Tikroji pulkininko M. Golovatovo tragedija

Dabar daug kalbama, rašoma apie Austrijos poelgį. Kur kas mažiau – apie M.Golovatovo gyvenimą. Bent šiek tiek užpildysiu plyšį…

*

Jaunoji karta mano, kad tai pokštas – buvusių KGB karininkų (ypač pulkininko lygio) nebūna. Deja, tai žiauri tiesa. KGB (valstybės saugumo komitetas) buvo tobulintas pusšimtį metų. Valstybė buvo supuvusi, bet savo klikai apginti skirtą struktūrą tobulino stropiai. KGB žinojo – nėra nieko negalimo, nėra nieko neleistino, nėra nieko, ko komitetas negalėtų žinoti, gauti. KGB darbuotojai žinojo – visi seka visus. Bet kuris bus pašalintas nemirktelėjus, jei sistemai to reikės. Bet tie darbuotojai žinojo ir kitką – naudingas tarnas bus išsaugotas, apsaugotas, apgintas, pamaitintas ir sušildytas.

*

Tai va – „riteriais be baimės ir priekaišto“ norėjo būti daug žmonių. Ne visi tiko – biografija turėjo būti vadovėlinė. Bet jei tiko – kuris nesutiko? M.Golovatovas sutiko. O jau toliau pasirinkimai buvo tik du – klausyti, vykdyti įsakymus arba mirti. Neabejoju, kad tie patys pasirinkimai jam yra ir dabar. Vargšas žmogelis… Maskva ji apgynė staiga, ryžtingai, bet ta pati Maskva lygiai taip pat sunaikintų M.G. kaip musę. Vargšas žmogelis… Daugybę metų jis negyvena žmogaus gyvenimo ir jau niekada negyvens.

*

Ankstesnėje KGB kartoje gal dar buvo romantikų, tikėjusių socializmo, komunizmo idėjomis. Abejoju, ar tokių buvo pokario kartoje. Buvo vien puikybės, godumo, galios ir valdžios troškimo valdomi karjeristai. Bet tikiu, kad liūdną valandą, pavyzdžiui, atmintiną sausį Lietuvoje, neturėdami jiems patinkančio pasirinkimo, kai kurie gal ir teisino save – aš karininkas, vykdau įsakymus.

*

Apie priesaiką šioje svetainėje jau esu rašęs. Nesupaprastinkite, jaunieji mano draugai! Aš esu davęs pionieriaus, komjaunuolio priesaiką. Jums atrodys keista, bet pasakyti „komjaunuolio garbės žodis“ aš galėjau tik pagrįsdamas tai visa savo garbe. Tai ką man dabar daryti su tomis priesaikomis?

*

Karininkai prisiekia valstybei. O jei ta valstybė niekšinga, supuvusi, ką jiems daryti su savo priesaika, jei supranta tai jau po priesaikos? Sutarti su savimi, kad tai tokia pat priesaika, kokia jaunavedžiai prisiekia prie altoriaus: prisiekia – sulaužo, prisiekia – sulaužo…? Kodėl man ir dabar atrodo, kad kažkas visuotinai yra negerai su tomis priesaikomis? M.Golovatovo atvejis tai patvirtina. Juk užtektų, kad pats M.G. atvyktų į Lietuvą ir pasakytų: „Teiskite! Aš laikiausi priesaikos. Neišdrįsite nubausti!“ Ne, Maskva netiki, kad Vilnius neišdrįs nubausti, todėl M.G. pasirinkimo neturi…

Atsakymai

Burgis, 2011-07-20 20:05:23

Įvertinkite…

Mindaugas, 2011-07-20 20:11:13

x, 2011-07-20 21:16:52

Pone Burgi, iš kur tiek žinote apie KGB…? ;DDD

kestutis, 2011-07-20 21:54:46

autoriaus tiesa tik is dalies , tiek KGB tiek ir GRU , spec paskirties buriuose buvo visa eile auksto rango karininku kurie atsisake vykdyti represines akcijas pries taikius gyventojus , nei vienas ju nebuvo nuzudytas , taip jiems buvo atimtas laipsnis , apdovanojimai , jie buvo pasalinti is kariniu TSRS veliau Rusijos federacijos pajegu , bet jie isliko zmonemis nepakelusiais rankos pries civilius . Visa tokiu karininku sarasa , o ju virs 80 , per 1979 …2007 m laikotarpi rasite oficialiame Alfa grupes leidinyje ALPHAGROUP.RU . Niekas ir Golovatovui netrukde islikti zmogumi.

Burgis, 2011-07-20 22:24:34

X; penkeri metai Sibire privertė viską apie visus išmokti… :-)))

arturas, 2011-07-20 23:00:33

jausmas toks, kad lyg reikia apie kazka rasyti… Ai, parasysiu apie Golovatova, blogiau nebus,- visi apie ji dabar raso.

rycka, 2011-07-21 00:17:31

skaitau tuos paistalus ir neturiu atsakymo,lietuviai savo piliecius isduoda netgi nekaltus,o Rusai sugebejo apginti,tiesiog saunuoliai kad rupinasi savo pilieciais,tegul lietuva ima pavyzdi,dar karta saunuoliai rusai.parode kad lietuviai naslaiciai

Mykolas, 2011-07-21 09:02:27

Aš irgi taip iš kart pamaniau, kad juk ne jis pats (turbūt) sugalvojo paleist tankus… Lygiai taip pat kaip jam buvo įsakyta, lygiai taip ir jis įsakinėjo…

Darth Vader, 2011-07-21 09:13:00

Kowianska mąstysena, kurią jau Niurnbergas (ach, koks nepadorus žodis rudojoje sostinėje!) į šiukšlyną išmetė.

Priesaika nereiškia proto nebuvimo. Niurnberge vietos golovanovai irgi bandė gintis: čia ne mes, čia tik blogas Himmleris, čia blogietis Šiklgruberis įsakė, o mes, vargšeliai, tik vykdėme. Ne, tai ne argumentas, kaip sakoma anglų teisinėje kalboje -“null and void”. Pirma: netgi sovietų teisėje nebuvo nieko, kas leistų panaudoti kariuomenę prieš taikius žmones, dainuojančius liaudies dainas. Ginklų ten nebuvo, net laidynių – stovi žmonės, prie laužų arbatą geria, dainas dainuoja. Jeigu tas budelis veikė vienas, vilkolakio instinktų vedamas, jis pažeidė okupacinę “Konstituciją” ir pagal sovietų teisę – prie sienos, o ten jau pakaušin keli šūviai. Jeigu jis vykdė įsakymą, jis vykdė žinomai nusikalstamą įsakymą, puikiai suvokdamas ir pagal tą pačią sovietų “teisę” (kuri nuo 1917 nėra, nebuvo ir nebus teise) jam priklauso keli šūviai į pakaušį. Vien už pasikėsinimą į SSRS “Konstituciją”, aiškiai numatančią teisę atsiskirti ir už taikių gyventojų žudymą. Tačiau tas SS vilkolakis puikiai žinojo, kad veikia pažeisdamas tarptautinę teisę, iš esmės užsiimdamas teroristine veikla svetimos valstybės teritorijoje. Jo “priesaika” galiojo ten, kur galiojo Blogio imperijos “teisė” – baltarusijoje, rusijoje…bet ne Lietuvoje. Todėl jis yra trigubai kaltas: 1) pažeidęs SSRS “teisę”; 2) pažeidęs tarptautinę karo teisę; 3) pažeidęs Lietuvos teisę.

Priesaika, kurią okupuotos valstybės pilietis yra verčiamas duoti – yra negaliojanti. Pionieriaus Lietuvoje priesaika lygi žydo, priversto duoti Hitlerjugend nario priesaikai: tokia pati nusikalstama, tokia pati negaliojanti ir neįpareigojanti. Aš gal irgi daviau pionieriaus “priesaiką” ir, gaudamas pasą, irgi kažkokią “ištikimybę” pasirašiau. Bet niekada to nelaikiau rimtu, nes tai tik okupaciniai žaidimai. Man tos “priesaikos” tokios pat teisinės, kaip teisinis argumentas yra baubo egzistavimas.

O šiaip jaui – vargšė Rytinė Marka (vad. “Austrija”), iš savo Putinstadt’o (buv. Viena) laižanti ruso užpakalį! Bet tai parodo, kad austras – jei jis ne Zalcburgietis – nėra žmogus. Ir Austrija yra ne valstybė, o FSB valda, kurios valdžioje arba naciai, arba GRU.

Burgis, 2011-07-21 09:44:53

arturui: jausmas toks, kad neturite ką veikti ir galvojate – ai, paskaitysiu burgis.lt, supeiksiu – blogiau nebus… Juk visi taip daro. Visi vaderiai.

bach, 2011-07-21 09:56:06

europos aresto orderio sistema galioja nuo 2005 m. lietuva golovatovui orderi israse 2010 spali… idomu…

Darth Vader, 2011-07-21 09:57:00

Burgi, o Jūs kada nors, laisvalaikiu, bent jau Wikipedijoje (angliškoje, nes lietuvišką aštuntokai rašo!) apie Niurnbergą ir karo nusikaltimus – skaitėte? Pasidomėkite. Įsakymo buvimas neatleidžia nuo atsakomybės ir todėl sąvoka “toks buvo įsakymas, o aš tik vykdžiau” yra niekinis. Jeigu Jums ministras lieptų – ogi užmuškite štai šitą dėstytoją, jis atestacijoje blogai pasirodė – ar užmuštumėte? O jei ateitų paties vyriausiojo teismo nutartis: moksleivę A išprievartauti ir ant kuolo pamauti – ar vykdytumėte? Vienas dalykas, jei laisvoje valstybėje laisva valia duodama priesaika struktūrai, kuri laikosi savos ir tarptautinės teisės: tuomet ir tik tuomet ta priesaika galioja ir įpareigoja. Tačiau priesaikos, duotos bolševikinei “valstybei” nuo pat 1918 metų yra negaliojančios, nes maištas nėra teisė. Kaip negaliojantis yra Lenkijos ir Lietuvos padalijimas, kaip negaliojantis yra prievarta išgautas Čekijos atstovų parašas po Sudetų atidavimo sutarties, kaip negalioja Miuncheno susitarimai – ir visi negalioja nuo pat jų pasirašymo, taigi niekinės ir “priesaikos”. Niekinė ir “teisė”, kuri kyla iš niekinių popierių. Reikia domėtis ne tik ksenofobinėmis Feisbuko grupėmis (aktyvas – iš Jūsų mokinių!), bet ir teise, tame tarpe ir karo. Pirma domėtis, o tik po to daryti išvadas. Juk ir Jūs mokiniams turbūt pirma duodate įsisavinti teorinę medžiagą, o tik po to duodate užduotis iš jos? Taip ir čia. Pasidomėkite Lietuvos teise. Tarptautine karo teise (kuri draudžia pulti taikius objektus, o bokštas ir spaudos rūmai nebuvo kariniai), pasidomėkite, kad ligoninės negali būti puolamos (tik japonai ir sovietai jas puolė!). Pasidomėkite, Wikipediją anglišką/vokišką pasiskaitykite, knygutes su Niurnbergo tribunolo posėdžiais atsiverskite…o jau tuomet darykite toli einančias išvadas apie priesaikas blogio imperijai, kuri nuo pat įkūrimo yra neteisėta.

Burgis, 2011-07-21 10:16:14

Vaderi, ar Jūs (ačiū, kad taip į mane kreipiatės…) linkęs ką nors iš čia rašomo PERSKAITYTI ir SUPRASTI, ar tik visą laiką norite išlieti tulžį? Ar Jūs bent supratote mano požiūrį į priesaiką? Ar Jūs turite nors vieną įrodymą, kad aš esu įvykdęs kieno nors neteisėtą arba idiotišką įsakymą, nurodymą? Įtariu, kad Jūs nepateiktumėte nė dešimt kartų mažiau SAVO pasipriešinimo faktų, negu aš pateikčiau savo.

*

Ir nepamirškite, kišdamas man Vikipediją, kad mano šeimoje – keturi advokatai, tarptautinės teisės ekspertai. Aš turiu su kuo pasikonsultuoti. Bet kol kas nereikia – aš pats mokytas.

D., 2011-07-21 10:43:57

Manu į temą būtų pažiūrėti šį filmą – http://www.obuolys.lt/kinozona/filmas/4877-kitu-gyvenimai.html

Burgis, 2011-07-21 10:44:44

kestuciui: Jums reikėtų daugiau paskaityti detektyvų, daugiau knygų apie šnipus… Tada suprastumėte, kokios manipuliacijos kartais atliekamos, kad šnipai, agentai nebūtų demaskuoti. „Niekas nebuvo nužudytas“, – sakote Jūs, bet juk Jūs nežinote – gal jie tebedirba! Gal kažkam naudinga, kad jie būtų gyva priedanga tų, kurie galėtų išduoti?

petras, 2011-07-21 11:22:52

kAS susiję su dabartine rusija, dar ne taip mum svarbu. taip pat ir su visais blogiais buvusiais reik susitaikyt. bet svarbiausia pasimokyt iš klaidų, kas nebuvo padaryta. kai buvusiem kbstams ar rezervui buvo leista užimt aukštas pareigas valstybėje. va čia tai negerai manyčiau.

laisvamanis, 2011-07-22 07:26:48

dėl tarptautinės klasės teisės ekspertų- advokatų – Hitlerio galvažudžiai juos irgi turėjo, ir ne pačius prasčiausius.

o vieną tokį advokatą jo buvę klientai (žargonas eina – ėmė ir užvertė)… (šalia exPAREX banko)

baisu,

tikrai geriau – būkit pats mokytas, nesikonsultuokit, KTUG palaikykit ir stprinkit

Smokas, 2011-07-22 23:34:06

ilgai galvojau ar verta, bet vis tik nusprendžiau ir aš parašyti apie KėGėBė. 🙂

Aprašysiu vieno žmogaus gyvenimo vaizdus, tarytum trumpus filmo kadrus.

Dublis 1:

šešiametis vaikas žaidžia karininko antpečiais. Traukia iš maišelio blizgančias žvaigždutes ir rikiuoja jas į eilę…

Tėvas nuo aukščiausios lentynos paima odinį dėklą, ištraukia iš jo “makarovą”, šypsodamasis paduoda vaikui tardamas: “Eik, pagąsdink mamą”. Sužavėtas vaikas paima sunkų “lobį” į savo mažas rankutes ir atkišęs jį į priekį tipena į virtuvę… Mamos akys siaube… Ji susigūžta… Bando prisidengti rankomis…

Dublis 2:

vyksta balius. Linksmų, išgėrusių žmonių šurmulys. Skamčioja stikliukai, stalo įrankiai.Traška židinyje malkos. Kalba ir suprantamai, ir ne. Po didžiulės vilos kambarius zuja būrys vaikų. Štai kambarys su gražiai paklotomis lovomis, štai pirtis, štai baseinas. Lauke sniegas ir užšalęs prūdas. Tėvas smagus. Mama liūdna.

Dublis 3:

kelionė kažkur po Lietuvą. Plentu lekia keli žemės spalvos “viliukai”. Juose smagūs žmonės. Pritrūkus viename “viliuke” alaus, papildymas paduodamas tiesiai iš greta važiuojančio nesustojus.

Dublis 4:

vėl balius namuose. Daug pažįstamų dėdžių ir tetų, jų vaikų. Visi linksmi. Tėvas paima akordeoną. Užgroja jau girdėta vaikui melodija. Tėvas dainuoja savo mėgstamą: “Vychodila na bereg Katiusha…”. Jo akys spindi iš pasitenkinimo, kaip žmogaus radusio savo vietą gyvenime. Kitame kambaryje vaikas įsistebeilija į ant kėdės padėtą medžio raižinį, kuriame pavaizduotas įspūdingas raitelis. Putojantis arklys stovi piestu. Šarvuotas karys vienoje rankoje laiko ištiestą į priekį milžinišką kalaviją, kitoje – didelį skydą su kryžiumi. Priekyje raitelio kyšo galybė priešo iečių atstatytų į jį. Gal tai kažkurio iš svečių kūrinys ? Prie vaiko prieina dėdė Volodia. Iš jo mėlynos spalvos antpečių ir sparnuotų žvaigždučių vaikas spėja, kad tai kažkaip susiję su skraidymu. “Čia yra Steponas Batoras”, klausiančiam vaikui atsako Volodia. Tik daug vėliau, jau suaugęs herojus klaus savęs. Kodėl būtent Steponas Batoras ? Kodėl ne koks nors Nevskis ar Dmitrijus ? Ir visai jis ne Batoras, o kažkoks kryžiuotis…

Dublis 5:

tėvas tvarstosi sužeistą pirštą ir kalba apie kažkokias rašomasias mašinėles, kurias reikia suregistruoti…

Dublis 6:

tėvas išvažiuoja su visam į kitą miestą pas kitą moterį. Vaikui septyni ir jis jo nematys ir negirdės iki aštuoniolikos. Tame laike bus du atvirukai “su Naujais Metais” ir “gimtadieniu”… Tiek pat laiko jis nesimatys su savo seneliais, tėvo tėvais, iš nuošalaus Lietuvos vienkiemio tarp gūdžių miškų. Kambarys visiškai tuščias, nei vieno baldo. Yra kur pabėgioti ir aidas toks įdomus.

Dublis 7:

herojui aštuoniolika ir jis važiuoja pas senelius į vienkiemį. Viskas išliko taip pat kaip ir vaikystėje. Net rodos ta pati šieno kupeta ant kurios jis žaidė su kačiuku.

Dublis 8:

herojus susitinka su tėvo giminėmis, kuriuos matė tik vestuvinėse nuotraukose. Mieli ir geranoriški dėdė ir teta, pas kuriuos jis svečiuojasi. Jų bute jis pastebi neįprastus jam daiktus. Už kažkokio žmogaus nuotraukos ant sienos užkišta Lietuvos trispalvė. Ant stalo šūsnis laikraščių “Tremtinys”. Teta iš stalčiaus ištraukia storą nuotraukų albumą. “Čia dėdė neša maišelį maisto miškan”. “Čia mes abu prie bunkerio”. ” Čia tavo prosenelis, kurį nukankino mirtinai ir kapo nepaliko”. Ir daug daug pasakojimo apie devynis dėdės metus lageryje, apie šlykščią kupranugarių mėsą tetos valgytą Kazachstane. Dar vis primenanti anuos laikus tetos sužalota koja. Kulka pataikė bėgant pamiške.

Dublis 9:

dėdė ir teta savo automobiliu veža herojų pas tėvą, kuris gyvena trisdešimt kilometrų nuo jų. Pirmas pasimatymas po tiek laiko. Visi susijaudinę. Teta verkia. Jaudinasi. Tėvas irgi jaudinasi, bet kitaip. Kažkoks įsitempęs ir atsargus. Geriam naminį vyną. Lengva šneka apie šį bei tą.

Dublis 10:

sėdi tryse. Herojus, dėdė ir teta. Herojus klausia: “Ką jūs manote apie jį ?”. Jam atsako: “Jis garbingas žmogus…”

Burgis, 2011-07-23 14:24:08

Smokui: labai įdomu! Tik ne viską supratau…