Tom Tits Experiment

Aš tik užvakar rankose pajutau, kiek magnis lengvesnis už aliuminį… Aš tik užvakar savo akimis pamačiau, kiek greičiau nurieda brachistochronos grioveliu riedantis rutuliukas už tiesiu grioveliu riedantį. Aš tik užvakar patyriau rezonanso ir mušimo efektus sūpynėse…

*

Visą pusdienį su anūkėliais praleidome Stokholmo priemiestyje Södertälje įkurdintame mokslo ir pramogų komplekse „Tom Tits Experiment“. Kiti jį vadina muziejumi, bet tai ne muziejus. Tai vieta, kur mechaniką, fiziką, optiką, hidrauliką, akustiką ir kitus mokslus gali pamatyti, išbandyti, išgirsti, pajausti. Viduje ir lauke. Vaikai ir suaugusieji. Daug vaikų! Vieni klaidžioja veidrodžių kabinoje, kiti stebi, kaip įvairūs lęšiai laužia spindulius, treti stengiasi ištempti kuo didesnę muilo plėvelę. Tas būrelis užsiima išmoningomis dėlionėmis, o šis smalsiai stebi įvairius vandens įrenginius…

*

Visko nepapasakosi. Ir nereikia. Reikia būti. Reikia sukelti vandens bangas, reikia pralįsti požeminiais urvais… Studentai pamatytų, kaip rutuliukai subyra sudarydami Gauso kreivę… Tokia komplekso kūrėjų idėja. Puiki idėja! Žinoma, bilietai nepigūs, bet kiek ten visko prigaminta, parengta!

*

Sėdžiu ir galvoju – sukurti tai Lietuvoje! Neveiks… Reikia kažkokios kitokios visuomenės. Gal didesnės šalies?… Pavyzdžiui, ten maitino švediško stalo principu. Skanu neapsakomai! Visko daug. Suaugusiems kainuoja 120 SEK, vaikams – 70 SEK. Ar mes mokėtume už pietus po 48 litus? Ir aš čia nemokėčiau, o ten moku…

*

Mažas toks kompleksėlis nebūtų įdomus, patrauklus. Reikia, kad įdomu būtų bent pusdienį, tada galima važiuoti ir porą šimtų kilometrų. Dideliam kompleksui sukurti reikia didelių investicijų. O mūsų gatvė neasfaltuota… Ką darysi, ieškosime pramogų kitose šalyse, o savo šalyje dirbsime iš visų jėgų!

Atsakymai

Burgis, 2013-07-16 18:27:42

Įverčiams…

pt, 2013-07-16 18:47:46

Aplankykite Energetikos muziejų Vilniuje, jie turi panašią salę antrame aukšte kur galima bandyti, liesti, patirti. Tiesa, labai mažą, bet bent pradėta.

mindaugas, 2013-07-16 20:58:40

Sveiki,

Prioritetu klausimas. Pvz. Dorpart mokslo muziejus http://www.ahhaa.ee/en/ mieste, kuris 3 kart mazesnis nei Kaunas.

Ne tarp asfaltuotu gatviu ir muziejaus, bet tarp universiteto vadovybes pasrinkimo – naujas “mokslo slenis” t.y. pastatas, naujas bibliotekos pastatas (XXI a. reiktu naudoti informacines technologijas) ir lavianti/taikomoji/praktine mokslo patirtis buvusiems, esamiems, busimiems studentams.

Resursu netruksta – jie, tiesiog, kitur nukreipti.

Rūta, 2013-07-17 00:25:37

Tą patį galvojau vaikščiodama po Koperniko mokslo (tiesa, aš tai be vaikų) muziejų Varšuvoje. Tikrai verta aplankyti 🙂 Taigi, net mūsų kaimynai resursų surado… Neseniai teko lankytis ir Amsterdamo Nemo mokslo muziejuje. Jis jau į visai mažuosius orientuotas. Bet kaip smagu tada stebėt ir smalsius suaugusius, kurie bando prisiminti savo pamirštas žinias, ir iš naujo susižavi tais dalykais, pamato grožį moksle.

Jurgis, 2013-07-17 00:32:47

Įdomu, kiek KTU kainavo/kainuoja tas naujas pastatukas?

manau, už panašią sumą galima būtų suręsti ir tyrinėjimų parką vaikams (ir ne tik) 🙂

Matas, 2013-07-17 09:40:34

Iš tiesų, kai buvau Tartu mokslo centre, (o buvau net porą kartų) patyriau labai panašius įspūdžius, kaip jūs Švedijoje. Todėl pritariu Mindaugui. Juk įkurti tokį mokslo centrą neturėtų būti brangiau, negu pastatyti ir įrengti naujas laboratorijas, ar dar vieną “Akropolį”. Nežinau tiksliai, bet tokiam projektui greičiausiai būtų skirta lėšų ir iš ES fondų. Ar ne?

Saulius, 2013-07-17 11:01:50

ech, tas drąsus be pagrindo pasitikėjimas …

Ar besimeldžiant kitos visuomenės, nebus taip kad joje nebebus vietos patiems besimeldžiantiems ? Bet kuriuo atveju turime garantuotą “gelbėjimosi ratą”. Visada gali sakyti, kad tai dar ne “ta” visuomenė.

kk, 2013-07-17 14:32:43

Jurgiui – http://mokslas.delfi.lt/mokslas/kaune-prasidejo-grandiozines-moksliniu-tyrimu-centro-statybos.d?id=52161657

Regina D., 2013-07-17 20:51:43

Mokslo muziejus Londone 🙂

Regina D., 2013-07-17 20:57:33

Mačiau, kaip Londono Mokslo muziejuj vedamos pamokos moksleiviams, mačiau, kaip po tokį muziejų specialiais keliaviečiais vežimėliais vežiojami mažyliai (gal 2 metų), mačiau, kaip auklėtojos čia veda užsiėmimus darželinukams, kaip linksminasi mamos su mažyliais muilo burbulų salėje, kaip paaugliukai laido kažkaip ypatingai išlankstytus lėktuvėlius… Aš pati išbandžiau net kosmonautų pirštines 🙂

petras, 2013-07-18 10:32:40

kk, o tai vyksta ten kas įdomaus ?:) ar dar nespėjo pradėt

Jovita, 2013-07-18 19:36:33

Musu vaikams labai patinka tokie muziejai (JAV vadinami Discovery) ir mes mielai mokame metini mokesti. Daznai lankomes kaip zaidimu aiksteleje: smagu ziureti, kaip jie vis atranda kazka naujo ir vis nenusibosta eksperimentuoti.