Trečioji tema: darbas

Tiks pradėti ukrainiečių poeto Petro Zasenkos žodžiais iš eilėraščio „Darbui“:

*

_**Užpulki lyg mongolų ordos žiaurios –

Sugrįšiu į palaimintus namus.

Užmiršiu viską, gal ir meilę taurią,

Ir būsiu tavo tarnas nuolankus.**_

*

Aš neturiu tarnybos. Aš niekam netarnauju. Na, jei nepatinka, – tarnauju žmonijai.

*

Darbas yra mano nerimas. Daugybę metų… Neramu, ar tuo užsiimu. Neramu, kad laiko negrąžinsiu, profesijos nepakeisiu (jau nepakeisiu, ne!), o gal reikėjo laiku pasukti kitur?

*

Kartais man atrodo, kad nieko nemoku, o kartais – kad moku perdaug. Kad beviltiškai manyje tūno uždarytos mintys, idėjos, žinios, kurių jau niekada neprireiks… Anksčiau dominavo pirmoji mintis – nieko nemoku, o dirbti reikia, dirbti noriu, noriu dirbti gerai!

*

Aš stengiuosi dirbti gerai, bet visada balansuoju tarp „gerai“ ir „greitai“. Tarp „neverta pradėti“ ir „verta pradėti“. Žinau, kad siekdamas tobulybės, daug ko visai nebūčiau padaręs. Labai abejoju, kad, eidamas kitu keliu, būčiau gavęs Nobelio premiją… Dabar šis tas, pusėtino, netobulo – bet padaryta!

*

Darbas ir net atlyginimas už darbą yra mano vertės matas. Jei samdo, jei gerai užmoka, tai gal aš tikrai šio to vertas? Man nebereikia tiek pinigų, kiek moka, bet man tebereikia tokio vertės mato. Jei tinkamai nemokės, aš ieškosiu iššūkio – bandysiu vėl save brangiai parduoti!

*

Darbas yra visko pagrindas. Šeimos ramybės. Gyvenimo ritmo. Kraujotakos. Ryšio su žmonėmis. Pažinimo. Vargo pažinimo ir pergalės pažinimo. Pasaulio pažinimo ir savęs pažinimo.

*

Darbas nėra buitis. Darbas yra būtis. Iš tiesų tai visai ne darbas, tai veikla, būtis. Nesiliausiu kartojęs: aš ne vergas, kad dirbčiau; aš laisvas žmogus ir pasirenku mėgiamą veiklą. Veikiu (na, gerai jau, gerai – dirbu…; čia tik terminas) iš visų jėgų, azartiškai kaip lošėjas, kaip lenktynininkas. Ir mėgaujuosi rezultatais, pergalėmis, ir kenčiu dėl nesėkmių.

Kitaip jau nebus…

Atsakymai

jamaica, 2011-02-02 19:45:36

Kažką turbūt pražiopsojau… O kur antroji?

nuoba, 2011-02-02 21:11:07

Sutinku su visais pastebėjimais. Pastabą įrašau tik ties “Darbas yra visko pagrindas. Šeimos ramybės.” Manau, kad šeimos ramybei tik darbo yra mažai, labai mažai.

Dedu +.

Žydrūnas, 2011-02-02 21:42:15

bus manau ir antroji, gi nuo penktos prasidėjo 🙂

jamaica, 2011-02-02 22:15:33

A, supratau dabar 🙂

Burgis, 2011-02-03 12:44:06

As i svetaine grisiu tik pirmadieni…

Aciu uz kantrybe.

Žydrūnas, 2011-02-04 16:10:53

Nieko tokio, mes padirbėsim į tą laiką 🙂