Susiruošusiems statytis namą

Aštunti metai gyvename savo namelyje Fredoje. Taigi esu žinovas, galiu patarti sumaniusiems pasistatyti namą.

  1. Sklypo, kurį pasirinkote, aplinka, kaimynai, griuvenos, keliai ir kt. keisis žymiai lėčiau nei jūs tikitės.

  2. Namą ir jo aplinką susiprojektuokite patys, bet projektą nubraižyti, suderinti turi architektas, kuris sutinka tai padaryti pigiai. Statybininkai projektą vis tiek daug kartų keis.

  3. Statyti turi profesionalai! Kuo geresni profesionalai. Nepatingėkite rinkdamiesi.

  4. Net profesionalai daro klaidų. Ištaisyti statybos broko beveik neįmanoma, todėl pasirūpinkite, kad profesionalus statybininkus prižiūrėtų statybos priežiūros profesionalai.

  5. Namas jums kainuos maždaug dvigubai tiek, už kiek su statybininkais sutarėte, kad pastatys. Arba statybos liks nebaigtos.

  6. Nuosavas namas nėra ta vieta, kurioje galėtumėte tobulinti savo santechniko, staliaus, elektriko, interjero dizainerio ir pan. įgūdžius. Gaila gi namo… Profesionalai turi padaryti viską, iki paskutinės lentynėlės, vinies paveikslui, užuolaidėlės ir pan. Jūsų uždavinys tuo metu uždirbti pakankamai pinigų ir mėgautis, kaip gerai dirba samdyti žmonės.

  7. Atminkite, kad namas yra tik jums. Nei vaikai, nei anūkai jame negyvens. Išimtys tik patvirtina taisyklę.

  8. Kelionių į darbą, į miestą kainą, tam sugaištamo laiko vertę įskaičiuokite į namo kainą. Nesitikėkite, kad keli papildomi medžiai, krūmai, paukšteliai kompensuos išlaidas, susidarančias dėl papildomų 10-20 km nuo miesto.

  9. Šiluma ir elektra dabar labiausiai ėda pinigus. Labai skrupulingai pasirinkite šilumos ir elektros sistemas, pasirūpinkite geru apšiltinimu, gerais langais.

  10. Tvarkydami aplinką atminkite, kad medžiai ir krūmai užaugs žymiai greičiau, negu jums atrodo. Klausykite profesionalų, brangiai mokėkite už konsultacijas. Apsimoka.

  11. Jūsų namas turi būti kuo mažesnis! Bet erdvus ir šviesus.

  12. Pirkite tik gerą įrangą (skalbyklę, indaplovę, šaldytuvą ir kt.), bet nemokėkite vien už logotipo prestižą.

Atsakymai

Rasa, 2011-05-04 20:31:11

Dėl 6-o punkto visiškai nesutikčiau.

Nepris, 2011-05-04 20:52:41

Pritariu visiems punktams. Nuo savęs pridėsiu tokį nepopuliarų patarimą — rengdamiesi būstą nebūkite snobai ir pižonai! Tikrai nebūtina, kad sienos būtų išglaistytos iki stiklo lygumo. Nebūtina kiekvieną siūlę tikrinti lazerio spinduliu. Nebūtina “laužti stiliaus” ten, kur svarbiausia funkcionalumas. Nebūtina visko auksuoti, nei dengti marmuru. Neįsimylėkit tų sienų, tų lubų, tų grindų, vamzdžių, kranų ir jungtukų. Namas turi tarnauti žmogui, o ne žmogus namui!

Rasa, 2011-05-04 21:08:18

Mano tėvų namas pastatytas mūsų, mano tetos- mūsų giminės (net mano, nors man tebuvo kokia 10m. 🙂 Ir mūsų giminių priestatus statė mūsų giminės, būdavo smagios talkos. Ne viską, žinoma, buvo ir profesionalų ten. Dažniausiai giminių 🙂

Smagu kažką daryti pačiam. Įdomu. Miela. Kartais reikia perdaryt. Bet po profesionalų dažnai irgi reikia perdaryt 🙂 Nebent labai gerai žinot tuos profesionalus 🙂

Kaip gi taip anei vinio, anei santechnikos, nei dizaino, anei nieko… Tai koks gi čia tada jūsų namas? Jūsų gyvenama vieta tik… Kai kažką įdedi, tada tampa “tavo” 🙂

Burgis, 2011-05-04 21:21:52

Rasai: taigi dabar jau aštuoneri metai „įdedame“ ir „įdedame“! Tai gėlę pasodini, tai medelį, tai krūmelį, tai anūkėliams ką nors parengi, tai kiemą nuplauni, tai žolę nupjauni… Tik spėk suktis! Bet dirbu tik tai, ką moku ir kas man malonu. Čia patarimus rašiau ne statybininkams…

Burgis, 2011-05-04 21:22:11

Pritariu Nepriui!

Rasa, 2011-05-04 21:30:05

Burgiui: tai užtat kad jūs abudu su Neprisium turbūt netikėliai namo statybose, tai užtat ir sutariat :))))))))

Nepris, 2011-05-04 22:04:50

Rasa, už tai aš žaviuosi nagingais statybininkais.

Bet ir savimi žaviuosi, kai pasakau, ir viskas “pasidaro” — vamzdžiai nusitiesia, kabeliai išsivedžioja, sienos nusiglaisto, o paskui dar ir nusidažo. Tiesiog fantastika! Nežinau ar netikėliai taip moka (statybininkams, ta prasme ;).

Rasa, 2011-05-04 22:21:13

Neprisiui: gerai jau gerai 🙂 Kas ką moka, tas tą tegul ir dirba 🙂 Ponai žavingieji… 🙂

O man kartais patinka dirbt tai, ko nemoku. Va kai sūnus ryt išvažiuos, paverksiu truputį, kai niekas nematys, o paskui planuoju imt ir numargint vonios kambario duris kaip nors… Gal gėlytėm gražu būtų? Norėčiau tokį žmogutį nupiešt su pienės pūku, bet jei dukra nepadės, nepavyks, aš visai nemoku piešti, anei trupučio, o ji moka, bet užsiėmus :))))) Tas duris jau reikėjo seniai keist, bet kad jau taip išėjo, kad neišėjo… Tai pagalvojau- nusipiešiu gražias sau… Neprofesionaliai… Bet jūsų nieko į svečius nekviesiu, nes ponai profesionalių darbų mėgėjai gali infarktą gauti mano namuose paskui… :))))) Nuo mano dizainų… :))))) O man smagu.

gimilt, 2011-05-04 23:51:03

Aciu uz tema 🙂

o kas jeigu nama statosi zmogus, kurio darbo valanda pigesne negu profesionalaus meistro + profesionalaus priziuretojo. T.y. padirbejes name jis sukuria didesne verte negu dirbdamas papildomai? Jau neskaiciuojant to, kad, kai darai pats, tikrai zinai, kad saves neapvogsi:)

susidomėjęs, 2011-05-05 00:32:59

O man 6 punktas atrodo perpildytas – profesionalai turi atlikti tai, kas reikalauja profesionalumo – pamatų liejimas, sienų kėlimas, vamzdžiai ir t.t. -sutinku! Bet sienas išdažyti taip, kaip patinka tikrai galima ir pačiam! tas pačias plytas mūrininkui padavinėti ir nešioti – ar tam reikalinga apskritai kokia nors patirtis? Kam samdyti žmogų? O tuo pačiu stebėti ir grožėtis visu statymo procesu – neįikainojama ir nepakartojama.

D., 2011-05-05 00:51:14

Labai norint galima ir ne tik namą pasistatyt – http://www.laikas.lt/lt/info/3247/katedra-is-atlieku-buvo-statoma-50-metu-foto/

http://www.alfa.lt/straipsnis/11152698/Pamiselis.ir.katedra=2011-04-26_11-09/

kliuška, 2011-05-05 08:28:13

Gimilt: žmogui, “kurio darbo valanda pigesne negu profesionalaus meistro + profesionalaus priziuretojo” nepatarčiau statytis namo. Nebent norit po to visą gyvenimą tam namui vergauti.

petras, 2011-05-05 09:08:20

Jei yra laiko ir lėšų, manau galima mėgint pačiam statytis namą 🙂 tikriausiai įdomu būtų, bet kažin ar įmanoma be jokios profesionalo pagalbos.

Andriusb, 2011-05-05 09:18:45

Noreciau 2 punkta pakomentuoti, idinga praktika (projekto korekturos) Lietuvoje susiformavo del tam tikro statybos reglamentavimo, mano nuomone projektas turi buti isbaigtas (medziagiskumas, konstruktyvas, inzinerija, interjeras), o ne minimalus statybu leidimui gauti. Problema ta, kad pragalvoti ir numatyti viska is anksto sudetinga (ir kainuoja), reikia ir patirties ir ziniu, nupiesiamos keturios sienos, o like dalykai sprendziami eigoje. Akivaizdu, kad tai priestarauja projektu valdymo teorijai. Su tuo susijusi visa eile problemu, kurias galeciau labai ilgai aprasineti (kelios paminetos irase 4; 5!; 9; 11 punktai), o trumpai: laikas, pinigai, kokybė.

As besiruosiantiems statytis patariu buti pragmatiskais, logiskais, nepasiduoti emocijoms ir neklausyti moteru (ce tas pats turbut :)). Atims jegu ir energijos, ipatingai jeigu neesate iprate priimti atsakingu sprendimu. Susiraskit patareju kurias asmenskai pasitikit ir isklausykit bent kelias nuomones. Tai tik namas ir investuoti visas savo ateities pajamas tikrai neverta, ne karta teko matyti per aukstai uzdeta kartele.

Saulius, 2011-05-05 09:49:50

😀 “Statybininkai projektą vis tiek daug kartų keis.” , – ar tik ne dėl to, kad namą ir jo aplinką susiprojektavote patys. 🙂

Rasa, 2011-05-05 10:31:01

Andriuib: kodėl neklausyti moterų? O jei namas statomas šeimai?

Burgis, 2011-05-05 10:37:11

Labai smagu, kad tema sudomino!

Andrius, 2011-05-05 11:03:42

Puiku. Išsisaugau įrašą. Pravers kitais metais. Na, gal dar kitais….

Evaldas, 2011-05-05 14:02:58

O aš nepritarčiau “statysiu pats” minčiai.. Turiu čia vieną pavyzdį artimų draugų tarpe, kur žmogus taip ir padarė: pasiėmė atostogų metams ir pats viską statėsi. Baigėsi tuo, kad “perdegė” ir namas jau keli metai stovi neišbaigtas, tiesiog gyvena jame ir tiek.. Svetimiems duoti kažkaip nesinori (rankos jo tiesios ir auga iš tinkamos vietos, ką daro, padaro gerai), o pačiam nebėra nei jėgų, nei entuziazmo. Labai pritarsiu autoriaus nuomonei: mes uždirbam pinigus ir vadovaujam paradui, o darbą dirba profesionalai!

Margarita, 2011-05-05 14:40:04

Būtų įdomu įvardinti kokius darbus/paslaugas galime pasidaryti patys, iš bendro išsilavinimo, panaršius internete ar porą knygų nusipirkus:) Pvz., ar įmanoma būtų pačiam pasigydyti dantis, jei nusipirktum įrankius ir keletą knygų apie dantų šaknis ir kitus nervus:)) Kodėl manoma, kad namą statyti gali beveik kiekvienas panorėjęs, o kitiems darbams dirbti ar vadovauti – reikia mokytis keletą ar net kelioliką metų?:) Nors gal tikrai gali…juk nesigirdi istorijų apie griūvančius namus (kaip pas tris paršiukus)…tiesa kartais vieną kitą stogą vėjas nukelia, bet gal tos išimtys tik patvirtina, kad ne tik lietuviais, bet ir statybininkais mes esam gimę?:))

Andriusb, 2011-05-05 14:51:31

Rasai:Apie moteris pasakiau stereotipiskai. Tarkim retas vyras gali ispuoseleti gelyna, ar sukomponuoti interjero detales, reta moteris zino kuo skiriasi benzininio ir dyzelinio variklio darbo principai. O seimoje turi buti ne tik demokratija, bet ir atsakomybiu pasidalinimas.

Rasa, 2011-05-05 15:16:22

Nu tipiskai tai tipiskai… 🙂 Aišku 🙂 Net nesibarsiu 🙂 Bet juk labai įdomu ir moterims kartais būna pasidomėti kai kuo “vyrišku” 🙂 Tarkim man labai patiko skaičiuoti, kaip apšvietimą trigubą padaryt, kiek lempų reikės, kaip krenta halogenų šviesa, kaip kitokių lempų, kaip jas visas išdėstyt, ką slėpt, kas matysis. Labai įdomu 🙂 Dar pasitari su profesionalais ir puikiai gaunasi 🙂

D., 2011-05-05 15:30:02

Margaritai: kodėl norint vadovauti reikia mokytis keletą metų? Jei sugebėsi gali vadovauti ir be mokslų. Pavyzdžių aplink apstu.

Gimilt: iš dalies sutinku, bet tą sukuriamą vertę sunkiau paskaičiuoti. Tikrai geras profesionalas yra vertas tų pinigų, nes jis tai padarytų greičiau ir geriau nei jūs pats (nekalbu apie tariamus “profesionalus”). Ne be reikalo sakoma pirmas namas priešui, antras draugui, trečias sau :). Bet jei tarkim plytų nešiotojas uždirba 3000 lt, o jūs tik 1500 lt tai žinoma galima ir pačiam nešioti, jei tik atlaikytumėt tą krūvį 🙂

Margarita, 2011-05-05 17:01:17

D: Tai ir sakau, kad būtų įdomu išvardinti visus darbus/paslaugas ko nereikia mokytis, užtenka bendro išsilavinimo arba gal talento pvz. organizacinio ?

Tarkim buvo nuomonė, kad valstybei vadovauti užtenka virėjos išsilavinimo. Ir dabar kai kurie taip galvoja, manau:))

D., 2011-05-05 19:10:17

Margaritai: na aš turėjau galvoje kvalifikacinį laipsnį. O mokinamės juk visi kasdien. Pasidomėjus dantimis, galima ir juos sutaisyti :). Juk ir p. Burgis tikriausiai nebaigė kokių nors botanikos mokslų, bet gėles ir sodą gražiausią augina. Nes jei patinka ta sritis, domiesi ja – tai padarysi ne blogiau už profesionalą, bei svarbiausia – tai teiks malonumą.

Margarita, 2011-05-05 22:04:05

D: tebūnie:)

gimilt, 2011-05-08 00:19:59

va va, ir man atrodo, kad tikrai gali surasti tokiu darbu statant nama, kurie tau patiktu ir nebutu sudetingi techniskai (kaip kad Margaritos pavyzdys, tvarkyti dantis). Dazyt sienas, klijuot tapetus, apkalt dailylentem namo fasada, susirinkti baldus, speciau, kad kazkuri is tokiu ar panasiu darbu yra dauguma cia besilankanciu dare. As ir nezadu, pats sienu murytis ar elektra vedziotis, nes tam tikrai reikia ir igudziu, ir specifiniu ziniu.

Del profesionalo sukuriamos vertes ir atlyginimo dydzio, tai ne taip seniai 2007-2008 m, geri meistrai ir 10000lt/men uzdirbdavo. Taigi darbo dienos verte ne taip ir sunku paskaiciuoti bei palyginti su saviske. Net gi atmetus darbo greicio skirtuma, sutaupyti, dirbant prie savo namo, iseina.

Gal as ir senamadiskas, bet kazka padarius savo rankomis, tas daiktas mielesnis atrodo negu nusipirktas 🙂

Burgis, 2011-05-08 07:58:14

gimilt: taigi aš tuo metu, kai kiti statė mums namelį, tikrai kažką dariau „savo rankomis“ (galva, kojomis, akimis…). Gal manote, kad tai (knygos, žurnalo leidiniai, jaunų žmonių gebėjimai, žinios, įvairūs projektai, net tarptautiniai…), ką tuo metu sukūriau, nėra man mielesni dalykai nei tie, kuriais būčiau pasinaudojęs nekurdamas?

gimilt, 2011-05-08 20:32:06

teisybe. As ir netaikau, to jums. Gal labiau sau. Kai dirbi samdoma darba ir prie projekto dirba daug zmoniu, sukurtas produktas, tiek laimes neatnes, kaip kad pavyzdziui inkilo sukalimas ir iskelimas savo kieme

nuoroda, 2016-09-12 11:16:41

Nereikia pamiršti ir pačio sklypo išsirinkimo, nes tai ir ilgas procesas. O visi kiti pateikti punktai tikrai gali padėti susidėlioti veiksmų planą kaip nuosekliai ir gerai vykdyti statybas.

Robertas, 2017-01-06 13:41:02

5 punktas geriausias. 🙂 Va ir problema susirasti statybų rangovus.

https://www.sixt.lt/automobiliu-nuoma/lietuva/kaunas, 2018-03-15 10:41:05

Geri patarimai, ačiū!