Supanašėjimas

Kodėl taip svarbu gyventi Kaune, o ne Drukių kaime?

Kodėl taip svarbu įstoti į KTU gimnaziją, o ne baigti mokslus Kerebėžo vidurinėje mokykloje?

Kodėl bent kartą per metus reikia pažiūrėti teatro spektaklį?

Kodėl iki vedybų reikia pabuvoti bent vienoje užsienio valstybėje?

Kodėl studijuoti universitete geriau nei kolegijoje?

***

Todėl, kad supanašėjame su aplinka, su žmonėmis, su gyvenimo stiliumi…

*

Iš nuodėmės į nuodėmę – į ją supanašėjome,

Ir kai visai pajuodome, kai likom tik šešėliai jos

Ko verkiam ir dejuojame, ko slapstomės pakampėmis?

Aušra įsidienojusi – pabudome ir kelkimės!

*

Pažvelkite į bankininkių aprangą ir į menininkių aprangą. Matote skirtumą? Matote atlyginimų skirtumą? Ne, matote stiliaus skirtumą!

*

Stebėkite elitinių studentų ir tik diplomo siekiančių studentų grupes. Matote skirtumą? Nematote? Žiūrėkite į akis, klausykite jų kalbos. Yra skirtumas!

*

Romoje elkis kaip romėnas. Kitaip aplinka tave įveiks, pažemins, atmes… Aš nesu buvęs (kol kas..) kalėjime, bet man užtenka patirties ligoninėse – bendroje palatoje aš niekada nepasveikčiau…

*

Į mūsų gimnaziją ateina mauglių. Tai – problema! Maugliai yra geri, dažnai net geriau už kitus išmokę matematikos, fizikos ir kitų mokyklinių dalykų, bet jie yra maugliai, jų gyvenimo būdas, stilius, manieros, kalba yra nepritaikyti mūsų civilizacijai. Laimė, kad beveik visi (beveik…) maugliai greitai supanašėja su  gimnazistais. Neramu, kad neatsitiktų atvirkščiai… Taip gali atsitikti, jei mauglių įstos daug.

*

Gal ir iš manęs dar kas nors išeitų po metų stažuotės Holivude arba Harvarde?

Atsakymai

Burgis, 2013-10-22 12:24:48

Matantiems…

Saulius, 2013-10-22 13:57:45

Ar galimas toks požiūrio kampas, kad kai kurios asmenybės Jums tiesiog per sudėtingos, todėl lengvai nurašote, kaip ne savo “geto” vertus gyventojus. Panašiai, kaip cirke. Vieni dresiruoja šuniukus, kačiukus, liūtukus, drambliukus, o kiti ryžtasi bendrauti su žuvimis ir net krokodilais

Burgis, 2013-10-22 14:05:24

Sauliui: ne, toks požiūrio kampas normaliai mąstančiam negalimas… Per 25 metus sukaupta tiek įrodymų, kad man nieko įrodinėti nereikia: 1) aš nesukūriau sistemos, kad pas mus neateitų „per sudėtingos“ asmenybės; 2) manęs kitu nepakeitė, o galėjo, jei būtų matę, kad kai kurios asmenybės man „per sudėtingos“; 3) pas mus vis dar labai noriai ateina įvairiausi žmonės, nebijodami, kad ras tą, kuriam jo asmenybė gali būti „per sudėtinga“.

ir, 2013-10-22 14:06:11

Ligoninėje gulėjau su vaiku didelėje bendroje palatoje.Iki šiol prisimenu tą bendrystę,šilumą,palaikymą viena kitos.Tai veikė geriau už vaistus-juk mažo vaiko savijauta labai priklauso nuo mamos.Nežinau,gal tai tinka tik mamoms su sergančiais vaikais:)

Burgis, 2013-10-22 14:08:32

ir: o, tai visai kas kita!

sonata, 2013-10-22 16:06:28

Mūsų, pyplių su neteisingai susikonstravusiom širdukėm, Antakalnio ligoninėje buvo dvi palatos. Vienu metu iki dviejų dešimčių trimečių – dešimtmečių klipatėlių su gervuoginėm lūpom, pritūpimais kas trys žingsniai. Kai kurie jau orūs, baltesni, bet su išvestais drenais per šoną po operacijų ir paženklintomis tvarsčiais krūtinėmis iki pat kaklo. Prieš keturias dešimtis metų mamas į ligonines įleisdavo labai saikingai – ne lankymo valandomis įsmukti kainuodavo 1 rublį durininkui, o po operacijos atvežus ligoniuką iš reanimacijos – kelios naktys ant čiužinio šalia vaiko lovos. Bet mums, gervuoginiams, buvo smagu – kažkas turėdavo spalvotus kubelius, kažkas spalvinimo ar pasakų knygeles. O svarbiausia – susikalbėdavom – estukai, lietuviukai, rusų ir ukrainiečių vaikiūkščiai. Viena bėda – nebuvo anglakalbių, o tai “spykinčiau” dabar be jokio akcento:) Jei rimtai – tai bendra palata kaip ir daugiabutis – su savais pliusais ir minusais.

Saulius, 2013-10-22 17:54:53

p. Burgiui:

Kadangi nebijau mąstyti nenormaliai, bandysiu argumentuoti.

  1. nenorėjau pasakyti, kad “per sudėtingi” nepatenka į Jūsų gimnaziją, o būtent, kad susidūrus su jais nėra jokios kitos metodikos, apart kaip vertimą “normalizuotis”.

  2. kad pakeisti Jus kuo nors kitu, keitėjai patys turi turėti viziją ir metodą, kaip “nenormalumo” problemą paversti pranašumu, o tai dar per daug inovatoriška provincialiai švietimo sistemai.

  3. neišgalvosiu pasakydamas, kad pasitaiko atvejų, kai ateina ir dėl žmogaus tėvelių noro. O epizodas, kai mokinys per mokytojų vertinimą ištaria frazę “bijau šito mokytojo” (adresuotą Jums) ?

Burgis, 2013-10-22 19:49:18

Sauliau, pailsėkite… Jūs nervinatės, pykstate ir viską supainiojate. Pirmiausia, aš nesu mokytojas ir niekas iš gimnazistų man nepasakė „aš bijau…“, tai pasakė studentė, kuriai tikrai nereikėjo studijuoti…

Antra, niekas nieko neverčia „normalizuotis“, tik Jūsų liguista fantazija mato mane kaip prievartautoją. Normalus gimnazistas niekada ir nepaklustų to tipo prievartai.

*

Svarbiausia, išsiaiškinkite su savimi, kas Jus verčia manęs nekęsti ir kurių galų Jūs čia lankotės?

senelis saltis, 2013-10-22 20:20:11

Supanašėja ne visi… tik tie, kurie to nori (nes pritaria aplinkai; arba iš baimės, kad gali tekt likt vienam prieš tuos kitus), o iš nenorinčių tik tiek, kurie nesugeba atskirti savo erdvės, nuo kitų.

Kiekvienam savo, bet man maugliai patinka… gal dėl to, kad pasaulis per daug pažįstamas ir kitoniškumas turi savo grožį.

Adefagija, 2013-10-22 22:07:29

O ne! Čia ne supanašėjimas!

Prestižas

Imidžas

Statusas

Socialinė padėtis

Kasta

Snobizmas

Pižoniškumas

Narcisizmas

………ir

Pinigai,….normalūs pinigai, kurie leistų tuos dalykus įgyvendinti; kad, ir įsivaizduoti, jog “bendroje palatoje aš niekada nepasveikčiau”!

Deje, didžioji dalis žmonių sveiksta ir pasveiksta bendrose, bet ne VIP-inese palatose 🙂

Tai kuris čia iš mūsų nenori supanašėti su visais?

………………….

Burgis, 2013-10-22 22:35:27

Adefagija, vėl susireikšminote iki begalybės?…

Adefagija, 2013-10-22 23:00:08

Susireikšminimui būdingi mano aukščiau pavardinti dalykai. Bet aš jų neturiu. Tai va, ir blogai.

Todėl ir esame skirtingose pozicijose, todėl ir skiriasi mūsų požiūriai.

Darius, 2013-10-22 23:01:37

Valio. Adefagija vėl pradėjo rašyti lietuviškomis raidėmis. Ar vaistai padėjo, ar pilnatis baigėsi? O gal visai paprasta priežastis – pakeitė klaviatūrą? 🙂

Saulius, 2013-10-23 10:23:59

p. Burgiui: prieš keletą metų, kai pirmą kartą apsilankiau Jūsų svetainėje, mane traukė smalsumas žvilgtelėti į ateitį. Manau, kad jokie ekspertai ar mąstytojai taip gerai neatskleidžia ateities kontūrų, kaip žvilgsnis į mokyklą ir mokytoją. Virtualioje erdvėje tam yra mažas pasirinkimas, kadangi Jūs esate bene vienintelis, kuris taip aktyviai ir gana intymiai eksponuojate save viešumoje. Užtruko kelis metus, kol pagaliau man išaiškinote, mano klaidingą įsivaizdavimą, kad Jūs esate mokytojas. Geras administratorius – tikriausiai, greitai ir lengvai persiorientuojanti prie naujų vėjų ir visur dominuoti trokštanti asmenybė – matyt, bet mokytojas pagal pašaukimą nesate ir niekada juo nebuvote.

Tuo noriu atsisveikinti ir palinkėti geros kloties.

ak, 2013-10-23 10:50:57

Nori ar nenori tenka prisitaikyti – jei su Burgiu dar galima pasiginčyti, tai daugumoje kapitalistinių įmonių jokie ginčai nebus suprasti. Arba būsi toks kokio reikia darbdaviui arba tu nereikalingas. Savo laiku aš irgi nemažai stengiausi būti savimi – na ir kas? Turėjau daug bėdų ir galiausiai sėdžiu be darbo… Net ir socializmo laikais savarankiškų asmenybių turinčių savo nuomonę nemėgo. O dabar savo nuomonę galima turėti tik sau, gal dar su kokiu geriausiu draugu ja gali pasidalinti, bet irgi apturėsi bėdos, nes tas draugas būtinai prasitars, aišku ne iš blogos valios….

Burgis, 2013-10-23 11:43:38

Sauliui: ačiū! Ne, aš nesu toks mokytojas, kokio Jūs norėtumėte. Tikrai.

Mauglis, 2013-10-23 15:02:21

Gerb. B.B., skaitau Jūsų tinklaraštį jau ilgai, ir ne pirmą kartą matau, kaip Jūs vartojate žodį “mauglis”. Ką tai iš tiesų reiškia? Ar tai drovūs, tylūs vaikai, intravertai, ar atvirkščiai – neišauklėti padaužos?

Burgis, 2013-10-23 21:43:19

Maugliui: kas yra mauglis? Na, tas iš Kiplingo pasakos… Kaip jis atrodo dabartinėje mokykloje? Jis valgo čepsėdamas, jis spjaudo vaikščiodamas, jis žiovauja garsiai, jis gali riebiai nusikeikti ir to net nepajusti. Jis puola ir ginasi taip, kaip liepia jo instinktai, o ne protas. Jis mokosi tik tiek, kiek, jo supratimu, reikia, kad būtų pavalgęs, turėtų būstą, „tačkę“, drabužių… Jis į aplinkinius žiūri kaip į savo ar priešiškos gaujos narius, džiunglių gyventojus. Mauglio negalima bausti, nes bausmę jis supranta kaip žvėris: nesuspėjau pabėgti, nesuspėjau pasislėpti, nesuspėjau įkąsti… Mauglis turi gerą širdį, tokią jam davė motina gamta. Mauglis vertina draugystę: „aš ir tu – vieno kraujo!“

*

Na, supratote, mauglio tiesiog nepalietė civilizacija… Bet kaip sparčiai jis mokosi, o, kaip sparčiai jis mokosi!

Egidijus, 2013-10-25 00:26:10

Mauglio apibūdinimas labai jau panašus į statistinį, europietį… ir labai sunku nesupanašėt so tokiu, nes jie visur net universitete ar mokykloje… bet tai ne blogiausia…blogiausia – tai, jog asmeniškai pažystu 4 doktorantus – visi jie Maugliai…kas musu laukia ir kas laukia mūsų vaikų….

A, 2013-10-28 09:08:15

Į tai, kad būdami toje pačioje aplinkoje žmonės supanašėja, dėmesį atkreipiau būtent iš pažinčių su KTUG buvusiais moksleiviais. Kažkada viename koncerte per pertrauką pamačiau žmogų, kurio niekada prieš tai matyti nebuvo tekę, ir iš karto pasakiau: “Jis atrodo visai kaip KTU gimnazistas!”. Ir iš tikrųjų – jis buvo baigęs KTU gimnaziją. Tie gimnazistai turi daug bendro gero – yra tvarkingi, nepaprastai mandagūs, gražiai kalba, labai pasitiki savimi (kai kurie ne visais atžvilgiais, bet ta gimnazietiška drąsa vis tiek vienur ar kitur matyti). Jų kalbos yra šiek tiek kitokios negu kitų. Bet visi jie (tie, kuriuos žinau) turi ir tokių savybių, kurios, mano supratimu, nėra vienareikšmiškai geros. Aš matau, kaip nuoširdžiai kartais jie stengiasi rasti bendrą kalbą su maugliais, tarp kurių turi neišvengiamai tenka būti, bet dažniausiai jiems – gimnazistams – atsiranda socialinių sunkumų atsidūrus naujoje aplinkoje. Bet ne apie tai. Man atrodo, kad nepaisant visko, gimnazistus sieja ir tai, kad visi jie atrodo laimingi, o tai svarbu :), bet vis tiek labai džiaugiuosi, kad baigiau tokią mokyklą, kurioje galėjau pažinti įvairius žmones, man tai atrodo labai svarbu, todėl niekada neskatinčiau vaiko rinktis mokyklą, kurioje nėra socialinių ir intelektualinių sluoksinių įvairovės. Ten, kur ta įvairovė yra, truputį supanašėti galima su visais, paskui lengviau kitus suprasti, su kitais dirbti, juos vertinti.

Vienas bičiulis, baigęs nedidelę kaimo mokyklėlę, netrukus ginsis daktaro laipsnį. Ir man labai gražu, kaip teisingai jis gali bendrauti su visais – ir paprastais kaimo senoliais, ir su profesoriais. Gražu, kad grįžęs tėviškę jis pirmiausia skuba pagelbėti ūkyje, pakalbinti kaimynus, o mieste bedrų kalbų ir veiklų imasi su buvusiais KTUG mokiniais :).

Pabuvus įvairiose aplinkose tampi įvairiapusiškesnis – kiekviena pusė supanašėja su kažkuo kitu ir kiekvienu momentu gali rasti tinkamą savo pusę. Svarbiausia, būti stipriam ir mokėti vertinti, rinktis ir aklai nepasiduoti aplinkų įtakoms, bet to išmokyti turi šeima. Man šitaip atrodo :).

ak, 2013-10-28 15:54:29

Nu… visi bajorai kažkam tarnavo, nekalbant apie mužikėlius… Nu ir aš labai gražiai kalbuosi su kaimo senute ypač kai žinau, kad kas stebi ir filmuoja. Na o šiaip? Na šiaip aš tai kaimo senutei pagalbos (jei niekas nemato) gal ir nesiūlyčiau. Arba bent jau kalbėčiau grubiau. Įvairiuose aplinkose pabūti… Mergaitės tai supranta kaip dulkinimasi – vienu, kitokiu būdu – bet vis tiek viskas tuo baigiasi. Jai nugali blogietis – ją iš prievartauja, – jei nugali gerietis – ji duoda savo noru. Na aplamai mergos mėgsta pasidulkinti, o juk tų geriečių nelabai daug…

Na pabaigai – visi esam tokie kokie esam – neseniai žiūrėjau filmiuką apie bailų vaikį – na, jo vietoje aš rašyoju nebūčiau tapęs – būčiau arba užmušęs priešą išniekinusį mano draugą, arba žuves pats. Mano žmona po to filmo sakė, kad vyrai yra arba kariais, arba ne.., Na nežinau… Filmas vadinasi “Bėgantis su aitvarais” – apie afganistaniečius… Šiukšlė tas pasgrindinis herojus, šllykšti šiukšlė…