Streikas

Kai kurie mokytojai streikuoja… Šiandien gimnazijoje bandėme apie tai pakalbėti. Nesėkmingai… Vieni valgė graikiškas salotas ir tortą (vaišino vyriausias mokytojas – 75 metų!), kiti siūlė peticiją, treti visai nenorėjo apie tai kalbėti, ketvirti visai nesutinka viešai pasakyti savo nuomonės apie bet ką (pavyzdžiui, direktorių). Jausmų sumaištis ir manyje… Štai jos atspindžiai:

  1. Prieš KĄ protestuojama? Ministrę, direktorius, G.Kirkilą, Vyriausybę, Seimą? To neįvardijus neaišku, KAS dabar tiesiog privalo ką nors daryti.

  2. Ko reikalaujama? Padidinti atlyginimus ir padidinti infliaciją? Padidinti atlyginimus ir padidinti mokesčius? Pakeisti valdžią ir nepadidinti atlyginimų? Būtina atsakyti, iš kokių šaltinių GALIMA padidinti atlyginimus.

  3. Ką darys mokytojai, ką darys visuomenė, jei niekas nieko reikšmingo nepadarys? Prieš einant į karą visada būdavo numatomos visos galimos pasekmės…

Štai mano pasiūlymai:

  1. Švietimo valdžią pakeisti reikia į bent kiek padoresnę. Bet svarbiausia, reikia pakeisti žemesnes grandis, kurios jau gal 30 metų viską ir lemia! Būtų vietos – parašyčiau ir kaip tai padaryti…

  2. Būtina viešai paskelbti įvairiausių valdininkų, gaunančių atlyginimus iš BIUDŽETO, algas, priedus, premijas. Tada būtina demaskuoti algų paskirstymo mechanizmą ir jo autorius. Pradėti reikia nuo Seimo.

  3. Būtina atlikti objektyvų moksleivių ir kai kurių mokytojų nemokšiškumo auditą. Negalima kelti atlyginimų mokytojams, būtina kelti atlyginimus GERIEMS mokytojams.

  4. Būtina atlikti egzaminų užduočių auditą, priverčiant mokytojus tuos egzaminus išlaikyti pirma moksleivių.

  5. Atlyginimai turi būti subalansuoti mokytojams, medikams, teisėjams, notarams, seimūnams ir t.t. Negalima sukelti grandininės reakcijos! Tai kažkada padarė teisėjai…

Atsakymai

matematikos mokytoja, 2008-03-04 18:20:09

Jūsų pasiūlymas 1. Ir gerai, kad nėra vietos parašyti, kaip pakeisti valdžią. Valdžia nelauktų, pakeistų Jus.

Pasiūlymas 3. Kaip išsiaiškinti – kuris mokytojas yra geras, kuris blogas? Koks mechanizmas?

Pasiūlymas 4. Bijau, kad šio eksperimento rezultatai būtų paradoksalūs. Kai kurie mokytojai egzaminą išlaikytų prasčiau už savo mokinius, o kai kurie geriau. Ar tai reikštų, kad pirmieji geresni už antruosius?

Jūsų klausimas 1. Mokytojai streikuoja prieš savo neviltį ir netikėjimą, kad šioje šalyje dar ką nors galima pakeisti.

local_user, 2008-03-04 18:34:44

matematikos mokytojai: tai kam tada streikuoti jeigu vistiek netiki, kad šioje šalyje galima dar kažka pakeisti…? Arba galbūt aš nesupratau Jūsu pasisakymo.

matematikos mokytoja, 2008-03-04 18:57:00

Local user. Išaiškinimas. Yra toks neigimo neigimas. Mokėtės? Bent jau turėjote. Taigi, ką gauname? Teigimą. Mano kalba, tai reikštų tikėjimą. Na, aš gražiai norėjau pasakyt. Lituanistai, berods, tai vadina oksimoronu (gal būt klystu, gal kitaip). Mokytojams streikas prieš netikėjimą reiškia, kad jie dar galės būti mokytojais, ir kad jiems dar nereikia važiuoti į Angliją skinti braškių (kur, beje, mus ir pasiuntė viena parlamentarė) arba eiti dirbti į statybas. Buvo atlikta apklausa. Dalis nežada rudenį grįžti į mokyklas. Koks procentas, nežinau.

scania, 2008-03-04 20:22:02

Jei patys mokytojai sėdės ausis suglaudę, tai ir tematys savo ausis. Ar manot, kad buvusieji mokiniai rūpinsis savo buvusiais mokytojais? Jau rūpinasi – visa valdžia kažkur mokėsi. Atrodo.

grifas3000, 2008-03-04 20:31:26

Nieko mokytojai nepasieks, nes nevieningi, vienas streikuoja, o kitas bijo.

Marius, 2008-03-04 21:29:12

pas mus tai nestreikuoja ir net nešneka apie tai:),

nes algos geros, ir to, matyt, užtenka 😀

cypt, 2008-03-04 21:36:24

Dalis nestreikuojančių yra taip ‘suveržti’, kad tik išsaugoti galbūt vienintelį pragyvenimo šaltinį tenori. Mano manymu hierarchine švietimo sistemos tvarka vieni kitus smaugia, kad tik sukelti kuo mažesnį triukšmą.

Ričardas Š., 2008-03-04 21:47:41

Pagaliau bent vieno žmogaus mintis objektyvios šiuo klausimu. Visiškai su tinku su Jumis, p B.B.!

Marius, 2008-03-04 22:11:18

darom anarchiją?

Vaidas, 2008-03-04 23:00:57

Gal galite, direktoriau, visgi pasakyti kaip tą valdžią pakeisti? Geriems pasiūlymams vietos visada atsiras.

mokytoja, 2008-03-05 01:09:45

Direktoriau, Jūs sakėte, kad streikuoti šitoje sistemoje turi visi – pradedant mokinių tėvais, mokiniais, o jau baigiant – pačiais mokytojais.

Nors “savas kailis” visuomet arčiau, užtai sunkoka sulaukti, kol kas nors užtars labiausiai suinteresuotuosius.

Žinau mokyklų, kuriose mokytojai BIJOJO streikuoti, nes direktoriai pagrasino, jog anie neteks ir to darbo, kurį turi.

Žinau ir tokių mokyklų, kur direktoriai prieš streiką susikvietė mokinių tėvus į susirinkimą ir paklausė, ar jie pritaria streikui. Tėvų dauguma pritarė. Streikavo ir kai kurie iš jų. (Grįžę, manau, dauguma tėvų paaiškino ir vaikams, KĄ REIŠKIA STREIKAS)…

Tai, kad dabar bent kai kurie viešai išreiškė nepasitenkinimą, jau yra signalas ir valdžiai – jei niekas nesikeis, bus dar blogiau. Visko iškart pakeisti neįmanoma – tai judinkim bent ką. Mokytojai – dauguma- kaip avys, bailūs, nes auginti sovietmečiu, kai beveik visi visko bijojo.

Dėl to, kad kada nors prisijungs ir mokiniai su tėvais- taip, toks laikas gal irgi ateis, nes jau dabar norint net gabų vaiką ko nors išmokyti, tenka samdyti korepetitorius. Nes mokytojų trūksta, daug kur nėra net “prastų”… Ir bus vis mažiau, nes jauniausi mokyklose- jau 40-mečiai.

Ar manote, kad viską galima (reikia?) daryt iš karto? Net toks streikas, koks yra dabar – jau akmenėlis po švietimo vežimo ratu.

Andrius Kleiva, 2008-03-05 12:47:37

Man gaila savo brolio, kai jis užaugęs neturės gerų mokytojų, kokius turiu aš.

Burgis, 2008-03-05 12:57:24

Matematikos mokytojai ir kitiems mano mieliems svečiams:

  1. K. Markso teiginys, kad geriausias revoliucionierius yra proletaras, kuris neturi ko prarasti, išskyrus savo grandines, šiek tiek tinka ir man: nebijau, kad mane pakeis, todėl nebijau kalbėti apie kitų pakeitimą (žr. žemiau).

  2. Mokytojas, negalintis gerai išlaikyti savo dalyko abitūros egzamino, yra blogas mokytojas. Jokių išlygų!

  3. Gero mokytojo požymiai yra labai aiškūs, jų tik trys: a) profesinė kvalifikacija (jis gerai moka tai, ko moko); b) geri darbo rezultatai (mokinių žinios ir gebėjimai); c) juo patenkinti užsakovai – moksleivių tėvai (ne moksleiviai!). Visa kita – niekai!

Kaip pakeisti valdžią?

  1. Viešai paskelbti švietimo vadovų algas, priedus, privilegijas (pvz., tarnybinis automobilis, komandiruotės į Pietų kraštus ir pan.). 2. Surengti viešą, nuo švietimo įstaigos nepriklausomą, geriausia tarptautinių bendrovių organizuojamą, konkursą VISOMS vadovų pareigoms, su sąlyga, kad dabartiniai vadovai gali pretenduoti tik į kitas, o ne dabartines pareigas. IŠIMTYS turi būti daromos tik tiems vadovams, į kurių postus niekas nepretenduoja arba kurių klientai (pavyzdžiui, moksleivių tėvai) 2/3 balsų pareikalauja vadovo nekeisti.

A.B., 2008-03-05 15:55:22

O kodėl Jūs p. B.B. netampat politiku? jei žinote ką ir kaip daryti tai prašom darykite, manau atsirastų Jūsų požiūriui pritariančių ne vienas ir ne du. labai paprasta tupint prie televizoriaus ekrano ar internete kritikuot politikus ir jų poelgius, bet nei vienas iš tokių kritikų niekada nieko nesiima, kad situacija pagerėtų, tai tik tušti žodžiai… kažkodėl visi tikisi, kad iš dangaus nukris žmogus, kuris padarys perversmą, bet taip nebus jūs ir esat tie žmonės, nuo kurių viskas priklauso…

Burgis, 2008-03-05 16:37:54

A.B.: politikas gali būti tik tam tikros biografijos žmogus. Aš netinku. Kodėl? 1. Esu jau 58 metų – per vėlu. 2. Penkis metus praleidau Sibire, 15 metų – komjaunime, todėl jokiai politinei srovei netinku – nesurasčiau pakankamai paramos visuomenėje. 3. Aš turiu mėgiamą darbą ir toje srityje galiu būti naudingesnis valstybei, nei politikoje. 4. Kažkas turi būti “visuomenė”, kuri rodo pavyzdį, kaip reikia dirbti, kuri moko politikus. 5. Politikoje daug veidmainių, palaižūnų, sukčių, gobšuolių, bukagalvių. Visų perauklėti negaliu, o būti tarp jų – nenoriu. Reikia laukti, kol visuomenė (t.y. – ir aš) išugdys naują tinkiamų politikų kartą. Gal tai bus mano vaikai? Gal tai bus mano gimnazistai, studentai?

Alter_ego, 2008-03-05 17:24:28

Mėgstamą, gerb. Burgi, ne mėgiamą darbą 🙂

Iš vienos pusės Jūs puikus politikas – labai geras oratorius.

Kita vertus, nemokate, o dabar jau turbūt ir sunku keistis, prisitaikyti, nutylėti, padlaižauti.

Be to, KTUG ir KTU reikia Jūsų!

Marius, 2008-03-05 17:36:40

Mėgiamą, gerb. Alter_ego, ne mėgstamą darbą 🙂

A.B., 2008-03-05 18:36:56

B.B.: 1. Dar tik 58 metų:) esate kaip tik tinkamo amžiaus, jau nebesate nežinantis ko nori jaunuolis, bet ir ne per daug sustabarėjęs:) 2. Nemanau, kad Jūsų praeitis kam nors užkliūtų ir atvirkščiai nei Jūs esu įsitikinusi, kad surastumėt nemažai šalininkų. 3. dėl trečio sutinku su jumis:)) 4. Sakot ”visuomenė” moko politikus? Ir kaip ji tai daro? Politikai – visuomenės atspindys, nes vis dėlto ta pati visuomenė juos ir renka… 5. O ką siūlytumėt daryt iki kol tie Jūsų gimnazistai užaugs? verkšlenti kokie tie politikai buki ir streikuoti…? 🙂

Rokas, 2008-03-05 19:24:51

Taip, galima sakyti ir mėgiamą**. Taip kad nesikabinėkite ten, kur nereikia.**

Burgis, 2008-03-05 19:54:27

Va, va, kodėl niekam nebetinku – nebežinau, ar muilas skalbiamasis ar skalbimo, ar ki`biras, ar kibi`ras, …

Alter_ego, 2008-03-05 20:08:56

Jūs sakote aš MĖGIU ar MĖGSTU?

Taigi mėgstamas, kad ir kaip kai kam tai nepatiktų…

Marius, 2008-03-05 21:08:26

Na, lietuvių kalbos vadovėliai, ponas Alter_ego, siūlo vartoti mėgiamas:)

senstam, senstam

Žydrūnas, 2008-03-05 21:22:48

Galima sakyt ir taip ir anaip, mėgiamas tai tarminė forma 🙂

Streikas manau gerai, na dėmesys šioks toks atkreiptas, ką jis duos tai sunku pasakyti…Bet aš visada sakau geriau kažką daryt, negu nedaryt nieko 🙂

matematikos mokytoja, 2008-03-05 21:45:18

Alter ego: Yra toks posakis: “vieno balkio trūksta”. Visiems aišku apie ką tai. Bet lietuviško žodžio “balkis” nėra. Pakeičiame į labai lietuvišką “siją”. Ką turime? “Vienos sijos trūksta”. Apie ką čia kalbama?

Rokas, 2008-03-05 22:16:56

Mielieji, net Vaižgantas „Pragiedruliuose“ rašė: mėgia. Tai gretiminė forma, kaip ir gema. Todėl dalyvis mėgiamas (padarytas iš esamojo laiko kamieno) toks pat teisėtas kalboje, kaip ir mėgstamas.

Nepritempinėkime lietuvių kalbos prie šaltų taisyklių. Kalba turi būti gyva, o įvairovę ir nukrypimus nuo normos vertinu kaip tik kaip kalbos grožį.

Aurelija, 2008-03-06 14:39:09

Aš turiu labai asmenišką nuomonę apie mokytojus ir jų keliamus reikalavimus, tad šį kartą nieko ir nesakysiu, pasiliksiu sau 🙂

Žydrūnas, 2008-03-06 19:27:46

O prasmė kokia? to ką čia parašei 🙂 visų mūsų nuomonės asmeniškos 😉

Žydrūnas, 2008-03-06 21:08:23

Burgiui: šiaip aš už Jus balsuočiau kaip už politiką ar net prezidentą :D, o amžius taigi kaip tik pats tas, kad atskirt kas yra kas 😉 (na čia tuo atveju jei ta valdžia vistik būtų rankose :)).

Aurelija, 2008-03-07 07:48:07

Žydrūnui,

Japonai sako, kad nieko nevertas tas žmogus, kuris neatsako net vienu žodeliu į žmogaus laišką 🙂 Tebunie mano pasisakymas būna šioks toks haiku:). Trumpas, aiškus, bet netiesmukas. Be to jei tai būtų asmeniška nuomonė- tai tikriausiai ją pasakyčiau, bet kadangi tai LABAI asmeniška nuomonė, tai pasiliksiu ją sau 🙂

P.s Žydrūnai, Jūsų labai gražios kibernetinės šypsenėlės.:) labai malonu jas čia matyti 🙂

math, 2008-03-07 17:18:37

Grįžtant prie eikvojamos temos “streikas”:

-būdas/metodas pasirinktas deklaratyvus,išraiškingas, lipnus(yra galimybė įtraukti ir nesusivokusį brandžioms permainoms);

-siūlomi regresiniai slėpiniai mainais į valdininkų kainas;

-na, nepatikiu, aš, kad pakanka šios išraiškos esmėms pakeisti. Vadinasi, ir čia- niekingai netikslu..

Žydrūnas, 2008-03-09 14:42:16

math: Gal dar kartą vienu sakiniu? 🙂

Aurelijai: :)))) labai smagu, nors nematau nieko ypatingo tose savo šypsenėlėse 😉

p.s. nebūtai moteris tai dar prisikabinčiau, dabar tiek jau to tegu būna labai asmeniška nuomonė 🙂

math, 2008-03-09 16:28:29

Žydrūnui:

apgailestauju, teks (tamstai) mokintis (į)skaityt iš kelių konstukcinių darinių.

Žydrūnas, 2008-03-09 16:47:09

Paprastume viskas slypi, jei tą paprastumą pavadint mandresniais žodžiais jis nuo nesupaprastės tik apsunks dėj jūsų beje… Yra dalykai kur be to niekur, bet tikrai ne šituo klausimu, manau. Smagu, kad protingu norit pasirodyt, bet nuomonė aiški visgi geriau čia…Tuo labiau, kad nuomones mes visi ir reiškiam, o ne realiai tą visą įtakojam kažkaip…

math, 2008-03-09 16:56:56

Žydrūnui: beabejo, paprastumas visada vertintinas, tik šiuo atveju, pastebiu tamstos prastumą suvokiant(čia aš jau atvirai/paprastai-vertinkit;)

(diskusija ties čia baigta. ačiū)

Burgis, 2008-03-09 16:59:36

Mielieji, pasišnekėjote? Paskaitykite – netrukus ištrinsiu. Priežastis – tarp klaidų pražuvo mintis…

math, 2008-03-09 17:05:24

gerbiu Jūsų aplinką – trinkit-tik ar kas nors gali atsieti klaidas nuo tiesų?

Žydrūnui: atsiprašau, jei buvau Jus nesupratusi.

Žydrūnas, 2008-03-09 17:06:30

Prašom 🙂

bet ar jūs už ar prieš aš taip ir nesupratau, atleiskit, kad patingėjau po tamstos mintis kapstytis 🙂 be to nematau reikalo, beprasmius dalykus narplioti, tuo labiau kai galima pasakyt viską ir visiem suprantamai 😉

Žydrūnas, 2008-03-09 17:08:01

Nereikia trinti ! 🙂 o mintį priminkit..

Audrius, 2008-03-17 12:17:10

manau 30 procentu padegogu verti to vardo kuri jiems suteike VPU( anksciau VPI) ar kitos aukstosios mokymo istaigos..nemanau kad si mokejimo sistema yra gera, kokia yra dabar…negalima sulyginti mokytojo metodininko kuris desto kuno kulturos pamokas ir mokytojo metodininko lituanisto ar matematiko, kuriems reikia dar ir namuose tikrinti ivairius mokiniu darbus, o alga manau ta pati..as uz tai kad algas reiketu kelti tik geriems mokytojams!!! kurie moka sudominti savo mokinius savo mokomu dalyku, kurie uzsitarnave mokiniu pagarba…

Saula, 2008-03-18 23:57:13

Ar mokytojai pritaria streikui? Manau, dauguma. O ar streikuoja? Atmetus juridinius aspektus – nuo žmogaus priklauso, nuo jo situacijos. Dar gali gyventi, nestreikuoji, jei sutuoktinis daugiau uždirba, jei nesi maksimalistas, tenkiniesi mažu, jei tave žavi/seki pranciškonų principais, jei folkloristas iki kaulų smegenų, jei tave mama vadino „lopeta“ (vis nuo savęs, o ne į save:-)). O jei abu sutuoktiniai – mokytojai? Nebeįmanoma pragyventi, išlaikyti vaikų. Peticijos, asociacijų raštai nepadeda. Radikalesnių priemonių neišvengiamybė auga.

S, 2008-03-19 00:00:04

P. Burgiui: pritariu dviem gero mokytojo požymiams (a, b), bet dėl užsakovų… Hm… KTUG rinktinių vaikų MĄSTANTYS ir tėvai (hipotezė). Tėvai palaiko, leidžia vaikus į KTUG dėl žinių ir t.t. (ne dėl pažymių – jie turbūt mažesni, negu buvusioj mokykloj). Eilinėj mokykloj kartais kalbant su tėvu pasigaili, kad kalbą pradėjai, nusistebi, kaip dar neblogas žmogutis užaugo… Po keleto metų užbėgusio aplankyt tokio mokinio atsargiai „atsiprašai“, nes tai guli ant širdies. Ar tokiems užsakovų „norams“ turiu pataikauti, kad jie būtų patenkinti?

Burgis, 2008-03-19 11:32:21

S ir kt. : taip, negaliu patikėti, kiek daug tėvų nėmaž nepasirengę rūpintis savo vaiko išsilavinimu!

Kita mintis: tiesiog siutina, kad vyriausybė sumanė penkiais procentais “atsimušti” nuo mokytojų problemos! Dabar jau aišku, kad ta problema iš esmės nė nebus sprendžiama…