Ką sunkiausia pažinti? Atsakymas vienareikšmis – žmones.
Dėl ko dažniausiai sunkiai nukenčiame? Dėl to, kad žmogaus, žmonių neperpratome… Skyrybos, verslo sandorių žlugimas, politinės ir komercinės išdavystės – tai vis nepažinimo kartūs vaisiai.
*
Atrodo, aš jau žinau pagrindinius žmonių bruožus – ir teigiamus, ir neigiamus, bet vis dar kai kurių bruožų derinių neįvertinu ir nukenčiu. Reikia sisteminti!
*
Jei žmogus doras, sąžiningas, tai gali būti ir žioplas, ir tinginys, vis tiek nėra tau pavojingas. Tik nepražiopsok: jei tas žmogus pasidaro nelaimingas, tai gali bematant sulaužyti ir savo dorą, ir sąžiningumą.
*
Jei žmogus nemokša, tinginys, tai bijok, kad jis gali būti suktas, klastingas, pataikūnas, gudrus, apsimetėlis. Tokie yra pavojingi, nes gamta jiems rodo kelią: jei negali įveikti protu, darbštumu, tai veik kitais metodais.
*
Jei žmogus silpnas, žioplas ir dar nelaimingas, tai stebėk, kaip jis bando pritapti prie kitų, susirasti užtarėjų, padėjėjų. Tai jis daro nekreipdamas dėmesio, kad kitiems, jam mažiau reikalingiemas žmonėms, kenkia.
*
Geriausi, žinoma, tie, kurie yra gražūs, drąsūs, turtingi ir laimingi. Tokie dažniausiai veikia atvirai, nesivelia į intrigas, pasitraukia durniams iš kelio ir vėl susiranda savo tiesų, šviesų kelią.
***
Turėdamas laiko klasifikaciją pratęsiu… Dabar gi patarčiau mokytis iš literatūroje aprašytų atvejų. Seniau rašytojai daug dėmesio skirdavo personažų apibūdinimams. Žinoma, tokia klasika kaip Otelas, Hamletas ar Cezaris dabar į schemas netelpa, bet vis tik yra iš ko pasimokyti…
Atsakymai
Burgis, 2014-05-05 12:59:07
Toks beveik mokslas…
Giedrius, 2014-05-05 16:23:01
“Tik nepražiopsok: jei tas žmogus pasidaro nelaimingas, tai gali bematant sulaužyti ir savo dorą, ir sąžiningumą.”
Panašiai ir būna. Grėsmės akivaizdoje viskas tampa svarstoma. Kiek man taip yra buvę, visada teko kažką aukoti: laiką, sveikatą, kartą santykius…
+1 už Otelą, Hamletą ir Cezarį – būtinai perskaitysiu.
qwerty, 2014-05-05 17:50:35
smagus įrašėlis-empirika.patiko:”bruožų derinių”) aš esu tų pirmų trijų variantų derinys…gaila…o taip norėtųsi būti gražiu, drąsiu, turtingu ir laimingu, kuris veikia atvirai, nesivelia į intrigas, pasitraukia durniams iš kelio ir vėl susiranda savo tiesų, šviesų kelią…
sonata, 2014-05-06 14:28:36
Gal kiek griežtoka klasifikacija… tas pats žmogus gali būti ir žioplas ir protingas, naivus ir suktas, drąsus ir bailys it t.t. Su dar daug visokių emocinių atspalvių – naiviai patiklus, akiplėšiškai suktas, kvailai sąžiningas. (Na tik nereikia – sąžiningumas nėra besąlyginė vertybė). Pvz.? Pažiūri gydytojas į biopsijos medžiagą ir sąžiningai sako pacientui: “Jums, tamsta, labai išplitusi sunkiausia vėžio forma, gyventi liko nedaug”. Tikrai nedaug – gydytojas buvo teisus – pacientas miršta nuo infarkto dar nespėjęs išeiti iš kabineto. Sutirštinu? Galbūt. Bet vadinamieji blogi asmenybės bruožai tam tikrose situacijose gali pasirodyti labai pageidautini, kaip ir atvirkščiai. Ar Bransonas (kaip reikia suprasti -teigimas, nes yra turtingas, gražus, laimingas, drąsus) būtų šiuo metu tokiu, jei kažkada nebūtų pasinaudojęs savo sumanumu, prilygstančiu suktumui, platindamas piratinius kompaktus ar steigdamas “netradicines” muzikos klausymo parduotuvėles, kuriose fanai ramiai ant čiužinių mėgaudavosi muzika, tabako )ir ne tik) dūmeliais?
qwerty, 2014-05-06 22:08:22
oj, kokia išmintinga Sonatėlė. Myliu)
Giedrius, 2014-05-07 02:05:18
Pastaruoju metu šis įrašas manęs nepalieka. Atrodo turiu kažką “įaugusio”, kas nevalingai reiškiasi. Galbūt stokoju drąsos ir atvirumo ten, kur to reikėtų – taip spėju.
Ema, 2014-05-07 08:58:08
Kiekvienas žmogus unikalus. Žinoma, išvedami vidurkiai, sudaromos schemos. Bet žmonių schematizacija sulaukia daug išimčių, gerokai daugiau, nei kitos. Teisus buvo A. de Saint – Exupery, sakydamas, kad reikia mokytis žiūrėti ,,širdies akimis”.
Vakarykštės ,,Kauno dienos” interviu akademikas J. Brėdikis teigia, kad ne smegenys duoda impulsus širdžiai, bet širdis smegenims! Beje, šitokią seką jau kelis tūkstantmečius pripažįsta senoji kinų medicina. O čia kelios kinų senosios filosofijos mintys*širdis atsakinga už sprendimą, *korupcija (asmenybinė, dvasinė) prasideda širdyje, širdyje sukaupta žinojimo dvasia,*širdis atsako už žmogaus estetikos ir etikos pajautimą, *nuo širdies priklauso idealai, *jei žmogaus veikloje nėra grožio ir didngumo, tai širdis netvarkoje, *melas kenkia širdžiai labiau nei rūkymas, *šypsena- neištartas širdingas žodis.
Išmotinos Teresės knygos ,,Visai paprastas kelias”:
,,..Žmonės būna neprotingi, nelogiški ir egoistiški. – Vis dėlto mylėkite juos.
Jeigu darote gera, žmonės Jums priskiria egoistiškus arba savanaudiškus motyvus. – Vis dėlto darykite gera.
Gerieji Jūsų darbai bus užmiršti rytoj. – Vis dėlto darykite gerus darbus.
Sąžiningumas ir nuoširdumas daro Jus pažeidžiamą. – Vis dėlto būkite sąžiningi ir nuoširdūs.
Tai, ką Jūs kuriate, gali būti sugriauta per trumpą laiką. – Vis dėlto kurkite.
Atiduodami pasauliui, ką turite geriausio, rizikuojate likti nuogi. – Vis dėlto duokite tai, ką turite geriausio.
petras, 2014-05-07 11:16:39
šiaip pasvarstymui, tai Ema, ta širdis apie kurią kalbat realiai yra smegenyse :)) nes fizinė širdis tėra “siurblys” :))
Rasa, 2014-05-07 12:55:21
🙂 Petrui: O smegenys tėra košė ir dar susiraukšlėjus 🙂 Turbūt pikta 🙂
Emai: daugeliui čia besilankančių žmonių (nesakau, kad man) motina Teresė nėra sektinas pavyzdys. Daug kas mano, kad jos misija, jos darbai- labai išpūstas reikalas 🙂
Bet man patinka jos mintys. Ir knyga apie ją patiko.
petras, 2014-05-07 15:12:42
Smegenys toli gražu ne košė 😛 spėčiau, kad tai mažiausiai ištirta žmogaus dalis, pati sudėtingiausia ir turinti daugiausiai paslapčių.
kita vertus gal pačios smegenys ir tėra košė, pvz. kokiai nervų sistemai (kaip terpė, kur tai sistemaj gera dirbti 🙂 čia jau rimto smegenų žinovo reiktų klausti 🙂
Ema, 2014-05-07 17:29:49
Mielas Petriuk, nelabai susikalbam, nes tamsta kalbi apie fizinę širdį, o aš ne. Betgi neaiškinsiu, apie kokią. Kam reikia, supranta.
qwerty, 2014-05-07 22:31:26
Pietų Korėjos Dongseo universiteto profesorius Changas Chungas: “Nemažai žmonių teigia, kad tradicinių mokyklų ir universitetų nebeliks. Manau, kad realu, jog ateityje mokytojo profesija bus panaikinta. Jau dabar galime skaityti elektronines knygas, naudoti efektyviam mokymuisi pritaikytas programas, todėl tikėtis, kad ateityje vis dar sėdėsime tradicinių mokyklų ar universitetų suoluose – labai naivu. Žinoma, virtualus mokymas turi savų trūkumų, tačiau tikiu, kad ilgainiui jie bus ištaisyti. Manau, kad mokytojus pakeis patarėjai, kurie padės įsisavinti turimas žinias, arba, pavyzdžiui, mokys menų. Tačiau tikrai tikiu, kad ateityje švietimo sistema bus moderni, mobili ir visiškai kitokia.”
Ką apie tai mano Lietuvos švietimo profesorius B.Burgis?
Ema, 2014-05-16 11:04:49
Petrui apie ,,siurblį”:
,,Širdyje” – gana erdvi vieta, kur ne tik telpa – jei reikia – daugybė žmonių, net jau mirusių, bet ir galima imtis visokios veiklos, kuriai kitur gal ne visada rasi vietos. Galima skraidyti, nardyti arba bėgti – net jei visai neturi kojų arba sėdi nejudėdamas vežimėlyje” (M. Jonutis ,,Kirminas paukštis”)
———————–
– Madam, Jūs kažką pametėt
– Menkniekis, tai mano širdis…
(citata iš kažkurios D. Kabalevskio arba D. Šostakovičiaus simfonijos su tekstu, nepamenu, klausiau dar tarybiniais metais)