Trilogija. Aš nemoku…

„Perspausdinu“ įžangą ir pateikiu trečiąją dalį…

*

Jie jau baigė mūsų gimnaziją. Bet mano seife guli jų trumpi (buvo skirta tik 12 minučių) rašinėliai. Tą 2007 metų kovo 30 dieną „pavadavau“ kažkurį mokytoją (o gal keletą?). Moksleivių paprašiau greitai parašyti rašinėlį duota tema. Vieniems daviau temą „Aš nemėgstu“, kitiems – „Aš bijau“, tretiems – „Aš nemoku“.

Dabar jau galiu pateikti citatų, nurodydamas tik autorių inicialus. Ar autoriai atpažintų savo teiginius? (Kalba netaisyta; kabliataškiais atskyriau nebūtinai iš eilės užrašytas frazes.)

Aš nemoku

J.L.: nemoku tylėti, kai girdžiu, jog žmonės sako netiesą; nemoku taip greitai parašyti dėmesio vertą ir pakankamai ilgą rašinėlį.

D.J.: nemoku vairuoti, nemoku dainuoti, nemoku groti gitara ar pianinu; nemoku pilotuoti lėktuvo.

E.M.: nemoku pasidėti daiktų taip, kad juos visada rasčiau.

G.D.: nemoku fizikos; nemoku ir nemėgstu kalbėti prieš auditoriją; nemoku įžvelgti bloguose dalykuose gero.

Š.G.: nemoku būti tikras klausytojas, nes ne visada sugebu sutelkti dėmesį į kalbantįjį; nemoku gražiai rašyti.

A.R.: nemoku deramai vertinti tėvų, senelių.

G.B.: išmokyk mane pasitikėti. Anądien žvelgiau tau į akis, klausiausi, ką taria tavo lūpos, ir netikėjau nė vienu žodžiu.

T.K.: aš manau nemokąs mokytis. Aš pasiimu bet kokį vadovėlį ir, permetęs pirmas kelias eilutes akimis, tėškiu jį šalin ir puolu karštligiškai skaityti grožinę literatūrą.

G.S.: nemoku užslėpti to, ko nemoku; nemoku gerai išmokti kai kurių dalykų.

G.R.: nemoku gerai matematikos ir informatikos.

A.R.: aš nemoku pasakyti tai, ką galvoju.

M.S.: aš nemoku rašyti rašinių ir niekada neturiu įdomių minčių.

G.G.: treniruojuosi jau ketvirtus metus, bet dorai plaukti taip ir neišmokau.

D.S.: aš nemoku suprasti žmonių, jų nuomonių; nemoku mokytis.

K.J.: aš nemoku kartais nutylėti ir neišreikšti savo nuomonės, būti vienodai geras visiems aplinkiniams; aš nemoku visada prieš darydamas pagalvoti.

L.T.: nemoku atsiprašyti, nemoku užjausti ar paguosti.

P.J.: nemoku aš gražiai rašyti, gražiai piešti ir dainuoti.

J.R.: nemokėjau skirti šalutinių sakinių, dabar jau moku.

G.S.: nemoku žaisti futbolo, nemoku žaisti ir krepšinio.

Atsakymai

Nepris, 2010-07-12 18:50:26

Nemoku, nenoriu ir bijau visada tampriai susiję. Tai uždaras ratas. Savomis pastangomis žmogus retai kada gali iš jo pabėgti.

Nemokančiam žmogui reikia mokančio žmogaus. Tokio, kuris ir sudomintų, ir paaiškintų, ir padrąsintų. Pabandžius praleisti kurį iš šių žingsnių — tikras augimas neįvyksta.

Rasa, 2010-07-12 20:09:56

Taip taip… Nemokančiam reikia mokančio… Važiuoju tuoj mokyt savo merginas maudyt pirmą kartą lėliuką ir nagučius karpyt… O jau kaip bijau pati! 😛

Juokiuosi, nes galvoju ko nemoku, nenoriu ir bijau kartu: vairuoti mašiną ir vorų… Kažin ar atsirastų žemėj žmogus, kuris įtikintų mane to nebijoti… Viskas kitkas ne taip baisu, daugiau viską galima įveikti… :))))

O dar pajuokaujant dėl to ar šios sąvokos tampriai susiję… Nuo žmogaus priklauso, aš daug ką surišdavau kitaip:

Nemoku- įdomu išmokti;

Nenoriu- o ar reikia? Ar tikrai reikia? Jei reikia, tai ir reikia, reik daryt 😉

Bijau- Žiūrint ko? gal reik pabandyt, vadinasi tai iššūkis? O gal reik smagiai pajaust, kaip šiurpulys nueina kūnu ir nugalėt?

Bet visa tai neliečia vairavimo ir vorų… Šitie dalykai siaubingi… 🙂

Nepris, 2010-07-13 00:18:06

Rasa, bebaimis žmogus niekada neatsidurs tame rate, nes jis nežino kas yra “bijau”. Turintis apsčiai akademinės narsos, neatsidurs rate, nes nežino, ką tai reiškia “nemoku”. Turintis apsčiai valios, gebėjimo perlipti per save, neatsidurs tame rate, nes žino žodį “reikia”.

Bet šiais laikais dauguma vaikų yra traumuoti dar prieš pradėjimą, ir jiems reikia padėti…

Ursus, 2010-07-13 08:35:12

Nenoriu reiskia bijau arba nemoku. Tačiau tai jokiu budu nereiškia, kad nedarysiu. Nepris teisus – reikalinga valia ir aplinkybes. Visų pirma aplinkybės, o jau nuo valios priklauso ar tu slėpsies už šitų trijų žodžių, ar lipsi per save. Bebaimiai būna tik idiotai. Nemokantys būna tik tinginiai. Nenorintys būna tik nemotyvuoti. Padėti nereikia. Reikia laiku ir teisingai motyvuoti. Visa kita atsiskleis esant atitinkamoms aplinkybėms.

Nepris, 2010-07-13 09:24:08

Rytmečio skaitymuose gavau savo nuojautos apie nemoku-nenoriu-bijau svarbą patvirtinimą… ir galutinį tezės apie augimą pagrindimą. Atleiskite, negaliu nepasidalinti…

Taigi, pasigilinsim, ką reiškia pirmieji trys prašymai iš “Tėve mūsų” maldos.

TEESIE ŠVENTAS TAVO VARDAS

Šventumas — tai šviesos, grynos šviesos, kuri šviečia dvasioje, savybė. Kuris taria Dievo Vardą, persiima šviesos šventumu ir ta šviesa šventina viską, į ką nukreipia savo žvilgsnį; viską, prie ko prisiliečia. Šiuo pasakymu prašome nušviesti mūsų protą, (pirmiausiai — kad pamatume Jo grožį); tuo pačiu įsipareigojame dėti pastangas nuskaidrinti savo protą, mintis ir sąmonę — mokytis, medituoti — nes tik taip galėsime iš tikrųjų pašventinti Dievo Vardą. Prašome — padėk mums suprasti, pažinti, išmokti.

TEATEINIE TAVO KARALYSTĖ

Ši karalystė — ne vieta, bet vidinė būsena, kuri atspindi visa, kas gera, dosnu ir nesavanaudiška.

Šiais žodžiais prašome užpildyti mūsų širdis meilės (pirmiausiai — Jo grožiui), o iš savo pusės — įsipareigojame paruošti savo širdis, pripildydami jas meilės; nes Dievo Karalystė ateina tik į širdis, kupinas meilės. Prašome — padėk mums priimti, norėti, pamilti.

TEESIE TAVO VALIA KAIP DANGUJE TAIP IR ŽEMĖJE

Šiais žodžiais prašome ryžto ir jėgų veikti pagal jo valią (ir pas Jį veržtis), o iš savo pusės įsipareigojame stiprinti savo valią, dėti pastangas, stiprinti ištvermę, siekti pergalės, o tam reikia jėgos ir užsispyrimo. Prašome — padėk mums nebijoti, išdrįsti, pasiryžti ir veikti.

Taigi, pirmieji trys prašymai, yra prašymai ištraukti mus iš to tamsybės, abejingumo, neveiklumo liūno (arba nesuprantu-nenoriu-bijau tamsybės rato). Iš savo pusės įsipareigojame šviesėti, mylėti ir dirbti.

Mokytojo darbas yra šias intencijas stiprinti savo mokinių sąmonėje. Be to, jis turi paaiškinti, užkrėsti meile (jei ne Dievui, tai bent dalykui…), ir nukreipti veiklai/praktikai. Nes tik taip įmanomas tikras augimas.

Rasa, 2010-07-13 10:24:20

Žinai, Neprisiau, jei tu moki taip gražiai melstis, galėtum kokį kartelį ir už mane pasimelsti… Jei kada turėtum atliekamą minutę…

O mano tai smegenys neveikia rimtom mintim, kai taip šilta, tik apie ledus galiu galvoti, kad kas nupirktų, nes negaliu išeit iš darbo… 🙁

elad, 2010-07-13 11:44:41

Būkite geri, padėkite patarimais išspręsti šiuo metu opią buitinę problemą, kuri sugadino atostogų nuotaiką – lupasi ir šerpetoja šviesi odinė sofa, pirkta prieš du metus.

Dalia, 2010-07-20 22:01:25

Sakote “šviesi odinė sofa”…. “lupasi ir šerpetoja”?

O KODĖL ji čia pastatyta?………

Ar kas nors NORI, kad Mąstylkose būtų sofos?…..odinės…..madingos…….besišerpetojančios………

alanas to:Nepris, 2010-07-23 19:47:18

Pamirsote pacius svarbiausius zodzius:Per Amziu Amzius!Isiklausykite i ju prasme!

ieva, 2010-08-03 01:53:38

Sugalvokite šiais metais ir pas mus ką nors panašaus. Užrašytos mintys visuomet po kiek laiko tau nebepriklauso ir būna keistai juokinga skaityti jau beveik pamirštas; daug kam būtų smagu turėti panašų “suvenyrą” iš praeities.