Strasbūras pasakė… Anksčiau Maskva pasakydavo – ir Lietuva klausydavo. O dabar – klausys Strasbūro? Neklausys?
*
R.Pakso byla yra tik lakmuso popierėlis, rodantis, kokia dabar mūsų valstybė. Mes turime atidžiai pasižiūrėti bent į tris dalykus:
-
Ar mūsų Seimas yra „virš visų“: Strasbūro, Hagos, mūsų Konstitucinio seimo, mūsų Prezidento. Ir pagaliau – virš visų mūsų piliečių?
-
Ar mūsų Konstitucinis teismas tikrai turi būti tiek sureikšmintas, tiek sudvasintas, lyg jame dirbtų jau ne žmonės, o Dievo vietininkai Žemėje? Neskubėkite atsakyti! Dar neatsakėte į pirmąjį klausimą. Kas liks atrama, jei paneigsime abi tas institucijas?
-
Europos sąjunga. Ar tai Tarybų Sąjunga, ar geriau, ar blogiau? Politine prasme, žinoma. Mūsų savarankiškumo prasme. Tos sąjungos valstybių įvairovė yra gėris ar blogis? Jei graikai tinginiai (tarkime…), tai mes už juos turime dirbti? Jei vokiečiams turkai jau problema, tai gal mes galime imtis „profilaktikos prieš turkus“?
*
Dabar R. Paksas laimėjo. Daugeliui mėnesių į priekį. Daugelio džiaugsmui ir daugelio pykčiui. Mūsų valstybė patyrė krestelėjimą. O gal tai jau žemės drebėjimo, cunamio ženklas?
Atsakymai
bach, 2011-01-07 09:48:24
gerb. Burgi, Paksas iš esmės visiškai nieko nelaimėjo… nes Strasbūras pasakė kad uždraudimas visą gyvenimą būti išrinktam į priesaikos reiklaujančias pareigas yra per daug griežtas… O Paksas Strasbūrui skundė visą savo apkaltos bylą ir dar bandė kompensaciją prisiteisti, o iš viso to gavo tik tiek kad “bausmė” per griežta… tad iš principo nieko čia įspūdingo kaip, kad norėtų TT partija iš tikrųjų neįvyko… Na o kad mūsų konstitucinis teismas “šiek tiek” politizuotas tai galima matyti ne tik iš Pakso bet ir iš kitų jo sprendimų… Bet kaip jūs ir minėjote, juk jie “tik” (o gal NET) žmonės… 🙂
tipelis, 2011-01-07 10:48:32
Manau, kad konstitucinis teismas turėtų riboti savo veiklos spektrą: spręsti apie priimamų įstatymų atitikiimą konstitucijai, ir nesileisti į konkrečių asmenų ar aktualijų “teismą”. Pagal tokį modelį, sprendžiant apkaltų klausimus, konstitucinis teismas turėtų apskritai nedalyvauti. Kaip ir neturėtų reikšti savo nuomonės, pavyzdžiui, ar toleruotinas konkrečių savivaldybės rinkimų antikonstitucinis vykdymas. O priimamiems įstatymams konstitucinio teismo sprendimai turėtų būti privalomi ir neginčijami: pavyzdžiui, antikonstituciniai įstatymų pakeitimai turėtų būti pripažįstami negaliojančiais nuo konstitucinio teismo sprendimo datos.
Manyčiau taip 🙂
NiekurNeiva, 2011-01-07 12:42:56
Be abejonės, POLITIŠKAI Paksas laimėjo, o jo partija gavo beveik neatremiamą kozirį-VĖLIAVĄ rinkimuose:
Tipo, Konservatoriai (+ Saugumas + Amerikiečių reikalavimas (?) + „konstitucijos dvasia“) taip išplėtė Konstituciją, kad šioji tapo pažeidžianti Europos žmogaus teises. Na, politiniams oponentams to pakaks ilgam ilgam….
Aišku, konservatoriai tikrai stengsis iš politinių varžovų išmušti šį kozirį – ar tai atvira demagogija, ar tai konstruktyviais veiksmas, pvz. keičiant Konstituciją. Nes visiems akivaizdu, kad KT savo sprendimo neperžiūrės – kaip suprantu, negali net norėdamas…
Mano galva, kad kažkas riboja ABSOLIUČIAS (nekontroliuojamas) GALIAS, yra gerai…
P.S. Bet kažkodėl kol kas niekas neprieštarauja atvirai šališkai Žalimo kandidatūrai tapti nauju KT teisėju…
Burgis, 2011-01-07 12:53:55
NiekurNeiva teisus, o bach neteisus – taip manau… Kas yra pergalė? Parodymas, kad Strasbūras mano kitaip negu mūsų patys patys patys svarbiausi! Kiek kitaip, kaip kitaip – niekas nesigilins nei Kelmėje, nei Pabradėje… R.Paksas pasakys, kad laimėjo, ir žmonės palinkčios galvomis. Galiu kirsti lažybų, kad R.Pakso reitingas staiga padidės, kad šis žmogus grįš į didžiąją politiką (jau grįžo!) ir netvarkos bei netaisingumo šalyje dar padaugės.
NiekurNeiva, 2011-01-07 13:07:53
Tiems, kam labiau patinka teisinės versijos:
………………………………………………………
Dainius Žalimas:
“Lietuvos teismų nustatytais FAKTAIS ir jų TEISINIU ĮVERTINIMU nesuabejojo Europos žmogaus teisių teismas…”
ir čia pat pateikia EŽTT sprendimo ištrauką:
“Teismas primena, kad jis neturi pareigos peržiūrėti vidaus teismų tariamai padarytas FAKTO ar TEISĖS klaidas”.
„Jei D. Žalimas nebūtų teisininkas, teisėtyrininkas tarptautininkas, Vilniaus universiteto (VU) ir Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas, VU Teisės fakulteto (VU TF) Tarptautinės ir Europos Sąjungos teisės instituto direktorius, LR krašto apsaugos ministro teisės patarėjas, kandidatas į LR Konstitucinio Teismo teisėjo pareigas nuo 2011 m. kovo mėn., tai galima būtų manyti, kad nusišnekėjo kaip koks teisininkas-mėgėjas tinklaraštininkas. Bet išeina, kad savo argumentus sustiprina specialiai klaidindamas…“
http://racas.lt/citata-359-apie-tikejima-tikejimu/
Danielis, 2011-01-07 13:37:36
jeigu Paksas gris i politika padides betvarke :)) tai,kad jau betvarke ir taip maximuma pasieke:) ka jus cia meluojat. tiesiog Paksas nepasirase mazeikiu naftos afioros ir is karto kompromatas;)
bach, 2011-01-07 14:16:22
Burgiui: Kelmėje ar pabradėje niekas ir taip nesigilino ir nesigilins, ten TT populiarumas siaip ar taip geras :). O manau daugelis suprato kad vienaip ar kitaip savu laiku buvo “susidorota” su Paksu, bet jei būdamas prezidentu jis nesugebejo suvaldyti situacijos tai manau ir nevertas buti didziojoje politikoje… ir sitas sprendimas is esmes nieko nepakeis… is principo visa ta apkalta ganetinai juokinga buvo, bet zongliruoti strasburo sprendimu dabar tai jau PR kompaniju isradingumo reikalas…. o kam Paksas buvo isganytojas tam ir liks, o manau reitingai max pora procentu pakils… idomiausia dalis bus kai dabartiniai paty patys paciausi bandys visokeripai ilginti istatymo pakeitimo procesa, kad tik “nespėti” ant 2012 seimo rinikimu… Va cia bus gražu žiūrėti 🙂
Burgis, 2011-01-07 14:18:29
Danieliau, Jūs nesupratote… Netvarkos ir neteisingumo padaugės ne dėl R.Pakso sugrįžimo, o dėl to, kad nuo šiol bus dar neaiškiau, kas ką gali pasakyti taip, kad galiotų…
Efemeras, 2011-01-07 14:53:25
Turbūt, tarp vykusios Pakso apkaltos šalininkų dar tvyrojo Williamso ir Mažeikių Naftos prisiminimai. Beje, kiek man žinoma, Borisovas ir toliau sėkmingai dirba mūsų valstybėje ir mūsų valstybei.
sonata, 2011-01-07 15:01:48
Didelį pliusą matau: p. Laima vėl galės šokti “Šok su manim” pakelta galva:)))
Daiva, 2011-01-07 15:56:36
Kodėl Maskva? Tam tikri įsipareigojimai pagal pasirašytas tarptautines sutartis ir ratifikuotas konvencijas Lietuvai (kaip ir kitoms valstybėms) galioja ir JT rėmuose. Skirtumas tik tas, kad, kai kas nutinka, JT liepia “nedelsiant imtis visų priemonių, siekiant užtikrinti, kad…” (kas, jei jau norite paralelės su sovietmečiu, prilygintina papeikimui – griežtam papeikimui – itin griežtam papeikimui), o ES paliepimai galioja tiesiogiai ir gresia realiomis finansinėmis sankcijomis. O apie “profilaktiką prieš turkus” puikiai žinau iš mano pažįstamų poros: vizų biurokratija mylintiesiems nuodijo gyvenimą ir trukdė būti kartu.
RascalLT, 2011-01-07 16:20:18
Suprantu, kad nesinori prisiimti kitų žmonių problemų (turkų, pvz.), bet lygiai kaip blogas kad padalina autoriaus problemas visam pasauliui, taip ir mes niekur nedingsim nuo pasaulinių problemų. O apie Lietuvą siūlau savo nekuklią nuomonę čia: http://rascallt.blogspot.com/2011/01/tvarka-bus.html