos atstovai ir šaudė ir gelbėjo žydus. Tai kaip tokią tautą vertinti?
M11, 2012-05-23 10:23:41
O yra kokia nors tauta, kurią mėgtų kita tauta? 🙂
Giedrius, 2012-05-23 10:30:01
Teisingai…Vergovė yra tiek teisinga, kiek teisingumo yra gamtoje. Vilkas sudrako kiškutį, jei tas bėga nepakankamai greitai. Ar vergovė kalta? Beje, jeigu vilkas sotus, tai kiškučiai gali būriais lakstyti…net nežiūrės. Aš nesuprantu – kam reikalingas blogas kapitalizmas, jeigu taip gera vergovėje?
Giedrius, 2012-05-23 10:34:55
Kodėl? Todėl…
http://www.youtube.com/watch?v=00vRLtGT1D8
Burgis, 2012-05-23 10:52:59
Giedriui: aš jau, matyt, visai pasenau, kad nieko nesuprantu iš Jūsų komentaro…
Vladas, 2012-05-23 12:04:05
Kuo socializmas iš esmės skiriasi nuo kapitalizmo?
Kapitalizme žmogus samdo kitą žmogų ir iš to gauna sau naudos? Socializme valstybė verčia žmogų aukoti sveikatą ir gyvybę kartais netgi negaudama jokios naudos: Černobilio avarijos lividavimas, Afganaistanas, Belomorkanalo kasimas, Trofimovko sala Laptevų jūroje. Kinijos ir Kambodžos darbo ir perauklėjimo stovyklos, Šiaurės Korėja.
Socializme rūpinamasi silpnesniaisiais, žioplesniais, nesugebančiais ir nenorinčiais? Bet kapitalizme taipogi jais rūpinamasi: Gelbėjimo armija, privatūs ir visuomeniniai paramos ir labdaros fondai, mecenatai, rėmėjai ir t.t.
Gal didžiausias skirtumas, kad žmonės gaunantys labdarą kapitalizme, jaučiasi pažeminti ir prastesni už tuos, kurie turi resursų ir ją duoda. O socializme resursai atimami iš visų ir visi tampa paramos gavėjais. Visi laukia kol gaus butą, paskyrą automobiliui, kelialapį, taloną baldams ar televizoriui.
Nesugebantys ir nenorintys ir gyvenimo nuskriausti nenori jaustis išlaikytiniais ir gauti išmaldą. Jie nori turėti tokią valdžią kuri atimtų iš tų kas turi resursų ir duotų jiems “tai kas priklauso pagal įstatymą”. Galiausiai kai nebelieka norinčių kurti resursus, o visi nori juos “kuo teisingiau” pasidalinti prasideda BLATAS ir kitos socializmo grožybės apie kurias daugelis jaunimo net nesapnavo.
Marius A., 2012-05-23 12:19:49
Galiausiai kai nebelieka norinčių kurti resursus,
o visi nori juos „kuo teisingiau“ pasidalinti
Aš dar kartą pasitikrinsiu – tai yra socializme, ir to nėra kapitalizme, teisingai?
Tai man atrodo, kad nemaža dalis Lietuvos gyvena socializme. Nes norinčių “kuo teisingiau” pasidalinti – nors vežimu vežk… Tiek net vežimų Lietuvoje nėra…
petras, 2012-05-23 13:31:33
Beverčiai ginčai. kas geriau, kriaušė ar obuolys ?
Vladas, 2012-05-23 14:23:28
Mariau, tu visiškai teisus.
Nemaža dalis Lietuvos vis dar tebegyvena socializme (nori ne dirbti, bet “dalintis po lygiai”), o represinės sistemos kuri galėjo priversti dirbti ar vykti kariauti į Afganistaną nebėra. Dabar ES ir kiekvienas žino savo teises. Pabandyk kokį valdininkėlį už kyšininkavimą ar švaistymą atleisti iš darbo, jau nekalbant apie pasodinimą…
Beje dauguma lietuviškų “viarslinykų” ar “kapitalistų” taipogi gyvena socializme. jie irgi labiau susirūpinę ne kaip efektyviau dirbti, bet kaip kur ką “išdurti”: valstybę, partnerius, konkurentus (perkamuose konkursuose), klientus ar samdomus darbuotojus.
O tikram kapitalizme gyvena Danija, Švedija ar Šveicarija, bet mums iki jų kapitalistinio mąstymo ir gyvenimo būdo toli kaip iki mėnulio:(.
Burgis, 2012-05-23 14:38:04
Socializmas niekur nedingo! Ryškiausiai jis matomas žiūrint į tai, kaip skirstomi ES pinigai. Visi socializmo požymiai!
-
Biurokratija. Sukurta tokia įmantri, tokia galinga ir didinga biurokratinė sistema, kad menkas žmogelis iškart supranta – jos neįveiks.
-
Atviras slaptumas. Viskas atvira, bet visos durys su kodiniais užraktais… Niekada neišsiaiškinsi, nuo ko priklauso toks ar kitoks sprendimas, kas yra iešmininkas, o kas – bosas, kaip juos perkalbėti, įtikinti, kodėl jie taip skirsto ir pan…
-
Pinigai išleidžiami taip, kad juos deginant būtų daugiau naudos (šilumos). Niekas už tai nebaudžiamas, tik retkarčiais vieni išlaidautojai pakeičiami kitais.
***
Svarbiausias požymis – visi suprantame, kad ką nors iš tiesų pakeisti galima tik pakeitus tą socialistinę santvarką.
petras, 2012-05-23 15:44:11
Vladai, o Danijoje, Švedijoje nėra socializmo ?
Saulius, 2012-05-23 15:55:48
Ne nuo to galo pradedate, – zmoniu poelgius ivardijat vienu ar kitu pavadinimu ir gincyjates del titulinio uzraso.
Pasikeite zmogaus poziuris, po to, elgesys… ir ziurekit, – santvarkos jau nebereikia keisti.
Vladas, 2012-05-23 16:29:33
Petrai, mes praleidome socializmo ir kapitalizmo apibrėžimą. Pabandysiu tai kiek pataisyti.
Pagal klasikinį apibrėžimą kapitalizmas nuo socializmo skiriasi tuo, jog kapitalizme galima privati žemės ir svarbiausia, gamybos priemonių nuosavybė, bei samdomas darbas. T.y. vienas žmogus gali samdyti kitą dirbti už atlyginimą (ir išnaudoti). Gamyba vystoma siekiant didesnio efektyvumo ir pelno.
Socializme gamybos priemonės priklauso visiems piliečiams(valstybei). T.y. visi dirba sau ir niekas nėra išnaudojamas. Ir kiekvienas yra darbo vaisių dalinis šeimininkas. Gamyba vystoma siekiant įgyvendinti planus numatančius reikiamo lygio visų gyventojų aprūpinimą.
Pagal šiuos požymius nei Danijoje, nei Švedijoje socializmo nėra. Šiuo metu socializmas yra Šiaurės Korėjoje ir, gal būt, Kuboje.
Jovita, 2012-05-23 17:08:04
Kaip suprasti isnaudojima? Ar kas nors vercia zmones kapitalizme dirbti? Laisva rinka, – susirask kita darbdavi, pradek versla, jei tave kas isnaudoja!
Esme tame, kad socializme “vyriausybe” nutaria kaip paskirstyti uzdarbius, o kapitalizme, – uzdirbantys zmones. As dirbu, sprendziu kurioje valstijoje noriu moketi mokescius ir kiek skirti ir kokiai labdarai. Kodel balsuoti uz vyriausybe, kuri mano, kad as nieko nezinau, nieko nesuprantu, ir ji uz mane nuspres kaip paskirstyti MANO uzdarbi (ne tik pinigus, bet ir laika, gabumus?!).
Aisku, ne visi gali dirbti, bet yra draudimai, dalis padengta mokesciais, yra seima, ir yra geros sirdies zmoniu. JAV tikrai pralygsta socialistines salis savo labdara pasauliniu mastu.
NiekurNeiva, 2012-05-23 19:38:41
Diskutuojant reiktų susitarti dėl Apribrėžimų – Sovietų Socializmas turi lygiai tiek socializmo (mokslinio modelio) kiek ir Socialistinė Etiopija, t.y. nemanipuliuokime kaip lygiavertėmis bendrinėmis ir tikrinėmis sąvokomis, pvz. baltasis škotiškas terjeras Socialistas…
PASIKARTOSIU: didžiausia socialistinė blogybė (nesusipratimas, tragedija) yra Visuotinė ir Lygi rinkimų teisė!!! Švelniausia alternatyva – balsuoja tik tie, kurie bent 1 litu daugiau sumoka valstybei nei iš jos gauna…
Pentium100, 2012-05-24 00:46:11
“Kaip suprasti isnaudojima? Ar kas nors vercia zmones kapitalizme dirbti? Laisva rinka, – susirask kita darbdavi, pradek versla, jei tave kas isnaudoja! ”
Gerai, pradedam nuo paprastesnio dalyko – benzino kainos. Visi kaip susitarę plėšia po ~5Lt/L, bet laisva rinka gi, atsivešiu iš Baltarusijos. Kaip tai suprast “negalima”?
Išmetė iš darbo (nes naujiems darbuotojams reikia mažiau mokėt nei seniems), na bet darbo tai tikrai galima susirast, ypač kai tiek daug tinginių aplink (~14% nedarbo lygis tai tikrai jie visi tinginiai ir nenori dirbt), tai laisvų darbo vietų daug bus. Kažkodėl ne, na nesvarbu, galima gi savo verslą pradėt, tik gaila, kad baigiau ne ekonomiką/vadybą, o kitą specialybę ir man tie visi su įmonės steigimu ir jos išlaikymu susiję dalykai yra kaip daugumai B. B. studentų matematika. Na, valgyt vistiek norisi, žinau – pamatysiu kokį išlipantį iš apynaujės mašinos, duosiu į snukį ir paimsiu pinigus. Džingulių įstatymai, o jis už mane silpnesnis.
Dalis antros pastraipos tinka mano mamai. Išdirbo banke ~16 metų ir buvo pakeista nauja darbuotoja (kuriai reiks mažiau mokėt), kito darbo negauna, nepriima net parduotuvėje prekių į lentynas dėt, nors ir turi aukštąjį išsilavinimą. Iki paskutinio sakinio dar nepriėjo.
Vladas, 2012-05-24 08:07:14
NiekurNeiva, tai gal galėtum trumpai apibrėžti ką vadini socializmu (tikru) ir kuo jis skiriasi nuo kapitalizmo.
Vladas, 2012-05-24 08:11:04
Pentium100. Dar norėčiau pridurti prie išvardintų gyvenimo baisybių: “O daugeliui netgi tenka kiaušinius su lukštais valgyti” (nes niekas nenulupa).
petras, 2012-05-24 09:35:32
Vladai, manyčiau per daug į kraštutinumus nuainat. kodėl būtina kalbėt apie tokį “gryną” socializmą, kad visi žmonės turi atsisakyt asmeninės nuosavybės ir viską už juos daro valstybė. manyčiau nekontroliuojamas kapitalizmas būtų ne ką geriau. atsirastų daug žmonių, kurie gyventų džiunglių įstatymais, kaip kad ir sako pentium100.
todėl nelyginkit lengvos formos kapitalizmo ir griežto socializmo. tas pats kas lygint dvi automobilių firmas ir paimant du skirtingo tipo modelius. vienas tarkim limuzino klasės, o kitos firmos paimt vienatūrį žemiausios klasės.
bet kokiu atveju mūsų visuomenėj yra tiek socializmo, tiek kapitalizmo apraiškų. tik santykis gal nelygus.
Giedrius, 2012-05-24 10:27:09
Laisva rinka nustato ir dujų kainas Lietuvos, Latvijos ir Estijos vartotojams:) Yra tokių žmonių, kurie nieko nežino:)…vienas žmogus dirbo Lietuvoje, jį atleido iš darbo. Teko išvažiuoti į užsienį…Dabar dirba tokį pat darbą užsienyje…ir nieko nesupranta:) Dirba tiek pat, tokį pat darbą, tačiau gauna 3 k. daugiau:) Savininkas Lietuvoje ir savininkas užsienyje paradavinėja produkciją panašiomis kainomis – užsienyje dempinguoti niekas neleis. Klausimėlis – kur savininkas Lietuvoje deda pinigus, neatitekusius samdomam darbuotojui? Kodėl kitos įmonės parduoda produkciją pasaulinėmis kainomis, tačiau darbuotojams vos sukrapšto atlyginimams?;)
Arvydas, 2012-05-24 10:32:19
Pff! Giedriau, mokesčiai viską suryja! :)) Net vaikai Lietuvoje žino, kad dėl visko kaltas Kubilius.
NiekurNeiva, 2012-05-24 10:35:55
Vladai, sau (vadovėliuose tikrai kitaip) aš tas sąvokas apibrėžiu kaip 2 kraštinius, ribinius atvejus: vienu atveju akcentuojamas Individas, kitu atveju viršenybė teikiama Komunai, Kolektyvui. Be to, kapitalizmo sąvoką aš vartoju tik toms visuomenėms, kuriose istoriškai susiklostė ir dominavo protestantizmas. Ką darysi, bet mano galva, Lietuvoje tikrai nebuvo socializmo, ir kol kas net nekvepia nei kapitalizmu, nei kapitalistine bendruomene. O jei Didžiųjų skaičių dėsnius ir Begalybės (ribos) sąvokas taikyti visuomenei, tai niekada nė vieno nė kito ir nebus…
Saulius, 2012-05-24 11:04:11
Ne tiek mokesčiai, kiek biurokratija (tarpininkai). Ir ne pinigus svarbiaiusia, – laiką.
Giedrius, 2012-05-24 11:25:19
…tačiau vaikai nežino…kur dingsta pinigai iš “valstybės aruodo”?:) Kiekvienas lietuvis turėtų maudytis aukso voniose;)
Arvydas, 2012-05-24 11:49:20
Giedriau, išlaikyti bedarbius, dykaduonius bei kitas socialiai remtinas pozicijas – brangus malonumas! Bet, regis, mums tai jokia problema. Juk mūsuose vyrauja kapitalizmas su žmogišku socializmo veidu – kas nori ir gali dirbti, tie dirba ir užsidirba sau, bosui, socialiai remtiniems, Seimui išlaikyti..
Todėl ir maudomės akrilo ir špyžiaus voniose 😉
Vladas, 2012-05-24 12:26:46
Petrai, kiek suprantu bandote užvesti kalbą apie “lengvos formos nėštumą”:)
Gal kiek atidėsiu išsamesnį atsakymą nes varau dirbti:))
petras, 2012-05-24 12:40:32
Nebandau. aš tik noriu pasakyt, kad nebūna balta ar juoda. visos idėjos taikomos praktikoj, maišosi. todėl nematau reikalo ginčytis dėl socializmas vs kapitalizmas. nes nei vienas iš jų grynoj formoj (na pagal teorinį apibrėžimą) realybėj neegzistuoja. o palyginimas su nėštumu čia manau išvis ne į temą. nes ideologijos nėra taip arba ne. 1 ar 0. nėščia arba ne nėščia.
Marius A., 2012-05-24 13:02:06
Eee. Apie nėštumą. Labai dažnai tai yra naudojama kaip dviejų nesuderinamų situacijų pavyzdys…
Bet… gal šiam procesui taip pat galioja “Šriodingerio katės” dėsnis, t.y. kol nepadaromas testas – būsena yra neapibrėžta 😉
Juk laikoma, kad katė yra tuo pat metu ir gyva, ir mirusi… Kol nepatikrinama, kaip yra iš tiesų…
Vladas, 2012-05-24 18:56:23
Petrai ir Mariau, jei manote, jog neįmanoma arba nesugebate apibrėžti (suprasti) kuo skiriasi kapitalizmas nuo socializmo, tai kokio velnio iš vis čia kišatės. Nes jūsų požiūriu ši diskusija yra apie nieką.
Vyrą nuo moters kartais irgi nelengva atskirti.(kaip Petrui nėra skirtumo tarp kriaušės ir obuolio) Tikiu, jog pasitaiko ypač sudėtingų atvejų, bet man tikrai neįrodysit, jog iš esmės jie neturi jokių anatominių ar fiziologinių skirtumų.
NiekurNeiva kaip skirtumą paminėjo pirmenybės teikimą kolektyvui ar individui. Tai irgi konkretus, mano manymu, teisingas skiriamasis požymis.
petras, 2012-05-25 09:39:07
Vladai, aš niekada nesakiau, kad nėra skirtumo tarp šių ideologijų, tik sakiau, kad nėra taip jog viena dominuoja, o kita pasislėpus. toj pačioj tavo įvardintoj š. korėjoj kapitalizmo apraiškų nemažai yra. be to niekur tos įdėjos ir nebuvo įgyvendintos šimtu procentų.
todėl kam tu iškraipai mano žodžius (niekada nesakiau, kad nėra skirtumo tarp kriaušės ir obuolio) ir dar nusprendi už mane ką aš manau ? arba tau reik išmokt skaityt arba baikt provokuot 🙂
Vladas, 2012-05-25 10:26:27
Atleisk, Petrai.
Socializmas, man, skaudama tema. Nors nebuvau ištremtas, netarnavau Afganistane ir netgi pavyko išvengti Černobylio avarijos likvidavimo darbų, bet man tais laikais gyventi labai nepatiko. Gal todėl, kad tėvų namuose visi, neišskiriant vaikų ir senelių, buvome laikomi žmonėmis, o toje sistemoje žmogus buvo niekas, dulkė, darbo jėgos vienetas.
Mano manymu, rimta problema, kad šiuolaikinis jaunimas, nematęs to, arba žmonės gyvenę tame ir nesuvokę tos situacijos nebesupranta ir nenori suprasti kur veda Žmogaus, individo, asmenybės aukojimas ir sumenkinimas kolektyvo labui (nes realiai kolektyvo kaip subjekto nėra, visada jo vardu veikia konkretųs asmenys).
Šiais laikais taip dažnai kartojama metafora “Švediškas socializmas” arba “Skandinaviškas socializmas”, kad žmonės pradeda galvoti, jog socializmas ir yra Skandinavijos šalių politinė ir ekonominė santvarka. Ten socializmo tiek pat kiek posakyje “dėjau į akį (miegojau) iki pietų” tikro smūgio į akį.
Todėl manau, jog diskusija kaip kiekvienas suprantame socializmą ir kapitalizmą ir kokie charakteringi kiekvienos santvarkos bruožai, yra labai svarbi. O tu (taip aš interpretavau) savo komentarais bandei pasakyti, jog nėra čia ko aušinti burnos nes viskas persimaišę ir nieko neįmanoma išskirti:(.Todėl ir pasikarščiavau.
O dėl teiginio: “nėra taip jog viena dominuoja, o kita pasislėpus.” leisiu sau nesutikti. Gal būt Šiaurės Korėjoje ir yra kapitalizmo apraiškų bet socialistinė, kolektyvo viršesnybės ideologija tikrai dominuoja. Lygiai kaip Skandinavijoje yra soc. rūpybos ir kolektyvinio rūpinimosi savo artimu apraiškų, bet kapitalistinė privatinės nuosavybės bei pagarbos asmeniui ideologija dominuoja.
petras, 2012-05-25 11:25:01
na taip tavo tiesa, galima išskirt tą dominuojančią ideologiją. ir suprantu, kodėl tau nepatinka socializmas. bet mūsų karta negyvenusi cccp (nors aš gimiau sąjungoj ir dar pirmą klasę spėjau baigt:)), tačiau užaugusi kapitalizmo sąlygomis, irgi matome minusus, kurių tikrai yra ir nemažai. pradedama galvot, gal yra kitų variantų, kad būtų dar geriau. tikriausiai tuomet pagalvojama galbūt, bet tik galbūt, ir apie socializmą ar dar kažką (mes juk to nejautėm savu kailių). tikriausiai čia labiau ginčai įsiplieskia ne dėl pačių ideologijų, o tiesiog dėl mūsų skirtingų kartų, tų ideologijų vertinimų, nes juk tokie skirtingi patyrimai buvo ir yra 🙂 ir aš tiesiog sakau, kad gal galima rasti ir socializme pliusų, ir juos pritaikyt (kas ir yra daroma: pensijos, taip tyčiom nemokamas gydymas, pašalpos ir t.t), tik nereik persistengt, kad gimtų dar viena cccp.
bet kokiu atveju iš esmės aš su jumis sutinku, tik nenoriu į viską taip kategoriškai žiūrėt.
Vladas, 2012-05-25 15:33:46
Matai Petrai, rimta problema, kad kiekvienas kaip į bet kurias sąvokas, taip ir į žodžius “socializmas” ar “kapitalizmas” įdeda kiek skirtingą turinį. Todėl aš bandžiau išsakyti kokius aš matau socializmo charakteringus požymius, ir sužinoti ką apie tai galvoja kiti.
Nelabai suprantu kodėl pensijas, pašalpas ir “taip tyčiom” nemokamą gydymą priskiri socializmui. Manau tie dalykai laukiniame kapitalizme atsirado gerokai anksčiau, nei pats socializmas.
Aišku čia irgi galime išvesti takoskyrą pagal individo/kolektyvo santykį. Jei pensijos, pašalpos ir nemokamas gydymas skiriamas žmonėms padariusiems laisvą asmeninį individualų sprendimą ir dalį savo pinigų skyrusiems draudimui – tai labiau kapitalizmas. Jei iš kiekvieno, naudojantis valstybės prievartos aparatu atimama dalis sukurtos vertės ar atlyginimo ir už tai jam teikiamos “nemokamos” paslaugos – tai jau socializmo požymis.
Galima sakyti, jog skiriasi išankstinės nuostatos apie žmones:
Socializme laikoma kad “liaudis” tingi, kvaila ir savanaudiška. Todėl niekada nedirbs nepriversta ar neuždraivinta propagandos, nesugebės pasirūpinti savo ir artimųjų senatve ir sveikata, niekad turintis daugiau, jei neatimsi jėga, savanoriškai nepasidalins su vargstančiu. Todėl visus tuos klausimus turi išspręsti partija ir vyriausybė.
Kapitalizme laikoma, kad dauguma žmonių yra sąmoningi ir savarankiški, taip pat geranoriški kitiems, pakliuvusiems į bėdą. Todėl daugelis socialinių ir bendruomeninių klausimų paliekama asmeninei iniciatyvai ar visuomeninėms organizacijoms (Ta prasme iš tikro visuomeninėms ir savanoriškoms).
Kęstutis, 2012-05-25 23:08:22
Vienas socializmo požymių yra griežti vertikalūs ryšiai ir jokių horizontalių. Iš čia ir slaptumas ir jokios tau pagal hierarchija nereikalingos informacijos, jokių horizontalių vandens raibulių. Tiketina, kad dėl to ir euforija atmntyje apie CCCP socializmą.
Daiva, 2012-06-01 13:44:30
Šiaip jau klausėjas buvo amerikietis, gyvenantis Vengrijoje. Jam, užaugusiam Kalifornijoje, socializmas asocijuojasi su kitais dalykais nei tai, apie ką visi kalba šalyje, kur jis dabar gyvena. Gaila, kad jo smalsumas sukėlė būtent tokias asociacijas – kad čia socializmo statytojų susirinkimas…
Dar norėčiau prisidėti prie diskusijos apie apibrėžimus. Manau, kad negalima ignoruoti šios ideologijos autorių požiūrio į tai, ką jie ten siūlė. Socializmas – tai valstybės ir kitų esamų institucijų panaudojimas beklasei visuomenei kurti. Anarchistai linkę atmesti esamas institucijas (mokesčius, teismus ir t.t.) ir laikyti jas nenaudingomis šiam tikslui, konservatoriai mano, kad valstybę ir kitas institucijas reikia naudoti kitiems tikslams (palaikyti esamai tvarkai, o ne jai keisti), liberalai laiko jas tvarkos ir vienų kitiems netrukdymo saugotojomis. Štai ir viskas. Tada galima diskutuoti dviem klausimais: pirma, ar geras tikslas (beklasė visuomenė), antra, ar gera priemonė (mokesčių, teismų, įstatymų, perskirstymo, subsidijų ir t.t. panaudojimas).
Vladas, 2012-06-03 20:56:27
Daiva, ar jums kda teko girdėti kad kokia nors visuomenė būtų sukurta pagal išankstinį teorinį planą, Aš nekalbu apie Utopija ar uždaras religines bendruomenes apjungiančias kelis tūkstančius žmonių.
Bandymai teoriškai suprojektuoti ir eksperimentuoti įgyvendinant savo viziją ant gyvų žmonių…. bent jau man atrodo nežmoniškai.
Ta prasme jau pats tikslas – kažkokios teorinės visuomenės sukūrimas man panašus į tikslą išvesti naują šunų ar karvių veislę arba užauginti miniatiūrinį medį – bonsą. Su visomis tam naudojamomis priemonėmis.
Kaip taisyklė eksperimentuotojai “dirba su medžiaga” ir stebi savo eksperimentus iš šono.
Ne be reikalo Leninas sakė: “Kiek mes galime sukelti kančių dabar gyvenantiems, ateinančiųjų labui?”. Atkreipkite dėmesį – Jis nesakė “Kiek galime iškentėti?”
Klebonas, 2012-06-15 18:15:25
Na, paimkime ir paskaičiuokime su kalkuliatoriumi arba be. Alkoholizmas, narkomanija, nusikalstamumas, paveldo naikinimas, gyventojų skaičiaus mažėjimas, visiškas kultūros ir netgi žmonių santykių komercianalizavimas, okupaciniai karai Afganistane ir Irake ir kur tik bepasiųs, visiškas nestabilumas, darbdavių savivalė, medicinos, policinio ir administracinio aparato korupcija, centai mokami policininkams, gaisrininkams, bibliotekininkėms ir valdininkams. Žmonės mirštantys darbuose, nes taip reikia. Nutukimas, širdies ir kraujagyslių ligų, vėžio išvešėjimas. Kaimo, miestelio nuinteligentinimas. Provincijos žlugimas. Viskas labai puiku? Teisingoje santvarkoje gyvename? Daugelis dalykų buvo tuo metu, kai mūsų šalis buvo okupuota sovietų, bet daug kas suklestėjo neigiama prasme dabar, kai jau nuo sovietinės santvarkos žlugimo praėjo keli dešimtmečiai. Atleiskit, bet manyti, kad tokia visuomenė gera, yra nehumaniška.