Trumparegystė

Artėja rugsėjis. Aš vis galvoju ir galvoju apie savo jaunuosius draugus…

*

Rusija sukėlė sumaištį: och, ach, kas daugiau praras – pieno tiekėjai ar perdirbėjai? och, ach, ką daryti vežėjams? och, ach, kiek mums už tai kompensuos Europa?

*

Pensijas ruošiamasi didinti jau tik po… 10 litų! Tai pasityčiojimas! Kas pagaliau pasirūpins pensininkais?

*

Energetika. Ką daryti su energetika? Lenkų ministras geras, bet lenkų politikai visai suįžūlėjo! Kas pasirūpins energetika?

***

Ir t.t., ir pan. Šios dienos aktualijos. Šios dienos! O aš galvoju, kas bus po 20-ties, po 50-ties metų…

Atsigręžkime į praeitį.

Kai aš mokiausi mokykloje, suaugusieji buvo karo ir pokario karta. Labai daug nemokytų… Tokių laikų aukos.

Po to buvo sovietmečio aukos: daug kas gėrė, rūkė, vogė, mažai dirbo, mažai mokėsi… Dabar jie reikalauja didesnių pensijų! Aš nereikalauju! Jeigu teisingai gyvenai, teisingai mokeisi, dirbai, tai dabar, kaip ir aš, turi arba sukaupęs šiek tiek turto, arba/ir turi gerų vaikų, anūkėlių, kurie nepaliks bėdoje. Atstok nuo valstybės!

*

Kaip tik todėl man širdį skauda, kad per tas šios dienos „aktualijas“ apleidžiamas švietimas. Po 20-50 metų dabartiniai moksleiviai kalbės: valdžioje jau buvo ne viena partija (kaip sovietmečiu), jos keitėsi, riejosi, domėjosi dienos aktualijomis, o mes buvome palikti likimui…

***

Kodėl taip yra? Matau keturias priežastis:

  1. Švietimo krizės pasekmės išryškėja ne per vieną ir ne per dvi politikų kadencijas, todėl didesnės įtakos postų dalyboms neturi.

  2. Užsienyje yra ir Lietuvoje jau atsiranda elitinių mokyklų, į kurias savo atžalas gali sukišti valdžios ir/arba pinigų turintys tėvai.

  3. Nebėra jokių įrodymų, kad tie, kurie gerai, daug mokosi, studijuoja, gauna geresnio darbo, uždarbio. Vietas elite ir „elite“ lemia visai kiti veiksniai…

  4. Nėra kritinio skaičiaus senelių, kurie turėtų bent po keturis anūkėlius ir juos taip mylėtų, kaip aš. Jei tokių būtų daug, mes sukeltume „šviesos revoliuciją“ ir nušluotume dabartinę valdžią.

***

O dabar aš dar labiau rūpinsiuosi savo gimnazistais…

Atsakymai

Burgis, 2014-08-21 09:11:51

Taigi…

Giedrius, 2014-08-22 07:22:26

Jūs matote priežastis, nes jaučiate ir suprantate savo sritį. Aš tai nors ir skaitau, ir galvoju šia tema jau ne pirmą kartą, bet sunkiai galiu išskirti svarbiausius veiksnius ir kartu matyti visumą. Nes viskas, ką pats turėjau progos apie švietimą suprasti – ir tai jau tapo mano giliausiu įsitikinimu -, yra tai, kad mokyti gali vien tik laisvi ir išsilavinę žmonės. Ir man pikta būna, kad mūsų mokyklos tokios uždaros