Toks jų verslas…

Panašu, kad jis turi keistų sveikatos problemų. Jo jauna žmona labai nusiminusi…

*

Maždaug šešerius metus jis kontrabanda iš slaptos gamyklos, esančios netoli Murmansko, vežiojo šlamą. Tai į purvą panaši medžiaga, sodrinta rūda, kurioje, anot pasakotojo, – visa Mendelejevo lentelė. Patrinta tarp delnų, ji atrodo riebi. Ir turi blizgėti. Ko gero, dėl to dabar žmogus turi keistų sveikatos problemų…

*

Rūdą į gamyklą atveždavo iš Sibiro. Iš gamyklos darbininkai šlamo pavogdavo. Moterys išnešdavo liemenukuose. Vietinis supirkėjas saugiai paslėpdavo. Tada atvažiuodavo du lietuvių lengvieji automobiliai ir išsiveždavo po 100-150 kg šlamo į Kauną. Čia „Lyros“ specialistas patikrindavo kokybę ir užmokėdavo. Sėkmingas reisas duodavo apie 3000 JAV dolerių pelno.

*

Kai Kaune sukaupdavo apie toną šlamo, jį lėktuvu išgabendavo į Didžiąją Britaniją.

Dabar tos gamyklos jau nebėra. „Visą išvogė“, – sako žmogus.

*

Vežiotojų darbas buvo sunkus ir pavojingas. Per Kolos pusiasalį eina tik viena magistralė. Keliai išmalti. Reikėdavo įveikti šešis kontrolės postus. Palaukdavo tinkamos pamainos, ji praleisdavo tiesiai per raketų bazę, kelis postus pavykdavo aplenkti. Gyvendavo pasislėpę miške. Teko susitikti ir lokių. Buvo ir pistoleto vamzdis įremtas į smilkinį…

***

Po to žmogus atveždavo ir prekiaudavo automobiliais. Nelabai sekėsi… Dabar jis užsiima cigarečių kontrabanda iš Karaliaučiaus srities. Gyvena netoli Vištyčio ežero, gabena visokiais būdais. Pagavo. Paskyrė apie 20 000 litų baudą ir dar apie 10 000 litų akcizo. Žmogus piktinasi, kodėl tokiu atveju negrąžino prekių – juk akcizą teks sumokėti?!

***

Papasakojo ir išėjo… Kas jis? Kiek tokių, kaip jis? Kokia viso to prasmė? Kodėl aš galvojau apie senovės karavanus iš Indijos?

Atsakymai

Rimvydas, 2011-09-18 13:37:10

Žmogus sukasi kaip gali- net ir statydamas į pavojų savo sveikatą ir gyvybę, o ne cypauja kaip čia blogai yra gyvent.

Dėl akcizo sutikčiau, nes prekės į apyvartą nepakliūna, o yra sunaikinamos.

Regina A., 2011-09-18 21:12:37

Nežinau…

Įstatymai – tai bendrabūvio taisyklės, žmonių susitarimas (tik kas tariasi?). Nesilaikyti įstatymų, tai būti rizikingai gudresniu už gudrius. Kas nerizikuoja, negeria šampano. Šiuo atveju irgi nebegeria.

Sukasi žmonės. Ir visokias “juodąsias” buhalterijas veda.

Kai pagalvoji, tai gyveni žmogus, sąžiningai moki mokesčius, o kiti “sukasi”. O paskui vienodai semia iš bendro katilo, į jį savo dalies neįdėję.

Aurius, 2011-09-18 21:17:30

Kaip ten toj rusų pasakoj: tiesiai eisi…. pasuksi …galvą pamesi..

O dėl akcizo? Įdomu.

Bet tegul palaukia, prasidės hiperinfliacija ir susimokės. 🙂 😛

Ema, 2011-09-19 09:23:11

– Kaip mums reikėtų kovoti su kontrabanda?

– Nekovokite, visi ją vežkite! Kovoja tie, kurie patys neturi gabumų per tą Nemuną plaukti, kitais būdais nešti. Tie, kurie yra gabesni, tie ir nekovoja – dirba. Paprastų žmonių toks jau likimas – arba kovoti, arba kentėti.

(J.Erlickas)

Blinda, 2011-09-19 11:25:21

Stengėsi … Dėl žmonos tikriausiai … Jaunos žmonos … Persistengė. Vartotojiškumą mums pažadėjo pradėti skiepyti jau 1946 m.

Regina A., 2011-09-26 22:39:46

iki 1904 m. knygnešiais buvo vadinami kontrabandininkai. Tik skiriasi viena smulkmenėlė – jie nešdavo TIK knygas. Mano prosenelis buvo knygnešys. Pasakodavo, kad kartais sugriešydavo – vyno klebonui parnešdavo mišioms. Na, bet šventam reikalui 🙂